Тема 7. Економічне обґрунтування функціонування міжнародних логістичних систем
Залежно від цілей досліджень розрізняють два види ефективності логістики: порівняльну та комерційну.
Ефективність порівняльна визначається при виборі варіантів каналів доставки і ухвалення рішення, про вибір маршруту доставки, видів транспорту, способів перевезення, місць складування, місць перевалки, виду упакування товарів для зовнішньої торгівлі, при економічному обґрунтуванні окремих операцій експорту або імпорту логістичних послуг, виборі найбільш ефективних варіантів міжнародних логістичних систем.
Добір варіантів заходів з ряду конкуруючих пропозицій досягається побудовою моделей логістичних систем. Перевага віддається найбільш економічному рішенню, тобто тій логістичній системи, за допомогою якої задача вирішується за заданою ефективністю при найменших сумарних логістичних витратах. У результаті оцінки ефективності альтернативних систем ми одержуємо оптимальне рішення: найкращу структуру, параметри і функціональні характеристики логістичної системи, призначеної для рішення заданої задачі.
Ефективність комерційна розраховується з метою визначення можливого прибутку від впровадження заходів (технічних, організаційних, технологічних та ін.) з удосконалення транспортної логістики, а також при оцінці ефективності діяльності транспортних і зовнішньоторговельних підприємств і компаній. При цих розрахунках вирішальне значення має вибір критеріїв ефективності.
Фінансові показники легко визначаються, дозволяють системно підходити до проблем і зіставляти отримані результати. Однак у них є свої недоліки, тому що вони, скоріше, відбивають минулі результати, а не поточні, і не враховують деяку специфіку логістики. На практиці краще користуватися прямими показниками логістичної діяльності: кількістю вантажів, що доставляються, швидкістю оборотності запасів, відстанями перевезення.
Найважливіші загальні показники впливу логістичного фактора на ефективність реалізації продукції на міжнародних ринках при побудові та експлуатації підприємствами міжнародних логістичних систем – коефіцієнт використання логістичних потужностей підприємства, показники загальної і часткової продуктивності.
Коефіцієнт використання логістичних потужностей підприємства (ЛПП) є відношенням використовуваної потужності до проектної.
Припустимо, на підприємстві є власний парк автомобілів, здатних за добу перевезти 100 т матеріалів. Однак перевозить він всього 50 т, отже, ЛПП дорівнює 0,5, тобто використання логістичних потужностей – 50 %.
Загальна продуктивність, яка пов’язує пропускну здатність системи поставок і кількість використовуваних ресурсів, дорівнює відношенню загальної пропускної здатності до загальної кількості використовуваних ресурсів.
Пропускна здатність і використовувані ресурси повинні мати порівнянні одиниці, тому їх найчастіше виражають у грошових одиницях.
Часткова продуктивність (npoдуктивність в розрахунку на будь-який фактор) – відношення загальної пропускної здатності до числа одиниць окремого використовуваного ресурсу. При такому підході пропускна здатність міжнародної системи поставок пов’язується з будь-яким одним ресурсом. В реальній практиці побудови і експлуатації МЛС доцільно використовувати такі типи часткової продуктивності, що пов’язують пропускну здатність з різними типами ресурсів:
– продуктивність логістичного устаткування: число рейсів транспортних засобів; вага, перевезена транспортом; відстань перевезень,
– продуктивність праці: число доставок продукції на одного співробітника;
– кількість перевезених тонн за одну зміну; число замовлень, відвантажених за зміну тощо;
– продуктивність капіталу: кількість доставленої продукції на кожну грошову одиницю інвестицій; кількість доставок на кожну одиницю капіталу, інвестованого в логістичне устаткування;
– енергетична продуктивність: число доставок на літр палива; обсяг збереженої продукції на кіловат-годину, додана вартість на кожну грошову одиницю, витрачену на одиницю енергії;
– продуктивність складських потужностей.
Підприємство може приводити постачання продукції і запаси до кількості тижнів, протягом яких воно може забезпечити постачання з наявних запасів. Визначається як відношення середньої кількості запасів до середньої пропускної здатності за тиждень.
Показник оборотності запасів показує, наскільки швидко матеріали проходять по міжнародному ланцюгу постачань і є відношенням річної пропускної здатності до середньої загальної кількості запасів.
