Тема 2 (частина 2). Сучасні концепції будови молекул.
Гібридизація атомних орбіталей. Просторова конфігурація молекул
Важливою характеристикою молекули є її геометрична конфігурація, яка визначається взаємним розміщенням у просторі атомних орбіталей, що беруть участь в утворенні хімічних зв' язків. Для пояснення геометричної конфігурації молекул за методом валентних зв'язків використовують уявлення про гібридизацію атомних орбіталей.
Як зазначалось, атоми деяких елементів у збудженому стані містять неспарені електрони на різних орбіталях. Наприклад, збуджені атоми берилію Ве*, бору В* і карбону С* мають відповідно такі електронні конфігурації: 2s12р1, 2s12р2 і 2s12р3. Можна було б чекати, що в молекулі ВеСl2 (ВСl3, ССl4) зв'язки за міцністю нерівноцінні, оскільки один з них виник за участю s-елек-тронів, інші – за участю р-електронів атомів берилію, бору і карбону.
Дослід показує, що, незважаючи на різні форми вихідних валентних орбіталей, утворені за їх участю зв'язки – рівноцінні. Дж.Слейтер і Л.Полінг пояснили це явище гібридизацією валентних орбіталей, яка полягає в тому, що орбіталі різної симетрії, які не дуже відрізняються за енергією, утворюють гібридизовані орбіталі і є результатом змішування вихідних атомних орбіталей. При цьому утворюються нові орбіталі однакової форми і з однаковою енергією. Число гібридизованих орбіталей дорівнює числу орбіталей, які беруть участь у гібридизації. Гібридизовані орбіталі більш витягнуті в напрямку утворення хімічних зв'язків і тому зумовлюють краще перекривання електронних орбіталей.
Отже, гібридизація пов'язана з енергетичним виграшем внаслідок утворення міцніших зв'язків і більш симетричного розподілу електронної густини в молекулі.
Тип гібридизації визначається типом і кількістю орбіталей, що беруть участь у гібридизації.
sр-Гібридизація. При комбінації однієї s- і однієї р-орбіталі виникають дві sр-гібридизовані орбіталі, розміщені симетрично під кутом 180° (рис. 9,а). Наприклад, у атома берилію sр-гібридизація орбіталей виявляється у молекулі ВеСl2, яка внаслідок цього має лінійну форму:
У
молекулах елементів інших груп, наприклад О=С=О і Н–СºС–Н,
σ-зв'язки утворені sр-гібридизованими орбіталями атома карбону.
sр2-Гібридизація. Комбінація однієї s- і двох р-орбіталей приводить до утворення sр2-гібриди-зованих зв'язків, розташованих під кутом 120° (див. рис.9,б). Наприклад, молекула ВСl3 внаслідок sр2-гібридизації орбіталей атома бору має форму плоского трикутника:
sр3-Гібридизація.
Комбінація чотирьох орбіталей – однієї s- і трьох
р-орбіталей – приводить до sр3-гібридизації, при якій чотири гібридизовані
орбіталі симетрично орієнтовані у просторі до чотирьох вершин тетраедра, тобто
під кутом 109°28' (див. рис.9,в). Тетраедричне розміщення зв'язків і форма тетраедра
характерні для багатьох сполук чотиривалентного карбону (С* 2s12р3), наприклад
у молекулі ССl4:
Крім розглянутих вище можливі й інші типи гібридизації валентних орбіталей і відповідні їм просторові конфігурації молекул. У елементів третього і наступних періодів в утворенні гібридизованих зв'язків можуть брати участь d- і f-орбіталі (рис.10).
Комбінація
однієї s-, трьох р- і однієї d-орбіталей приводить до
sр3d-гібридизації. Це відповідає просторовій орієнтації sр3d -гібридизованих
орбіталей до вершин тригональної біпіраміди (див. рис.10,г).
У випадку sр3d2-гібридизації шість sр3d2-гібридизованих орбіталей орієнтовані до вершин октаедра (див. рис.10,д). Орієнтація семи орбіталей до вершини пентагональної біпіраміди (див. рис.10,е) відповідає sр3d3- або sр3d2f-гібридизації валентних орбіталей центрального атома молекули (комплексу).
