Тема 9. Функціонування міжнародних логістичних систем управління запасами і складським господарством

 

Матеріальний потік на шляху руху від джерела до кінцевого споживача накопичується у вигляді запасу на будь-якій ділянці. Роз­різняють запаси сировини, матеріалів, готових виробів. Всі запаси ді­ляться на дві групи: виробничі і товарні. Кожна із цих груп, у свою чергу, за виконуваними функціях ділиться на поточні, страхові, сезонні. Ціль створення виробничих запасів – забезпечення безперебійності виробничого циклу. Товарні запаси поділяються на запаси готової про­дукції у підприємств-виробників, запаси підприємств оптової й роз­дрібної торгівлі. Товарний запас – маса товарів, призначена для наступ­ного продажу та здійснення безперебійної торгівлі, що знаходиться в сфері обігу в процесі переміщення від виробництва до споживання.

В процесі переміщення товарні запаси сфери обігу набувають різних форм: запаси готової продукції на складах підприємств-вироб­ників → товари в дорозі від виробника до оптової ланки → товарні запаси на складах гуртової торгівлі та інших збутових посередників → товари в дорозі від гуртової до роздрібної ланки торгівлі → запаси підприємств роздрібної торгівлі (на складах та в торговельному залі).

Залежно від цільового призначення запаси підрозділяються на: технологічні (перехідні) – запаси, що рухаються за логістичною сис­темою; поточні (циклічні) – створювані протягом середньостатистич­ного виробничого періоду або запаси обсягом в одну партію товарів; резервні (страхові або буферні) – запаси для компенсації випадкових коливань попиту. До цієї категорії відносять також спекулятивні запаси на випадок очікуваних змін попиту або пропозиції на ту або іншу про­дукцію, наприклад у зв’язку із трудовими конфліктами, ростом цін або відкладеним попитом.

Максимально бажаний запас – рівень запасу, економічно до­цільний у цій системі. Поняття граничного рівня запасу використовує­ться для визначення моменту часу замовлення наступної партії. По­точний запас у будь-який момент часу може збігатися з максимальним, торговельним та гарантійним (страховим запасом).

Склади і бази зберігання – технічні пристрої, обладнані май­данчики і приміщення, призначені для концентрації та тимчасового зберігання матеріальних ресурсів (запасів) з метою подальшого їх ви­користання, у процесі виробництва і споживання.

Метою створення складів у системах логістики є не збере­ження матеріальних ресурсів, а перетворення параметрів матеріальних потоків для їх найбільш ефективного використання.

Під параметрами розуміють розміри і склад транспортних партій вантажів, тип і спосіб пакування, кількість найменувань ванта­жів у транспортних партіях, час прибуття і відправлення транспортних партій та ін.

У сучасних умовах склади виконують функції:

а) перетворення виробничого асортименту в споживчий від­повідно до попиту і з метою виконання замовлень клієнтів;

б) складування і зберігання продукції з метою вирівнювання тимчасового, кількісного та асортиментного розривів між виробницт­вом і споживанням продукції, що дає змогу здійснювати безперервне виробництво і постачання на базі створюваних товарних запасів, а також у зв’язку із сезонним споживанням деяких видів продукції;

в) консолідація і розукрупнення вантажів – об’єднання (кон­солідації) невеликих партій вантажів для декількох клієнтів, до пов­ного завантаження транспортного засобу, що сприяє зменшенню транс­портних витрат та розподіл вантажу, призначеного декільком замовни­кам, на більш дрібні партії, які потім відправляються кожному спожи­вачу згідно із їх замовленнями;

г) надання послуг: сортування і маркірування товарів; повну перевірку якості товарів, які постачаються; фасування і пакування; зміна замовлення; експедиторські послуги із здійсненням розвантаження; ін­формаційні послуги; укладання договорів із транспортними агентст­вами; надання оренди складського простору споживачам; дезінфекцію вантажів та ін.

Логістична функція складу полягає у постійному вирівнюванні потоку матеріалів відповідної кількості у відповідному часі згідно з умо­вами функціонування ланцюга поставок. Види складів:

– склади запасів (характерний для виробничих підприємств) виконують функції складування запасів постачання для виробництва, а також складування готової продукції. Для них характерним є доміну­вання процесів складування над процесами переміщення.

– дистрибуційні склади (характерні для спеціалізованих ло­гістичних підприємств, наприклад, логістичних центрів дистрибуції) виконують функцію короткотривалого зберігання товарів для їх пере­вантаження на інші види транспорту. Для них характерним є доміну­вання функції переміщення, а складська функція –похідною від неї.

