РОЗДІЛ 4. АУДИТОРСЬКІ ПОСЛУГИ, ЇХ ОБ'ЄКТИ І ВИДИ
4.1. Аудиторські послуги, їх об'єкти і види
Аудиторська діяльність включає в себе організаційне і методичне забезпечення аудиту, практичне виконання аудиторських перевірок (аудит) та надання інших аудиторських послуг.
Аудиторські послуги можуть надаватися у формі аудиторських перевірок (аудиту) та пов'язаних з ними експертиз, консультацій з питань бухгалтерського обліку, звітності, оподаткування, аналізу фінансово-господарської діяльності та інших видів економіко-правового забезпечення підприємницької діяльності фізичних та юридичних осіб.
Аудиторські послуги у формі аудиторських перевірок (аудиту) за економічним змістом можуть бути:
o про достовірність фінансової звітності підприємства;
o про достовірність фінансової звітності об'єкта приватизації;
o про достовірність фінансової звітності і аналізу фінансового стану підприємства.
Спеціальні перевірки можуть бути:
o за результатами тематичного аудиту;
o про достовірність фінансової звітності підприємств, підготовленої згідно з іншими принципами бухгалтерського обліку;
o про достовірність окремих частин фінансової звітності підприємств;
o про достовірність звітності щодо дотримання договірних відносин;
o про достовірність звітності з узагальнення ряду фінансових питань.
Порядок проведення експертиз узгоджується з управлінським персоналом підприємства-замовника. Експертизи можуть бути призначені з різних питань господарської діяльності підприємства. Методика перевірки із залученням експерта належить до системи аудиторських доказів.
Найбільш вірогідні випадки залучення експерта пов'язані з питаннями: правильності використання оборотних і необоротних активів, правильності складання фінансової звітності, правильності формування.
Порядок проведення експертиз узгоджується з управлінським персоналом підприємства-замовника. Експертизи можуть бути призначені з різних питань господарської діяльності підприємства. Методика перевірки із залученням експерта належить до системи аудиторських доказів.
Найбільш вірогідні випадки залучення експерта пов'язані з питаннями: правильності використання оборотних і необоротних активів, правильності складання фінансової звітності, правильності формування витрат на виробництво, правильності списання матеріальних цінностей у будівництві, правильності зберігання готової продукції та ін.
У роботі аудиторської фірми чи окремого аудитора консультації займають значний обсяг. Різносторонні питання вирішуються під час консультації з питань бухгалтерського обліку: вибір форми бухгалтерського обліку, порядок заповнення бухгалтерських регістрів, складання звітності та ін. З питань складання бухгалтерської звітності можуть бути проведені окремі комплексні консультації. У деяких випадках аудиторська фірма може укладати договір з підприємством-замовником про складання звітності за визначений період.
Щоб уникнути штрафів з боку податкових інспекцій господарюючі суб'єкти укладають договори про проведення консультацій з правильності оподаткування. При наявності висновків про порядок нарахування податків і своєчасності їх сплати в бюджет підприємство-замовник після проведення перерахунків податків звільняється від штрафних санкцій.
Ефективна робота підприємств неможлива без всебічного поглибленого аналізу його виробничої і фінансово-господарської діяльності. У цьому випадку роль виконавця проведення аналізу фінансово-господарської діяльності підприємств беруть на себе аудиторські фірми. Аналіз може бути проведений з метою дослідження як оперативного, так і перспективного фінансування підприємств.
Об'єкти досліджень в аудитіДо об'єктів аудиторських досліджень відносять активи та пасиви підприємства, а також виробничі, фінансові та господарські процеси. Об'єкти аудиторських досліджень можна класифікувати:
За видами:
o активи;
o пасиви;
o організація процесу виробництва та управління. За видами інформації фінансової діяльності:
o інформація про бізнес клієнта;
o інформація про стан та використання активів і пасивів;
o прогнозуюча фінансова інформація;
o оперативна інформація; " інша інформація.
За процесом діяльності:
o процес заготівлі;
o процес виробництва;
o процес збуту.
Активи підприємства включають:
o необоротні активи, у тому числі нематеріальні активи, незавершене будівництво, основні засоби, довгострокові фінансові інвестиції, довгострокову дебіторську заборгованість, відстрочені податкові активи, інші необоротні активи;
o оборотні активи, у тому числі запаси; векселі одержані; дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги; дебіторська заборгованість за розрахунками; інша поточна дебіторська заборгованість; поточні фінансові інвестиції, грошові кошти та їх еквіваленти; інші оборотні активи;
o витрати майбутніх періодів. Пасиви підприємства включають:
o власний капітал, у тому числі статутний капітал, пайовий капітал, додатковий вкладений капітал, інший додатковий капітал, резервний капітал, нерозподілений прибуток (непокритий збиток), неоплачений капітал, вилучений капітал;
o забезпечення наступних витрат і платежів, у тому числі забезпечення виплат персоналу, інші забезпечення, цільове фінансування;
o довгострокові зобов'язання, у тому числі довгострокові кредити банків, інші довгострокові фінансові зобов'язання, відстрочені податкові зобов'язання, інші довгострокові зобов'язання;
o поточні зобов'язання, у тому числі короткострокові кредити банків, поточна заборгованість за довгостроковими зобов'язаннями, векселі видані, кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги, поточні зобов'язання за розрахунками, інші поточні зобов'язання;
o доходи майбутніх періодів.
