РОЗДІЛ 9. СОЦІАЛЬНО-ПЕДАГОГІЧНА ПІДТРИМКА МОЛОДІЖНИХ ІНІЦІАТИВ
На початку ХХІ століття перед українським народом з новою силою постала проблема пошуку спільної консолідуючої ідеї, сучасної моделі соціально-економічного устрою та приватного життя, співзвучної необхідності подальшої демократизації суспільних відносин, пошуку консенсусу у виробленні стратегії розбудови в Україні економіки та громадянського суспільства.
На сьогоднішньому щаблі історичного поступу України вирішального значення набуває увага до молоді і, зокрема, до проблем її соціалізації та соціального виховання. На рівні ЮНЕСКО, "Римського клубу", міжнародних культурологічних організацій розв'язання кардинальних проблем виховання й соціалізації молодого покоління пов'язується з ліквідацією суперечностей між усталеними старими формами, методами і засобами виховання й завданнями формування сучасної особистості, що поєднує пошуки й активне впровадження у зазначені процеси нових, нестандартних форм, методів і засобів соціально-педагогічного впливу на юнаків і дівчат, формування у молодої людини здатності до самостійного, критичного мислення, швидкого засвоєння нових знань і адаптацію до швидкоплинних реалій сьогодення.
Аналізуючи проблеми соціалізації й виховання, не варто забувати, що вони є похідними від суспільних процесів, соціальних зрушень. Фактор часу -"темпоральний феномен" - має бути головним у підходах до аналізу зазначених проблем, адже внаслідок соціально- економічних і культурологічних змін старяться певні світоглядні орієнтації на життєві пріоритети й виникає потреба в нових педагогічних підходах до описання сучасних чинників виховання й соціалізації.
З таких позицій, наприклад, стає зрозумілою непродуктивність абстрактної постановки про передумови, мету та методи виховання молоді без урахування реального соціально-економічного та ідеологічного стану українського суспільства, його нагальних економічних, соціально-політичних, національно-етнічних, морально- психологчних, екологічних та інших проблем, його внутрішньої стратифікації та тенденцій її еволюції.
Сучасна орієнтація українського суспільства на європейські і Північно-Американські моделі соціального устрою потребує детального ознайомлення з європейськими і Північно-Американськими підходами до вирішення проблем соціалізації і виховання молодого покоління, творчого запозичення найбільш ефективних форм, методів і засобів соціально-педагогічного впливу на юнаків і дівчат.
Варто зазначити, що завдяки колективним зусиллям представників Європейського Союзу в Європі створені всі умови для формування громадян нового типу - творчих, мобільних, демократичних, підприємливих; людей, які поділяють загальнолюдські гуманістичні цінності світової цивілізації. Своє місце у цій системі посів і європейський молодіжний рух. Проте відсутність у науковому базисі педагогіки конкретно-соціологічних даних і соціологічних концепцій стосовно ролі і значення діяльності громадських дитячих і молодіжних об'єднань у загальному процесі соціалізації і виховання молодого покоління позбавляють теоретиків і практиків можливостей адекватного розуміння особливостей взаємозв'язку різноманітних аспектів і складових не тільки індивідуального розвитку молодої особи, але й системної цілісності впливу діяльності громадських дитячих і молодіжних об'єднань, яка значною мірою спрямовує і стимулює цей розвиток.
Цілісне розуміння ролі і сутності дитячого і молодіжного рухів в соціально-педагогічному контексті за таких умов деформується, оскільки відсутнім є глибокий аналіз їхньої діяльності, її соціалі- заційної і виховної спрямованості. Звідси існуюча й сьогодні проблема дослідженості національних дитячого і молодіжного рухів як інституту соціалізації і соціального виховання особистості.
Зазначимо, що соціально-педагогічна зумовленість особливостей соціалізації й соціального виховання членів громадських дитячий і молодіжних об'єднань, своєю чергою, залежить від регіональних, соціально-економічних, культурно-історичних, політико- ідеологічних особливостей української нації. Пізнання цих обставин і дає нам можливість зрозуміти сутність участі дитячого руху в процесі виховання, а молодіжного руху - в процесі підготовки молоді до самостійного трудового життя та виконання громадянських обов'язків. Продиктовано це тим, що об'єктивність соціалізації має певну специфіку, Так, Н. М. Лавриченко зазначає, що особливу роль у процесі соціалізації відіграють ідеологія, релігійні та філософські доктрини. "Проте як ідеальні регулятиви соціально-педагогічної
Розділ 9. Соціально-педагогічна підтримка молодіжних ініціатив діяльності, які відображають її глибинні спонуки та закономірності, ці ідеї існують і діють на всіх рівнях суспільної та індивідуальної свідомості і, насамперед, на рівні масової буденної свідомості".
Вихід українського дитячого і молодіжного рухів в кінці 90-х років ХХ століття на принципово новий рівень розвитку, початок їхнього оформлення в повноцінний інститут соціалізації й соціального виховання потребують наукового обґрунтування і відповідних дій як з боку вчених, так і державних інституцій.
Розв'язання цих завдань гальмується низкою суперечностей, зокрема між:
глобалізацією процесу соціалізації молодого покоління, загальноєвропейською тенденцією до уніфікації виховних орієнтирів і особливостями національних систем виховання та соціалізації, що протидіють культурологічній глобалізації;
зростанням ролі дитячого і молодіжного рухів в житті суспільства та відсутністю науково-педагогічного осмислення зазначеного явища;
необхідністю врахування впливу діяльності громадських дитячих і молодіжних об'єднань на процеси формування особистості і відсутністю досліджень національних дитячого і молодіжного рухів як інституту соціалізації і соціального виховання молодого покоління;
оцінкою діяльності громадських дитячих і молодіжних об'єднань з боку вітчизняних науковців як ефективного чинника соціалізації і відсутністю відповідного наукового забезпечення зазначеної оцінки;
вимогами органів влади щодо посилення впливу суспільних інститутів на процес формування світогляду, ціннісних орієнтацій і моральних переконань молодого покоління та не розробленістю механізму залучення сучасних дитячого і молодіжного рухів до цього процесу;
необхідністю залучення до організації діяльності громадських дитячих і молодіжних об'єднань соціальних педагогів, соціальних працівників і практичних психологів та їхньою реальною участю в ній;
еобхідністю залучення соціально активної частини громадян до волонтерської діяльності, боротьби з поширенням ВІЛ/СНІД, наркоманії серед молоді і реальною участю у ній членів молодіжних організацій.
