Тема 9. Зарубіжний досвід організації державної служби і його адаптація

До умов національної економіки

9.1.Особливості організації державної служби в зарубіжних країнах: шляхи модернізації і підняття ефективності.

9.2.                            Кадри  в системі державної служби.

9.3.  Теорія і практика державної служби у Франції, Німеччині, Великобританії, США, Китаї.

9.4.                                                Проблеми      адаптації зарубіжного досвіду державної служби в умовах України.

При вивченні першого питання слід зрозуміти суть двох підходів, що ставляться до організації державної служби в зарубіжних країнах: централізованого і децентралізованого. Далі необхідно зупинитися на трактуванні структурі державної служби.

Адекватність української дефініції державної служби європейській є частковою, оскільки термін "державна служба" має суттєво відмінне значення в інших країнах. Так, наприклад, французьке поняття "fonction publique" (дослівно - "публічна служба") є синонімом до британського "civil service" та німецького "öffentlicher Dienst". Відповідно і терміни, що позначають поняття "державний службовець" у цих державах, - fonctionnaire, civil servants, Beamte, - стаи синонімами для поняття розмовної мови "адміністрація", що розповсюджується в цілому на чиновників і центральних, і місцевих органів. При цьому розбіжності у національних та місцевих статутах, які юридично врегульовують їхній статус, дуже незначні. Показовим прикладом, на нашу думку, є пропорційний розподіл кадрів між різними адміністративними рівнями держав - членів ЄС (табл. 1) [1, р.46].

Таблиця 1

Адміністративні рівні держав - членів ЄС: кадровий розподіл

Члени ЄС

Центральна

Регіональна

Провінційна

Муніципальна

 

Адміністрація

Адміністрація

Адміністрація

Адміністрація

Бельгія

22, 9 %

20,7%

4, 1%

52, 3 %

Данія

7, 8 %

 

22, 8 %

69, 4 %

Німеччина

7, 2 %

32, 8 %

 

60,1 %

Греція

84, 8 %

 

 

15,2%

Іспанія

22, 2 %

48,1 %

 

29, 7 %

Франція

39%

 

9, 3 %

51,7%

Ірландія

57, 2 %

 

 

42, 8 %

Італія

41,5%

8%

7, 7 %

42, 7 %

Люксембург

80, 6 %

 

 

19,4%

Нідерланди

31,1

 

7, 2 %

61,7%

Австрія

26, 4 %

29, 6 %

 

44%

Португалія

75, 8 %

 

 

24, 2 %

Фінляндія

24, 8 %

 

 

75, 2 %

Швеція

16, 8 %

 

15, 5 %

67, 8 %

Об'єднане

39, 2 %

 

 

60, 8 %

Королівство

 

 

 

 

 

Далі необхідно вивчити методи вступу на державну службу: шляхом спеціального іспиту або шляхом порівняння документів про рівень кваліфікації. При вивченні другого питання рекомендується засвоїти зміст кар'єрної та посадової систем кадрового забезпечення, що використовуються в зарубіжній практиці.

Також слухачам необхідно знати про основні напрями модернізації державної служби: по системі контактного менеджменту, вільної комуни, розподілу влади.

Після цього магістранти можуть в реферативному порядку підготовити виступи, щодо особливостей реалізації державної служби в розвинутих країнах світу. При висвітленні даного питання необхідно звертати уваг на інституційний механізм державної служби, зміст, який вкладається в понятя державного службовця, класифікацію посад державних службовців, механізмі проходження державної служби, особливості реалізації основних функцш державною службою.

Магістрантам необхіно знати традиції державної бюрократії та її історичну еволюцію у Франції , Німеччині. Розуміти принципи Англо­саксонської моделі державної служби , її політологічні і соціологічні аспекти. Проходження державної служби у країнах Азії, Центральної та Східної Європи.

Завершення вивчення теми рекомендується питанням можливих шляхів впровадження зарубіжного досвіду у практику державної служби в Україні.

Література

Василенко И. Административно-государственное управление в странах Запада: США, Великобритания, Франция, Германия: Учеб. Пособ. - Изд. 2-е, перераб. И доп. - М.: Логос, 2000. - 200 с. Государственная служба: теория и организация. Курс лекций / Под общ. Ред.

Охотского Е.В.-Ростов н/Д: Феникс, 1998.-б40с. Государственная служба: Учебное пособие.-М.: дело, 1989. -440с. Дубенко С.Д. Державна служба і державні службовці в Україні.-К.:

"Видавничий дім", 1999.-242с.-С. 109-131. Зіллер Жак Політико-адміністративні системи країн ЄС: порівняльний аналіз/

Перю з француз. В.Ховхуна. - К.: Основи, 199б.-420с. Рач В.А. Управлінські аспекти державної служби. - Луганськ: Видавництво СНУ, 2000, 156С.

Райт Г. Державне управління/Пер. З англ. Івашка В., Коваленка О., Соколика

С.-К.: Основи, 1994.-191с. Системи підготовки державних службовців у зарубіжних країнах/ Пер. З

Англ. Полянского Ю.Д.-К.: Вид-цтво УАДУ.-2000.-424с. Bossaert D., Demmke C., Nomden K., Polet R. La fonction publique dans l'Europe des Quinze. - Maastricht: Institut europeen d'admonistration publique. - 2001. -356 P.

МОДУЛЬ ІІІ ЕФЕКТИВНІСТЬ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ Практичне заняття №№ 6 Тема 9. Ефективність державної служби

9.1.                       Суть       ефекту та ефективності державної служби.

9.2.    Критерії і моделі її оцінки.

9.3.Оцінка діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування. 9.4.Оцінка професійної діяльності державного службовця. 9.5.Шляхи та технології півищення професіоналізму управлінських кадрів і ефективності їх праці

Вивчення даної теми слухачам магістратури необхідно розпочати із поняття ефективності державної служби, що співвідносить результат (ефект) діяльності з наміченими цілями. В цьому руслі рекомендується засвоїти три види ефективності: необхідну - відношення цілей до потреб, ідеалів і норм; результативну - відношення досягнутого результату до намічених цілей; витратну - відношення затрат до досягнутих результатів. При вивчені першого питання теми слід чітко розуміти різницю між ефектом та ефективністю державної служби, оскільки ефективність визначається сумою позитивно отриманих ефектів, а ефект можна трактувати з двох сторін: по- перше, як різницю між результатами і затратами, які свічать про позитивні результати управлінського процесу; по-друге, як здатність отриманих результатів задовольняти реальні потреби суспільства. З огляду на це необхіно знати суть виробничого, соціального та економічного ефектів.

Далі необхідно перейти до вивчення основних моделей оцінки ефективності функціонування державної служби: моделі "витрати- результат", моделі Лайкерта; моделі соціального партнерства; суспільної моделі; моделі оптимальної концепції адміністративно-політичного управління.

Вивчення теми необхідно продовжити, засвоєнням основних критеріїв оцінки ефективності функціонування державної служби, які включають : критерій відповідності напрямів та змісту результатам управлінської діяльності; дотримання правових та інших норм встановлених законодавством; реальність впливу управлінської діяльності на стан і розвиток управлінських об'єктів; глибина обліку в управлінських рішеннях комплексних потреб і інтересів населення; демократизацію діяльності; ступінь авторитетності рішень і дій управлінських структур; гуманність впливу державного апарату на зовнішнє середовище; правдивість управлінської інформації.

Далі слухачам необхідно опрацювати питання напрямів та технологій підвищення професіоналізму управлінських кадрів, ефективності їх праці. Для цього рекомендується опрацювати матеріал періодичних видань.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  Наверх ↑