У дистрибуційних складах відбувається якісна зміна потоку матеріалів, тобто їх структури, кількісної характеристики тощо. Зага­лом такі склади за функціональним призначенням можуть бути та­кими, які приймають та відправляють.

У перших із них відбувається концентрація фізичного майна, що підлягає подальшому переміщенню в логістичних каналах (наприк­лад, приймання від багатьох постачальників і відправлення одному або декільком виробникам, торговельним організаціям). У складах відправ­лення, навпаки, відбувається розподілення матеріальних потоків і від­правлення їх споживачам.

Вибір форми складування пов’язаний з питанням володіння складом. Існує дві основних альтернативи: придбання складів у влас­ність або використання складів загального користування. Ключовий фактор вибору між цими варіантами або їхніми комбінаціями – обсяг складського товарообігу.

Перевага власному складу віддається при стабільно великому обсязі складованої продукції і за умов високої оборотності. На власних складах краще підтримуються умови збереження і контролю за про­дукцією, підвищується якість наданих клієнтові послуг і гнучкість по­стачань.

Склади загального користування доцільно використовувати при низьких обсягах товарообігу або при збереженні товару сезонного попиту. Ці склади мають такі переваги: не потрібні часті інвестиції у розвиток складського господарства; скорочуються фінансові ризики; підвищується гнучкість у використанні складських площ (можливість зміни розміру і терміну їхньої оренди); знижується відповідальність за підтримку раціонального рівня і збереження запасів.

Визначення критичного розміру складу (доцільності власного складу) базується на розрахунку та порівнянні витрат на зберігання на власному та орендованому (чужому) складі (рис. 2.4).

Кількість товару, од.

 

 

Витрати

на зберігання,

у чужому складі

 

 

Перевага використання

власного складу

 

 

Перевага використання

чужого складу

 

 

Точка

“критичного розміру”складу

 

 

Витрати на зберігання, дохід складу, грн

 

 

Постійні витрати

на зберігання,

у власному складі

 

 

Витрати

на зберігання,

у власному складі

 

http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/vidavn/metod/mtd2012_1/23/%D0%A2%D0%B5%D0%BC%D0%B0%209.files/image002.jpg

 

Рис. 2.4 – Графік визначення “критичного розміру” складу

 

Територіальне розміщення складів і їх кількість визначаються потужністю матеріальних потоків, попитом на ринку збуту, розмірами регіону збуту і концентрацією в ньому споживачів, відносним розта­шуванням постачальників і покупців тощо.

На практиці використовуються два варіанти формування і розміщення складської мережі:

а) централізована система складування містить у собі один великий центральний склад, де накопичується основна частина запасів і філіальні склади (у їх числі і склади загального користування), що розташовуються в регіонах збуту;

б) у децентралізованій системі основна частина запасів кон­центрується в мережі складів, розосереджених у різних регіонах у без­посередній близькості від споживача – найбільш доцільна в системі розподілу, де основним клієнтом виступає роздрібна мережа, що здійс­нює замовлення дрібними партіями, але з більш частою періодичністю постачання.

Розробка системи складування ґрунтується на виборі раціо­нальної системи з усіх технічно можливих систем для вирішення по­ставленого завдання методом кількісної і якісної оцінки. Цей процес вибору і оптимізації припускає виявлення пов’язаних між собою чин­ників, систематизованих в декілька основних підсистем. Отже, системаскладування включає наступні складські підсистеми:

– складована вантажна одиниця;

– вид складування вантажів (на підлозі, у блоках, на стелажах, конвеєрне складування тощо);

– підсистема обладнання з обслуговування складу;

– система комплектації (комісіонування) вантажів;

– підсистема управління переміщенням вантажу;

– інформаційна підсистема;

– підсистема будівель і споруд (конструктивні особливості бу­дівель і споруд).

Кожна підсистема в свою чергу складається з ряду елементів. При цьому кількість елементів, що формують основні підсистеми, може бути значним, а їх сполучення у різних комбінаціях збільшує багато­варіантність систем складування.

Вибір раціональної системи складування повинен здійснюва­тись у такій послідовності:

1) визначення місця складу у логістичному ланцюжку та виді­лення його функцій;

2) визначення загальної спрямованості технічної оснащеності складської системи (механізована, автоматизована, автоматична);

3) визначення мети та завдань із розробки системи складування;

4) вибір елементів кожної складської підсистеми;

5) створення комбінацій обраних елементів усіх підсистем;

6) здійснення попереднього вибору конкурентоспроможних ва­ріантів з усіх технічно можливих;

7) проведення оцінки кожного конкурентоспроможного варіанта;

8) здійснення альтернативного вибору раціонального варіанта.

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  Наверх ↑