Тема 2. Соціально-економічна сутність та призначення державного бюджету
Соціально-економічна сутність та призначення державного бюджету.
Функції державного бюджету.
Роль бюджету в соціально-економічному розвитку України.
Взаємозв’язок державного бюджету з планом економічного і соціального розвитку.
Бюджетний дефіцит. Причини виникнення, шляхи і методи ліквідації.
Бюджетний фонд, його внутрішня структура.
Бюджетний механізм, його суть і розвиток в нових умовах господарювання.
2.1. Соціально-економічна сутність та призначення
державного бюджету
Розподільні відносини у суспільстві охоплюють всі сторони відтворювального процесу. Основне місце у регулюванні цих відносин відводиться бюджету. Саме через бюджет держава може стимулювати або обмежувати розвиток державності окремих підприємств, організацій, установ, забезпечувати збільшення чи зменшення матеріального або культурного рівня розвитку, впливати на внутрішнє життя державного організму. З метою реалізації цих заходів в умовах товарно-грошових відносин держава повинна мати у своєму розпорядженні відповідні фонди грошових коштів. Формування цих фондів здійснюється в процесі розподілу і перерозподілу валового внутрішнього продукту (ВВП) і національного добробуту (НД).
Цей розподіл здійснюється за допомогою фінансових відносин, а бюджетні відносини (БВ) є складовою частиною фінансових і характеризуються наступними особливостями:
– розподільністю;
– вартісністю вираження, тобто носієм б’юджетних відносин є гроші;
– формуванням і використанням централізованого фонду грошових коштів держави (ЦФГКД), який є кінцевою метою бюджетних відносин.
Необхідність формування ЦФГКД за умов товарно-грошових відносин зумовлено необхідністю виконання державою функцій, визначених у Конституції. З метою формування ЦФГКД у відповідності з об’єктивними економічними законами держава через законодавчі акти організує грошові відрахування, пов’язані з цим процесом. Механізм формування цього фонду в ринкових умовах повинен забезпечуватися з урахуванням необхідності певного обсягу грошових коштів для виконання функцій державою і стимулювання юридичних та фізичних осіб в процесі виробництва та надання послуг.
Таким чином, формування ЦФГКД є об’єктивно необхідним процесом. Враховуючи принцип єдності усіх ланок, бюджет можна розглядати як економічну категорію, ЦФГКД, централізовану ланку фінансової системи, основний фінансовий план країни, основний юридично-економічний закон країни.
Розглядаючи бюджет як економічну категорію слід зазначити, що державний бюджет є складовою частиною відносин, пов’язаних з розподілом та перерозподілом ВВП і НД з метою формування і використання ЦФГКД. Регулювання бюджетних відносин здійснюється державою у відповідності з економічними законами. В умовах ринкової економіки бюджетні відносини можуть реалізовуватись шляхом різних напрямків розподільних процесів, а саме:
– окремими сферами матеріального виробництва;
– окремими ланками бюджетної системи;
– окремими категоріями населення;
– виробничою та невиробничою сферами;
– окремими адміністративно-територіальними утвореннями;
– Україною та іншими державами;
– Україною та міжнародними організаціями.
У складі бюджетних відносин можна виділити наступні групи:
1. Грошові відносини, які виникають між підприємствами, організаціями державної форми власності та державою, які характеризуються двома потоками:
– спрямуванням грошових коштів від підприємств в бюджет шляхом сплати податків та інших платежів;
– асигнуваннями з бюджету на управління та розвиток виробництва (централізовані капіталовкладення, дотації плановозбитковим галузям і т.д.).
Ці відносини носять умовний характер, оскільки платником податків і отримувачем бюджетних асигнувань є держава та суб’єкти господарювання державної форми власності.
2. Грошові відносини держави з підприємствами та організаціями колективної та змішаної форм власності, які відрізняються від попередніх: підприємства вступають у відносини з державою як правило в односторонньому порядку. Ці відносини заключаються у сплаті податків та інших обов’язкових платежів. З бюджету асигнування цим підприємствам виділяються в особливих випадках.
3. Грошові відносини, які виникають між державою і суб’єктами приватної форми власності і характеризуються одностороннім процесом, тобто, сплатою податків і платежів в бюджет, при відсутності асигнувань.
4. Грошові відносини держави з партіями та іншими організаціями.
5. Грошові відносини, які виникають між державою та населенням, носять двосторонній характер руху грошових коштів.
