Тема 11. Області забезпечення міжнародної логістичної діяльності
Митна логістика виникає там і тоді, де і коли формуються глобальні логістичні ланцюги зовнішньоторгового обороту, тобто коли митні органи стають ланками подібних логістичних ланцюгів.
Митна логістика з’єднує дві державно-господарські сфери, надзвичайно важливі для розвитку України як незалежної держави та її євроінтеграційного курсу, а саме логістичну та митну діяльність. Логістика визначає напрямки інтеграції України в Пан’європейську та світову транспортно-логістичні системи, а мета митної діяльності – забезпечення економічної безпеки України в умовах глобалізації світового господарства. Митна логістика своїм предметом має зовнішньоторговельні потоки під час перетину ними митного кордону України та їх митну обробку.
Логістична функція митної діяльності охоплює дві складові: 1) логістизацію процесу митної переробки вантажів; 2) митну діяльність транспортно-логістичних компаній (як іноземних, що діють на території України, так і українських).
Митна переробка вантажу, як частина митної діяльності, являє собою сукупність операцій по переміщенню через митний кордон різноманітних вантажів. Певна їхня послідовність, взаємозв’язок і взаємозалежність утворює потік митної переробки вантажів.
Відповідно їх економічній природі потоки митної переробки вантажів можна класифікувати за трьома групами:
1) потоки фізичного переміщення вантажів через митний кордон;
2) інформаційні потоки митної переробки вантажів;
3) фінансові потоки митних платежів, пов’язаних з митною переробкою вантажів.
Потокоутворювальна роль у митній переробці вантажів належить фізичному переміщенню вантажів через митний кордон. При цьому інформаційний і фінансовий потоки виконують функції обслуговування потоку фізичного переміщення вантажів через митний кордон (рис. 2.9).
|
|
|
|
|
|
Рис. 2.9 – Принципова схема потоків митної переробки вантажів
Митно-логістичні потоки – товарно-інформаційно-фінансові потоки, пов’язані з перетином митного кордону України зовнішньоторговельними потоками та справлянням відповідних митних зборів та платежів.
Основою митно-логістичних потоків є зовнішньоторговельні потоки, що носять транскордонний, транзитний характер. Вони включають вхідні (імпорт) та вихідні (експорт) види потоків. Їх супроводжують інформаційні потоки: вихідні (від митниць до центрального органу), вхідні (навпаки), супроводжувальні (документи на товар).Фінансові потоки, в свою чергу, бувають вихідні (перерахування мита до держбюджету) та вхідні (державне фінансування митниць).
Експортно-імпортні операції в міжнародних логістичних системах пов’язані з більшим, ніж у звичайному менеджменті, обсягом інформації, більш складним документообігом та потребують урядового регулювання (рис. 2.10).
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Рис. 2.10 – Експортно-імпортні операції
в міжнародних логістичних системах
Роль урядових організацій в цій сфері (зокрема, митниці) зводиться до упорядкування та регулювання потоків експортно-імпортних вантажів, захисту споживачів, запобіганню контрабанди заборонених до ввезення-вивезення товарів та протекціоністської політики у відношенні вітчизняних виробників, транспортних, експедиторських та інших компаній, що беруть участь у міжнародних логістичних ланцюгах.
Митні брокери контролюють проходження товарів через митницю та забезпечують відповідність документів, що супроводжують вантаж, існуючим вимогам; володіють даними про всі останні зміни в області регулювання імпорту та вимог до певних видів товарів; забезпечують мінімально можливий розмір зборів та мита для своїх клієнтів.
Компонентна структура митної логістики охоплює 15 митних режимів (пропуск товарів для вільного обігу; реімпорт; транзит; митний склад; магазин безмитної торгівлі; переробка на митній території; переробка під митним контролем; тимчасове ввезення (вивезення); вільна митна зона; вільний склад; переробка поза митною територією; експорт; реекспорт; знищення; відмова від товару на користь держави).
Регіональна структура митної логістики включає її розгляд на шести просторових рівнях: локальному (митний пост); мікро (митниця); мезо- (регіональна митниця); макро- (національна митна система); мега- (митний союз); мета (глобальний митний простір). Нині значення митно-логістичної складової зовнішньоекономічної діяльності зростає на всіх регіональних рівнях прояву.
