45. ПЭК. у Росії наприкінці 19-нач. 

20 (див два попередніх про ставку на общинне з\х і неск. наступних). Критика послереф. порядків з позицій, близьких до класичного ПЭК. Формуються соціальний, математичний і психологічний напрямки. Переводяться і популяризуются эк. навчання Заходу, зокрема - Марксизм. Розвито статистику (напр., чернігівська школа), кот. показує подальше розшарування суспільства.

46. Ліберально буржуазна эк. думка в Укр. у послереф. період (див. 3 попередніх і багато наступних). У деяких відносинах эк. ситуація в українських губерніях була інший, чим у більшості рос. губерній: клімат, родючість - не тільки достаток їжі, але й успіх цукрової і горілочний пром., концентрація корисних копалин, концесії західних інвесторів; швидке збагачення неросійської буржузии:(Cимиренки, Яхненки, Ханенки, Галаганы, Терещенки, Миклашевские, Бродськ і т.д.), що була в опозиції до самодержавства. Крім традиційної громади, практика хуторів. Сприяли швидкої капіталізації здавна розвита культура й інфраструктура, розташування на перехрестя доріг з Азії в Європу, з півночі на південь, море. Так само, як у росії, у 40-і роки формуються либ. -дворянське і ревіння.-демократичне напрямку, кот. виражають інтереси 2 головних класів. У подальшій капіталізації ліберали відбивали інтереси буржуазії, призивали перевиховувати поміщиків і просвіщати народ, що і робили перші фабриканти. Ліберально - буржуазний українофільський рух зосереджувався в містах в об'єднаннях »Громада» (надалі »Стара громада» і »Молода громада»). Захищали дрібних виробників, орієнтувалися на земство, чекали конституції, тому що думали, що вона щось змінить, а також поступок від уряду. Після виходу Эмского указу пануючи, що запрещали видання і ввіз літератури українською мовою, діяльність громадовцев цілком перенесена за кордон. Професійно ПЭК. розвивалася в напрямку статистикии математичних методів.


47. Ліберальне народництво в Україні (усе попереднє + усе, що вважали російські народники). А також -погляди професора Червинского, треба зберегти селянську громаду: якщо неї знищити, навіть роздавши землю, швидко піде збідніння. Воно приведе до появи пролетаріату, а на заході він з'явився саме внаслідок збезземелювання селян. Він уже з'явився в Західної Укр. унаслідок революції в Австровенгрии, земельної реформи, (швидке збідніння галичан вивчав Іван Франко).А де пролетаріат, там пролетарська революція: »пролетаріату чогось утрачати, крім своїх ланцюгів, а завоює він увесь світ» - Маркс. Якщо на Заході капіталізм - результат історичного процесу, то в Росії ще можна вибирати, що краще - штучно його насадити, чи затримати взагалі зупинити його розвиток.

48. Эк. погляди Мих. Драгоманова. Дядько Лесі Українки, що видається мислитель, історик, етнограф, підлога життя провела в еміграції після звільнення в 1875 з Київського ун-та, там видавав журнал »Громада». Писав про гальмуючу ролі самодержавства, виступав проти русифікації, стороник возз'єднання з Західною Україною. На відміну від народників, не тільки не заперечував для Росії капіталістичний шлях, але вважав, що він розів'є продуктивні сили. Сприяв популяризації праць західних економістів (Леся Українка переводила глави »Капіталу» Маркса) і створенню популярного курсу ПЭК. Вважав соціалізм більш прогресивним ладом, але заперечував диктатуру пролетаріату. У цілому був ідеологом дрібної буржуазії.

49. Эк. погляди Сергія Подолинського. 1850-1891, син багатого поміщика, естеств. факультет Київського ун-та, емігрував, у Відні видавав соціалістичну літературу. У Бреслау захистив дисертацію по медицині, більше в границі Ріс. імперії не повертався. Першим застосував навчання Маркса до сонкретной дійсності. Показав, що капіталізм уже не тільки є в Росії, не тільки є прогресивним у порівнянні з феодалізмом, але і буде історично минущим (що сьогодні спірно в Рос і в Укр.). Супротивник приватної власності як основи капіталізму. Аналіз протиріч між розвитком продуктивних сил і їхньою безглуздою витратою при капіталізмі. Популяризовал навчання Маркса, з яким був знаком особисто. Послав Марксові своя праця, із природно - наукової точки зору нібито доводить невідворотність соціалізму. Маркс переслав текст. Энгельсу, кот. розумно назвав нісенітницею твердження, що праця збільшує кількість перетвореної енергії на земній поверхні, але щирим відкриттям -твердження, що праця допомагає затримати на Землі солн. энерг(«закон Подолинського»).

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17  Наверх ↑