6. Грошові відносини між Україною та іншими державами і міжнародними об’єднаннями з приводу одержання та погашення державних кредитів.
Бюджет як економічну категорію слід розуміти як частину економічних відносин, які виникають з приводу розподілу і перерозподілу ВВП і НД з метою утворення і використання ЦФГКД.
Розглядаючи місце бюджету в системі грошових фондів, слід відзначити, що бюджетні відносини матеріалізуються у ЦФГКД. Цим фондом розпоряджається виключно держава, яка забезпечує нормативно-правове регулювання процесу формування і цільове використання коштів.
Таким чином, бюджет є основою ЦФГКД. Серед ланок фінансової системи бюджет займає центральне місце, саме за допомогою бюджету здійснюється розподіл та перерозподіл ВВП і НД у всій його повноті.
Бюджет як основний фінансовий план забезпечує мобілізацію усіх грошових коштів, здійснює їх розподіл за основними ланками.
Державний бюджет України є одним з основних юридично-економічних законів. Він визначає основну спрямованість фінансової політики держави, її зміст та структуру: основи фінансової діяльності держави, порядок формування бюджету держави та використання асигнувань бюджету. Всі економічні та юридичні закони в тій чи іншій мірі пов’язані з бюджетом.
Необхідність бюджету обумовлена наявністю держави, товарно-грошових відносин і дією об’єктивних економічних законів розвитку суспільства.
2.2. Функції державного бюджету
В економічній літературі бюджету присвоюють ряд функцій, основною з яких є розподільна і контрольна.
Суть розподільної функції полягає в тому, що бюджет служить основним інструментом розподілу ВВП і НД. Саме завдяки цій функції держава має можливість централізувати необхідну величину грошових коштів і використовувати їх для задоволення загальнодержавних потреб. Ця функція є проявом змісту бюджету як економічної категорії.
Розподільні відносини характеризуються багатогранністю і багатократністю, починаючи розподільний процес в сфері матеріального виробництва саме там, де створюються ВВП і НД. Це перша стадія розподілу. Держава як учасник матеріального виробництва спрямовує у бюджет частину НД у вигляді податку на додану вартість, акцизного збору. Подальший процес розподілу (або перерозподілу) здійснюється на стадії перерозподілу НД через державний бюджет.
Особливостями прояву розподільної функції бюджету є:
– великі масштаби і багатоканальність грошових потоків, які охоплюють всі сфери відтворювальних процесів і пов’язані з формуванням і використанням великої кількості цільових фондів;
– багаторазовість проходження через розподільні процеси однієї і тієї самої частини НД.
Таким чином, зміст розподільної функції бюджету полягає в тому, що з допомогою різноманітних розподільних процесів здійснюється формування і використання грошових коштів держави.
З допомогою контрольної функції держави забезпечується дотримання відповідних пропорцій та правильності розподілу ВВП і НД в процесі формування та розподілу грошових коштів держави. Особливості контрольної функції бюджету обумовлені особливостями розподільчої функції. На практиці контрольна функція реалізується через бюджетний контроль, що є складовою частиною фінансового контролю.
2.3. Роль бюджету в соціально-економічному розвитку України
Бюджет в соціально-економічному розвитку України відіграє особливу роль оскільки з його допомогою здійснюється:
– оподаткування та мобілізації коштів;
– фінансування і використання бюджетних коштів;
– бюджетне регулювання.
Виділяються значні кошти на розвиток всіх галузей матеріальної і нематеріальної сфер економіки, на операційні видатки, на розвиток науково-технічного прогресу. Значну частину коштів держава вкладає в соціально-культурну сферу, на невиробничі капіталовкладення, на оплату праці працівників бюджетних установ, на харчування і медикаменти в установах охорони здоров’я, на стипендії, пенсії, допомоги. За рахунок коштів бюджету повністю утримуються органи влади, оборона, зовнішні економічні відносини.
2.4. Взаємозв’язок державного бюджету з планом
економічного і соціального розвитку
Державний бюджет тісно пов’язаний з планом економічно-соціального розвитку. Цей взаємозв’язок можна проілюструвати в наступному:
– окремі показники плану соціально-економічного розвитку базуються на показниках бюджету (показники інвестицій, дотацій);
– окремі показники бюджету розраховуються на основі показників плану соціально-економічного розвитку.