Організація процесу виробництва та управління включає в себе діяльність управлінського персоналу, спрямовану на здійснення організації процесу виробництва та управління.
До інформації бізнесу клієнта належать:
Загальні економічні фактори:
o загальний рівень економічної діяльності;
o відсоткові ставки і наявність джерел фінансування;
o інфляція, ревальвація валюти;
o політика уряду: грошова, фіскальна та ін. Галузеві умови, що впливають на бізнес замовника:
o ринок і конкуренція;
o циклічний чи сезонний характер діяльності;
o зміни в технології виробництва;
o комерційний ризик;
o скорочення чи розширення діяльності;
o несприятливі умови;
o основні коефіцієнти та операційні статистичні дані;
o специфічні методи та проблеми бухгалтерського обліку;
o вимоги і проблеми, пов'язані з охороною довкілля;
o нормативно-правова база;
o пропозиція і вартість електроенергії;
o специфічні чи унікальні методи. Суб'єкт господарювання:
А. Управління і структура власності - важливі характеристики:
o організаційно-правова форма;
o власники;
o структура капіталу;
o структура управління суб'єкта господарювання;
o цілі, філософія, стратегічні плани управлінського персоналу;
o придбання компаній, їх злиття або припинення окремих видів господарської діяльності;
o джерела та методи фінансування;
o рада директорів;
o управлінський персонал;
o відділ внутрішнього аудиту;
o ставлення до середовища внутрішнього контролю.
Б. Діяльність суб'єкта - продукція, ринки, постачальники, витрати, виробнича діяльність:
o характер господарської діяльності;
o місце розташування виробничих приміщень, складів, офісів;
o працівники;
o продукція або послуги і ринки;
o важливі постачальники товарів та послуг;
o товарно-матеріальні запаси;
o франшизи, ліцензії, патенти;
o важливі статті витрат;
o дослідження, розробки;
o активи, зобов'язання та операції в іноземній валюті - за грошовими одиницями хеджування;
o закони й нормативні акти, які суттєво впливають на діяльність суб'єкта господарювання;
o наявні інформаційні системи;
o плани щодо внесення змін;
o структура заборгованості, у тому числі умови й обмеження. В. Фінансові показники - фактори, що стосуються фінансового
стану і прибутковості суб'єкта господарювання:
o основні показники й операційно-статистичні дані;
o тенденції.
Г. Умови, відповідно до яких складається звітність,- зовнішні фактори, які впливають на управлінський персонал у процесі підготовки до фінансових звітів.
Д. Законодавство:
o чинні нормативні акти та вимоги;
o оподаткування;
o вимірювання й розкриття інформації, характерні для цього бізнесу;
o вимоги до аудиторського висновку; користувачі фінансових звітів.
Інформація стану та використання активів і пасивів включає значний перелік показників, які характеризують виробничу та господарську діяльність підприємств. До них можна віднести показники ринкової стійкості: коефіцієнт незалежності, коефіцієнт співвідношення власних і позичкових коштів, коефіцієнт забезпечення власними коштами, коефіцієнт реальної вартості основних засобів і матеріальних оборотних коштів у майні підприємства, коефіцієнт реальної вартості основних засобів у майні підприємства.
До показників платоспроможності належать: загальний показник ліквідності, проміжний коефіцієнт покриття, коефіцієнт забезпеченості власними оборотними коштами, коефіцієнт відновлення платоспроможності.
Крім того, є ряд показників для аналізу фінансового стану підприємства: показники майнового стану підприємства, показники ділової активності підприємства, показники рентабельності підприємства.
При розгляді прогнозної інформації розуміють, що прогнозна інформація - фінансова інформація, що базується на припущеннях про події, які можуть відбутися в майбутньому, та про можливі дії суб'єкта господарювання.
До прогнозної документації можна віднести: характеристику можливої діяльності управлінського персоналу, інформацію про серйозні зміни в діяльності управлінського персоналу, оцінку можливих змін у капіталовкладеннях; інформацію, яка може бути видана третім особам, інформацію для видачі потенційним інвесторам; річний звіт для забезпечення інформацією акціонерів; документи, що містять інформацію для кредиторів, яка може включати прогнози руху грошових коштів.
Оперативна інформація необхідна управлінському персоналу для організації управління підприємством. Цю інформацію можуть формувати бухгалтери, ревізійні комісії, органи внутрішнього контролю. Джерелом оперативної документації можуть бути: фінансова звітність, бухгалтерські регістри, оперативна інформація за кожен день. У практиці до оперативної інформації відносять окремі економічні показники: денний надій молока на одну корову, зорано або посіяно за зміну, день та ін. Інша інформація може формуватися за вимогою засновників, у зв'язку з виробничою особливістю діяльності підприємств та з інших причин.
Характер виробничої діяльності підприємств може бути дуже різним, але об'єднуючим моментом у функціонуванні об'єктів є окремі періоди, які називають процесом. До процесу заготівлі відносять той період діяльності підприємства, коли відбувається заготівля корму, матеріалів та інших цінностей для здійснення процесу виробництва.
