Тема 7. Функціональний механізм проходження державної служби

7.1 Вступ на державну службу. Присяга державного службовця.

7.2.    Поняття та суть просування державного службовця по державній службі.

7.3.                                      Способи   заміщення посад в системі державної служби.

7.4.   Прийняття на державну службу на конкурсній основі.

7.5.   Прийняття на посади державних службовців поза конкурсом.

7.6.                                                        Призначення        на посади патронатної служби.

7.7.       Стажування та просування по службі державного службовця, який

Зарахований до кадрового резерву.

7.8.   Випробування при прийнятті на державну службу.

7.9. Призначення на посади керівників центральних та місцевих органів виконавчої влади.

7.10.Особливості оплати праці, гарантії та заохочення державних службовців 7.11.Обчислення стажу роботи в органах державної служби.

7.12.     Пенсійне забезпечення державних службовців. Особливості роботи на державній службі після досягнення пенсійного віку.

7.13.    Припинення державно-службових відносин.

Вивчення даної теми слід розпочати із вивчення механізму вступу на державну службу, порядку присвоєння рангу та віповідно категорії державному службовцеві. Слухачі вивчають принципи класифікації посад державних службовців за категоріями та рангами, порядком віднесення посад до відповідних категорій, порядком присвоєння рангів.

Слухачі повинні ознайомитися більш детально із методами заміщення посад, тобто із механізмом призначення на посаду, із порядком проведення конкурсу на заміщення вакантної посади, із механізмом просування по службі осіб, які зараховані до кадрового резерву на певну посаду, зі стажуванням. В зв'язку з цим слухачі повинні вивчити відповідні положення, що стосуються механізму формування кадрового резерву, проведення конкурсу, стажування, проходження випробувального терміну, які пов'язані із функціональними аспектами проходження державної служби.

Далі необхіно перейти до вивчення питань матеріального забезпечення та соціального захисту державних службовців: оплати праці, умов виплати надбавок, механізму декларування доходів державними службовцями, пшьг та соціальних гарантій, нарахування відпусток, страхування, пенсійного забезпечення та грошової допомоги, яка надається при цьому, порядку обчислення стажу роботи державного службовця.

Оплата праці державних службовців повинна забезпечувати достатні матеріальні умови для незалежного виконання службових обов'язків, сприяти укомплектуванню апарату державних органів компетентними і досвшченими кадрами, стимулювати їх сумлінну та іншіативну працю.

Заробітна плата державних службовців складається з: посадових окладів; ^ доплати за ранги, яка виплачується державним службовцям щомісячно у визначених сумах згідно постанови КМУ „Про упорядкування                      структури                 та     умов  оплати

Праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів " від 9.03.2006р. № 268;

^ надбавки за вислугу років на державнш службі виплачується службовцям у відсотках до посадового окладу, а керівникам та спеціалістам з врахуванням посадового окладу та доплат за ранг у таких розмірах: понад 3 роки - 10%, понад 5 років - 15%,

Понад 10 років - 20%, понад 15 рків - 25%, понад 20 років - 30%, понад 25 років - 40%;

Премій, які виплачуються відповідно до внеску державного службовця у загальні результати роботи в межах фонду преміювання, утвореного у розмірі тримісячного фонд оплати праці та економії фонду оплати праці; інших надбавок.

Державним службовцям можуть встановлюватися такі види доплат:

1)     Надбавки за високі досягнення у праці та виконання особливо важливої роботи :

                          Керівникам структурних підрозділів, їх заступникам, спеціалістам у розмірі до 50 відсотків посадового оклад з урахуванням надбавки за ранг державного службовця (дипломатичний ранг, класний чин, кваліфікаційний клас, спеціальне звання) та вислугу років, а керівним працівникам і спеціалістам, які безпосередньо займаються розробленням проектів нормативно-правових актів, проводять експертизу проектів таких актів, що передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, а також прокурорам та слідчим органів прокуратури - у розмірі до 100 відсотків посадового оклад з урахуванням надбавки за ранг державного службовця (дипломатичний ранг, класний чин, кваліфікаційний клас, спеціальне звання) та вислугу років;

                          Службовцям — у розмірі до 50 відсотків посадового оклад;

2)     Доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників дя спеціалістів та службовців:

