ТЕМА 8.6. Порядок фінансування капітального будівництва, документальне забезпечення.
Основні терміни та поняття: підрядний спосіб будівництва; господарський спосіб будівництва; змішаний спосіб будівництва; об’єкт будівництва.
Відтворення основних фондів, здійснюване за рахунок капітальних вкладень, фінансується з різноманітних джерел.
Фінансування капітальних вкладень - це забезпечення фінансовими ресурсами витрат на відтворення основних фондів.
Формування джерел фінансування капітальних вкладень здійснюється двома методами: безповоротним (метод фінансування) і поворотним (метод кредитування).
Безповоротний метод фінансування передбачає надання інвесторам фінансових ресурсів на капітальні вкладення в порядку прямого їх виділення та без наступного повернення. У такому порядку використовуються бюджетні асигнування, кошти спеціальних позабюджетних фондів, власні і залучені кошти інвесторів.
Надання фінансових ресурсів у порядку прямого фінансування капітальних вкладень здійснюється на основі таких принципів: планово-цільового характеру використання; надання коштів у міру фактичного виконання обсягів капітальних вкладень; безповоротний характер наданих ресурсів і контроль за їх цільовим використанням.
Планово-цільовий характер використання фінансових ресурсів при фінансуванні капітальних вкладень означає, що кошти видаються на фінансування тільки тих будов і об'єктів, що включені в плани будівництва, забезпечені необхідною проектно-кошторисною документацією, затвердженою у встановленому порядку, і по них прийнято відповідне рішення про їх будівництво.
Принцип надання коштів у міру фактичного виконання обсягів будівництва означає, що кошти підрядним та іншим організаціям, що здійснюють будівництво, видаються не під план капітальних вкладень, а в міру його фактичного виконання, підтвердженого відповідними документами (актами, довідками) підрядника, узгодженими з замовником.
Безповоротний характер надання фінансових ресурсів полягає у тому, що виділені на фінансування капітальних вкладень кошти надаються інвесторам без їх повернення в майбутньому.
Контроль за цільовим використанням фінансових ресурсів, що спрямовуються на фінансування капітальних вкладень, здійснюється з боку як суб'єктів, що виділяють відповідні кошти, так і банками. Так, за використанням бюджетних асигнувань і коштів спеціальних позабюджетних фондів контроль здійснюють органи, що виділяють ці кошти, і установи банків.
Контроль за використанням власних коштів інвесторів здійснюють вони самі. У той же час на прохання інвесторів контроль за використанням їх коштів на капітальні вкладення, виконувані підрядниками, можуть здійснювати на договірних умовах і за окрему плату установи банків. У цьому випадку банки можуть перевіряти якість проектно-кошторисної документації на будівельні об'єкти, а також якість виконаних обсягів будівельно-монтажних робіт та їх відповідність у документах, наданих до оплати підрядником.
Поворотний метод забезпечення капітальних вкладень ресурсами передбачає надання інвестору кредитів у тимчасове користування на суворо визначений термін, за плату, на умовах повернення і цільового використання. Кредитування підприємств на капітальні вкладення більш повно відповідає умовам переходу до ринку. Воно повинно стимулювати підприємства до підвищення ефективності капітальних вкладень, здійснюваних за рахунок кредитів банку.
Фінансування і кредитування капітальних вкладень повинно здійснюватися через установи банків. У зв'язку з цим, у відповідних банках повинні концентруватися грошові кошти, що виділяються на фінансування капітальних вкладень. Кошти бюджетів, позабюджетних фондів, а також довгостроковий кредит, що виділяються на фінансування капітальних вкладень, обліковуються в банках на окремих рахунках.
Власні кошти інвесторів, призначені на фінансування капітальних вкладень, зберігаються, як правило, на основних поточних рахунках підприємств. У той же час, на прохання підприємств, на договірній основі й за відповідну плату банки можуть відкривати їм окремі рахунки для обліку надходжень та використання власних коштів, призначених на фінансування капітальних вкладень. Відокремлення в інвесторів власних коштів, що виділяються на фінансування капітальних вкладень, на окремому рахунку, здійснюється та при змішаному фінансуванні, тобто коли поряд із бюджетними асигнуваннями використовуються й відповідні кошти інвесторів.
Кошти, призначені на фінансування капітальних вкладень і обліковані на відповідних рахунках в установах банків, використовуються за цільовим призначенням. Бюджетні асигнування і кошти позабюджетних фондів, виділені на фінансування державних централізованих капітальних вкладень, витрачаються на оплату виконуваних обсягів цих капітальних вкладень під контролем відповідного органу і банку.
