Тема 4. Система видатків бюджету. Бюджетне фінансування
Принципи, форми і методи бюджетного фінансування установ і організацій, які утримуються за рахунок бюджету.
Єдиний кошторис доходів і видатків бюджетних установ, його характеристика і види.
Нормування видатків. Види норм.
Контроль фінансових органів за плануванням і використанням бюджетних коштів.
4.1. Принципи, форми і методи бюджетного фінансування
установ і організацій, які утримуються за рахунок бюджету
Через витратну частину державного бюджету фінансові засоби перерозподіляться між сферою матеріального виробництва та невиробничою сферою, між галузями економіки держави та її регіонами. За цільовим спрямуванням видатки державного бюджету поділяються на такі основні групи: соціальний захист населення, народне господарство, соціально-культурна сфера, оборона, управління.
Бюджетне фінансування – це безповоротне, безоплатне виділення коштів з бюджету, яке забезпечує процес розширеного відтворення, утримання соціальної сфери, обороноздатності та апарату управління держави.
Основна сутність бюджетного фінансування полягає в тому, що з допомогою цього механізму здійснюються грошові відносини, які виникають між державою з одного боку, а з іншого – підприємствами, організаціями державної форми власності, з приводу спрямування грошових коштів бюджету на підвищення рівня життя, задоволення суспільних потреб, забезпечення інших державних заходів.
Принципи бюджетного фінансування:
– плановість бюджетного фінансування – всі державні витрати закріплені у відповідних планово-фінансових актах;
– цільове спрямування коштів – кошти плануються, відпускаються і використовуються на суворо визначені цілі;
– безповоротність та безвідплатність фінансування державних витрат, ефективне використання бюджетних коштів – має на меті одержання суспільно-необхідних результатів при мінімальних витратах фінансових ресурсів;
– фінансування в міру виконання планів – базується на забезпеченні асигнувань фактичних витрат і на конкретні цілі;
– поєднання власних, кредитних та бюджетних коштів під час визначення обсягу фінансування. Як держава, так і вищі організації враховують наявність власних коштів, можливість одержання банківського кредиту і лише тоді, коли неможливо покрити затрати із вказаних джерел, вирішується питання про виділення бюджетного фінансування (для підприємств виробничої сфери);
– дотримання режиму економії;
– здійснення постійного контролю за витрачанням бюджетних коштів.
Форми фінансування:
– кошторисне;
– державне фінансування інвестицій;
– позички з бюджету державним підприємствам;
– дотації держави.
Кошторисне фінансування – за його допомогою забезпечується фінансування грошовими коштами установ і організацій невиробничої сфери. Ті установи, які фінансуються за кошторисною формою, називаються бюджетними установами.
Державне фінансування інвестицій – з бюджету у відповідності з бюджетною класифікацією видатків, фінансування будівництва включає в себе державні інвестиції на основні об’єкти економічного і соціального розвитку. Фінансування капіталовкладень з бюджету в умовах ринку, на відміну від планової системи, мають свої особливості:
– вони не носять постійного характеру;
– держава втручається в процес фінансово-кредитного забезпечення капіталовкладень державних підприємств багаторазовими або одноразовими діями.
Позички з бюджету державним підприємствам – фінансова підтримка державних підприємств, у майні яких частка державної власності більше 50 %, здійснюється з бюджетних асигнувань на поворотній основі, ці позики надає Міністерство Фінансів України.
Дотації держави – державні дотації застосовуються при фінансуванні планово-збиткових підприємств чи установ, які виробляють необхідну народногосподарську продукцію, і витрати на виробництво якої вище цін реалізації (вугільна галузь).
Методи бюджетного фінансування:
– метод єдиного казначейського рахунку, який використовується для фінансування установ, організацій, підприємств. Це система бюджетних рахунків органів державного казначейства, які відкриті в банку і з яких органами державного казначейства здійснюються платежі;
– метод перерахування бюджетних коштів з поточних рахунків місцевих бюджетів на рахунки головних розпорядників бюджетних коштів.