Розв'язання означених суперечностей потребує обґрунтування змісту діяльності громадських дитячих та молодіжних об'єднань, функцій і завдань національних дитячого і молодіжного рухів, їхньої ролі в процесі соціалізації й соціального виховання.
На початку ХХІ століття реальністю нашої дійсності стало існування численного спектру різноманітних громадських дитячих і молодіжних об'єднань та їхня активна участь у процесі соціалізації й соціального виховання як підростаючого, так і молодого поколінь, що не може не викликати інтересу до цієї проблематики.
Водночас, реально оцінюючи формування соціально- педагогічних засад діяльності дитячих і молодіжних організацій, варто визнати, що вони все ще знаходяться в стадії становлення і самовизначення, перебувають під впливом різноманітних соціальних, педагогічних і психологічних факторів, серед яких головними є:
наростаючий процес глобалізації процесу соціалізації молоді;
криза традиційних ідейно-моральних і духовно-етичних цінностей та формування нових;
незадовільне матеріальне становище значної частини підлітків та молодих людей, а також розчарування діями політичних партій і державних інституцій призвели до того, що молодь все більше турбують проблеми захисту її соціальних прав;
недостатня ефективність державної молодіжної політики та партнерської співпраці з суб'єктами молодіжного руху;
аморфний соціально-педагогічний стан громадських дитячих та молодіжних об'єднань, болючість переходу від періоду романтизму до соціально значущої і суспільно корисної діяльності. Аналіз цілого ряду наукових праць підтверджує висновок
А. Й. Капської про те, що успіх процесу соціалізації "залежить не лише від об'єктивних причин, але зумовлюється низкою суб'єктивних обставин, оскільки передбачається активна діяльність особистості з перетворення соціальних умов для власного розвитку, формування і відокремлення особистісних якостей відповідно до власних ідеалів і переконань" [9, С. 11]. Важливим є судження А. Й. Капської про те, що інститутами соціалізації молодого покоління є сім'я, неформальні групи, навчальні групи, об'єднання, масова комунікація, спільноти, дитячі та молодіжні організації, в яких особистість долучається до системи норм і цінностей, і які виступають своєрідними трансформаторами соціального досвіду".
С. Я. Харченко підкреслює, що "для нас все більш актуальною постає виявлення І. Я. Коном однієї із головних макросоціальних тенденцій, яка полягає у зміщенні значущості конкретних агентів соціалізації. Ця тенденція має пряме відношення до всього молодіжного руху. Перебудовні процеси надали дітям і молоді широкі можливості самоутвердження не тільки в межах традиційних інститутів соціалізації, але й поза ними. Одним із таких масових проявів цих можливостей самореалізації і стали дитячі та молодіжні громадські об'єднання. Їхня роль визначається реальною можливістю реалізації потреби в самоутвердженні, самовизначенні, самостійності особистості" [10, С. 12].
М. П. Гур'янова, підкреслюючи особливу роль дитячого і молодіжного рухів у здійсненні соціального виховання, зазначає, що "дитячі і молодіжні об'єднання - це різновид соціально-педагогічної діяльності дітей і молоді у відкритому мікросередовищі. Тому їх можна розглядати як один із методів і ефективну форму соціального виховання, як самодостатній соціальний інститут, який відіграє важливу роль в особистісному самовизначенні молодої людини" [1, с. 249-250].
Важливою проблемою є соціалізації дівчат і молодих жінок, адже значну частину членів сучасних громадських молодіжних об'єднань складає саме жіноча молодь. Зокрема, Г. М. Лактіонова вказує на те, що "великий потенціал для здійснення превентивного виховання, соціальної профілактики мають молодіжні організації. Саме тому підтримка їх діяльності, турбота про підготовку лідерів цих організацій з числа здібних до громадської діяльності дівчат, залучення юнок до соціальної творчості, участі у русі милосердя, волонтерської діяльності є також складовими соціальної профілактики" [7, С. 17].
Аналізуючи соціалізаційні процеси у Західній Європі, Н. М. Лав- риченко зазначає, що "в сучасній європейській спільноті набувають дедалі більшої ваги та значення як агента соціалізації виробничі структури та об'єднання підприємців, а також різноманітні громадські, професійні, молодіжні, етнічні групи та течії"[293, С. 152].
На нашу думку, особливо великий потенціал розвитку особис- тісних рис і моральних властивостей молодої людини закладений в діяльність сучасних громадських дитячих і молодіжних об'єднань. Як зазначає М. П. Гур'янова, "дитячі і молодіжні об'єднання - це, насамперед, соціальний рух та соціально-педагогічна діяльність, для яких характерними є елементи самоорганізації, самостійності, солідарності, взаємодопомоги ..." [1, С. 250]. Проте потенціал зазначеної діяльності для прискорення саморозвитку і самореалізації молодої людини може бути реалізований лише у випадку, коли вона стає активним суб'єктом цієї діяльності. Для цього необхідно, щоб діяльність у молодіжних організаціях дозволяла молодій людині задовольняти як мінімум дві потреби - у співробітництві і в досягненні.
Сучасний дитячий і молодіжний рух ми розглядаємо як функціонування інституту соціалізації і соціального виховання підростаючого покоління.
Зазначене трактування функціональної сутності національного молодіжного руху дає можливість розглядати його як фокус системи соціально-педагогічного впливу на процес соціалізації і соціального виховання особистості.
Таким чином, основним завданням соціально-педагогічної діяльності сучасних громадських дитячих і молодіжних об'єднань є сприяння процесу соціалізації і соціального виховання молоді.