Власні кошти інвесторів, призначені на фінансування капітальних вкладень, витрачаються під контролем самого інвестора на оплату розрахункових документів за виконані проектні, будівельно-монтажні й інші роботи, поставлене устаткування й інші витрати, що відносяться до будівництва. Установи банків в обов'язковому порядку не контролюють цільове використання власних коштів інвестора на капітальні вкладення. Проте на прохання інвестора, на договірних засадах і за окрему плату банки можуть здійснювати такий контроль.
При фінансуванні державних централізованих капітальних вкладень за рахунок бюджетних асигнувань і власних коштів інвесторів, крім розділення їх обліку в банку, є особливості й у їх використанні. У цьому випадку спочатку витрачаються власні кошти, а потім - бюджетні асигнування.
Довгостроковий кредит підприємствам і організаціям, незалежно від їх форм власності, може надаватися на технічне переозброєння, реконструкцію і розширення виробництва, на нове будівництво об'єктів виробничого і невиробничого призначення, на придбання устаткування, що не входить у кошториси будівництва.
У залежності від суб'єктів, які видають підприємствам довгостроковий кредит, він ділиться на такі види: кредит, наданий комерційними банками на договірних засадах за рахунок їх власних і залучених коштів; державний кредит, джерелом якого є кошти республіканського бюджету, і кредит під цільові виробничі програми за рахунок централізованих кредитних ресурсів Національного банку. Кредитування в кожному з цих випадків істотно відрізняється.
Так, комерційні банки надають довгострокові кредити інвесторам за рахунок власних і залучених коштів на договірних засадах. Основними джерелами кредитних ресурсів у цьому випадку є власні кошти банків (різноманітні фонди, нерозподілений прибуток), кошти централізованого позичкового фонду, кошти підприємств і організацій, а також кошти бюджетів, що знаходяться на рахунках у банках, внески громадян на рахунки у банки та ін.
Видача банками позичок підприємствам здійснюється на підставі кредитного договору, яким передбачається розмір кредиту, що видається, термін і порядок його використання та повернення, процентні ставки за користування кредитом, обов'язки і майнова відповідальність сторін і форми забезпечення обов'язків. Оформлення довгострокового кредитування здійснюється банком на підставі наданих позичальником документів, перелік яких визначається кредитним договором. Кредитний договір діє протягом усього періоду користування кредитом.
Потреба в довгостроковому кредиті визначається або повною вартістю витрат по об'єкту (заходу), якщо кредит є єдиним джерелом фінансування, або як різниця між вартістю цих витрат і власних коштів позичальника, що спрямовуються на цю мету.
Видається довгостроковий кредит банками тільки кредитоспроможним позичальникам, що можуть повернути його у встановлені строки і сплатити відсотки за користування кредитом. Оцінка кредитоспроможності позичальника здійснюється банком до підписання кредитного договору на підставі аналізу його фінансового стану та ефективності заходу, що кредитується.
Аналіз фінансового стану позичальника дозволяє визначити показники забезпеченості підприємства власними оборотними активами, його платоспроможність і кредитоспроможність, ліквідність балансу й ін.
Ефективність заходу, що кредитується, банки визначають шляхом розрахунку передбачуваної до одержання суми прибутку від заходу, що кредитується, строку його окупності й ін.
Кредит, який видається, використовується на оплату поставлених на будівництво машин та устаткування, будівельних конструкцій, деталей, блоків і матеріалів, а також виконаних будівельно-монтажних, проектних та інших робіт. Банки повинні відшкодовувати позичальнику витрати на сплату пені постачальникам за невчасні розрахунки з ними, якщо це викликано неповним і невчасним наданням кредиту.
Погашення кредиту починається, як правило, з наступного кварталу, після введення в експлуатацію об'єкта, що кредитується, за рахунок власних оборотних коштів позичальника.
Державне
довгострокове кредитування, а також кредитування цільових виробничих програм за
рахунок централізованих ресурсів Національного банку здійснюється на
капітальні вкладення об'єктів виробничого
призначення. Замовниками державного кредиту є міністерства, відомства
та інші державні органи. На основі їх пропозицій Міністерство економіки
за узгодженням з Міністерством фінансів визначає перелік будов та
об'єктів, що будуть фінансуватися за рахунок державного кредиту, і подає
його на затвердження Кабінету Міністрів України.
Після затвердження плану-прогнозу економічного і соціального розвитку країни Міністерство економіки доводить до міністерств, відомств та інших органів державного управління та банків, що фінансують, обсяги державного кредиту на плановий рік.