Процес виробництва є головним етапом, оскільки в цей час відбувається переробка заготівельної продукції.
Процес збуту визначає здатність підприємства до виробництва та стабільного здійснення його розвитку.
Від правильної організації кругообігу засобів залежить ефективність використання цінностей та прискорення їх обертання. У ринкових умовах у процесі кругообігу можуть брати участь запозичені засоби підприємства, які є елементом формування вартості сировини і собівартості продукції.
Головними завданнями аудиту кругообігу господарських засобів є: перевірка розміру рентабельності об'єкта, законне формування та своєчасне внесення платежів до бюджету.
4.2. Супутні послуги
4.2.1. Завдання з огляду фінансових звітівПеред проведенням перевірки фінансової звітності аудитору (виконавцю з боку керівних робітників) може бути дана консультація з більш детальної перевірки документації. При цьому потрібно, щоб аудитор звернув увагу на всі облікові і виробничі факти в плані правильності складання фінансової звітності. Крім того, враховується дотримання аудитором Кодексу етики професійних бухгалтерів. При цьому до етичних принципів аудитора відносять: незалежність, чесність, об'єктивність, професійну компетентність і незалежну ретельність, конфіденційність, професійну поведінку, технічні стандарти.
Для перегляду фінансової звітності аудитор повинен отримати відповідні додаткові докази і шляхом застосування аналітичних процедур скласти аудиторський висновок.
Для того, щоб робота аудитора була більш ефективною, аудитор повинен детально провести підготовчі роботи, скласти лист-зобов'язання, договір, провести планування щодо проведення аудиту, скласти всю іншу документацію, передбачити необхідні процедури й докази.
Так, наприклад, у лист-зобов'язання необхідно включити питання:
o відповідальність управлінського персоналу за фінансові звіти;
o обсяг огляду;
o необмежений доступ до будь-яких облікових записів, документів та іншої інформації, необхідної у зв'язку з проведенням огляду.
Щоб використані процедури позитивно вплинули на складання аудиторського висновку, вони повинні включати:
o запити стосовно принципів і практики бухгалтерського обліку суб'єкта господарювання;
o запити стосовно відображення в обліку, класифікації й підсумовування операцій, збору інформації для розкриття у фінансових звітах і підготовці фінансових звітів;
o запити стосовно всіх суттєвих тверджень у фінансових звітах;
- порівняння фінансових звітів зі звітами за попередні періоди і
з очікуваними результатами тощо. Аудиторський висновок за кінцевими результатами повинен:
o відображати факти про достовірність звітності;
o містити факти, що впливають на результати перевірки.
4.2.2. Завдання з виконання погоджених процедур стосовно фінансової інформаціїУ процесі підготовки до проведення аудиторської перевірки аудитор погоджує із суб'єктом господарювання окремі процедури, які він буде використовувати в процесі вивчення фінансової звітності. Крім того, результати перевірки повинні бути зазначені у Звіті про фактичні результати.
При цьому користувачі звіту самі оцінюють процедури та результати, наведені аудитором у звіті, і на підставі роботи аудитора роблять власні висновки. У своїй роботі аудитор повинен дотримуватися Кодексу етики професійних бухгалтерів.
До етичних принципів аудитора взагалі можна віднести: моральне становлення аудитора та його кваліфікаційну підготовку.
Аудитор повинен бути впевнений у тому, що замовники чітко розуміють погоджені процедури та умови завдання. До питань погодження із замовниками в порядку проведення аудиту можна віднести:
o характер завдання;
o установлення мети завдання;
o визначення фінансової інформації, до якої застосовуватимуться погоджені процедури;
o характер, термін та обсяг конкретних процедур, які слід застосувати;
o передбачувану форму Звіту про фактичні результати;
o обмеження щодо розповсюдження Звіту про фактичні результати.
Для того, щоб порядок використання процедур мав офіційний порядок, аудитор повинен скласти лист-зобов'язання, у який включають такі питання:
o перелік процедур, що будуть виконані за погодженням сторін;
o твердження про те, що розповсюдження висновку щодо фактичних даних має бути обмежене сторонами, якими було погоджено виконання процедур.
Крім того, аудитор повинен скласти план роботи для ефективного виконання завдання, а також записати питання, які є важливими в контексті надання доказів для обґрунтування висновку.
Усі процедури та докази, які аудитор погоджує із замовником, повинні застосовуватися. Такі процедури можуть охоплювати:
o запит та аналіз;
o перерахунок, порівняння та інші перевірки точності записів;
o спостереження;
o перевірки, одержання підтверджень.
Після проведення перевірки аудитор складає звіт в установленому нормативом 920 "Завдання з виконання погоджених процедур стосовно фінансової інформації" порядку.
4.2.3. Завдання з підготовки фінансової інформаціїПідготовка фінансової інформації для класифікації та узагальнення здійснюється бухгалтерами-аудиторами згідно із стандартом аудиту та етики 930 "Завдання з підготовки фінансової інформації". Під час проведення підготовки інформації бухгалтери повинні використовувати не аудиторський, а бухгалтерський досвід. Це дуже важливо, оскільки користувачі підготовленої фінансової інформації одержують певну користь від залучення бухгалтера, оскільки послуги надаються з професійною компетентністю та сумлінністю.