У міжнародній логістичній діяльності підприємств використовуються і конкретні показники: надійність доставки, загальний час і загальна відстань доставки, витрати на доставку, кількість збитків і ушкоджень на шляху, загальна кількість переміщуваного вантажу, розміри і вантажопідйомність рухомого складу і безліч інших.
При розрахунках ефективності роботи МЛС можна використовувати методи оцінок доходів і витрат, що поділяються на дві основні групи: недисконтні і дисконтні.
До недисконтних відносяться методи, що оперують даними про первісні витрати капіталу і потік коштів, отриманих протягом життєвого циклу даного логістичного проекту. При цьому не передбачається ніяких поправок на переведення у поточну вартість майбутніх потоків коштів. До цієї групи можна віднести наступні показники:
– віддача від вкладеного капіталу (середня норма прибутку) визначається як відношення річного прибутку до вкладеного капіталу, помноженого на 100 %;
– строк окупності – як відношення вкладеного капіталу до прогнозу річного прибутку;
Дисконтні методи базуються на допущенні, що грошові потоки у майбутньому будуть мати меншу цінність (вартість). З врахуванням цього можна розраховуватипоточну вартість:
ПВ = Д · Кд,
де Д – вартість доходу, отриманого за період часу п; Кд – коефіцієнт дисконтування:
Кд = 1/(1 + і)п,
де і – ставка дисконту; п – час, за який проводиться дисконтування (роки), тоді:
ПВ = Д/(1 + і)п,
При використанні методу розрахунку часткової продуктивності, пов’язаної з розрахунками продуктивності капіталу (особливо це стосується міжнародних постачань),необхідно враховувати інфляцію. З цією метою необхідно змінити наведену формулу, ввівши у неї показник рівня інфляції (f), тоді:
Кд = 1/(1 + і +f)п,
а формула розрахунку поточної вартості набуде вигляду:
ПВ = Д/(1+ і + f)п.
Витрати функціонування міжнародних логістичних систем включають витрати на: перевезення різними видами транспорту; вантажно-розвантажувальні і перевантажувальні роботи; складське зберігання; витрати, пов’язані з перебуванням продукції в дорозі, її затримками і втратами; витрати зберігання, що відносяться до доставки продукції і які виникають у зв’язку з перевалкою, підробітком, концентрацією тощо; витрати формування і утримання запасів; на упакування, маркування, оформлення документації; на страхування; на транспортно-експедиторські операції; вантажні збори тощо; витрати на митне очищення, що виникають при перетинанні товарами кордонів; витрати дефіциту, пов’язані з обмеженістю в якій-небудь ланці логістичної системи тих або інших ресурсів, незадовільним менеджментом, кризовими явищами в економіці; адміністративні витрати, пов’язані з функціонуванням і виконанням загального комплексу операцій і послуг у процесі руху матеріальних потоків.
Серед логістичних витрат на величину яких безпосередньо впливає міжнародний характер діяльності, необхідно виділити: витрати, пов’язані з термінами виконання замовлень; витрати зберігання і утримання запасів; доставки товарів; логістичні витрати по параметру щільності продукції (відношення ваги готової продукції до обсягу упакування); логістичні витрати при зростанні ризиків втрат, розкрадання в процесі доставки продукції; логістичні витрати, пов’язані: з можливими втратами від нереалізованих продажів, з віддаленістю підприємства від ринку збуту, з категорією товарів (особливо режимні вантажі).
У цілому витрати поділяються на загальні, постійні, змінні і граничні, що важливо враховувати при аналізі їх впливу на величину логістичних витрат функціонування міжнародних логістичних систем.
Постійні витрати (Спост) – витрати, які не змінюються в залежності від зміни рівня матеріалопотоку у короткостроковому періоді. Прикладом постійних витрат у логістиці можуть бути витрати на почасову оплату персоналу, витрати на утримання службових приміщень тощо. Змінні витрати (Сзмін) – витрати, що змінюються залежно від зміни рівня матеріалопотоку в короткостроковому періоді, наприклад, витрати на сировину, електроенергію тощо.
Загальні витрати (Сзаг) – сума постійних і змінних витрат.
Розрахунок середніх витрат здійснюється діленням постійних, змінних або загальних витрат на величину матеріалопотоку (Q).