4.2. Єдиний кошторис доходів і видатків бюджетних
установ, його характеристика і види
Єдиний кошторис доходів і видатків бюджетних установ – це основний документ, що визначає загальний обсяг цільового надходження і поквартальний розподіл коштів Бюджету України. Формування єдиного кошторису доходів і видатків здійснюється на підставі лімітної довідки асигнувань з бюджету, яку вищестояща організація надсилає всім підпорядкованим установам у двотижневий термін після затвердження бюджету. Лімітна довідка повинна враховувати потреби кожної установи, виходячи з її виробничих показників. Єдиний кошторис доходів і видатків складається всіма установами і затверджується керівниками вищестоящої організації.
Одночасно з кошторисами подається на затвердження штатний розпис.
Єдиний кошторис доходів і видатків складається з трьох розділів:
1) бюджетні асигнування;
2) інші кошти;
3) видатки за рахунок спеціальних та інших позабюджетних коштів.
Кожен з цих розділів ділиться на дохідну і видаткову частини. В дохідній частині відображаються планові обсяги бюджетних асигнувань, а також надходження з інших доходних джерел. Формування доходної частини бюджету здійснюється на підставі індивідуальних розрахунків, а також платежів і відрахувань до бюджету.
Видаткова частина: загальна сума витрат з розподілом за категоріями видатків економічної класифікації, а також встановлення витрат, які планується профінансувати за рахунок бюджетних асигнувань та за рахунок позабюджетних надходжень .
У бюджетному фінансуванні, крім єдиного кошторису доходів і видатків застосовують такі кошториси:
– загальні кошториси, які складаються по однотипних малих установах (клубах, бібліотеках) з невеликим обсягом фінансування, а також по однотипних великих установах, господарське обслуговування яких здійснюється централізовано;
– зведені кошториси – це єдині індивідуальні кошториси однотипних установ.
4.3. Нормування видатків. Види норм
Нормування видатків – це визначення розміру затрат на розрахунково-планову одиницю, яка характеризує обсяг діяльності відповідної бюджетної установи (в школах – на один клас, в дитячих садках – на одну дитину, в лікарнях – на один ліжко-день). Норма видатків – це величина затрат на одну розрахункову одиницю. Норми витрат встановлюються по однотипових установах. Є наступні групи норм:
– матеріальні норми, тобто з їх допомогою визначаються затрати матеріальних ресурсів на розрахункову одиницю у натуральному виразі (наприклад, продукти харчування на один день);
– фінансові норми являють собою грошовий вираз матеріальної норми виходячи із діючих державних цін;
– бюджетні норми – норми, які виділяються з бюджету, для покриття фінансової норми.
В залежності від методу побудови, фінансові методи діляться на такі:
– індивідуальні, які відображають затрати за окремими видами видатків на розрахункову одиницю (наприклад, норма харчування одної людини в центрі реабілітації);
– комбіновані норми показують суму затрат в цілому за видом видатків на розрахункову одиницю (наприклад, норма всіх видатків як оплата комунальних послуг);
– укрупнені норми відображають усю суму затрат на розрахункову одиницю (наприклад, затрати на одного студента).
Норми видатків ділять на наступні:
– обов’язкові, які затверджуються урядом, наприклад, на медикаменти, харчування;
– розрахункові, тобто середні норми видатків на розрахункову одиницю, встановлюються відомствами за згодою фінансових органів (управління охорони здоров’я).
4.4. Контроль фінансових органів за плануванням і використанням бюджетних коштів
Контроль здійснюється у двох випадках:
1) після затвердження бюджету;
2) в процесі ревізії бюджетної установи.
Фінансові органи щорічно після затвердження бюджету перевіряють правильність складання і затвердження кошторисів бюджетних установ. В процесі перевірки цих кошторисів увага звертається на визначення і затвердження штатів та фонду оплати праці, затвердження кошторису в частині видатків на утримання апарату управління, визначення виробничих показників, правильність розрахунку асигнувань на придбання харчування та медикаментів, розрахунок затрат на капітальні видатки.
Фінансовими органами перевіряються касові операції, розрахунки з бюджетом, правильність тарифікації персоналу і обчислення заробітної плати, дотримання норм витрат.