Склад і назва комерційних банків, що будуть здійснювати державне кредитування визначає Міністерство фінансів. Цим банкам конкретне міністерство повідомляє плани фінансування капітальних вкладень по органах державного управління - позичальникам у поквартальному розрізі, а
Також перераховує кошти для державного кредитування і кредитування цільових виробничих програм.
Отримавши плани фінансування капітальних вкладень і відповідні кошти для державного кредитування, банки, що фінансують, укладають з інвесторами кредитні угоди з зазначенням у них цілі, на яку виділяється державний кредит, його обсягу, термінів повернення, розміру плати за користування ним, зобов'язань сторін і відповідальності за порушення умов договору. Копії кредитних угод органи державного управління - інвестори надають до Міністерства фінансів.
Виділений державний кредит використовується інвесторами для оплати витрат, пов'язаних із будівництвом, реконструкцією і технічним переозброєнням підприємств, будов і об'єктів.
Погашення державного кредиту починається через рік після закінчення нормативного терміну будівництва (реконструкції, технічного переозброєння) об'єкта кредитування та здійснюється за рахунок власних коштів інвестора або позикових коштів. Кредит на придбання устаткування, що не входить у кошториси будівництв, погашається, починаючи з наступного року за роком його видачі протягом не більше двох років.
Гарантом погашення державного кредиту виступає відповідне міністерство, відомство або інший орган господарського управління.
Кошти, що надходять від інвесторів на погашення кредиту, а також значна частина плати за користування цим кредитом, перераховуються банками, що фінансують, до доходу Державного бюджету.
Контроль за цільовим використанням інвесторами державного кредиту, а також за своєчасним його поверненням до Державного бюджету здійснюють банки, що фінансують, і Міністерство фінансів України.
Довгострокові кредити за рахунок централізованих кредитних ресурсів Національного банку надаються тільки державним підприємствам на витрати, пов'язані з реалізацією цільових програм по конверсії і модернізації виробництва, впровадженням передових технологій, збільшенням виробництва товарів народного споживання.
Підприємство, яке бажає отримати довгостроковий кредит за рахунок ресурсів Національного банку, складає відповідну цільову програму, затверджує її в міністерстві, розробляє календарний план робіт з цієї програми, складає кошторис витрат і подає обслуговуючому його комерційному банку заявку на довгостроковий кредит з обгрунтуванням його потреби й ефективності наміченої програми.
Після вивчення наданої підприємством заявки і відповідних документів до неї, вирішення питання з Національним банком про кредитні ресурси комерційний банк визначає можливість видачі кредиту позичальнику.
Видача
довгострокового кредиту позичальнику провадиться тільки на
ціль, передбачену його кредитною заявою, і в межах коштів, перерахованих
комерційному банку Національним банком для цільового кредитування.
Контроль за цільовим використанням кредиту комерційними банками здійснює Національний банк і його регіональні управління, а за цільовим використанням кредиту позичальниками - комерційні банки. При виявленні фактів нецільового використання кредиту Національний банк (регіональні управління Національного банку) стягує з комерційного банку штраф у розмірі 5% від суми кредиту, використаного не за призначенням.
Капітальне будівництво різноманітних об'єктів виробничого і невиробничого призначення в підприємствах може здійснюватися трьома способами: підрядним, господарським та змішаним.
При підрядному способі будівництва будівельно-монтажні роботи виконуються спеціалізованими будівельними організаціями на основі договорів підряду, укладених із замовниками.
При господарському способі будівництва будівельно-монтажні роботи здійснюються силами і засобами самих забудовників без залучення підрядних будівельно-монтажних спеціалізованих організацій.
Змішаний спосіб будівництва - це спосіб, коли основні будівельно-монтажні роботи здійснюються силами і засобами самих забудовників, а для виконання частини робіт на договірних умовах залучаються підрядні будівельно-монтажні спеціалізовані організації.
Проте, незалежно від способу ведення будівництва, виконаний обсяг робіт повинен фінансуватися або кредитуватися установами банку виконавцю робіт за рахунок коштів замовника, передбачених на цю ціль.
В основі фінансування будівництва при підрядному способі ведення робіт лежить договір підряду, що укладається між підрядником і замовником.
Замовник - юридична (фізична) особа, що робить замовлення, укладає контракт, контролює хід будівництва, приймає закінчені роботи.
Підрядник - юридична (фізична) особа, що виконує будівельні та інші роботи в замовника на умовах підряду.
Підряд - зобов'язання юридичної (фізичної) особи за визначену плату виконати певну роботу в замовника.