Звідси випливає важливий теоретичний висновок, а саме: свідома і цілеспрямована соціалізація молоді в межах спілки молоді (дитячої спілки) є результатом організованої соціально-педагогічної діяльності. Відповідно, педагогічним змістом соціально-педагогічної діяльності є цілеспрямоване засвоєння членами молодіжної (дитячої) організації соціального досвіду. Тому процес інтеріоризації суспільних уявлень, ідеалів, цінностей і норм, форм поведінки, способу і стилю життя, життєвих мотивацій і потягів ми розглядаємо як опосередковане відображення соціально-педагогічної діяльності. Необхідно також зазначити, що процес інтеріоризації, на нашу думку, відбувається також у результаті функціонування міжособистіс- них відносин, психологічних впливів, міжособистісних взаємодій і спілкування. Таким чином, діяльність спілки молоді (дитячої спілки) постає у двох рівнях: як процес предметної і як процес духовно- психологічної діяльності, що і дає право розглядати соціально- педагогічну діяльність сучасних громадських дитячих і молодіжних об'єднань у контексті не лише педагогіки, а й соціальної психології.
Враховуючи зазначене, нашу увагу привертають не лише соціально-педагогічні, а й соціально-психологічні засади діяльності громадських дитячих і молодіжних об'єднань, їхнє комплексне
Розділ 9. Соціально-педагогічна підтримка молодіжних ініціатив (симбіозне) науково-методологічне осмислення в загальному контексті соціалізації і соціального виховання цієї категорії молоді.
Отже, основне завдання сучасних громадських дитячих і молодіжних об'єднань полягає у формуванні образу і виявленні сутності процесу діяльності членів молодіжного (дитячого) об'єднання як колективу однодумців, як відповідно організованої соціально- педагогічної системи, підсистемам якої властиві відносна самостійність, специфічність та ефективність різних видів впливу на процес соціалізації і соціального виховання цієї категорії дітей і молоді.
Кожна підсистема має власне соціальне і виховне спрямування, яке знаходить своє відображення у загальній меті, формах, методах і засобах соціально-педагогічної діяльності.
На підставі наведеного вище можна дійти висновку, що в основі уявлення про молодіжні і дитячі громадські об'єднання як інституту соціалізації і соціального виховання є положення про те, що різноманітна діяльність соціально значущого і суспільно корисного спрямування членів сучасних громадських дитячих і молодіжних об'єднань і є соціально-педагогічною або виховною і соціалізуючою діяльністю. Це дозволяє вважати, що соціальний досвід, який діти, підлітки і молоді люди набувають у процесі спільної (колективної) діяльності, міжособистісних відносин, взаємодій і спілкування як члени дитячої або молодіжної організації, не тільки суб'єктивно засвоюється, а й активно опрацьовується, інтеріоризується, стає джерелом соціалізації і соціального виховання їхньої особистості.
Виходячи із зазначеного, ми вважаємо, що процес соціалізації і соціального виховання членів сучасних громадських дитячих і молодіжних об'єднань забезпечується завдяки узгодженості мотивів, а також гармонійного поєднання і співвідносності соціально- педагогічних, соціально-психологічних і організаційно-педагогічних умов їхньої спільної (колективної) діяльності.
Метою соціально-педагогічної діяльності громадських дитячих і молодіжних об'єднань є сприяння процесу самовиховання, самовдосконалення, саморозвитку, самореалізації, самовизначення юної індивідуальності в контексті формування здатності одночасно функціонувати на трьох рівнях.
Перший - індивідуальний. Під час колективної діяльності член спілки молоді (дитячої спілки) набуває певних знань, сам формує власні стандарти поведінки, життєву мету, "Я-концепцію" особистості. У нього формується внутрішньоспілкова ідентичність (він
Соціальна педагогіка знає, у що вірити, чого хоче, що йому подобається, а що ні), впевненість у своїх силах, здатність до ініціативи, активних цілеспрямованих дій.
Другий рівень - міжособовий - спроможність члена молодіжної (дитячої) організації адекватно взаємодіяти зі своїми товаришами, іншими людьми. Для цього він активно засвоює правила ролевої поведінки в організації, набуває навиків толерантного ставлення до своїх товаришів, вмінь адекватно реагувати на проблемні і суперечливі ситуації, навички спілкування, здатність до передавання і прийняття інформації, продукування нових ідей і пропозицій.
На третьому рівні формуються здатності сприяти функціонуванню громадського дитячого чи молодіжного об'єднання - соціальна адекватність. У процесі спільної діяльності у членів об'єднання формується готовність до виконання різноманітних доручень, високе почуття єдності, готовність працювати заради визначеної мети, прагнення реалізувати свої особистісні цілі на основі узгодження їх із цілями і завданнями молодіжного (дитячого) об'єднання. У досягненні цього рівня велику роль відіграють розум і воля члена спілки молоді (дитячої спілки).
Необхідно зазначити, що соціально-педагогічна діяльність сучасних громадських дитячих і молодіжних об'єднань характеризується, насамперед, метою і завданнями дитячих і молодіжних об'єднань. Мета соціально-педагогічної діяльності спілки молоді (дитячої спілки), на нашу думку, не є суто суб'єктивним утворенням, довільно продукованим інтелектуальними зусиллями членів спілки. Вона загалом має об'єктивний характер і продукована комплексним поєднанням суспільних потреб і сподівань молодого покоління, його прагненням до відкриття для себе (і завдяки власним зусиллям) нових соціальних перспектив самореалізації, саморозвитку і самоактуалізації. Ми вважаємо, що існує тенденція об'єктивації молодіжними (дитячими) організаціями спільної мети діяльності, зростання її цінності для членів молодіжної (дитячої) організації в процесі активної взаємодії з її досягнення. Отже, у процесі активної діяльності спілки молоді (дитячої спілки), яка має яскраво виражений соціально-педагогічний характер, відбувається своєрідне особистісне привласнення й одночасно підвищення значущості цієї мети для члена спілки.
У створенні типології і структурної моделі соціально- педагогічної діяльності сучасних громадських дитячих і молодіжних
Розділ 9. Соціально-педагогічна підтримка молодіжних ініціатив об'єднань ми також виходили із систематики діяльності, запропонованої М. С. Каганом, а саме: наявності трьох елементів діяльності: суб'єкта, об'єкта та активності суб'єкта [4]. Як суб'єкт соціально- педагогічної діяльності ми розглядаємо як членів громадських дитячих і молодіжних об'єднань, так і колектив об'єднання. Важливою основою для визначення методологічних основ функціонування національних дитячого і молодіжного рухів як інститутів соціалізації і соціального виховання є наукова позиція А. В. Петровського, який розглядає взаємодію між суб'єктами діяльності як акт опосередкування, "причому опосередковуючою ланкою для індивідума є вже не сам об'єкт діяльності, не її суть, а особистість іншої людини як співучасника діяльності" [8, С. 23].