Для молекул СН4, NН3 та Н2О характерне утворення sр3-гібридизованих зв'язків. Тому можна було б чекати, що валентні кути між зв'язками у цих молекул приблизно дорівнюватимуть 109°. Експериментально встановлено, що валентні кути дорівнюють, відповідно, 109°28', 107,3° і 104,5°. Такі відхилення у значеннях валентних кутів у молекулах NН3 і Н2О метод валентних зв'язків пояснює наявністю неподіленої електронної пари у атомів нітрогену і оксигену.
Орбіталі з неподіленими (незв'язуючими) парами електронів розміщуються близько до ядра і тому сильно взаємно відштовхуються. Розглянемо будову молекул метану, аміаку і води (рис.11).
Це зумовлює симетричне розміщення електронних орбіталей відносно ядра атома карбону і розміщення атомів гідрогену молекули СН4 у вершинах тетраедра (рис.12,а).
У атома нітрогену в молекулі NН3 на чотири sр3-гібридизовані орбіталі припадає п'ять електронів:
Одна пара електронів є незв'язуючою і займає одну з sр3-гібридизованих орбіталей, напрямлених до вершин тетраедра. Внаслідок електростатичного відштовхування незв'язуючої електронної пари відбувається асиметричний розподіл електронної густини, що оточує атом азоту, і, як наслідок, зменшення валентного кута Ð НNН до 107,3°. Можна вважати, що одна вершина тетраедра зайнята незв'язуючою електронною парою, і тому молекула NН3 з має форму тригональної піраміди (див. рис. 12,б).
У атома оксигену в молекулі Н2О на чотири sр3-гібридизовані орбіталі припадає шість електронів:
Дві електронні пари залишаються неподіленими, тобто належать атому кисню. Це збільшує асиметричність розподілу електронної густини навколо атома кисню і зменшує валентний кут порівняно з тетраедричним (104,5°). У молекулі води дві вершини тетраедра зайняті неподіленими електронними парами (див. рис.12,в), а сама молекула має кутову форму.
Отже, число незв'язуючих електронних пар центрального атома та їхнє розміщення на гібридизованих орбіталях впливає на геометричну конфігурацію молекул.
Полярність і поляризованість ковалентного зв'язку.
Типи ковалентних молекул
Якщо молекула утворена з двох атомів з однаковими значеннями електронегативності, то електронна пара (або пари) однаковою мірою належать обом атомам, тобто електронна хмара розміщується симетрично відносно ядер атомів. Такий ковалентний зв'язок називається гомеополярним, або неполярним, а молекули з таким типом зв'язку – неполярними. Неполярний зв'язок виявляється в молекулах Н2, Сl2, О2, N2 тощо.
У молекулі, утвореній з двох атомів з різними значеннями електронегативності, спільна електронна пара зміщена до атома з більшою електронегативністю. Хімічний зв'язок, в якому електронна пара зміщена до одного з атомів, називається гетерополярним, або полярним зв'язком, а відповідні молекули – полярними. У молекулах з полярним зв'язком атом з більшою електронегативністю набуває негативного заряду, а з меншою – позитивного. Наприклад, у молекулі хлороводню НСl електронна хмара зміщена в бік атома хлору, в зв'язку з чим середня густина негативного заряду біля цього атома більша, ніж біля атома водню. Внаслідок цього у атома хлору виникає деякий надлишковий негативний заряд, який називають ефективним зарядом (δ), а у атома водню виникає однаковий за величиною, але протилежний за знаком ефективний позитивний заряд. Наприклад, експериментально встановлено, що ефективний заряд на атомі водню в молекулі НСl δН = +0,17, а на атомі хлору δСl = –0,17 абсолютного заряду електрона.
При взаємодії двох атомів з досить різними значеннями електронегативності електронна пара може майже цілком зміщуватись до більш електронегативного атома. Такий зв'язок наближається до іонного. Процентна частка Р іонного зв'язку атомів А і В, що утворюють молекулу, залежить від величин відносних електронегативностей χА і χВ і визначається за формулою
Р = 16(χА – χВ) + 3,5 (χА – χВ)2.