                          За виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників таких самих категорій персоналу (у разі відсутності внаслідок тимчасової непрацездатності, перебування у відпустці без збереження заробітної плати, у відпустці у зв'язку з вагітністю і пологами, у частково оплачуваній відпустці дя догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку чи у відпустці без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більше ніж до досягнення дитиною шестирічного віку) — до 50 відсотків посадового окладу за основною роботою з використанням дя цього до 50 відсотків посадового окладу відсутнього працівника;

                          За виконання обов'язків тимчасово відсутнього керівника або заступника керівника структурного підрозділу - у розмірі різниці між фактичним посадовим окладом тимчасово відсутнього керівника або заступника керівника структурного підрозділу (без урахування надбавок та доплати) і посадовим окладом працівника, який виконує обов'язки тимчасово відсутнього

Керівника або заступника керівника структурного підрозділу, у разі, коли працівник, що виконує обов'язки тимчасово відсутнього керівника структурного підрозділу, не є його заступником;

3)                          Доплата за науковий ступінь кандидата наук (5% від посадового оклад), за науковий ступінь доктора наук (10% від посадового окладу);

4)                          Надбавка за знання та використання іноземної мови в роботі:

Європейської - 10% від посадового оклад; угро-фінської або африканської, однієї східної -15%; якщо дві іноземні мови, то доплата встановлюється у розмірі 25% від посадового оклад.

5)                          Надбавку за почесне звання „заслужений" - у розмірі 5% посадового оклад

6)                            Інші надбавки і доплати (див. Постанову КМУ від 9 березня 2005 р. № 268).

Пенсія державним службовцям виплачується за рахунок держави. На одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державної служби. А також на пенсійне забезпечення державного службовця мають права особи, які мають стаж роботи на державних посадах не менше 20 років незалежно від того, де вони працюватимуть на момент досягнення ними пенсійного віку. Зазначеним особам приз­начаються пенсії в розмірі 80% від суми їх посадового (чинного) оклад з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсій.

Посадові особи місцевого самоврядування мають право на пенсію: у випадках, якщо вони працювали на виборних посадах в органах місцевого самоврядування 8 років і більше, за наявності трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, дя жінок - не менше 20 років;

Якщо вони мають стаж державної служби в органах місцевого самоврядування не менше 10 років за наявності трудового стажу дя чоловіків - не менше 25 років, дя жінок - не менше 20 років.

Пенсія посадовим особам місцевого самоврядування призначається у розмірі 80% від суми їх посадового оклад з урахуванням надбавок за ранг, за вислугу років. Але не більше 90% посадового окладу з урахуваннями надбавок.

Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виход на пенсію.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на 1% заробітку, але не більше 90% посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених Законом «Про державну службу»».

Державний службовець, звільнений з державної служби у зв'язку з засудженням за умисний злочин, вчинений з використанням свого посадового становища, або вчиненням корупційного діяння позбавляється права на отримання пенсій, передбаченою цією статею. У таких випадках пенсія державному службовцю призначається на загальних підставах.

Державним службовцям у раі виходу на пенсію при наявності стажу державної служби не менше 10 років виплачується грошова допомога в розмірі 10 місячних посадових окладів.

Тривалість роботи за сумісництвом не може перевищувати чотирьох годин на день і повного робочого дня у вихідний день. Загальна тривалість роботи за сумісництвом протягом місяця не повинна перевищувати половини місячної норми робочого часу.

Оплата праці сумісників проводиться за фактично виконану роботу. Відпустка на роботі за сумісництвом надається одночасно з вшпусткою за основним місцем роботи.

Крім працівників, яким законодавчими актами заборонено працювати за сумісництвом, не мають права працювати за сумісництвом також керівники державних піприємств, установ та організацій, їхні заступники, керівники структурних підрозділі та їхні заступники (за винятком наукової, викладацької, медичної і творчої діяльності)).

До робіт, які не є роботою за сумісництвом, належать: літературна робота;

Технічна, медична, бухгалтерська експертиза з раовою оплатою праці; ^ педагогічна діяльність у розмірі, що не перевищує 240 годин на рік; медичні консультації 12 годин на місяць із раовою оплатою; керівництво аспірантами з розрахунку 50 годин на рік на кожного аспіранта;

Завідування кафедрою з оплатою 100 годин на рік; робота за угодами з науково-дослідними організаціями; ^ проведення екскурсій.

Вивчення теми завершується питанням припинення державної служби. Основними формами припинення державно-службових відносин є відставка та звільнення.

