Тема 9. Державний кредит та державний борг
Сутність, чинники та форми державного кредиту.
Державний борг та управління ним.
9.1. Сутність, чинники та форми державного кредиту
Державний кредит – це сукупність кредитних відносин, у яких однією із сторін є держава, а іншою – юридичні або фізичні особи. Держава може виступати як позичальник, кредитор та гарант.
Державний кредит являє собою досить специфічну ланку державних фінансів. Він не має окремого фонду фінансових ресурсів. Кошти, що мобілізуються за його допомогою, проходять через бюджет. В окремих випадках за його допомогою залучаються кошти у фонд цільового призначення чи на цільові проекти.
Державний кредит виступає у двох формах: ощадної справи і державних позик. Ощадна справа належить до державного кредиту, якщо залучені кошти спрямовуються в доходи бюджету. Ощадні банки діють на комерційних засадах і мобілізовані ними кошти формують їх кредитні ресурси. Частина цих кредитних ресурсів може спрямовуватись на придбання державних цінних паперів і таким чином відноситися до державного кредиту.
Державні позики є основною формою державного кредиту. За правовим оформленням розрізняють державні позики, які забезпечені випуском цінних паперів. Угодами оформляються, як правило, кредити від урядів інших країн, міжнародних організацій та фінансових інститутів. За допомогою цінних паперів мобілізуються кошти на фінансовому ринку.
Оформлення державних позик може здійснюватись двома видами цінних паперів: облігаціями і казначейськими зобов’язаннями.
Залежно від місця розміщення позик їх поділяють на внутрішні, що надаються юридичними і фізичними особами даної країни, і зовнішні, що надходять зовні – від урядів, юридичних і фізичних осіб інших країн, міжнародних організацій і фінансових інститутів.
Відповідно до терміну погашення заборгованості розрізняють такі позики:
1) короткострокові (термін погашення до 1 року);
2) середньострокові (від 1 до 5 років);
3) довгострокові (понад 5 років).
За характером виплати доходу державні позики поділяються на відсоткові, виграшні та дисконтні.
Залучення позик повинно мати в своїй основі два чинники: мінімізацію вартості позики та встановлення стабільності державних цінних паперів на фінансовому ринку.
9.2. Державний борг та управління ним
Використання державою у своїй фінансовій політиці залучення коштів на кредитній основі призводить до формування державного боргу і необхідності чіткої системи управління ним.
Державний борг – це загальна сума заборгованості держави своїм кредиторам внаслідок непогашення позик та невиплати за ними відсотків. Розрізняють поточний і капітальний, внутрішній і зовнішній борги.
Внутрішній борг – сума коштів, отриманих від випущених, але не погашених державних позик. Може виступати як в облігаційній, так і в необлігаційній формах.
Зовнішній борг – фінансові зобов’язання держави на певну дату стосовно іноземних кредиторів.
Поточний борг – це сума заборгованості, що підлягає погашенню в поточному році разом з належними до сплати в цей період відсотками з усіх випущених на даний момент позик.
Капітальний борг – це загальна сума заборгованості і відсотків, що мають бути виплачені за позиками.
Управління державним кредитом полягає у формуванні одного із основних чинників фінансової політики держави, де вона виступає як позичальник, кредитор і гарант. Це передбачає сукупність дій, пов’язаних з підготовкою до випуску і розміщенням боргових зобов’язань держави, регулюванням ринку державних цінних паперів, обслуговуванням та погашенням державного боргу, наданням позик і гарантій.
В управлінні внутрішнім і зовнішнім боргами існують певні специфічні ознаки. Платоспроможність за внутрішніми позиками забезпечується, як правило, за рахунок внутрішніх джерел. Платоспроможність за зовнішнім боргом залежить насамперед від валютних надходжень. При недостатній платоспроможності держави можуть застосовуватись такі способи коригування позикової політики:
– конверсія;
– консолідація;
– уніфікація;
– обмін за регресивним співвідношенням;
– відстрочка погашення;
– анулювання.