Наприклад, зв'язок у молекулі НСl (χСl = 3,0; χН = 2,1) на 17 % має іонний характер.
Отже, за ступенем зміщення зв'язуючої електронної хмари зв'язок у молекулі може бути неполярним, полярним і іонним. Неполярний і іонний зв'язки – це граничні випадки полярного зв'язку. Останній тип зв'язку є найбільш загальним.
Полярні молекули є диполями, тобто системами, в яких "центри тяжіння" позитивних зарядів ядер і негативних зарядів електронів не співпадають. Відстань між "центром тяжіння" в молекулі називається довжиною диполя і позначається буквою l.
Полярність молекули (або зв'язку) кількісно характеризується дипольним моментом μ, який в разі двохатомної молекули дорівнює добутку довжини диполя на величину заряду електрона:
μ = lе.
У одиницях СІ дипольний момент вимірюється в кулон-метрах (Кл·м) і є величиною порядку 10–29 Кл·м. В довідковій літературі дипольний момент часто наведено у дебаях (D); 1D = 3,33·10–30 Кл·м.
Значення
дипольних моментів ковалентних молекул лежить в межах
0–4D (табл.2), а іонних – 4–11D. Чим більша довжина диполя, тим більш полярною
є молекула. Значення дипольних моментів молекул визначаються на основі
експериментального вивчення їхньої поведінки в електричному полі. За
експериментальними значеннями дипольних моментів можна обчислити ефективні
заряди атомів у сполуках.
Таблиця 2. Дипольні моменти зв'язків і молекул деяких речовин
Зв'язок |
Дипольний момент зв'язку, D |
Молекула |
Дипольний момент молекули, D |
Н—Н Сl—Сl С—Н С—О Н—Сl Н—F Н—О Н—N |
0 0 0,30 2,05 2,50 1,03 2,10 1,51 1,31 |
Н2 СН4 ССl4 СО2 НСl НF Н2О NН3 Н2S |
0 0 0 0 1,03 1,91 1,85 1,48 0,93 |
Експериментально знайдені значення дипольних моментів багатоатомних молекул дають змогу зробити висновки щодо їхньої геометричної конфігурації. Сумарний дипольний момент молекули розраховується як векторна сума дипольних моментів зв'язків.
Наприклад, встановлено, що дипольний момент молекули оксиду карбону (IV) дорівнює нулю, тобто вона має лінійну будову:
δ– 2δ+ δ–
О==С==О
¬ ®
μСО μСО
У
молекули оксиду сульфуру (IV) SО2 дипольний момент становить 5,3·10–30 Кл·м
(1,67D), що свідчить про кутову будову цієї молекули. У молекулі Н2О, яка має
кутову будову, полярні зв'язки О—Н розміщені під кутом 104,5°, тому їхні
моменти не компенсуються, і молекула води полярна
(μ = 1,85D, або 6,1·10–30 Кл·м):
Під дією зовнішнього електричного поля електронна хмара у молекулі зміщується в бік одного з атомів. Зміна полярності зв' язку молекули під дією електричного поля називається поляризованістю. Поляризованість молекули залежить від напрямленості електричного поля і поляризованості атомів, що утворюють цей зв'язок, тобто від здатності електронних хмар атомів деформуватись.
Під дією зовнішнього електричного поля неполярні молекули стають полярними, а полярні – ще більш полярними, тобто в молекулах індукується диполь, який називається наведеним, або індукованим. На відміну від постійних диполів індуковані існують лише при дії зовнішнього електричного поля.
Полярність зв'язку в молекулі може змінюватись під впливом зовнішнього електричного поля і молекул, з якими вона взаємодіє. Внаслідок поляризації зв'язку може відбуватися розрив зв'язку з переходом зв'язуючої електронної пари до одного з атомів із утворенням негативно і позитивно заряджених іонів.
Іонний зв'язок
Ненапрямленість і ненасиченість іонного зв'язку. Іонні кристали.