Під час підготовки інформації бухгалтер повинен дотримуватися Кодексу етики професійних бухгалтерів. Етичними принципами професійного бухгалтера є:
o чесність;
o об'єктивність;
o професійна компетентність;
* конфіденційність;
o професійні стандарти.
Щоб бухгалтер був впевнений у тому, що між ним та замовником досягнуто розуміння, він повинен звернути увагу на такі питання, які охоплюють:
* характер завдання;
o повноту інформації;
o характер інформації, яку надасть замовник;
* відповідальність замовника за точність та повноту інформації;
* порядок використання інформації.
Для повноти зв'язку інформації та її якості необхідно скласти лист-зобов'язання, де потрібно передбачити всі вимоги і відповідальність під час підготовки інформації замовником. З цією метою бухгалтер повинен планувати свою роботу так, щоб забезпечити ефективне виконання завдання. Він повинен записати питання, важливі для забезпечення доказів того, що завдання було виконано відповідно до стандарту 930. Крім того, він повинен одержати загальні знання про бізнес та діяльність суб'єкта господарювання, ознайомитися зі станом обліку тощо.
Якщо бухгалтер виявляє, що дана йому інформація недостовірна, він повинен розглянути питання про виконання таких процедур:
* здійснення запитів управлінському персоналу з метою оцінки достовірності й повноти наданої інформації;
o оцінка внутрішнього контролю;
* перевірка будь-яких питань;
* перевірка будь-яких пояснень.
У зв'язку з цим управлінський персонал, якщо він надав неправильну звітність, повинен нести за це відповідальність. Звіт з підготовки фінансової інформації складається у відповідності зі стандартом аудиту та етики 930.
4.3. Спеціалізовані ділянки перевірки
4.3.2. Види аудиторських послугна ринку приватизації підприємства
На основі Закону України "Про аудиторську діяльність" від
14.09.2006 р. аудиторська діяльність - це підприємницька діяльність, яка включає в себе організаційне і методичне забезпечення аудиту, практичне виконання аудиторських перевірок (аудит) та надання інших аудиторських послуг.
До аудиторських послуг відносять послуги, які пов'язані з професійною діяльністю аудиторів, зокрема:
* по веденню та відновленню бухгалтерського обліку;
o консультації з питань бухгалтерського обліку та фінансової звітності;
* експертизи і оцінки стану фінансово-господарської діяльності та інших видів економіко-правового забезпечення господарської діяльності суб'єктів господарювання.
Перелік послуг, які можуть надавати аудитори (аудиторські фірми), визначається Аудиторською палатою України відповідно до стандартів аудиту.
Перелік послуг, які можуть надавати аудитори (аудиторські фірми), прийнятий також рішенням Аудиторської палати України від
27.09.2007 р. № 182/5.
Даний перелік поділяється на 4 групи:
1. Завдання з надання впевненості;
2. Супутні послуги, визначені Міжнародними стандартами супутніх послуг;
3. Інші послуги, пов'язані з професійною діяльністю аудиторів (аудиторських фірм), визначені Законом України "Про аудиторську діяльність";
4. Організаційне та методичне забезпечення аудиту.
Повний перелік послуг, які можуть надавати аудитори (аудиторські фірми) має такий вигляд:
І. Завдання з надання впевненості:
o аудит історичної фінансової інформації, зокрема фінансової звітності;
o огляд історичної фінансової інформації, зокрема фінансової звітності;
o завдання з надання впевненості, що не є аудитом чи оглядом історичної фінансової інформації:
> оцінка (перевірка) ефективності (відповідності) системи внутрішнього контролю (аудиту);
> оцінка (перевірка) ефективності (відповідності) використання виробничих потужностей;
> оцінка (перевірка) ефективності (відповідності) функціонування системи управління;
> оцінка (перевірка) ефективності (відповідності) системи матеріального стимулювання та оплати праці персоналу;
> оцінка (перевірка) ефективності (відповідності) систем управління персоналом;
> оцінка (перевірка) ефективності (відповідності) інформаційних систем (технологій);
> оцінка (перевірка) ефективності систем інформаційної безпеки діяльності підприємств;
> оцінка (перевірка) ефективності (відповідності) систем корпоративного управління;
> оцінка відповідності діяльності підприємства вимогам законодавства (податкового, митного, господарського та ін.);
> оцінка (перевірка) відповідності управлінських рішень або окремих господарських операцій вимогам законодавства;
> економічні експертизи (у тому числі судова за наявності відповідної атестації судового експерта);
> оцінка вартості активів (у тому числі незалежна за наявності кваліфікаційного свідоцтва оцінювача);
> оцінка (тестування) надійності системи бухгалтерського обліку;
> оцінка (тестування) відповідності рівня професійних знань персоналу, задіяного у фінансово-господарській діяльності;
^ здійснення на замовлення розрахунків (економічний, фінансовий, стратегічний та інші види аналізу) для оцінки стану та результатів господарської діяльності;
> перевірка прогнозної фінансової інформації;
У інші завдання, які виконуються як завдання з надання впевненості.
