Предмет та метод курсу “Міжнародна економіка”

 МЕ – це частина екон. теорії, що вивчає закономірності взаємодії національних економік, міжнародного переміщення товарів, послуг, капіталів, роб. сили, технології, платежів, екон. політику, що управляє цими потоками, а також її вплив на суспільний добробут. Предмет вивчення міжн. ек-ки відносно самостійний. Відносна самостійність міжн. ек-ки зв’язана з тим, що предметом її вивчення є угоди, які заключаються резидентами різних суверенних держав. Специфіка міжнар. ек-их відносин у порівнянні з внутрішніми пояснюється тим, що країни зазвичай встановлюють ві-домі обмеження на своїх кордонах для потоків товарів послуг і факторів вир-ва, які відрізняються від аналогічних внутрішніх обмежень.

МЕ є самостійною частиною ек-ої теорії поряд з мікро- і макроек-ою і має свій специфічний предмет дослідження. Центральне місце у МЕ займають чиста теорія торгівлі(досліджує при-чини виникнення міжнар. торгівлі та переваги, які отримують від неї країни), теорія торгової політики(вивчає причини введення торгівель-них обмежень та їх наслідки), аналіз валютних ринків і платіжного балансу(стосується основних операцій з торговельними валютами, при-чин коливання валютних курсів та їх регулювання суб’єктами валютних ринків), методи збалансування платіжного балансу(торкається механізмів коректування нерівноваги платіжн-ого балансу, тобто його дефіциту чи надлишку у різних грошових системах та їх дію на суспільний добробут). У МЕ можна виділи-ти макро- та мікро- її частини. До макро- відносяться різні моделі відкритих національних економік, міжнар. фінансово-кредитні відно-сини, ефективність фіскальної та грошової політики в умовах відкритої економіки. До мікро- відносяться чиста теорія торгівлі, теорії зовнішньо-торгівельної політики, дослідження міжнар. міграції факторів виробництва, тобто основні суб’єкти МЕ на мікрорівні окремої кр.

Методологія МЕ являє собою застосування загальних мікро- та макроек-их принципів у сфері ек-их взаємовідносин між державами. Наприклад, суспільні криві байдужості стосов-но тієї чи іншої країни, абстрагування від дет-алізації ек-их подій для того, щоб виділити де-кілька змінних( світ який описує МЕ часто об-межений двома країнами, які мають два факт-ора вир-ва і виробляють два товари), аналіз рі-зних ситуацій на р(автаркія, вільна торг, протек-м).

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35  Наверх ↑