Тема 6.1. Історія виникнення Співтовариства міжнародних фінансових телекомунікацій (Society for Worldwide International Financial Telecommunications)

Ще наприкінці 60-х років стало очевидним, що потужностей “паперових” технологій розрахунків недостатньо для забезпечення надійного і швидкого зв'язку між безліччю банків і їхніх філій в світовому маштабі. Обробка документів вручну приводила до безлічі помилок і коштувала дуже дорого. Положення ускладнювалося тим, що різні банки застосовували різні системи розрахунків, часто практично несумісні. Саме тому група фахівців європейських і північно-американских банків вирішила, що для виправлення положення, яке склалось, необхідно створення єдиної “мови” фінансових повідомлень і єдиної системи передачі повідомлень. Тільки в такий спосіб можна було створити стандартні й універсальні формати повідомлень, придатних для використання в будь-якому із тисяч банків світу.

5 травня 1973 року в Брюсселі представниками 259 банків із 15 країн Європи і Північної Америки було прийняте рішення про створення Співтовариства Міжнародних Фінансових Телекомунікацій — S.W.I.F.T. (Society for Worldwide International Financial Telecommunications). Головна мета Співтовариства - розробка ефективної телекомунікаційної системи передачі даних, у міжнародних банківських розрахунках на базі обчислювальної техніки і засобів зв'язку для задоволення потреб як самих банків, так і їхніх клієнтів.

У відповідності з бельгійським законодавством S.W.I.F.Т. було зареєстровано як кооперативне співтовариство, метою якого банкіри визначили дослідження, розробку, впровадження, експлуатацію, удосконалювання і розвиток системи, що дозволяє передавати дані, зв'язані з міжнародним платіжним оборотом, а також банківську інформацію будь-якого виду.

 9 травня 1977 року після завершення етапу пілотної експлуатації системи, відбулося офіційне відкриття початку роботи з транспортною мережею S.W.I.F.T. Перші передачі охоплювали 513 банків-учасників із 15 країн світу із щоденним обміном біля 500 тис. повідомлень. Для порівняння — середній трафік у листопаді 1997 р. вже виріс до 3.242.881 повідомлень у день. Тепер цифри говорять самі за себе — сумарний трафік у 1997 р. склав більш 800 млн. повідомлень, а середня оборотна “вартість” усіх фінансових повідомлень у системі за день стала складати більш 2 трлн. USD.

Система S.W.I.F.T. дозволяє учасникам взаємодіяти один з одним 24 години в добу 7 днів у тиждень. Повідомлення надходять одержувачам у робочий час незалежно від їхнього географічного положення. Передача повідомлень (при наявності в учасників постійних каналів зв'язку з S.W.I.F.T., а не сеансового режиму роботи) і одержання квитанції-підтвердження займає усього декілька хвилин. Виняткову увагу S.W.I.F.T. приділяє забезпеченню захисту переданих фінансових повідомлень. Для розмежування доступу в банках використовуються смарт-карточки (ICC-cards). З метою безпеки застосовуються спеціально захищені карт-рідери, а канали зв'язку апаратно шифруються. Фактично за час існування системи не було зареєстровано жодного випадку її “злому”. Необхідно також відзначити високу надійність транспортної системи S.W.I.F.T. (до 99,9%) і наявність Центру підтримки, що цілодобово доступний користувачам.

Таким чином, кооперативне співтовариство S.W.I.F.T. є найважливішою ланкою сучасної світової фінансової системи. Важливо помітити, що S.W.I.F.T. не виконує клірінгових операцій, а є лише глобальною міжбанківською комунікаційною мережею. Постійний розвиток системи привело до того, що за допомогою мережі S.W.I.F.T., крім чисто фінансових повідомлень (FIN), тепер можна передавати файли довільної структури (IFT — Interbank File Transfer), а також платежі комерційної торгівлі (EDIFACT — Electronic Data Interchange For Administration, Commerce and Transport).

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45  Наверх ↑