6. Сутність, ознаки та структура інтелектуального капіталу.

Сутність інтелектуального капіталу:

—      визначення інтелектуального капіталу через розкриття його структури (інтелектуальний капітал як єдність людського і структурного капіталів; сума нематеріальних активів фірми; сукупність людського та машинного інтелектів);

—      визначення інтелектуального капіталу через аналіз його призначення, тієї специфічної ролі, яку він відіграє у процесі суспільного відтворення (інтелектуальний капітал як формалізований і зафіксований інтелектуальний матеріал, призначений для виробництва більш цінного майна; знання, що використовуються для отримання конкурентних переваг);

—      визначення інтелектуального капіталу через усталене розуміння сутності категорії капіталу як певного вкладення (цінності,ресурсу), що уможливлює отримання доходу (інтелектуальний капітал як знання, здатні приносити прибуток; інтелектуальні ресурси підприємства, здатні створювати нову вартість, приносити дохід тощо).

На думку багатьох дослідників, інтелектуальний капітал — це інтелектуальний потенціал. Інтелектуальний потенціал трактується при цьому як можливості, створені інтелектуальними ресурсами різних рівнів, щодо реалізації певної мети.

специфічні ознаки:

—      не є матеріальним у традиційному розумінні, хоча форми, яких набувають інтелектуальні активи, можуть бути матеріальними;

—      перебуває одночасно у формах запасу і продукту, його споживання є водночас його примноженням;

—      зберігається та нагромаджується у специфічних, нетрадиційних формах;

—      є основним компонентом визначення ринкової вартості сучасних підприємств.

Отже, інтелектуальний капітал — це накопичена у процесі інтелектуальної діяльності сукупність знань, досвіду, навичок, творчості, здібностей, взаємовідносин, що мають економічну цінність і використовуються у процесі виробництва та обміну з метою отримання доходу. Розрізняють сукупний ІК, ІК індивіда та фірми.

Структура. 80-ті рр. ХХ ст.. Свейбі: індивідуальна компетентність, внутрішня та зовнішня структури. 90-ті рр.. Брукінг: активи ринку, активи ІВ, активи інфраструктури, людські активи. Стюарт: людський, структурний, споживчий капітал. Л. Едвінссон та М. Мелоун: людський та структурний (клієнтський та організаційний (інноваційний та процес ний)) капітал.

І. Людський капітал (human capital) — накопичені в результаті інвестицій та втілені у працівниках компанії знання, практичні навички, творчі здібності, досвід, загальна культура, моральні цінності та ставлення до справи. Ознаки: є невіддільним від індивіда, невідчужуваним; є не матеріальним, невідчутним, таким, що не піддається традиційним вартісним оцінкам; є неліквідним, таким що не зберігається і не може бути законсервований; не може бути скопійований або відтворений; поєднує якості інвестування і споживання; приносить дохід від використання безпосередньо індивідам-власникам.

II. Структурний капітал (structural capital) — все те, що дає змогу співробітникам компанії реалізувати свій потенціал: технічне і програмне забезпечення, організаційна структура, патенти, торговельні марки і знаки обслуговування, відносини з клієнтами тощо. Ознаки: може бути скопійований, відтворений, відчужений на користь іншого суб'єкта господарювання. Вартість структурного капіталу знаходить відображення у балансі фірми.

Клієнтський капітал (ринковий, брендовий) — це відносини із замовниками і покупцями, що сприяють успішній реалізації вироблених компанією товарів і послуг: патенти, ліцензії, товарні знаки та знаки обслуговування; комерційна мережа розширення збуту товарів і послуг; ділові зв'язки з постачальниками; договори маркетингового і технологічного співробітництва; слава, популярність, репутація клієнтів тощо.

Організаційний капітал - систематизована і формалізована компетентність компанії, а також організаційні можливості і системи: інформаційні ресурси; електронні мережі; організаційна структура; ефективне управління; сприйнятливість до змін, нововведень; інтелектуальна власність. Організаційний капітал включає: а) інноваційний капітал - здатність компанії до оновлення, нововведень; б) процесний капітал — системи виробництва, збуту, після продажного обслуговування тощо.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61  Наверх ↑