II. Супутні послуги, визначені Міжнародними стандартами супутніх послуг:
o завдання з виконання погоджених процедур стосовно фінансової інформації;
o завдання з підготовки фінансової інформації.
ІІІ. Інші послуги, пов'язані з професійною діяльністю аудиторів (аудиторських фірм), визначені Законом України "Про аудиторську діяльність":
o ведення бухгалтерського обліку;
o складання фінансових звітів;
o відновлення бухгалтерського обліку;
o консультації з питань бухгалтерського обліку та фінансової звітності:
> обрання облікової політики;
> встановлення та дотримання методології бухгалтерського обліку;
> організація бухгалтерського обліку;
> консолідація фінансової звітності;
> трансформація звітності за іншою, ніж застосовувана, концептуальною основою;
> інші види консультацій з питань обліку та звітності.
o консультації з питань системи внутрішнього контролю;
o консультації з питань оподаткування, у тому числі з організації податкового обліку та податкової звітності;
o складання податкових декларацій та звітів;
o консультації з питань застосування інформаційних технологій;
o консультації з інших питань управління та ведення бізнесу:
> правове забезпечення прийняття (або результатів прийняття) управлінських рішень щодо зміни форми власності, форм господарювання, функцій власності, легітимності окремих господарських операцій тощо;
> організаційне забезпечення управління - структуризація, реструктуризація, побудова, розробка нової системи обліку, внутрішнього контролю, внутрішнього аудиту, управління в цілому, розробка внутрішніх інструкцій для посадових осіб, внутрішніх стандартів корпоративного управління тощо;
> інформаційного забезпечення управління - консультування з питань вибору програмних продуктів або технічної бази з автоматизації обліку та внутрішнього контролю (аудиту), розробка схем документообороту, форм внутрішніх документів і напрямів інформаційних потоків у системі управління; проведення тренінгів, семінарів з питань обліку, оподаткування, правового забезпечення та організації управління, безпеки бізнесу тощо;
> управління грошовими потоками, інвестиційної політики;
> розробка для замовника документів, необхідних для легалізації, організації та здійснення господарської діяльності (статути, накази, внутрішні норми та правила, посадові інструкції, документи системи стимулювання персоналу тощо);
> проведення професійних тренінгів для бухгалтерів та керівників з питань, що належать до професійної компетенції аудиторів;
> представлення професійних тренінгів для бухгалтерів та керівників з питань, що належать до професійної компетенції аудиторів;
> представлення інтересів замовника з питань обліку, аудиту, оподаткування в державних органах, організаціях або в суді;
> інші види аудиторських послуг, надання яких не суперечить стандартам аудиторської діяльності, Кодексу професійної етики аудитора та які не заборонені чинним законодавством України, рішеннями аудиторської палати України.
IV. Організаційне та методичне забезпечення аудиту:
* розробка і видання методичних матеріалів (вказівок, рекомендацій, практичних посібників, внутрішніх стандартів, програмного забезпечення тощо);
* проведення професійних тренінгів для практикуючих аудиторів;
* здійснення заходів з контролю якості аудиторських послуг.
4.3.2. Перевірка прогнозної фінансової інформаціїПрогнозна фінансова інформація - це фінансова інформація, що базується на припущеннях про дії, які можуть відбутися в майбутньому, та про можливість дії суб'єкта господарювання. Ця інформація має суб'єктивний характер, а її підготовка значною мірою базується на припущеннях. Прогнозна фінансова інформація може мати форму прогнозу, перспективної оцінки чи поєднання, наприклад, прогнозу на один рік та перспективної оцінки на п'ять років. Що ж таке прогноз?
Прогноз - це прогнозна фінансова інформація, підготовлена на основі припущень щодо майбутніх подій, які, як очікує управлінський персонал, відбудуться, і дій, що їх управлінський персонал має намір здійснити на дату підготовки інформації (припущення про найкращу оцінку).
Крім того, існує інша прогнозна фінансова інформація - перспективна оцінка.
Перспективна оцінка - це прогнозна фінансова інформація, складена на основі гіпотетичних припущень про майбутні події та дії управлінського персоналу, які, як очікується, не обов'язково відбудуться; або поєднання найкращої попередньої оцінки та гіпотетичних припущень.
Сама ж прогнозна інформація має охоплювати фінансові звіти і може бути підготовлена як інструмент внутрішнього управління або для надання третім особам. Управлінський персонал несе відповідальність за підготовку та надання прогнозної інформації, а вже аудитор перевіряє прогнозну фінансову інформацію і надає висновок для підвищення її достовірності.
Складаючи висновок щодо обґрунтування припущень управлінського персоналу, аудитор забезпечує лише середній рівень упевненості. Упевненість аудитора щодо прогнозної інформації стосується дій або подій, що дотепер не відбувалися і можуть не відбутися.
Аудитор розглядає такі завдання з перевірки прогнозної інформації:
* використання інформації за призначенням;
* призначення інформації (загальне або обмежене поширення);
* характер припущень;
* елементи, які треба включити до інформації;
* період, який охоплюється інформацією.
