Товарна та географічна структура МТ Торгівля готовими виробами (машини та облад-нання, побутові промислові вироби, інші готові вироби)   Торгівля сировиною та напівфабрикатами (паливо, промислова сировина, сільсько-господарські та лісові товари)   Торгівля послугами (транспортні, туризм, зв’язок, будівельні, фінансові, інфор-маційні, лізинг, ліцензії, бізнес-послуги, культурні, рекреаційні)  

 

 


Сучасні особливості товарної структури МТ:

1) зростає частка готових виробів і зменшується питома вага сировини та продовольства, крім палива. Якщо в 50-х рр. частка сировинних товарів і палива приблизно дорівнювала частці готових виробів, то країн середині 90-х рр. перша впала до 30%, з яких 25% припадає на паливо, а 5% ­- на сировину. Частка готових виробів зросла з 50 до 70%.

Причини зменшення частки сировини в міжнародній торгівлі:

-                            розширення виробництва синтетичних матеріалів;

-                            більше використання ресурсів вітчизняної сировини;

-                            поглиблення ступеню переробки сировини;

-                            перехід на ресурсозбережні технології.

2) зростають масштаби обміну напівфабрикатами, проміжними виробами, деталями (1/3 імпорту і 3/5 торгівлі машинами та обладнанням припадає на комплектуючі); Причина: розвиток МК (великомасштабне серійне виробництво) та поглиблення міжнародної спеціалізації. У виробництві “Боїнгу-747” використовується 4,5 млн. різних деталей та вузлів, у виготовленні яких зайнято 16 тис. компаній.

3) зменшується попит на продовольство у світовій торгівлі (країни-імпортери налагоджують виробництво продовольства на своїй території, використовуючи нові технології).

Географічна структура світової торгівлі представлена групами розвинутих країн, країн, що розвиваються, та країн з перехідною економікою. Частка цих країн у міжнародній торгівлі практично не змінилася за останні 15-20 років.

Основні тенденції в географічній спрямованості міжнародної торгівлі:

1) на розвинуті країни припадає 70-76% світового товарообміну, на країни, що розвиваються, - 20-24%, на країни з перехідною економікою – 6-8%.

Найбільшими експортерами товарів на сьогодні (2004) є: США (10% світового товарного експорту), Німеччина, Японія, Китай, Франція, Великобританія, … Росія (17 місце), … Україна (45 місце – 0,3%). Найбільшими імпортерами товарів: США (має дефіцит торгового балансу – 17% світового товарного імпорту), Німеччина, Китай, Великобританія, Франція, Японія,… Росія (23 місце), … Україна (45 місце – 0,3%).

2) Країни, що розвиваються, в основному залишаються постачальниками на світовий ринок сировини і продовольства, а також простих готових виробів;

Причини цього:

-                            нарощуванню їх експорту (і розвитку переробної галузі) завадило зменшення попиту на сировину і продовольство на світовому ринку на початку 90-х рр.;

-                            розвинуті країни збільшили свою частку у світовому експорті продовольства та сировини. Частка країн, що розвиваються, у світовому експорті цих товарів скоротилася із 40% (1960) до 28% (поч. 90-х);

-                            існує протидія з боку розвинутих країн для розширення експорту готових виробів з країн, що розвиваються. Однак новим індустріальним країнам вдалося певним чином побороти цю протидію; частка готової продукції, промислових виробів, в т.ч. машин та обладнання, в цих країнах є значною;

3) Помітно зростає роль Азіатсько-Тихоокеанського регіону у МТ. За оцінками МБРР, на поч. ХХΙ ст. більше 40% всього обсягу світової торгівлі буде зосереджено в цьому регіоні.

4) Поглиблюється МПП між розвинутими країнами, що веде до збільшення їх взаємної торгівлі і зменшенню частки країн, що розвиваються (3/4 експорту розвинутих країн йде в інші розвинуті країни, при цьому 4/5 експорту – непродовольчі товари). За даними МВФ, на 29 країн з розвиненою економікою припадає 73,4% світового експорту, а на 146 країн, що розвиваються – 26,6%.

5) Китай та Японія останнім часом суттєво розширюють взаємну торгівлю, в результаті чого може змінитися схема світових товарних потоків, в якій основним партнером Японії досі були США (1/3 японського експорту припадає на США). Якщо Китай успішно здійснить перехід до більш технологічно передового виробництва, він стане експортним конкурентом Японії.

6) дещо зменшується роль ЄС у світовій торгівлі. Хоча на сьогодні ЄС є центром світової торгівлі, а його експорт в 3 р. перевищує експорт США, частка ЄС у міжнародній торгівлі поступово скорочується (1991 – 44% світового експорту, 1997 – 40%, 2004 – 32%).

Причини цього:

-                            експортна експансія країн Південно-Східної Азії;

-                            ЄС вже недостатньо виробляє продукції високих технологій, відстаючи від США в цьому напрямку приблизно на 10 р.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35  Наверх ↑