Аналізуючи механізм соціально-педагогічної діяльності дитячого чи молодіжного об'єднання ми вважаємо, що, насамперед, необхідно, щоб кожен його член зміг в процесі знайти для себе сприятливу позицію, слушну як щодо суб'єктивної задоволеності, так і щодо мети спілки молоді (дитячої спілки). Це можливо, якщо у громадському молодіжному (дитячому) об'єднанні функціонують різні види діяльності, що відрізняються різноманітністю змісту і форм організації кожної з них. Природньо, що розмаїття видів діяльності та її зміст об'єктивно обмежуються специфікою тієї чи іншої спілки молоді (дитячої спілки) та її фінансовими і матеріальними можливостями.
Відомо, що ефективність будь-якої діяльності, в тому числі і соціально-педагогічної, міра задоволеності від участі в ній пов'язані з її характером - репродуктивним або творчим. Саме творчий характер діяльності найбільшою мірою сприяє саморозвиткові й само- реалізації молодої людини чи підлітка, розкриттю її (його) особис- тісного потенціалу, формуванню творчих здібностей і властивостей. Це висуває перед активом громадських дитячих чи молодіжних об'єднань завдання максимального насичення діяльності об'єднань різноманітними суспільно корисними справами, активним використанням розробленої І. П. Івановим методики організації колективних творчих справ [2].
Отже, соціально-педагогічна діяльність спілок молоді (дитячих спілок) має, з одного боку, по можливості задовольняти і розвивати інтереси, потреби, здібності молодої людини, створювати умови для вирішення нею завдань, які постають перед спілкою, а також актуальних проблем; з іншого - бути соціально-орієнтуючою, тобто створювати умови для саморозвитку і самовиховання членів громадських дитячих чи молодіжних об'єднань, у т.ч. професійну орієнтацію, професійну підготовку, участь в господарському та економічному житті країни, розробці інноваційних технологічних проектів, тобто поєднувати оволодіння різноманітним досвідом предметно-практичної і духовно-творчої діяльності. Це отримує своє підтвердження і в дослідженні О. Г. Карпенко: "для підліткових об'єднань за інтересами притаманні такі виховні функції: залучення підлітків до суспільної культури; формування соціально-спрямованої особистості підлітка; розвиток творчої індивідуальності підлітка. Водночас, такі тимчасові об'єднання виконують ще й специфічні функції: компенсації, актуалізації, інтеграції та інтенсифікації виховного впливу" [5, С. 68].
Реалії сьогодення вимагають від активу спілок молоді (дитячих спілок) постановки і вирішення нових соціально-педагогічних завдань, пошуку як більш ефективних форм залучення юнаків і дівчат до молодіжних формувань, так і вдосконалення внутрішньоспілкової роботи з ними. На порядок денний поставлено питання необхідності вдосконалення діяльності як самих молодіжних (дитячих) організацій, так і форм їхньої взаємодії із соціальним середовищем. Тому особливо актуальною видається проблема комплексного соціально-педагогічного і соціально-психологічного осмислення сутності діяльності громадських дитячих і молодіжних об'єднань, їхнього місця і ролі в системі соціалізації і соціального виховання. А, значить, актуалізується і проблема розробки методології нових підходів до організації наукових досліджень щодо вивчення ефективності соціально-педагогічного впливу молодіжних організацій як на своїх членів, так і на неспілкову молодь. На нашу думку, зазначена проблема може бути вирішена лише на підставі всебічного вивчення й аналізу сутності соціальної і виховної діяльності дитячих і молодіжних формувань, всього молодіжного руху як інституту соціалізації і соціального виховання підростаючого і молодого поколінь.
Тому привертає увагу концепція дослідника В. Т. Кабуша, який вважає, що цілісна система виховання має розвиватися як ієрархія виховних систем. В її структурі має бути регіональна система, яка формується з урахуванням місцевих умов в районі, місті, області. Але центральне місце в ієрархії систем посідає соціально-педагогічна система [3, С. 133].
Виходячи із викладеного вище, ми вважаємо, що комплексний аналіз громадського молодіжного (дитячого) об'єднання як
Розділ 9. Соціально-педагогічна підтримка молодіжних ініціатив соціально-педагогічної системи має принципове значення для подальшого розвитку досліджень діяльності організованих дитячих чи молодіжних структур і галузі педагогічної теорії. Власне, такий аналіз дасть можливість глибше вивчати, осмислювати й узагальнювати сутність соціальної, виховної і самовиховної діяльності спілок молоді (дитячих спілок) та їхнього соціально-педагогічного потенціалу. Зазначений підхід до організації наукових досліджень може стати основою для синтезу і систематизації нагромадженого фактичного матеріалу про соціально-педагогічну діяльність організованих дитячих і молодіжних формувань. Відповідно, дослідження процесу соціалізації, виховання і самовиховання членів громадських дитячих і молодіжних об'єднань мають розвиватися як складова частина педагогічної науки, струнка система органічно взаємозв'язаних знань, що перебувають в науково обґрунтованому співвідношенні.
Запропонована концепція розгляду національних дитячого і молодіжного рухів як соціального інституту соціалізації і соціального виховання базується на загальній теорії побудови педагогічних систем. Розробка зазначеної концепції та її апробація передбачає, зокрема, класифікацію діяльності дитячих і молодіжних організацій за її соціально-педагогічною спрямованістю, за співвідношенням і наявністю діючих у них елементів системи національного виховання, а також розробку відповідно спрямованих технологій соціально- педагогічної діяльності.
На сьогоднішній день проблема полягає не стільки у вивченні соціальної і виховної діяльності громадських дитячих і молодіжних об'єднань, скільки у дослідженні процесу формування молодіжної (дитячої) організації як соціально-педагогічної системи; у науковий розробці форм, методів і засобів виховного впливу молодіжної (дитячої) організації на своїх членів, а також шляхів і форм їхнього впровадження в практику соціальної і виховної роботи громадських дитячих і молодіжних об'єднань.