Аудитор повинен мати достатній рівень знань з бізнесу, щоб мати змогу оцінити наявність усіх суттєвих припущень, необхідних для підготовки прогнозної інформації, щоб оцінити, чи підготовлена прогнозна фінансова інформація на тій самій основі, що й інформація, яка була підставою для прогнозів.
Якщо аудиторський висновок фінансової інформації був модифікований або якщо суб'єкт господарювання лише починає свою діяльність, аудитор має розглянути всі супутні фактори та їх вплив на перевірку прогнозної фінансової інформації.
Оскільки припущення стають більш спекулятивними зі збільшенням тривалості періоду, аудитор повинен розглянути період, охоплений прогнозною фінансовою інформацією. Період повинен перевищувати часові межі, які дають змогу управлінському персоналу мати обґрунтовану підставу для припущень.
До факторів, які аудитор бере до уваги під час розгляду того, що охоплено прогнозною фінансовою інформацією, включають: операційний цикл, ступінь достовірності припущень, потреби користувачів.
Для того, щоб визначити характер, термін і обсяг процедур перевірки, аудитор повинен:
o враховувати ймовірність суттєвих викривлень;
o знання, отримані під час виконання будь-яких попередніх завдань;
o розглянути компетентність управлінського персоналу щодо підготовки прогнозної фінансової інформації;
o встановити ступінь впливу суджень управлінського персоналу на прогнозну фінансову інформацію, а також відповідність і достовірність покладених в основу даних.
Достовірність і відповідність доказів підтверджує і оцінює аудитор. Достовірні докази повинні підтверджуватися і отримуватися з внутрішніх та зовнішніх джерел. Також аудитор розглядає, чи беруться до уваги при використанні гіпотетичних припущень суттєві наслідки цих припущень.
Хоча потреби в доказах, що підтверджують гіпотетичні припущення, відсутні, аудитор повинен переконатися в тому, що вони відповідають призначенню прогнозної фінансової інформації й немає причин вважати, що вони є повністю нереальними.
Аудитор повинен зосереджувати увагу на ступені суттєвого впливу ділянок, найчутливіших до змін результатів, наведених у прогнозній фінансовій інформації. Щоб розглянути взаємозв'язок з іншими компонентами фінансових звітів, аудиторові необхідно мати завдання з перевірок одного чи кількох елементів прогнозної фінансової інформації.
Які завдання стоять перед управлінським персоналом? Управлінський персонал повинен надати аудиторові письмові пояснення щодо передбачуваного використання прогнозної фінансової інформації, повноти суттєвих припущень управлінського персоналу і прийняту ним відповідальність за прогнозну фінансову інформацію.
Оцінюючи подання і розкриття фінансової інформації, аудитор повинен розглянути:
o ступінь утримання інформативності;
o ступінь розкриття облікової політики в примітках до прогнозної фінансової інформації;
o визначення основ об'єктивності або необ'єктивності інформації;
o зміни в обліковій політиці, що відбувалися після дати останніх фінансових звітів за попередні періоди;
o причини змін та їх вплив на прогнозну фінансову інформацію. На основі розглянутої інформації аудитор складає висновок щодо
перевірки прогнозної фінансової інформації, який включає:
o заголовок;
o адресу;
o опис прогнозної фінансової інформації;
o посилання на практику, що застосовується до перевірки прогнозної фінансової інформації;
o твердження про те, що управлінський персонал несе відповідальність за прогнозну фінансову інформацію, у тому числі за припущення, на підставі яких її складено;
o посилання на мету та поширення прогнозної фінансової інформації;
o думка про те, чи прогнозна фінансова інформація підготовлена належним чином;
o застереження щодо можливості досягнення результатів;
o дату звіту, що є датою завершення процедур;
o адресу аудитора;
o підписи.
Взагалі ж, висновок констатує, чи виявив аудитор, що припущення не є обґрунтованою підставою для прогнозної фінансової інформації на підставі припущень і чи подають її відповідно до концептуальної основи фінансової звітності. Умовно-позитивну або негативну думку аудитор висловлює, якщо переконаний у невідповідності подання та розкриття прогнозної фінансової інформації, або ж відмовляється від завдання, якщо це доречно.
Якщо аудитор переконаний, що одне чи кілька суттєвих припущень не надають обґрунтованої підстави для прогнозної фінансової інформації, підготовленої на основі припущення найкращої оцінки, або що одне чи кілька суттєвих припущень не надають обґрунтованої підстави для прогнозної фінансової інформації, яку надають гіпотетичні припущення, аудитор повинен висловити негативну думку у висновку щодо прогнозної фінансової інформації або відмовитися від завдання.
Якщо на перевірку впливають умови, які перешкоджають виконанню однієї чи кількох процедур, необхідних за цих обставин, аудитор повинен відмовитися від висловлення думки та описати обмеження обсягу аудиту у висновку щодо прогнозної фінансової інформації.
4.4. Особливості маркетингового аудиту
Аудиторський контроль за видами можна розділити на дві групи: за ознаками; за змістом і функціями.
Стратегічний аудит вирішує питання стратегічного розвитку фірми. Даний вид аудиту також можна класифікувати за такими видами:
* стратегічний аналіз;
* маркетинговий аудит.