– бюджет і план соціально-економічного розвитку складається, розглядається і затверджується одночасно.
Від виконання плану соціально-економічного розвитку залежить виконання бюджету. Від виконання бюджету залежить рівень виконання плану соціально-економічного розвитку.
Бюджет і план соціально-економічного розвитку – це самостійні плани, однак бюджетне планування є частиною соціально-економічного планування в Україні.
2.5. Бюджетний дефіцит. Причини виникнення,
шляхи і методи ліквідації
Бюджетний дефіцит – це фінансове явище, при якому видаткова частина бюджету перевищує дохідну. А при профіциті – навпаки.
В ідеальних умовах економіки бюджетний дефіцит відсутній. Причини його виникнення:
– об’єктивні, тобто викликані надзвичайними подіями або необхідністю здійснювати великі державні капіталовкладення в розвиток економіки з метою її структурної перебудови;
– суб’єктивні: криза в економіці; неефективність фінансово-кредитних зв’язків; нездатність уряду контролювати фінансову ситуацію; недосконале фінансове законодавство.
Прийняття Державного бюджету (ДБ) України або бюджетів інших ланок бюджетної системи дозволяється в разі наявності обґрунтованих джерел фінансування дефіциту.
В умовах бюджетного дефіциту держава зобов’язана вишукувати джерела його покриття. Для цього використовується ціла група методів – емісійних і беземісійних.
Бюджетним кодексом передбачено, що джерелами фінансування дефіцитів бюджетів є державні внутрішні та зовнішні запозичення, внутрішні запозичення органів місцевого самоврядування із дотриманням умов, визначених БК. Бюджетним кодексом також визначено, що емісійні кошти НБУ не можуть бути джерелами фінансування дефіцитів.
2.6. Бюджетний фонд, його внутрішня структура
Бюджет складається із двох частин:
1) загального фонду;
2) спеціального фонду.
В доходи загального фонду бюджету включаються податкові та неподаткові платежі. Ступінь централізації фінансових ресурсів у бюджетному фонді залежить від умов господарювання та обсягу функцій держави.
В цьому фонді знаходять відображення ті процеси вартісного розподілу валового продукту, які пов’язані з задоволенням загальнодержавних потреб. Різноманітність загальнодержавних потреб обумовлює внутрішню структуру бюджетного фонду. В його складі виділяють численні фонди вищого значення.
На структуру бюджетного фонду впливають наступні фактори:
– адміністративно-територіальний устрій країни. Бюджетний фонд розподіляється на безліч територіальних фондів (обласні, районні, міські, селищні);
– галузева структура народного господарства. Бюджетний фонд розподіляється на фонди галузевого призначення: наприклад фонди Міністерства оборони та охорони здоров’я;
– функціональна структура держави (фонд фінансування соціального захисту).
Розподіл бюджету на загальний та спеціальний фонди визначається законом про ДБУ.
2.7. Бюджетний механізм, його суть і розвиток в
нових умовах господарювання
Властивості бюджету проявляються через бюджетні механізми (БМ), які формуються державою.
Бюджетний механізм – це сукупність форм і методів, за допомогою яких держава забезпечує здійснення широкої системи розподільних і перерозподільних процесів і використання ЦФГКД.
Бюджетний механізм є складовою частиною фінансового механізму, тому всі ознаки, що властиві фінансовому механізму, будуть проявлятися і у функціонуванні бюджетного механізму. Бюджетний механізм включає широке коло важелів, за допомогою яких здійснюються розподільні і перерозподільні процеси.
Бюджетний механізм в цілому можна поділити на три підсистеми: вхідну, обслуговуючу, заключну.
До вхідної відноситься розробка законодавчих та інших нормативних документів бюджетного планування, нормування, регулювання.
До обслуговуючої – форми і методи мобілізації грошових коштів у розпорядження держави (податковий механізм), форми і методи бюджетного фінансування, внутрішньобюджетний розподіл, перерозподіл фінансових ресурсів, економічне стимулювання, економічне санкціонування.
До заключної – бюджетний контроль, звітність, відповідальність.
Кожна з названих підсистем включає в себе певні елементи. Всі вони характеризуються певними особливостями, які залежать від завдань, для вирішення яких вони призначені.
Бюджетний механізм є втіленням бюджетної політики. Через бюджетний механізм держава має можливість активно впливати на розвиток економіки, соціальної сфери і матеріальний рівень своїх громадян.