Доцільно особливо зазначити, що науково-педагогічне осмислення сутності сучасних дитячого і молодіжного рухів має виявити основні взаємозв'язки і взаємозалежності, без аналізу і врахування яких неможливо забезпечити ефективне функціонування молодіжної (дитячої) організації як організованої соціально-педагогічної системи.
Таким чином, дитячий і молодіжний рух по праву можна вважати ефективно діючим соціальним інститутом соціалізації і соціального виховання підростаючого і молодого покоління.
Питання і завдання для самостійної роботи
Охарактеризуйте поняття «соціально-педагогічна діяльність громадського дитячого (молодіжного) об'єднання»?
Сучасні дитячі і молодіжні організації ще перебувають в стадії становлення і самовизначення, перебувають під впливом різноманітних соціальних, педагогічних і психологічних факторів. Назвіть ці фактори.
У чому, на вашу думку, полягає основне завдання функціонування сучасних дитячих і молодіжних об'єднань?
Охарактеризуйте можливу співпрацю соціального педагога з дитячими і молодіжними громадськими об'єднаннями ?
Дайте визначення дитячому чи молодіжному громадському об'єднанню як соціально-педагогічній системі.
Гурьянова М. П. Сельская школа и социальная педагогика: Метод. пособ. - Мн.: Амалгфея, 2000.
Иванов И. П. Педагогика коллективных творческих дел. - К.: Освіта, 1992.
Кабуш В. Т. Воспитание школьников в условиях обновления общества. - Мн. : ИПКУ, 1994.
Каган М. С. Человеческая деятельность / Опыт системного анализа. - М.: Политиздат, 1974.
Карпенко О. Г. Соціальне становлення особистості підлітка в тимчасових об'єднаннях за інтересами: Дис. ... канд. пед. наук: 13.00.05. - К., 1999.
Лавриненко Н. М. Педагогіка соціалізації: європейські абриси: Монографія / Лавриченко Н. М. - К.: Віра ІНСАЙТ, 2000.
Лактионова Г. М. Теоретико-методологические основы социально- педагогической работы с женской молодежью в условиях крупного города: Автореф. дис. . д-ра пед. наук: 13.00.05. - К., 1999.
Петровский А. В. Личность. Деятельность. Коллектив. - М.: Политиздат, 1982.
Соціальна педагогіка: Підручник / За ред. проф. А. Й. Капської. - К.: Центр навчальної літератури, 2003.
Харченко С. Я. Социально-педагогические основы подготовки учителя к работе с детскими общественными объединениями: Дисс. ... д-ра пед. наук: 13.00.01. - М., 1993.
Розділ 9. Соціально-педагогічна підтримка молодіжних ініціатив
2. Виховні можливості громадських об'єднань у формуванні соціальної активності підлітків
Проблема пошуків інтегративних форм виховної роботи з підростаючим поколінням сьогодні є архіактуальньною. Це пояснюється тим, що у підлітковому віці помітно скорочується кількість дітей, котрі задовольняються спілкуванням лише у колі сім'ї, і при цьому збільшується кількість тих, що прагнуть до спілкування в інших сферах їх життя: на вулиці, клубах за інтересами, в секціях.
Безперечно, збільшення часу, який підлітки проводять поза школою і поза родиною приводить їх до створення певних референтних груп, товариств. При цьому їх роль для підлітків є більш значущою, ніж учителів чи батьків. Ця особливість якраз і спонукає підлітків до об'єднань, які іноді є керованими педагогами, а іноді є неформальними і переважно різновіковими [1]. Це дозволяє стверджувати, що створення неформальних об'єднань, які іноді мають негативістські тенденції, засвідчує недосконалість і неефективність виховної роботи з підлітками.
Неформальні групи - „це не обов'язково об'єднання однолітків, в них можуть бути люди, які хоч і відрізняються за віком, але об'єднані системою відносин, вони володіють спільними цінностями і відокремлені від інших певним принципом відмежованості" [2].
Дослідники Г. Троцко [4], А. Мудрик [2], Ю. Поліщук [3] визначили, що близько 83-88% школярів є учасниками груп, які з'являються спонтанно, але часто існують досить тривалий час. Підліткові ненацькі об'єднання, на думку дослідників, характеризуються достатньо високим рівнем організованості, ефективною саморегуляцією, віковою і групповою субкультурою.
Що приваблює підлітків у цих групах?
Вивчення їх діяльності засвідчує, що привабливість полягає, передусім, у можливостях самоврядування і самоствердження підлітків у процесі спільної творчої життєдіяльності. Хоча, слід зазначити, що спрямованість цієї життєдіяльності проявляється в досить широкому діапазоні. В Україні функціонують групи як з яскраво вираженою соціально-значущою спрямованістю чи соціально-прийнятною орієнтацією, так і групи, які не мають певних видів занять, вони перебувають у режимі вільного спілкування.
Відомий дослідник цієї проблеми І. Кон [1] зазначає, що за соціально-психологічним статусом ці групи можна поділити за приналежністю, в яких підліток реально перебуває (шкільний колектив, різні секції, клуби, гуртки), референтні групи, до яких він не належить, але на які він орієнтується і на думку яких зважає та співвідносить свою поведінку і самооцінку. Причому ці групи за кількістю поділяються на великі (шкільні організації, вболівальники спортклубу) і малі, в яких взаємовідносини є особистими, - „очі в очі". За тривалістю і стабільністю свого існування групи можуть бути постійними, тимчасовими і ситуативними; за просторовим розміщенням вони можуть бути: дворовими, квартальними, можуть функціонувати в межах певної установи (школа, клуб, підприємство, бар), або розпорошеними (це підлітки, які живуть далеко один від одного, об'єднані спільним хобі, станом здоров'я, видами спорту тощо). За типом лідерства вони можуть бути демократичними або авторитарними. За ціннісною спрямованістю - просоціальними (соціально позитивна спрямованість) або асоціальними (соціально- нейтральними) та антисоціальними.
Звичайно, об'єднання, групи ровесників відіграють у житті підлітків досить істотну роль. Часто вони входять у формалізовані і неформальні групи, спілкування в яких має суттєву різницю.
