30. Историч усл. виникнення і теор. джерела формування марксистської ПЭК. 

ДО 40-м років участилися кризи, як эк, так і соц.-политий: 1789 - Велика фр. ревіння, 1805-15 – наполеон. війни, 1830 - восст. у Польщі, Франції, 20-і м. - боротьба Греції й ін. проти тур. ярма, боротьба Італії за незалежність, Болгарії, Балканських країн, виникнення профспілок, політ. реф. у Німеччині, 1848 повстанням охоплена вся Європа. 1844 - повстання силезских ткачів. В Англії - рух чартистів. М і Э розробляли теорію рев. боротьби, (що не дивно дивлячись на высшеописанную ситуацію). Для формулювання такої доктрини, попередники і сучасники вже сформулировыали досить системних підходів, концепцій і ідей (теоретичні джерела - див. усі попередні імена в 18 - 19ст). Зокрема, Оуэн, Фур'є, Сен -Симон. Метод аналізу в М и Э -історичний. Математикою вони майже некористалися.

31. Теор. проблеми 1 тому «капіталу». Гл. ціль цього 15 - літнього дослідження - »відкрити эк. закон розвитку совр. о-ва». 1 тім назыв «Процес виробництва капіталу». Гл. проблема - виробництво прибавочної вартості. Усі категорії і процеси в достатньому ступені були роз'яснені попередниками. У 1 томі капіталу розглядаються: гроші як товар, пропорції в процесі обміну, перетворення простого товарного виробництва в капіталістичне, раб. сила як товар, зарплата як його ціна на ринку, перетворення частини прибавочної вартості в капітал і його нагромадження заради розширеного виробництва, співвідношення частин капіталу, концентрація і централізація капіталу, закон відносного перенаселення.


32. теор проблеми 2 томи «капіталу», його після смерті Маркса дописав Энгельс, (оскільки це була замовлена й оплачена видавцем робота): повний виклад погляду на капітал у той час. Назва: »Процес обороту капіталу». Визначення оборотних форм у створенні прибавочної вартості і капіталу. Визначення протиріч обороту. 1 стадія: кап-ист. купує раб. силу і засоби виробництва, перетворюючи свій капітал із грошей у товар і створює в такий спосіб продуктивний капітал (праця+засобу произв). На 2 стадії виробляється товар, а з ним прибавочна вартість, кот. у 3 стадії - товару - перетворюється знову в гроші, тільки великі. У такий спосіб капітал 2 рази змінює свою форму. Проблема морального і фізичного зносу капіталу. Матеріальна основа криз - протиріччя між обсягом виробництва й і платоспроможністю ( цей процес 50 років раніш розглянув Оуэн). Теорія реалізації (теж була створена раніш).

33. Теор проблеми 3 томи «Капіталу», вийшов у 1894, за рік до смерті Э. Тема: «Процес капіталістичного виробництва». Показано механізм вирівнювання норми прибутку. Розглянуті: переливання кап-ла в області, що гарантують більш високий прибуток, так що однакові капітали обеспеч. усюди однакові прибутки. Головна конкуренція - усередині галузі. Розглянуто торговий і позиковий капітал, торгівля грошима, відсоток як плату за користування грошима (першими це зробили ще мерхнув). 4 форми капіталу, що дають відсотки. Наслідок розвитку кредиту - виникнення акціонерного капіталу: фіктивного, кот. не бере участь у виробництві, але відіграє роль при розподілі доходів; теорія реалізації. У землеробстві рассм. абсолютна і диференціальна рента(продовження праць Рикардо). 

34. Марксизм і сучасність. Крит. оцінка обумовлена не його эк. змістом (основне там принадл попередникам і современ)., а идеологич причинами. Соціально орієнтована эк. сучасних розвитих країн побудована без пролетарської рев. навпроти, результати проходження доктрині М-Э дискредитували її в політ. і эк. змісті.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17  Наверх ↑