50. Эк. погляди западноукр. эконстов: Навроцкий, Терлецкий, Павлик, Франко.

Навроцкий - перший досліджував эк. Галичини і причини збідніння народу в період твердження отут капіталізму. Як статистик відстежив консолідацію земель у магнатів. Виступав проти пережитків феодалізму, колонізаторської австрийск. податкової системи. Проблеми експлуатації аналізував з позицій трудової теорії.

Терлецкий за видання революційних брошур у Відні був суджений і в мові на суді показав знання законів економіки: обвинувачення в революційної пропагаде абсурдо тому, що безглуздо пропагувати там, де ще немає пролетаріату.

Павлик, критик і культуролог, вірив в еволюцію до соціалізму.

Іван Франко - великий укр. письменник і мислитель у статтях по статистичних матеріалах аналізує феодальні відносини й історію пограбування селян, що після австрійської реформи (їх »звільнення») утратили можливість користатися даровими лісами і пасовищами, а обов'язок викупити землю їх розорила. Вважає частнуб власність причинної соціальної нерівності (де отут економіка? Це і так ясно). Вважав ПЭК. »безумовно найважливішої з наук» (оскільки в провінційній гімназії наук узагалі не вивчали). Викладав ПЭК. робітником у кружках освіти, навіть написав невеликий підручник для них по Миллю, Чернишевському і Марксові. Перемогу соціалізму вважав невідворотної (чому в нас нічого не знають про класиків, крім тріскучих компліментів?)

51. Эк. погляди М. Зибера. Професор Київського ун-та і перший популяризатор эк. навчання Маркса. Маркс цитує його дисертацію про теорію Рикардо. Заперечував погляди народників і »особливий шлях» Росії; показував, що эк. Росії розвивається по об'єктивних законах.

52. Эк. погляди Туган-Барановского. Учений зі світовим ім'ям, природник, захопився марксизмом. Вивчав зв'язок періоду коливань промислового виробництва з періодичним ростом основного капіталу: »рух економічної активності». Зробив висновок, що причина - рух інвестицій (Усе рівно, що зварити курку в чорнилі і сказати, що довели, що вона через це стає неїстівною). Інвестиційна теорія циклів Т-Б уплинула на розвиток ПЭК. Не примкнув ні до однієї школи. Критикував марксизм за ігнорування психології і моралі. Вважав фікцією трудову вартість і малозначної - категорію прибавочної вартості. Відомі роботи з теорії розподілу, кооперації. Аналізував класичну й австр. школи. Висновок: їх можна об'єднати, що згодом зробив Маршалл, чим почав неокласичний напрямок.

53. Розвиток ПЭК. в Україні. Викладання ПЭК. почато в Росії в 1803 трьома головними ун-тами по нем. і фр. підручниках. У 1 підлогу 19 у Харкові курс читав по Адамові Смиту проф. Степанов. У Києві в 2підлогу 19 читала проф. Вернадский: классич школа, прихильник своб. конкуренції. Ректор Київського ун-та, згодом міністр фінансів Росії Бунге критикував социалстов, Кэри, Бастиа. Коссовский згодний із трудовою теорією вартості (називав її цінністю). На початку 20 ст. в Україні початку розвиватися психологічна школа. Викладач Київського комерційного інституту Слуцкий - найбільш видатний економіст. - математик, уплинув на розвиток эк.- мат. досліджень. Уперше підняв питання про особливу науку праксеологии, про принципи раціонального поводження людей у різних умовах. Його ідеї і мат. апарат широко використовувалися зарубежем багато десятиліть.(+ усе, що розказано в минулих квитках).

54. історичні предусловия виникнення і суть кейнсианства (+ див. наступний питання). Дійсність спростувала ілюзії про здатність ринкового механізму автоматично забезпечити рівновагу. До початку 20-го ст. монополії остаточно знищили конкуренцію як регулятор. Стали неможливими вільний рівчак капіталів, вирівнювання витрат, цін і норми прибутку. Криза початку 30-х охопив Європу і США. Президент США Франклін Рузвельт врятував ситуацію всупереч рекомендаціям економістів. Вони хотіли, что-бы з громадян вичавлювалося останнє, (як це в нас зараз). Він розумно думав, що виробництво підніметься, коли до громадян повернеться купівельна спроможність. Платоспроможність создаст. попит. Тому він придумав державні роботи, щоб зайняти на них безробітних, і жорстоко обмежив банкірів. Посде цього практичного успіху талановитий англієць Джон Кейнс - молодший (син відомого економіста) підвів під нього теор. платформу »кейнсианство». В основі: неможливість саморегулювання капіталістичної економіки на макрорівні. Необхідність гос. втручання в эк. процеси. Не діє закон Сіяючи: пропозиция народжує свій власний попит (оскільки доход від виробництва перевищує вартість зробленої продукції, він забезпечує можливість скупити весь ринок). На відміну від психологістів, на мікрорівні що вивчали эк. процеси стосовно до окремих господарств, Кейнс розглядає макрорівень: національну економіку цілком: споживання, нагромадження, зайнятість, національний доход, причинно-наслідкові зв'язки. Зокрема, показав, що механізм автоматичного вирівнювання попиту та пропозиції - утопія:

а) При монополістичному капіталізмі ціни не знижуються навіть при зниженні зарплати і спаді виробництва.

б) Є межа зниження норми відсотка, що стимулює інвестиції, нижче якого эк. суб'єкти не будуть вкладати, а затримають нагромадження у виді ліквідних засобів страховки від несподіванок.

в) Зарплату взагалі не удасться знижувати: профспілки не дадуть.

Можна провести границю отут, але на кожний треба писати обох.

    


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17  Наверх ↑