Причому, як зазначає А. Мудрик [2], основні механізми соціального виховання у формалізованих об'єднаннях - це інструментальний міжособистісний, а у неформальних - стилізований і між- особистісний. Саме у неформальних взаємовідносинах підлітків простежується часто емоційна насиченість міжособистісних контактів, оскільки прагнення проявити себе як особистість, індивідуалізуватися в референтній групі потребує від них пошуків нових каналів трансляції своєї особистості, що, на їх думку, забезпечує можливості для самовираження і самоутвердження.
Практика дозволила виявити один парадокс: майже всі громадські рухи виростають із стихійних, набуваючи певних організаційних форм. При цьому, як стверджує відомий дослідник цієї проблеми Ю. Й. Поліщук, мотивом (предметом потреби), що сприяє появі соціально-педагогічної установки щодо необхідності створення і функціонування об'єднання, є палке бажання (життєва необхідність) в об'єднанні за інтересами, у самодіяльній і незалежній від державних інституцій, школи (вищого навчального закладу), батьків діяльності та спілкуванні [3, С. 96].
Зважаючи на те, що основним новоутворенням у свідомості підлітків (І. Булах) є поява відчуття дорослості, яке проявляється у бажанні бути і вважатися дорослими. Сьогодні, коли простежується зменшення ролі школи у процесі виховання, а на сім'ю в її кризовому стані сподівання невелике, то саме підліткові громадські об'єднання можуть стати джерелом потреби саморозвитку і середовищем його реалізації.
Цілком закономірно, що у зв'язку з цим зростають соціально- педагогічні функції різних дитячих і молодіжних об'єднань, які є специфічними, індивідуалізованими соціально-виховними системами. Сучасна ситуація в громадських рухах надає підлітку право пошуку і вибору прийнятного і привабливого для нього за метою і масштабами діяльності об'єднання.
Цілком очевидним є те, що підлітки у всі часи прагнуть, шукають і створюють писані і неписані закони і правила, за якими вони хочуть жити, спілкуватись, самовиражатись, самореалізовуватись. Адже реформування політичної системи нашої держави докорінно змінило характер і структуру дитячого руху, який завжди був одним із факторів розвитку особистості.
Сьогодні науковці і практики повинні заново осмислити феномен дитячого руху, визначити місце в межах підліткового віку, виявити можливості у вирішенні як соціальних, так і виховних завдань стосовно підліткового покоління. Вкрай необхідна розробка принципів і технологій роботи в дитячому русі, адекватних його сучасному стану і перспективним можливостям.
Останні роки кінці ХХ початку ХХІ ст. можна відзначити синхронними процесами диференціації і консолідації, появою одних формувань і припинення діяльності інших, долання труднощів росту і прояву, багатогранністю реформованих, відроджених і „новонароджених" організаційних структур, різними соціальними орієнтирами.
Такими показниками і пояснюється той факт, що сучасні підліткові об'єднання набули визнання не лише як явище педагогічне, яке є самостійним фактором розвитку особистості, але й як явище соціальне, що відображає всі інноваційні процеси, які відбуваються в житті нашого суспільства. Так, скажімо, якщо в суспільній свідомості українців сьогодні акцентується увага на цінностях окремої особистості, самооцінці людини, значущості її прав і свобод, то для підліткових об'єднань це означає поворот від пріоритету необхід-
Соціальна педагогіка ності суспільству і державі до необхідності, передусім, самим дітям і підліткам. Підлітки, незалежно від змін у суспільстві, об'єднуються, прагнучи задовольнити потребу у спільній діяльності, спілкуванні, самоствердженні.
Без сумніву, нині існує в Україні чимало соціальних громадських утворень, які відіграють важливу роль у розвитку підлітків, але вони не в змозі вичерпати всю багатогранність життя нашого покоління і його потреб.
Проте за наявності найбільш досконалих педагогічних технологій підліток у цих об'єднаннях є об'єктом навчання, турботи і впливу. Тут його діяльність регламентується цілями, окресленими ззовні, програмами, складеними для нього і визначеними для виконання без його активної участі.
За межами організованої діяльності існує інша сфера життєдіяльності підлітків. Вони включаються в неї під впливом потреби жити в реальному житті і своїми діями творити власне життя, усвідомлювати свою цінність у суспільстві, а своїми вчинками доводити своє право бути повноцінним громадянином. Можна з впевненістю сказати, що саме особистісна орієнтованість, відмежованість від державних органів, динамічність і певна незалежність є стимулом для підлітків при входженні в те чи інше об'єднання.
У зв'язку з цим можна назвати об'єднання, які з'являються на основі психологічних особливостей конкретної соціально- демографічної групи, діяльність яких пов'язана з бажанням підлітків пізнати світ і утвердитися в ньому; об'єднання, орієнтовані на різні конкретні інтереси підлітків (релігійного, політичного, економічного спрямування).
Привертає увагу той факт, що останнім часом активізувалась потреба підлітків у захисті від несправедливих дій дорослих, учителів, батьків, від жорстокості ровесників. Поява таких об'єднань як „Дитячий парламент", „Ти не один", „Волонтери", „Рука підтримки", „Справедливість" та ін. викликають інтерес у підлітків.
Активне залучення підлітка до громадських об'єднань дозволяє йому достатньою мірою задовольняти чимало соціальних потреб, реалізувати інтереси. Такі об'єднання виконують компенсаторну роль, сприяють підвищенню рівня самооцінки, підтримують комфортний соціальний статус, є соціально-педагогічною умовою захисту підлітків, заповнюють життя подіями. У громадських об'єднаннях є більше гарантій для реалізації прав і прояву власних поглядів і по-
Розділ 9. Соціально-педагогічна підтримка молодіжних ініціатив зицій. Водночас, такі об'єднання мають унікальні можливості для політичної соціалізації і формування у підлітків навичок життя в демократичному суспільстві.
Розглядаючи громадські об'єднання як своєрідну соціально- педагогічну систему, В. Головенько [5], М. Перепелиця [6] наголошують на важливості об'єктивно визначених цілей цієї системи, принципів (самореалізації, самодіяльності, самоуправління, соціальної реальності, активна дія підлітків).
Водночас, підліткове об'єднання можна розглядати як гуманістичну виховну систему, що створюється під певну категорію дітей, підлітків, і яка відповідальним чином проектує засоби, форми організації виховної діяльності, забезпечуючи їхній саморозвиток. За таких умов можна за рівнем саморозвитку особистості визначити ефективність цієї системи: особистість виступає своєрідним критерієм якості виховної системи, мірилом її зрілості.