Маркетинг визначає динамічну систему прогнозованого бізнесу. Тому виробничі фірми часто вирішують свої перспективні проблеми за допомогою маркетингового аудиту.
Маркетинговий аудит - це комплексне, системне дослідження економічного, політичного і демографічного середовища фірми, її стратегічних, виробничих планів з метою виявлення проблем, які з'явилися, та надання рекомендацій для подальшого планування діяльності.
Для аудиторської перевірки замовник, як правило, надає всі необхідні документи: поточні і перспективні плани фінансової діяльності, бухгалтерські звіти за кілька років, оперативні звіти, дані синтетичного та аналітичного обліку, статистичну звітність.
Після детального вивчення даних документів аудитори складають план маркетингового аудиту, який, як правило, включає такі розділи:
- аудит маркетингового середовища;
- аудит мікросередовища;
- аудит стратегії маркетингу;
- аудит результативності маркетингу.
Під час вивчення маркетингового середовища розглядаються, у першу чергу, демографічні фактори, коли встановлюється зростання чисельності чи її поступове зниження. Це необхідно для визначення наявності трудових ресурсів і рівня купівельної спроможності населення та інших показників. Крім цього, визначаються економічні, природні, науково-технічні, політичні і культурні фактори. Усі вони також значною мірою впливають на розвиток і становлення бізнесу конкретного підприємства або фірми.
Наявність ринків збуту - найважливіший фактор перспективного процвітання торгових фірм і окремих клієнтів для оптового збуту. При наявності конкурентів звертають увагу на підвищення рівня якості і оптимальне встановлення цін на свою продукцію. Не виключають і вивчення також такого фактора, як наявність стабільних та більш економічно сильних постачальників.
Вивчення питання стратегії маркетингу також займає важливе місце. Воно пов'язане з розглядом програми діяльності фірми, ефективності менеджменту, процесу заготівлі і процесу виробництва.
Вивчення факторів результативності маркетингу пов'язане з розглядом маркетингового контролю, аналізом прибутковості, встановленням ціни, поставки реклами, порядку стимулювання збуту і організації пропаганди. Без аналізу, реклами і маркетингового контролю результативність діяльності підприємства і ринкові можливості можуть бути стрімко знижені, а конкурентні переваги ослаблені, оскільки знижене зростання товарно-ринкової діяльності.
Роль постійного внутрішнього контролю за маркетинговою діяльністю підприємства очевидна. Він повинен здійснюватися як за виконанням планів виробництва, так і за формуванням прибутку кожного структурного підрозділу.
Для виконання рекомендацій під час здійснення маркетингового аудиту дуже важливо, щоб не знижувалася роль кожного виду аудиту. Використання ретроспективного і операційного аудиту впливає на успішний розвиток підприємства. Так, підсумки своєчасно проведеного операційного аудиту допомагають розкрити питання функціональної, організаційної і системної проблеми окремих підрозділів підприємства. Цей вид аудиту можна назвати "управлінським аудитом" або "аудитом господарської діяльності", оскільки мета під час його перевірки полягає в тому, щоб допомогти господарській системі вийти на більш високий рівень ефективності і продуктивності, як у найближчий час, так і на перспективу.
Таким чином, операційний аудит є початком маркетингового аудиту, коли мова йде про дослідження таких питань, як вивчення рівня кваліфікації персоналу, ефективності виробництва окремих видів продукції, продуктивності праці та ін.
Під час проведення маркетингового і операційного аудиту велике значення надається тісному зв'язку досліджень між окремими видами перевірки. Тому необхідно, щоб висновки, зроблені при кожному виді аудиту, мали сполучну ланку в результаті поставленої мети досліджень, для цього важливо, щоб аудит проводився при постановці багатопредметності, комісійних і регламентуючих завдань.
4.5. Консалтинг
Аудиторські фірми мають право надавати консалтингові послуги.
Консалтинг - це надання висококваліфікаційних послуг керівникам підприємств і управлінському персоналу з питань організації і стабільного розвитку об'єктів функціонування на перспективу.
Основними завданнями фірми при визначенні таких заходів є:
o розробка діагностики з проблем функціонування замовника;
o підвищення кваліфікації персоналу підприємства - замовника;
o підвищення конкурентоспроможності підприємства - замовника;
o підвищення продуктивності праці у підприємствах - замовниках;
o впровадження інформаційних технологій у діяльність об'єкта дослідження.
Найбільш дрібні види консалтингових послуг, надані у Європейському довіднику - показчику консультантів по менеджменту. Так, до консалтингу з питань "Загальне управління" відносять:
- визначення ефективності системи управління;
- оцінка бізнесу;
- управління нововведеннями;
- визначення конкурентоздатності (визначення кон'юнктури ринку);
- диверсифікованість становлення нового бізнесу;
- міжнародне управління;
- оцінку управління;
- злиття і придбання;
- організаційна структура і розвиток;
- приватизації;
- управління проектами;
- управління якістю;
- реорганізація інженерних служб;
- дослідження і розвиток;
- стратегічне планування.