Функціональна структура митної логістики відображає основні функції митної діяльності та їх забезпечення (здійснення митного контролю; здійснення інших видів контролю; інформаційне, фінансове та матеріально-технічне забезпечення).
До основних технологічних принципів логістизації митних процедур в Україні можна віднести: стандартизацію і спрощення процедур; використання безпаперової технології прикордонно-митного контролю; максимальне використання інформаційних технологій і автоматизованих систем обробки інформації; використання заздалегідь отриманої інформації щодо прибуття вантажів для її передачі в центральну базу з подальшим проведенням оцінки і аналізу ризиків (зокрема, ризики сплати податків); використання вказаної інформації для цілей митної статистики, подальшого контролю нарахування обов’язкових платежів до бюджету; використання технології електронних платежів; інформаційний обмін на міжвідомчому і міждержавному рівнях; доступність інформаційної і нормативне-правової бази митних органів для суб’єктів підприємницької діяльності. Цим забезпечуються умови не тільки швидкого і якісного здійснення прикордонно-митного контролю, а також у разі непередбачених обставин (відсутність деяких документів в обов’язковому пакеті або випадкові помилки в них), швидкого реагування на ці обставини з метою їх усунення з боку власників.
Всесвітня система ідентифікації та штрихового кодування GS1 становить основу найсучасніших практичних застосувань у сфері інформаційних технологій. Ця система складається із комплексу всесвітніх стандартів, що встановлюють єдині правила унікальної ідентифікації та застосування штрихових кодів.
Використання технологій автоматичної ідентифікації та електронного обміну інформацією на базі стандартів та рішень в системі GS1 дає можливість учасникам процесу постачання отримувати оперативну і точну інформацію про те, коли вантажі були відправлені, де вони знаходяться і куди вони доставлені, іншими словами, всю необхідну інформацію від замовлення на постачання до доставки та платежів. Внаслідок цього можуть бути автоматизовані адміністративні та облікові процеси, спрощено облікові операції на всіх етапах, мінімізовано помилки, краще організовано управління складськими площами та інвентарним майном.
Ключову роль в процесах інформаційного супроводження відіграє стандарт унікальної ідентифікації логістичних одиниць – SSCC. Логістичною одиницею є будь-яка композиція товарів, утворена з метою транспортування та(або) складського зберігання.
Система GS1 передбачає універсальний засіб для ідентифікації логістичних одиниць. Кожній окремій логістичній одиниці присвоюється унікальний 18-розрядний ідентифікаційний номер GS1, який називається Порядковий номер транспортного пакування – Serial Shipping Container Code, SSСС (рис. 2.11).
Рис. 2.11 – Структура порядкового номера транспортного пакування
Стандартний ідентифікаційний номер SSСС, присвоєний логістичній одиниці, дозволяє індивідуально маршрутизувати її рух та автоматизувати транспортно-складські операції. SSCC є універсальним інструментом для всіх прикладних логістичних застосувань. Типовим прикладом використання SSСС є ідентифікація поставок, що формуються відповідно до замовлень підприємств торгівлі (рис. 2.12).
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Рис. 2.12 – Ідентифікація поставок підприємства в системі GS1
Номер SSCC присвоюється логістичній одиниці один раз (бажано – відразу після її утворення) і супроводжує логістичну одиницю протягом всього циклу її існування, тобто поки вона не буде розформована або змінена. Транспортні організації та перевізники можуть використовувати унікальний SSCC, присвоєний виробником, для своїх внутрішніх систем контролю та дистрибуції. У випадку відсутності номера SSCC він може бути присвоєний на будь-якому етапі постачання – транспортною організацією, митницею, транзитним складом, оптовою базою тощо.
Призначення стандартної транспортної (логістичної) етикетки GS1 – забезпечити якісну і стислу інформацію про одиницю постачання в стандартизованій та придатній для автоматизованої обробки формі (рис. 2.13).
|
Рис. 2.13 – Схема стандартної транспортної етикетки GS1-128
Транспортна етикетка GS1 може використовуватись при будь-яких операціях, які здійснюються з вантажем. Прикладні застосування стандартної транспортної етикетки можуть, серед іншого, передбачати: маршрутизацію; ідентифікацію продукції, яку містить логістична одиниця, та визначення кількості товарів, які складають вміст; отримання інформації про логістичну одиницю, такої як дата, час та місце виробництва, транспортні виміри тощо; визначення дати придатності чи використання продукції; отримання даних про походження і якість продукції.