Іонний зв'язок виявляється тоді, коли електронегативності елементів різко відрізняються між собою, тобто коли взаємодіють атоми з різко відмінними хімічними властивостями. Іонний зв'язок треба розглядати як граничний випадок полярного ковалентного зв'язку, коли пара електронів, яка утворює зв'язок, настільки зміщена до одного з атомів, що практично належить тільки цьому атому.
Іонний зв'язок можна пояснити з позиції електростатичної теорії хімічного зв'язку, за якою хімічна взаємодія трактується як процес утворення різнойменно заряджених іонів, що притягуються і зближуються на таку відстань, на якій сили притягання компенсуються дією сил відштовхування.
Здатність елементів утворювати прості іони зумовлена електронною будовою їхніх аюмів. Цю здатність можна оцінити величиною енергії іонізації і спорідненістю атомів до електрона. Елементи з малою енергією іонізації (лужні, лужно-земельні метали) легко утворюють катіони. Прості аніони найлегше утворюють р-елементи VII групи внаслідок їх великої спорідненості до електрона. Тому сполуки простих іонів найлегше утворюються при взаємодії лужних або лужно-земельних металів з галогенами.
Характерною ознакою іонного зв'язку є його ненасиченість і ненапрямленість у просторі. Іони можна розглядати як заряджені кульки, силові поля яких рівномірно розподіляються в усіх напрямках у просторі.
Внаслідок ненапрямленості і ненасиченості іонного зв'язку сполучення між окремими іонами не завершується утворенням певних простих молекул, а зумовлює утворення великих агрегатів – іонних кристалів, що складаються з великого числа іонів.
Число, що показує, скільки протилежно заряджених іонів оточує певний іон у кристалі, називається координаційним числом іона. Кількість однаково заряджених іонів, здатних приєднуватись до протилежно зарядженого іона, залежить від розмірів іонів і не залежить від електронної структури взаємодіючих елементів. Наприклад, для взаємодії іонів Nа+ і Сl–характерна октаедрична координація (рис.13), для іонів Сs+ і Сl– – кубічна координація.
Подібною взаємною координацією іонів характеризуються відповідні кристалічні
решітки: проста кубічна хлориду натрію (координаційне число 6) і об'ємно
центрована кубічна хлориду цезію (координаційне число 8) (рис.14).
Міжмолекулярна взаємодія
Між молекулами може відбуватися як електростатична, так і донорно-акцепторна взаємодія. Сили електростатичної міжмолекулярної взаємодії, виникнення яких не супроводиться передачею атомами електронів, називаються вандерваальсівськими силами. Вони названі на честь голландського вченого Ван-дер-Ваальса, який розробив кількісну основу теорії сил міжмолекулярної взаємодії.
Електростатична міжмолекулярна взаємодія.
Електростатичну взаємодію між молекулами поділяють на оріентаційну, індукційну і дисперсійну.
Орієнтаційна (диполь – дипольна), взаємодія виявляється між полярними молекулами. Внаслідок хаотичного теплового руху молекули при зближенні орієнтуються так, що різнойменне заряджені кінці їхніх диполів притягуються (рис.15,а). Чим більш полярні молекули, тим сильніше вони притягуються і тим сильніша орієнтаційна взаємодія.
Індукційна взаємодія молекул зумовлена дією їх індукованих диполів. Якщо зустрічаються полярні і неполярні молекули, то полярні молекули спричинюють поляризацію неполярних, тобто виникнення (індукцію) диполів (див. рис.25,б). Між постійним диполем полярної молекули і індукованим диполем неполярної молекули виникає індукційна взаємодія.
При взаємодії двох полярних молекул під дією їх електричних полів у них виникають додатково індуковані диполі. Тому загальна взаємодія складається з оріентаційного і індукційного ефектів.
Дисперсійна взаємодія характерна для двох неполярних молекул і виявляється за рахунок їх миттєвих мікродиполів (див. рис.25,в), які виникають внаслідок руху електронів в атомах, а також коливань ядер. Синхронні поява і зникнення мікродиполів різних молекул супроводяться їх притяганням.
Слід зазначити, що при взаємодії молекул виявляються певною мірою всі три види взаємодії і загальна енергія притягання між молекулами є сумою орієнтаційної, індукційної і дисперсійної взаємодій.
