Тема 6. КЛАСИФІКАЦІЯ МЕТОДІВ ОБЛІКУ
ВИТРАТ ВИРОБНИЦТВА
ПИТАННЯ ТЕМИ
· Поняття методу калькулювання собівартості продукції
· Позамовний метод обліку витрат виробництва та калькулювання собівартості продукції
· Попередільний метод обліку витрат виробництва та калькулювання собівартості продукції
· Попроцесний (простий) метод обліку витрат виробництва та калькулювання собівартості продукції
· Нормативний метод обліку витрат виробництва та калькулювання собівартості продукції
· Способи калькулювання
Розглядається калькулювання як процес визначення собівартості певного об’єкту калькулювання. Характеризується групування витрат на виробництво за об'єктами калькуляційного обліку – замовленнями, переділами, продуктами. Дається загальна характеристика методів калькулювання, що найчастіше зустрічаються у літературі, а саме: позамовного, попередільного, попроцесного (простого) та нормативного.
Наводиться концептуальна схема методів та об'єктів обліку витрат на виробництво.
Розглядається позамовний метод обліку витрат виробництва та калькулювання собівартості продукції як такий, що знайшов широке застосування на підприємствах індивідуального та дрібносерійного типів виробництва, а саме: у суднобудуванні, літакобудуванні, деяких галузях важкого машинобудування та металообробки, в ремонтних цехах, на підприємствах побутового обслуговування тощо.
Попередільний метод обліку витрат виробництва та калькулювання собівартості продукції застосовується у тих виробництвах, в яких технологічний процес чітко поділяється на окремі переділи (фази), тобто на підприємствах чорної та кольорової металургії, в хімічній, легкій і харчовій промисловості тощо.
Особливістю попроцесного (простого) методу обліку витрат виробництва та калькулювання собівартості продукції є те, що витрати на виробництво узагальнюються в цілому по процесу. Застосовується даний метод в тих виробництвах, де технологічний процес не є складним, наприклад, в підсобних та допоміжних виробництвах, у добувних галузях, на електростанціях тощо, а також у галузях з масовим типом виробництва.
Детальна характеристика дається нормативному методу обліку витрат виробництва та калькулювання собівартості продукції, оскільки він займає особливе місце серед інших методів обліку витрат та калькулювання собівартості. Підкреслюється, що за своїм спрямуванням даний метод відрізняється технікою калькуляційних розрахунків, оскільки, на відміну від інших, передбачає складання нормативної калькуляції, яка базується на науково обгрунтованих нормах витрачання ресурсів, необхідних для виробництва даного виду продукції. При цьому враховується технологія виробництва, проходження деталей по окремих операціях обробки, особливості конструкції виробів.
Характеризуються способи калькулювання як такі, що доповнюють методи калькулювання та являють собою технічні прийоми розрахунку собівартості продукції за допомогою певних процедур.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 Наверх ↑