ТЕМА 2.8. Розрахунково-платіжна дисципліна щодо розрахунків підприємства готівкою.
Основні терміни та поняття: розрахункова та касова дисципліна; пеня; фінансові санкції.
Усі господарюючі суб'єкти мусять правильно, у відповідності до діючих нормативних документів, організовувати зберігання та витрачання грошових коштів, своєчасно розраховуватися по своїх платіжних зобов'язаннях з постачальниками продукції, товарів, робіт, послуг, з ланками фінансово-кредитної системи, установами та організаціями, як правило, в безготівковому порядку через установи банків і під їх контролем, тобто дотримуватися розрахунково-платіжної дисципліни. За неправильне зберігання та витрачання грошових коштів, несвоєчасні розрахунки та платежі підприємства сплачують на користь відповідних суб'єктів у встановленому розмірі пеню, штрафи, неустойки.
Так, платники грошових коштів, які не дотримуються встановлених строків платежів, тобто порушують їх, за прострочення платежу у відповідності до Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань» від 22.11.96 р. Сплачують на користь отримувача коштів пеню в розмірі, встановленому в договорі сторін, але не більше подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який стягується пеня. При цьому платники самостійно нараховують пеню та подають банку платіжні доручення на її перерахування, як правило, одночасно з оплатою основного боргу.
При несвоєчасній сплаті податків і платежів до бюджету платник сплачує пеню в розмірі 120% облікової ставки НБУ, що діяла на день виникнення заборгованості.
За правильність нарахування пені відповідальність несе банк отримувача грошових коштів.
За порушення розрахунково-платіжної дисципліни несуть відповідальність і установи банків. Так, за несвоєчасне зарахування коштів на рахунки клієнтів з вини банків вони сплачують отримувачу коштів пеню в розмірі, передбаченому договором на проведення розрахунково-касового обслуговування, але не більше подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який стягується пеня. З іншого боку, підприємства всіх форм власності мусять повертати в п'ятиденний строк платникам помилково зараховані на їхні рахунки грошові кошти. При невиконанні цієї вимоги з керівника та головного бухгалтера підприємства стягується до бюджету штраф у розмірі двох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У випадках порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності норм по урегулюванню обігу готівки в національній валюті "До них, відповідно до Указу Президента від 11.05.99 р. «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм по регулюванню обігу готівки», застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у таких розмірах:
• за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - у подвійному розмірі суми виявленої понад лімітної готівки за кожен день;
• за неоприбуткування в касах готівки – у п'ятикратному розмірі неоприбуткованих сум;
• за витрачання готівки з виручки, отриманої від реалізації продукції, робіт, послуг та інших касових надходжень на виплату заробітної плати, матеріального заохочення, допомоги всіх видів, компенсацій за наявності заборгованості по податках - у розмірі здійснених виплат;
• за перевищення встановлених строків використання виданої під звіт готівки, а також за видачу готівки під звіт без повного звіту за використання раніше виданих коштів - у розмірі 25% виданих під звіт сум;
• за здійснення розрахунків готівкою без надання отримувачем коштів платіжного документа (товарного або касового чека, квитанцій до касового ордера і т.д.), який би підтверджував сплату покупцем готівки;
• за використання отриманої в установах банків готівки не за цільовим призначенням - у розмірі витраченої суми;
" за невстановлення установами комерційних банків лімітів залишку готівки в касах підприємств з банків стягується штраф у п'ятдесятикратному розмірі неоподатковуваного мінімуму доходів громадян за кожен випадок такого невстановлення.
Крім того, діючим законодавством в договорами можуть бути передбачені додаткові санкції за окремі порушення виконання грошових зобов'язань.
Питання для самоперевірки
1. Який вплив на фінансово-господарську діяльність здійснюють порушення розрахункової та касової дисципліни?
2. У яких розмірах штрафуються різні випадки порушення касової дисципліни?
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 Наверх ↑