Порівняно з ковалентним зв'язком електростатична міжмолекулярна взаємодія досить слабка. Так, наприклад, енергія дисоціації молекули Сl2 на атоми становить 243кДж/моль, а енергія сублімації кристалів Сl2 – 25кДж/моль.
Електростатична міжмолекулярна взаємодія відіграє важливу роль при конденсації газів і перетворенні їх у рідкі та тверді тіла, зумовлює явище адсорбції тощо.
Водневий зв'язок
Водневий зв'язок пояснюється здатністю атома гідрогену, сполученого в атомом сильно електронегативного елемента (F, О, N, Сl, S, В тощо), утворювати ще один хімічний зв'язок в електронегативним елементом.
Утворення водневого зв'явку зумовлено дуже малим розміром досить поляризованого атома гідрогену у сполуці. При утворенні полярного ковалентного зв'язку між атомом гідрогену та атомом з високою електронегативністю електронна хмара сильно зміщується до атома електронегативного елемента. В результаті цей атом набуває значного ефективного негативного заряду, а ядро атома гідрогену (протон) майже втрачає електронну хмару. Між протоном гідрогену і негативно зарядженим атомом іншої молекули виникає електростатична взаємодія, яка зумовлює утворення водневого зв'язку.
З позиції методу валентних зв'язків ковалентний зв'язок є двоцентровим
зв'язком, а водневий – трицентровим (одна електронна орбіталь водню забезпечуе
зв'язок між трьома атомами). У графічних формулах водневий зв'язок позначається
трьома крапками.
Енергія водневого зв'язку становить 8–40кДж/моль і за міцністю дещо перевищує енергію вандерваальсівської взаємодії, проте набагато менша за енергію ковалентного зв'язку. Енергія водневого зв'язку зменшується із збільшенням температури. Тому водневий зв'язок більш характерний для речовин у рідкому і твердому станах.
Водневий зв'язок відіграє важливу роль при асоціації молекул, кристалізації, розчиненні, утворенні кристалогідратів, електролітичній дисоціації; в хімії органічних сполук, полімерів, білків. Водневий зв'язок виявляється у неорганічних і органічних сполуках (спирти, кислоти, вуглеводні тощо).
Розрізняють водневий зв'язок міжмолекулярний, внутрішньомолекуляр-ний і міжатомний.
У твердому, рідкому і навіть газоподібному станах молекули фтороводню асоційовані у зигзагоподібні ланцюги:
що зумовлено водневими зв'язками; кут між атомами НFН дорівнює 134°. Як показує визначення густини пари, навіть при температурі, близькій до кипіння, середній склад фтороводню приблизно відповідає формулі (НF)4. Асоціація молекул спричинює аномально високі температури плавлення і кипіння фтороводню порівняно з водневими сполуками елементів головної підгрупи VII групи (рис.16). Те, що фтороводнева кислота на відміну від хлоро-, бромо-і йодоводневої є слабкою кислотою (К = 7·10–4), також е результатом асоціації молекул НF у водному розчині.
Кожна молекула води може брати участь в утворенні двох водневих зв'язків; при цьому атом оксигену зв'язується з чотирма атомами гідрогену:
Внаслідок утворення водневого зв'язку молекули води асоційовані й мають ажурну просторову структуру, в якій кожний атом кисню розміщений у центрі тетраедра, вершини якого займають атоми водню. Це призводить до аномально високих температур танення льоду і кипіння води, великих значень теплоємності і теплоти випаровування.
В аміаку неподілена електронна пара нітрогену і полярність зв'язку N–Н зумовлюють утворення між молекулами NН3 водневого зв'язку. Тому аміак досить легко зріджується і має високу температуру кипіння тощо.
Іноді при асоціації утворюються димерні молекули. Наприклад, мурашина кислота існує лише у вигляді димера, який зберігається навіть у пароподібному стані:
Міжмолекулярний водневий зв'язок може спричинювати утворення нових хімічних сполук. Наприклад, при охолодженні аміачного водного розчину можна виділити кристали складу NН3·Н2О. У цій сполуці молекули води і аміаку об'єднуються за рахунок водневих зв'язків.