ТЕМА 1.2. Поняття, сутність та склад фінансових ресурсів підприємств.
Основні терміни та поняття: З точки зору визначення фінансової діяльності як управлінської функції та її меж важливе значення має те, що розуміється під терміном “фінансові ресурси”. Так, виходячи з визначення фінансів як системи специфічних економічних відносин, в загальному можна відмітити, що фінансові ресурси – це централізовані та децентралізовані грошові фонди цільового призначення, які формуються у процесі розподілу та перерозподілу національного багатства, сукупного суспільного продукту та національного доходу і призначені для використання у відповідності з завданнями соціально-економічного розвитку суспільства і колективів окремих підприємств.
Централізовані грошові фонди зосереджуються у державі і являють собою загальнодержавні фінансові ресурси. Децентралізовані фонди грошових коштів, які використовуються в процесі фінансової діяльності, являють собою фінансові ресурси окремих юридичних та фізичних осіб.
Отже фінансові ресурси підприємства – це грошові доходи та надходження, які знаходяться в розпорядженні суб’єкта господарювання та призначені для виконання фінансових зобов’язань, здійснення витрат по розширеному відтворенню та соціально-економічному стимулюванню працівників.
Формування фінансових ресурсів підприємства здійснюється за рахунок власних та запозичених коштів. Загальна сума фінансових ресурсів складається у кожного окремого підприємства з таких елементів:
· Власний капітал: статутний (пайовий) капітал, додатково вкладений капітал, додатковий капітал, резервний капітал, нерозподілений прибуток тощо;
· Забезпечення наступних витрат та платежів;
· Довгострокові зобов’язання;
· Поточні зобов’язання.
Так, власний капітал - це частина в активах підприємства, що залишається після вирахування його зобов’язань.. Величина власного капіталу визначається як алгебраїчна сума його складових елементів:
- статутного капіталу, який відображає зафіксовану в установчих документах загальну вартість активів, які є внеском власників (учасників) до капіталу підприємства, або пайового капіталу, який відображає суму пайових внесків членів спілок та інших підприємств, що передбачена установчими документами.
- додаткового капіталу, який відображає суму, на яку вартість реалізації випущених акцій перевищує їхню номінальну вартість.
- іншого додаткового капіталу, що представляє суму дооцінки необоротних активів, вартість активів, безкоштовно отриманих підприємством від інших юридичних або фізичних осіб та інші види додаткового капіталу.
- резервного капіталу, який відображає сума резервів, створених відповідно до чинного законодавства або установчих документів за рахунок нерозподіленого прибутку підприємства.
- нерозподіленого прибутку (непокритого збитку) – суми прибутку, яка реінвестована у підприємство, або сума непокритого збитку.
- неоплаченого капіталу, який відображає суму заборгованості власників (учасників) за внесками до капіталу.
- вилученого капіталу, який показує фактичну собівартість акцій власної емісії або часток, викуплених товариством у його учасників.
У деяких випадках в момент виникнення зобов’язання його сума визначається із застосуванням попередніх аналітичних чи експертних оцінок. Такі зобов’язання називають забезпеченнями наступних витрат та платежів. Наприклад, підприємство, яке реалізує продукцію з гарантією, бере на себе зобов’язання забезпечувати її ремонт або заміну протягом гарантійного терміну. Оскільки конкретна сума витрат та час їх виникнення залежать від майбутніх подій, у звітному періоді, коли була реалізована продукція, підприємство змушене створити відповідний резерв, виходячи з попереднього досвіду та прогнозних оцінок фахівців.
Довгострокові зобов’язання включають до свого складу: довгострокові кредити банків; інші довгострокові фінансові зобов’язання; відстрочені податкові зобов’язання; інші довгострокові зобов’язання.
До поточних зобов’язань звичайно належать:
Ø заборгованість по розрахунках з бюджетом по податках та інших платежах;
Ø кредиторська заборгованість постачальникам і підрядчикам за отримані від них товари, роботи, послуги;
Ø заборгованість з оплати праці;
Ø заборгованість зі страхування;
Ø авансові платежі замовників;
Ø короткострокові кредити банку;
Ø нараховані до сплати дивіденди, відсотки тощо.
До складу останнього розділу пасиву балансу «Доходи майбутніх періодів» включаються суми доходів, нарахованих протягом поточного або попередніх звітних періодів, які будуть визнані у наступних звітних періодах. Наприклад, нарахований дохід за відсотками по одержаному довгостроковому безвідсотковому векселю.
Здобути уявлення про те, яка сума фінансових ресурсів (власних та запозичених) є у розпорядженні підприємства на певну дату, можна, підрахувавши їх сальдовим балансом.
Фінансові ресурси; власний капітал; забезпечення наступних витрат та платежів; довгострокові зобов’язання; поточні зобов’язання; статутний капітал.
Питання для самоперевірки
1. Охарактеризуйте поняття фінансових ресурсів підприємств та їх склад.
2. Дайте по елементну характеристику фінансових ресурсів підприємств.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 Наверх ↑