Відставка - це припинення державної служби службовцем, який обіймає посаду першої або другої категорії за його письмовою заявою. Підставами для відставки є:

Принципова незгода з рішеннями державного органу чи посадової осо би;

Етичні перешкоди для перебування на державній службі; примушування державного службовця до виконання рішення державного органу чи посадової особи, яке суперечить чинному

Законодавству, що може заподіяти значної матеріальної або моральної шкоди державі, підприємствам, установам, організаціям або об'єднанням громадян, громадянину; ^ стан здоров'я, що перешкоджає виконанню службових повноважень (за наявності медичного висновку).

Звільнення - це припинення державно-службових відносин за ініїціативи державного службовця, ініїціативи керівника або за спільним бажанням двох сторін. Такий вид звільнення регулюється відносинами трудового права.

Продовження перебування на державнії! Службі у випадку досягнення державним службовцем граничного віку здійснюється за погодженням з Головним управлінням державної служби щорічно упродовж 5 років. Ці службовці після закінчення вкааного терміну можуть в окремих випадках працювати на посадах радників або консультантів.

Література

1.              Про Порядок обчислення стажу держаної служби. Постанова Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 року№ 283.

2.              Порядок обчислення стажу дежавної служби. Заверджено постановою Кабінеу Міністрі України ві 3 траня 1994 року №2 83.

3.              Щодо практичного затосування постанов Кабшету Міністрі України ві 10 листопада 1994 р. № 758 «Про доповнення до Порядку обчислення стажу державної служби»» і ві 8 чевня 1995 р. № 397 «Про доповненя постанови Кабшету Міністрі України вш 10 листопада 1994 р. № 758». Роз'яснення Го­ловного управління державної служби при Кабінеті Міністрів України від 14 січня 2000 року.

4.              Щодо стажу держаної служби. Лист Головного управління державної служби України від 22 листопада 1999 року № 31/5760 .

5.              Продовження терміну державної служби. Про застосування деяких положень Закону України «Про державну службу»» щодо відставки державних службовців.

6.              Порядок оформлення документі для розгляду питань щодо погодження продовження теміну перебування на державнш службі Заверджено наказом Головдежслужби України від 25 січня 2000 року № 3 .

7.              Інструкці про порядок оформлення та подання документв для продовження терміну пее^ання на дежавній службі. Заведено наказом Міністра оборони України ві 15 грудня 1998року№455 .

8.              Про впорядкування умов оплаи праці працівник апарау органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, суді та інших органів. Постанова Кабшету Міністрі України ві 13 грудня 1999 року №2288 .

9.              Про прийняття на дежавну службу: огляд нормативних документі. Роз'яснення Головного управління держаної служби при Кабшеі Міністрі України ві 1 бееня 1998 року № 10/2631 .

10.         Порядок та умови обов'язкового дежавного особистого страхування посадових осіб органів дежавної податкової служби. Затверджено постановою Кабінеу Міністрі України від 3 чевня 1994 року №349.

11.         Порядок та умови дежавного обов'язкового страхування службових осіб державних органі у справах захисту прав споживачів. Затверджено постановою Кабшету Міністрі України від 11 червня 1994року№385.

12.         Порядок перебування на дежавні службі праціників патронатної служби. Затверджено постановою КМУ ві 31.12.95 № 377.

13.         Про порядок і умови виплаи щомісячної надбаки за вислугу рокі працвникам органі дежавної виконачої влади. Заверджено постановою КМУ від 20 фу дня 1993 року, № 1049.

14.         Про порядок і умови надання держаним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування додаткових оплачуваних віпусток. Постанова Кабінеу Міністрі України ві 27 квітня 1994року №250.

15.         Про порядок стажування у держаних органа. Постанова КМУ від 1.12.94 № 804.

16.         Про поділ щорічної віпустки працішикв, яка надатся в календарних днях. Роз'яснення Міністерства прац України ві 20 липня 1995 року №06-2555 .

17.                           Про      порядок проведення конкурсу на заміщення вакантної посада державних службовці. Постанова КМУ ві 4 жовтня 1995 року № 782.

18.                               Про     порядок надання державним службовцям додакової оплачуваної віпустки. Лист Мшістества праці та соціальної політики України, Головного управління державної служби при Кабінет Міністрів У країни ві 27 січня 1999 року № 13-294.

19.                                            Перелік   категорій праціників, яким може бути надано службові жилі приміщення. Заведено постановою Ради Міністрі УРСР від 4 лютого 1988 року №37 .

20.                                                 Дубенко С.Д. Державна служба і державні службовці в Україні-К.: "Видавничий дім", 1999.-242с.-С.65-75

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  Наверх ↑