Система EPC (електронний код продукту, англ. EPC, “І-Пі-Сі”) уможливлює автоматичну ідентифікацію і простежування товарів в реальному часі на всьому шляху від виробника до споживача. Система EPC передбачає, що вся інформація про кожний об’єкт, ідентифікований номером EPC, доступна в будь-який час через мережу Інтернет. Це забезпечує Служба найменування об’єктів (ONS), яка за номером EPC надає поточну інформацію про знаходження об’єкта. Номер EPC може бути побудований на основіГлобального номера товарної позиції (GTIN) із додаванням індивідуального номера для кожної одиниці продукції (серіалізація GTIN). Для зчитування номера застосовується технологія радіочастотної ідентифікації.
Єдиним і повноважним представником некомерційної організації EPCglobal в Україні є Асоціація GS1 Україна.
За допомогою систем автоматичного визначення координат рухомих об’єктів на основі GPS або системи GPS/AVL (Automatic Vehicle Location) на сучасному рівні вирішуються задачі диспетчеризації транспортного парку. Відстеження автотранспорту з використанням технологій GSM&GPS в загальному вигляді являє собою систему, що забезпечує відображення даних про місце розташування транспортних засобів (ТЗ) на фоні електронної карти місцевості з точністю до міста, вулиці, будинку, із прив’язкою до реального часу (рис. 2.14). Одночасно в пам’ять комп’ютера здійснюється запис параметрів руху і стани транспортного засобу. Інформація пройденого шляху об’єкта передається на сервісний центр за допомогою оператора мобільного зв’язку.
Рис. 2.14 – Принцип роботи системи
з використанням технологій GSM&GPS
Важлива проблема побудови та ефективної експлуатації – організація правильного інформаційного забезпечення логістичних систем. Основні інновації в областіінформаційних технологій, використовуваних при побудові міжнародних логістичних систем, наведені у таблиці 2.6.
Таблиця 2.6 – Основні інновації в області інформаційних технологій,
використовувані в міжнародній логістиці
Комунікаційні інформаційні системи |
Комп’ютеризація |
Роботизація |
Штрих-кодування |
Електронна комерція (В2В, В2С) |
Система ЕDІ (B2B–IC–B2C–EFT) |
Організація інформаційних потоків у режимі реального часу – обов’язкова умова ефективного функціонування логістичної мережі. До числа інноваційних технологій, зв’язаних з інформаційним забезпеченням логістичних операцій, відносяться система передачі стандартних текстів загальноприйнятих ділових документів – система EDI і міжнародних стандартних повідомлень – система EDIFACT. Обидві ці системи затверджені Європейською економічною комісією (ЄЕК) ООН і рекомендовані для глобального застосування в керуванні, торгівлі, логістиці.
Сучасна модифікація цієї системи – система Internet EDI. З її допомогою можна забезпечити взаємодію учасників ланцюга на основі “віртуальної приватної мережі”.
В області логістики найбільший інтерес у споживачів викликала поява систем електронних закупівель сировини і готової продукції, так званих систем В2В (business-to-business, коли здійснюються закупівлі сировини і напівфабрикатів), а також при продажі готової продукції споживачам В2С (business-to-customer).
Наприкінці 1990-х рр. у рамках EDI розроблені дві системи: item coding (система кодування товарів) і electronic fund transfer (система переводу грошей).
У першому випадку кожне пакування товару забезпечується електронною етикеткою, що дозволяє логістичним службам відслідковувати весь шлях даної одиниці товару.
У другому випадку, якщо виконано умову постачання, розрахунок через задіяні банки (з боку постачальника і з боку споживача) здійснюється автоматично. Комунікаційні інновації в області логістики дозволяють тепер на електронному рівні цілком відслідковувати всю логістичну систему від моменту одержання замовлення, через весь процес руху товару аж до стадії фінальних розрахунків. Тобто весь процес руху товарів по системі В2В–ІС–В2С–EFT.
Розвиток Інтернету став чинником значного зниження витрат використання електронної комерції завдяки низькій вартості обміну інформацією. Це стимулювало подальший розвиток електронної комерції. Сьогодні розрізняють такі рівні її призначення: Бізнес-Бізнес (B2B – Business-to-Business), Бізнес-Споживач (B2C – Business-to-Customer), Споживач-до-Споживача (C2C – Customer-to-Customer), мобільна торгівля (m-commerce).