Говорячи про соціальну значущість громадських об'єднань, можна сказати, що ядром будь-якого громадського об'єднання чи організації є діяльність, спрямована на реальну допомогу товаришам; турботу про них. Якщо об'єднання і його члени турбуються про те, щоб їхні справи і підготовка останніх давали змогу кожному розкрити свої здібності, проявити соціальну активність, розкріпачували внутрішні сили, то воно сприяє моральному розвитку особистості в широкому розумінні слова.
На сучасному етапі розвитку дитячих об'єднань особливою популярністю користуються ті, в основі діяльності яких є особистіс- но орієнтований підхід. Підлітки вступають в об'єднання, виходячи з власних інтересів, маючи на меті проявити свою активність, а докласти ці зусилля підліток може лише в гуманно-орієнтваних об'єднаннях. При цьому для підлітків добровільне об'єднання можливе лише тоді, коли вони бачать в ньому перспективу цікавого життя, можливість задоволення своїх інтересів. Але дуже важливо, щоб об'єднання посилювало соціальну значущість їхньої діяльності, робило їх дорослішими. Це, своєю чергою, сприяє прояву бачення підлітків виконувати соціальні функції в суспільстві.
Сьогоднішньому юному поколінню доведеться жити у світі, який відрізняється від того, в якому жили їхні батьки. Орієнтації їх все помітніше розходяться з традиційними, які притаманні значною мірою старшому поколінню. Тому нові умови вплинули також на процеси формування у підлітків соціального досвіду.
А це спонукає соціальних педагогів відмовитися від низки форм і методів виховної роботи в нових умовах, хоча соціальна активність підлітків, їх ініціативність і самостійність використовуються ще не цілком.
Без сумніву, в роботі соціального педагога постійно наявне прагнення наповнити інтереси підлітків соціально-значущим змістом, який базується на досвіді попередніх поколінь, допомогти їм переосмислити, оцінити і використати цей досвід, перетворюючи навколишнє життя на краще, що сприяє соціалізації особистості.
Розглядаючи соціально-виховну функцію підліткового об'єднання як провідну, істотну, було б неправильно розглядати особистість лише як пасивного об'єкта, на який здійснюється вплив ззовні, котрий мусить бути обов'язковою складовою продукції колективного впливу. Справа в тому, що кожна особистість з усім її багатством і багатогранністю її соціальних і характерологічних властивостей і якостей є активним суб'єктом власного розвитку, який здійснюється в умовах колективної діяльності. Підлітковий колектив і особистість поєднують спільність інтересів і цілей з конкретних питань їхнього життя. І, як стверджує Б. Вульфов, соціальна активність колективу по вихованню особистості, поєднуючись з активністю особистості щодо самовиховання, є основою цілісного і єдиного виховного процесу [8]. Включення особистості в діяльність колективу не знімає, а, навпаки, передбачає творчу активність особистості підлітка, його ініціативність, здатність самостійно обирати лінію поведінки, здійснювати самоконтроль за виконуваними справами.
Соціально-виховна робота з підлітковим колективом передбачає цілеспрямовану організацію спільної діяльності підлітків, збагачення і розвиток складної системи відносин. Створення умов для самовираження, самоутвердження, самореалізації підлітків у соціальному просторі об'єднання можна розглядати і реалізовувати як можливість підвищення статусу підлітка в цьому об'єднанні. Аналізуючи практику функціонування підліткових об'єднань, слід зазначити, що процес гармонізації особистісних і громадських цілей тісно пов'язаний з усвідомленням кожним підлітком своєї ролі в цьому об'єднанні і формуванням його потреби „бути потрібним іншим", „бути необхідним" цьому об'єднанню.
Таким чином, сутність потенціалу підліткової громадської організації проявляється як системне утворення, яке інтегрує якісно нові, авангардні соціальні цінності, ініціативи, експерименти юного
Розділ 9. Соціально-педагогічна підтримка молодіжних ініціатив покоління, молодіжну субкультуру, орієнтовану, з одного боку, на задоволенні індивідуальних творчих потреб, устремлінь особистості, яка прагне до самовизначення, суспільного визнання, а з іншого, на істотне перетворення навколишньої дійсності, удосконалення, модернізацію усталених, стереотипних суспільних відносин, що приховують, на думку підліткового максималізму, чимало несправедливості, корисливості, брехні і лицемірства, зла та інших проявів людства, проти яких однозначно потрібно боротись.
З точки зору соціальної педагогіки, сутність дитячої організації, об'єднання може бути представлена як інтегрована сукупність спеціально створених умов соціального середовища, що забезпечує стійкі соціально-педагогічні взаємовідносини підлітків і дорослих як рівноправних партнерів з різним соціальним статусом, спрямованих на оптимізацію їх соціального взаємо-розвитку і вдосконалення життєвого простору. Тому педагогічна сутність підліткових об'єднань може бути визначена не просто як певний соціальний, а саме як соціально-виховний потенціал.
Все це, на думку В. Андрєєва, „не зникає безслідно, особливо, що стосується саморозвитку громадянських якостей особистості, серед яких, насамперед, можна виокремити громадянську позицію як якість особистості, що характеризує громадянську причетність до всього того, в чому юний громадянин бере безпосередню або опосередковану участь" [10, С. 216].
Справді, високорозвинене почуття громадянського обов'язку, відповідальності за свої права і вчинки, активне засвоєння соціальних ролей і відносин, ініціатива і творчість при виконанні со- ціозначущих доручень і конкретних справ створюють атмосферу дотичності підлітків до всього, що є предметом їх захоплення й інтересів. При цьому не можна протиставити внутрішню і зовнішню активність, оскільки активність є проявом як внутрішньої, так і зовнішньої активності. Адже, беручи участь у соціально значущій діяльності, кожна людина, в тому числі і підліток керується певними мотивами, розмірковує над тим, що він робить.
Така єдність зовнішнього і внутрішнього відображення у показниках, які дозволяють судити про сформованість соціальної позиції кожного підлітка у колективній діяльності конкретного об'єднання. Ці показники, зокрема, містять:
- позитивне ставлення підлітка до справи та ініціатив колективу, готовність реалізувати;
наявність досвіду участі в них, пов'язане з виконанням конкретних обов'язків та соціальних ролей;
наявність певного рівня умінь, оптимального для певного віку;
усвідомлення відповідальності за свою роботу перед колективом;
комфортний стан підлітка в діловому і міжособистісному спілкуванні, адекватна оцінка свого становища.