Тобто, такі консультації необхідні для допомоги у вирішенні проблем, зв'язаних із самим існуванням підприємства і перспективами бізнесу.
При проведенні консультацій з питань "адміністрування" розрізняють-такі види консалтингу:
o аналіз роботи канцелярії;
o розміщення, переміщення відділів;
o управління офісом;
o організація і методи управління;
o регулювання ризиків;
o гарантії безпеки;
o планування робочих приміщень і їх оснащення. Консультанти з адміністративного управління (адміністрування) займаються такими питаннями як формування і реєстрація компаній, організація роботи офісу, обробка даних, система адміністративного контролю і т.д.
До консалтингу з питань "фінансове управління" відносять:
- системи обліку;
- оцінка капітальних витрат;
- оборот фірми;
- зниження собівартості;
- неплатоспроможність (банкрутство);
- збільшення прибутку;
- збільшення доходів;
- оподаткування;
- фінансові резерви.
При цьому надається допомога в вирішенні таких основних завдань:
o пошук джерел і використання фінансових ресурсів;
o оцінка і підвищення поточної фінансової ефективності діяльності організації;
o зміцнення фінансового становища організації на перспективу. Приділяється увага питанням фінансового планування і контролю, оподаткування, бухгалтерського обліку, розміщення акцій і паїв на ринку, залучення кредитних та інвестиційних ресурсів, страхування, прибутку і собівартості, неплатоспроможності і т. д.
При консультації з питань "управління кадрами" розглядається "професійний рух" і скорочення штатів:
- культура корпорації;
- рівні можливості;
- пошук кадрів;
- добір кадрів;
- здоров'я та безпека;
- програми заохочення;
- внутрішні зв'язки;
- оцінка робіт;
- трудові угоди і зайнятість;
- навчання менеджменту;
- планування робочої сили;
- мотивація;
- пенсії;
- аналіз функціонування;
- психологічна оцінка;
- винагорода;
- підвищення кваліфікації працівників.
Консультанти із управління кадрами розробляють рішення з питань підбору співробітників, контролю якості кадрового складу, системи оплати праці, підвищення кваліфікації і управління кадрами, охорони праці і психологічного клімату в колективі.
Консультації з питань "маркетинг" включають такі види:
- реклама і сприяння збуту;
- корпоративний образ (імідж) і відносини з громадськістю;
- післяпродажне обслуговування замовників;
- дизайн;
- прямий маркетинг;
- міжнародний маркетинг;
- дослідження ринку;
- стратегія маркетингу;
- розробка нової продукції;
- ціноутворення;
- роздрібний продаж і дилерство;
- управління збутом;
- навчання із питань збуту;
- соціально-економічні дослідження і прогнозування. Консультанти із маркетингу надають менеджерам допомогу
у вирішенні життєво важливого для будь-якого підприємства, що діє в умовах ринкової економіки, завдання: забезпечення такого його функціонування, щоб вироблені їм товари і послуги були куплені споживачем.
При розгляді питань, які відносять до "виробництва" є такі види консалтингу:
o автоматизація;
o використання устаткування і його технічне обслуговування;
o промисловий інжиніринг;
o переробка матеріалів;
o регулювання внутрішнього розподілу матеріалів;
o упакування;
o схема організації робіт на підприємстві;
o конструювання й удосконалення продукції;
o управління виробництвом;
o планування і контроль за виробництвом;
o підвищення продуктивності;
o закупівля;
o контроль якості;
o контроль за постачанням вузлів і деталей. Консультанти по організації виробництва, що розбираються
в економічних, управлінських і інженерних питаннях надають менеджерам допомогу у вирішенні таких завдань, як вибір технології виробничого процесу, стимулювання продуктивності праці, оцінка і контроль якості продукції, аналіз витрат виробництва, планування виробництва, використання устаткування і матеріалів, конструювання й удосконалення продукції, оцінка робіт і т.д.
До консалтингу "інформаційна технологія" відносять:
- САПР/АСУ;
- застосування комп'ютерів в аудиті й оцінці;
- електронна видавнича діяльність;
- інформаційно-пошукові системи;
- адміністративні інформаційні системи;
- проектування і розробка систем;
- вибір і установка систем.
Консультанти по інформаційних технологіях займаються розробкою рекомендацій із упровадження систем автоматизованого проектування (САПР) і автоматизованих систем управління (АСУ), інформаційно-пошукових систем, застосування комп'ютерів у бухгалтерському обліку й інших кількісних методів оцінки діяльності підприємства.
До класифікації консалтингу з питань "спеціалізовані послуги"
відносять такі види:
o навчальне консультування;
o консалтинг по управлінню електроенергетикою;
o інженерний консалтинг;
o екологічний консалтинг;
o інформаційний консалтинг;
o юридичний консалтинг;
o консалтинг по управлінню розподілом матеріалів і матеріально-технічному постачанню;
o консалтинг у державному секторі;
o консалтинг по телекомунікації.
Спеціалізовані консалтингові послуги - це ті види послуг, що не відносяться ні до однієї із семи вищеописаних груп. Вони відрізняються від них або по методах, або по об'єктах, або по характеру впроваджуваних знань (інженерний консалтинг, юридичний консалтинг і т.д.).