Договір - письмова угода між юридичними (фізичними) особами про взаємні зобов'язання.
Договір підряду - письмова угода між підрядником і замовником про взаємні зобов'язання з приводу виконання визначеного виду будівельних або інших робіт, з одного боку, і їх оплати, з іншого.
У договорах підряду, що укладаються між підрядником і замовником, вказуються обсяги робіт, умови і терміни їх виконання, права й обов'язки сторін, порядок розрахунків за виконувані будівельно-монтажні роботи та ін. Договір підряду укладається на будівництво нових, реконструкцію і розширення діючих об'єктів, включених у плани капітальних вкладень і в титульні списки. Виконання підрядними організаціями будівельно-монтажних робіт і фінансування їх при відсутності договору забороняється.
На підставі укладеного договору замовник передає підряднику необхідну, затверджену відповідним чином проектно-кошторисну документацію, і підрядник приступає до виконання будівельно-монтажних робіт на відповідному об'єкті, будівлі.
Підрядник зобов'язаний за договором підряду побудувати передбачений планом об'єкт, відповідно до затвердженої на нього проектно-кошторисної документації, якісно й у встановлений термін. Замовник же зобов'язаний забезпечити своєчасне фінансування будівництва, згідно з будівельно-монтажними роботами, які проводяться в межах, передбачених проектно-кошторисною документацією, а також здійснювати контроль і технічний нагляд за відповідністю обсягу, вартості та якості виконуваних робіт за проектами та кошторисами.
Головною складовою фінансування й кредитування капітального будівництва є порядок оплати виконаних будівельно-монтажних робіт.
При підрядному способі будівництва розрахунки між замовником і підрядником провадяться за договірними цінами відповідно до укладених контрактів і чинного законодавства.
Розрахунки за виконані будівельно-монтажні роботи можуть провадитися (здійснюватися) за будову, об'єкт у цілому або шляхом проміжних платежів за етапи, черги, комплекси робіт, конструктивні елементи, окремі види робіт і послуг, фактичні витрати підрядника і т.д.
Будова - сукупність будівель і споруд (об'єктів), будівництво, розширення і реконструкція яких здійснюється, як правило, за однією проектно-кошторисною документацією зі зведеним кошторисним розрахунком вартості будівництва, на які у встановленому порядку затверджується титул будови.
Об'єкт будівництва - окрема будівля або споруда (з усім устаткуванням, яке до неї належить, інструментом, естакадами, внутрішніми інженерними мережами водопостачання, каналізації, газопроводу, електропостачання, радіофікації, підсобними і допоміжними надвірними будівлями, благоустроєм і т.д.) На будівництво, реконструкцію або розширення якої має бути складений окремий проект і кошторис. Е
Якщо на будівельному майданчику за проектом споруджується тільки один об'єкт основного призначення, без будівництва підсобних і допоміжних об'єктів, то поняття «об'єкт будівництва» збігається з поняттям «будова».
Черга будівництва - частина будови, визначена проектом (робочим проектом), що забезпечує випуск продукції або надання послуг. Може складатися з одного або декількох пускових комплексів.
Пусковий комплекс - сукупність об'єктів (або їх частин) основного, підсобного та обслуговуючого призначення, що забезпечують випуск продукції або надання послуг, передбачених проектом (робочим проектом) для конкретного пускового комплексу, та санітарно-побутові умови праці, згідно з чинними нормами.
На сьогодні найпоширенішими є проміжні розрахунки за роботи, виконані за місяць. Такі розрахунки проводяться в межах, що не перевищують 95% вартості об'єкта, на підставі довідок про вартість виконаних підрядних робіт і затрат форми № КБ-3 або форми № КБ-2В «Акт приймання виконаних підрядних робіт», що складається підрядником і підписується замовником.
При цьому у довідці ф. № КБ-3 не наводяться дані про склад і кількість обсягів виконаних робіт, а визначається тільки вартість виконаних робіт у ринкових і базисних кошторисних цінах за об'єктом у цілому, закінчених технологічних етапів і комплексів робіт. Розшифрування базисної кошторисної вартості, додаткових витрат, пов'язаних зі зміною ринкових умов, наводяться в акті приймання виконаних робіт ф. № КБ-2В, який складається щомісяця на кожний об'єкт або споруду, що будується.
До складу базисної кошторисної вартості об'єкта включаються як прямі витрати, так і накладні витрати, планові накопичення, непередбачувані та інші витрати, пов'язані зі змінами ринкових умов (сплата комунального податку, сплата податку на додану вартість та ін.).
