4. Сутність, види та характерні риси знань. Відмінності знань від інформації.

Знання — результат пізнавальної діяльності людини, об'єктивізований знаковими засобами мови. Ґрунтуються на опрацьованій за допомогою інтелекту інформації. Інтелект – здатність генерувати та накопичувати знання.

Махлуп: практичні (професійні знання); інтелектуальні (задовольняють інтелектуальні потреби і є ознакою широкої освіти, культури); буденні і"розважальні" (задовольняють дрібну допитливість); духовні (знання, спрямовані на пізнання Бога, пошук шляхів спасіння душі); непотрібні (знання, набуті випадково, лишаються поза сферою інтересів).

Потрібно розрізняти:

1)      кодифіковані знання, які можна виокремити, систематизувати, зафіксувати, скопіювати, передати, забезпечити їм правову охорону;

2)      некодифіковані знання, які не можна повністю зафіксувати, важко виокремити, захистити і проконтролювати їх використання.

Деякі дослідники розрізняють формалізовані (записані на певному носієві: папері, відео-, аудіо-, електронному) і неформалізовані (ті, що зберігаються у людській пам'яті) знання. Відповідно до концепції М. Поланьї є явні (точно визначені, збережені, експліновані логіко-вербальними формами) і неявні (такі, що повністю не вербалізуються, не вилучаються та чітко не ідентифікуються) знання. За концептуальним рівнем виокремлюють: 1)        знання щодо мети (світогляд, цілі, система понять); 2)         систематичні знання (знання систем, схем, методів); 3) практичні знання, пов'язані з умінням приймати рішення); 4) автоматичні знання (застосовуються без залучення логічних міркувань). За рівнем системності розрізняють: 1)      інтуїтивні знання (асоціації, судження, гіпотези); 2)       понятійні знання (тезауруси, фрейми, семантичні мережі); 3) систематизовані знання (правила, теореми, закони). Функціональна структура: теоретичні, емпіричні, парадигмальні, інструментальні. Сучасна література: процедурні (як діяти); декларативні (без практичних рекомендацій); епізодичні (на основі подібності ситуацій); метафізичні (усвідомлення способів пошуку і переробки інформації); організаційні (забезпечують кадровий потенціал).

Ознаки: 1) не споживаються у виробничому процесі і можуть використовуватись у необмеженій кількості виробничих циклів; 2) не є рідкісними, оскільки споживання приводить до їх нарощування, самозростання; 3) процес передачі заснований на суб'єктних взаємодіях і не можливий без спільних зусиль виробника і споживача; 4) цінність - суб'єктивна, зумовлюється необхідністю та важливістю знань для споживача; 5) вибірковість; 6) створення - індивідуальним процесом; 7) не придатні традиційні вартісні оцінки; 8) просторова необмеженість, багатоманітність форм, взаємопереплетення та взаємовплив.

Інформація                                    Знання

Доступна широкому колу людей

Доступні особам, які здатні засвоїти інформацію

Відчужувана

Невідчужувані

Здатна тиражуватися

Створюються у результаті інтелектуальної діяльності

Витрати на тиражування зменшуються з розвитком НТП

Витрати на тиражування ^ зростають внаслідок збільшення обсягів інформації та підвищення рівня її складності

Подільна

Неподільні

Суспільне благо

Персоніфіковане благо

Придбання потребує все менших витрат

Придбання потребує зростаючих витрат, високого інтелектуального рівня

Забезпечує зростання поінформованості суспільства, зниження невизначеності

Забезпечують отримання, засвоєння і нагромадження інтелектуального продукту

Володіння інформацією є основою демократизації суспільного життя

Володіння знаннями породжує нові соціальні стратифікації

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61  Наверх ↑