Розмір окремих видів витрат, що включаються в кошторисну вартість об'єкта й у вартість обсягів будівельно-монтажних робіт, що виконуються, встановлюється відповідними нормативними документами.
Черговість, база розрахунку та порядок визначення прямих та інших видів витрат, які включаються до вартості об'єкта, що будується (ремонтується), приведені в акті ф. № КБ-2В.
Для накопичення й обліку виконаних обсягів будівельно-монтажних робіт призначений журнал обліку виконаних робіт ф. №КБ-6, накопичу вальні відомості та інші документи.
Журнал обліку виконаних робіт ведеться виконавцем робіт на кожному об'єкті будівництва на підставі замірів виконаних робіт та єдиних норм і розцінок на кожний конструктивний елемент або вид робіт.
На підставі журналу обліку ф. № КБ-6 складається щомісячна довідка про вартість виконаних підрядних робіт і витрат ф. № КБ-3 і акт прийняття виконаних підрядних робіт ф. № КБ-2В. При цьому кількість виконаних робіт, зазначених у журналі ф. № КБ-6, мусить відповідати кількості робіт, показаній у довідці ф. № КБ-3 або в актах ф. № КБ-2В.
Складені акти прийняття виконаних підрядних робіт ф № КБ-2В та довідка про вартість виконаних підрядних робіт і витрат ф. № КБ-3 підписуються підрядником і замовником і є підставою для розрахунків за виконані роботи з будівництва об'єкта за минулий місяць.
Остаточний розрахунок з підрядником за виконані ним роботи на будівництві й споруджені об'єкти здійснюється після затвердження акта приймальної комісії про прийняття їх в експлуатацію на основі договірних цін на будівництво, що визначаються замовниками і підрядниками при укладанні контракту. При цьому остаточні розрахунки здійснюється в двотижневий термін, після підписання акта приймання закінченого будівництвом об'єкта.
Оплата виконуваних обсягів будівельно-монтажних робіт і остаточні розрахунки по закінченому будівництвом об'єкту здійснюються замовником з рахунку, на якому концентруються відповідні кошти, призначені на фінансування цього виду капітальних вкладень.
У розрахунках замовника з підрядником за виконані будівельно-монтажні роботи зі спорудження (будівництва) об'єктів є особливість. Ця особливість полягає в тому, що у випадках, передбачених контрактом, замовник перераховує підряднику аванс. Розмір авансу не може перевищувати 30% вартості річного обсягу робіт. Сума виданого авансу вилучається потім із суми оплати вартості прийнятого в експлуатацію об'єкта.
При господарському способі виконання будівельно-монтажних робіт їх оплата може здійснюватися двома методами: за елементами витрат і в міру виконання обсягу будівельних робіт. Вибір того чи іншого методу оплати робіт здійснює інвестор за узгодженням з установою банку.
Оплата будівельно-монтажних робіт у міру фактичного їх виконання здійснюється, як правило, щомісячно по платіжних дорученнях інвестора, які виписуються на підставі актів (рахунків), що складаються на виконувані обсяги робіт. Кошти в такому випадку перераховуються з рахунку по обліку коштів на цю ціль із наступним їх списанням на рахунок по обліку відповідного виду джерел фінансування капітальних вкладень.
При фінансуванні будівництва за елементами витрат оплата усіх витрат здійснюється також з рахунку, на якому акумулюються кошти, призначені на фінансування капітальних вкладень, з наступним їх списанням на рахунок відповідних джерел, що виділяються на капітальні вкладення. При цьому в складі витрат, здійснених по виконанню відповідних видів капітальних вкладень, оплачуються витрати на виготовлення проектно-кошторисної документації, придбання устаткування і будівельних матеріалів, виплачується заробітна плата робітникам будівництва і т.д.
При змішаному способі будівництва оплата робіт, що виконуються, справляється в такому порядку: за роботи, виконані господарським способом, - у порядку, як і при господарському способі, і за роботи, виконані підрядним способом, - у порядку, як і при підрядному способі. Закінчені будівництвом, оплачені за рахунок відповідних джерел і прийняті в експлуатацію об'єкти оприбутковуються до складу основних фондів.
Питання для самоперевірки
1. Охарактеризуйте порядок фінансування та кредитування капітальних вкладень.
2. Дайте визначення підрядного способу будівництва та охарактеризуйте особливості розрахунків при його здійсненні.
3. Дайте визначення господарського способу будівництва та охарактеризуйте особливості розрахунків при його здійсненні.
4. Дайте визначення змішаного способу будівництва та охарактеризуйте особливості розрахунків при його здійсненні.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 Наверх ↑