Усі зазначені показники взаємодіють, вони перебувають у взаємозв'язку між собою і можуть бути позитивними, що засвідчує ефективність організаційної і соціально-педагогічної роботи з підлітками в громадських об'єднаннях і підтверджується в результаті соціально значущої діяльності.
Отже, вплив діяльності і формування соціально активного підлітка може здійснюватись у результаті організації соціально спрямованої діяльності підлітка у взаємодії з соціальним педагогом. Причому мотиви діяльності підлітка мають реалізовуватись добровільно, а його соціальне виховання відбувається завдяки особистіс- ній зацікавленості, ініціативності і бажання самореалізовуватись і самоутверджуватись як соціальна особистість, ідентифікована з ровесниками.
Можна вести мову на майбутнє про необхідність пошуків нових, більш широких підходів до постановки і вирішення проблеми з позиції психолого-педагогіного бачення і з позиції організації соціально-педагогічного змісту виховання підлітків. Це в загалом дасть більш повне уявлення про підліткові об'єднання як фактор виховного впливу на особистість, її соціальне становлення.
Питання і завдання для самостійної роботи
Розкрити суть і особливості підліткових об'єднань як соціально- педагогічного чинника впливу на особистість.
Охарактеризувати спільне і відмінне у характеристиці формальних і неформальних об'єднань.
Окреслити сутність особистісного орієнтованого підходу в організації діяльності підліткових об'єднань.
Обґрунтувати роль особистості у соціально-виховному процесі в підлітковому об'єднанні.
Скласти таблицю типології підліткових об'єднань за різними показниками.
Розділ 9. Соціально-педагогічна підтримка молодіжних ініціатив Література
Кон И. С. Ребенок и общество. - М.: Наука, 1988.
Мудрик А. В. Введение в социальную педагогику: Учеб. пособ. для студ. - М.: Академия, 1997.
Поліщук Ю. Й. Соціально-педагогічна діяльність сучасних громадських молодіжних об'єднань в Україні. - Т.: ТНПУ, 2005.
Троцко Г. В., Труба віна І. М., Хлєбнікова Т. М. Українські дитячі та молодіжні громадські організації. - Х.: ХДПУ, 1999.
Головатенко В. А. Український молодіжний рух у ХХ ст. - К.: А.Л.Д., 1997.
Перепелиця М. П. Державна молодіжна політика в Україні. - К.: Укр. ін-т соц. досліджень, 2001.
3. Роль соціального педагога в організації молодіжного дозвілля
В Україні усталеним є поняття «культурно-дозвіллєва сфера», що вказує на використання людиною свого вільного часу для розвитку своїх творчих здібностей, культури, вмінь та навичок. Натомість в зарубіжних країнах «культурно-дозвіллєва сфера» набула інших назв: «індустрія дозвілля», «дозвіллєво-рекреаційна сфера» (США, Велика Британія), «сфера вільного часу» (Німеччина), «анімація» (Італія, Туреччина, Франція). Такі назви утвердилися не випадково - вони історично зумовлені і залежать від соціальної, культурної, економічної політики конкретної країни.
Загалом, у європейському суспільстві, починаючи з другої половини 20-го століття, сформувалися концепції, що розглядають дозвілля як складову часового простору, як вид людської життєдіяльності, як психологічний стан людини, як ознаку цілісного способу життя.
Дозвілля як складова часового простору (кількісна концепція дозвілля) передбачає розподіл бюджету часу людини на робочий та неробочий. Відповідно до цієї концепції, дозвілля ототожнюється з позаробочим часом, вивчається як вільний час людини і набуває характерних ознак вільного часу людини загалом; розглядається як істотна складова вільного часу, що звільняє людину від усіх побутових, робочих та сімейних обов'язків, має рекреаційне та розважальне наповнення. Відповідно до кількісної концепції, дозвіллєвий час використовується людиною за її власним бажанням.
Соціальна педагогіка Дозвілля як окремий вид життєдіяльності людини - це діяльність: творча, конструктивна або ж безцільна та асоціальна. Дозвіл- лєва діяльність відрізняється від інших видів життєдіяльності людини тим, що здійснюється відповідно до потреб індивіда, з метою отримання задоволення. З точки зору прибічників діяльнісної концепції, роль дозвілля полягає у відновленні психічних та фізичних сил людини, підвищенні її освітнього та духовного рівня, здійсненні лише тих занять у вільний час, що відповідають потребам та бажанням людини і приносять їй задоволення у процесі самої діяльності.
Дозвілля як психоічний стан людини розглядається крізь емоційне сприйняття людиною дозвіллєвих занять. Згідно з цією концепцією, дозвіллєвими вважаються лише ті види діяльності, що сприймаються людиною позитивно. Дозвілля є істотною складовою емоційної сфери життя, а тому залежить від якості цього життя, рівня його задоволення, дозвіллєвих можливостей та пропозицій, їх доступності.
Інтеграційною вважається концепція цілісного способу життя. Її сутність полягає в тому, що всі сфери людського життя мають до- звіллєвий потенціал, тобто, можливості для творчості, саморозвитку та самовдосконалення мають різні види людської життєдіяльності (сім'я, навчання, робота, релігія тощо).
Дозвілля характеризується специфічними ознаками, пріоритетними серед яких є:
свобода вибору дозвіллєвої діяльності, свобода від обов'язків;
добровільна участь у дозвіллєвій діяльності;
бажання отримати радість та задоволення;
самодостатність та самоцінність;
компенсаційність дозвілля.
Головною ознакою дозвілля вважається свобода від обов'язків та добровільність участі. Фундаментальними ознаками дозвілля вважаються також: отримання задоволення, розваги та відпочинок, урізноманітнення життя.
Вперше відпочинок, розваги та розвиток особистості як пріоритетні функції дозвілля були визначені французьким вченим ^К. Дюмазедьє на IV Міжнародному соціологічному конгресі в Мілані 1959 року. Людина обирає конкретний вид дозвіллєвої діяльності з різних причин: прагне набути нового досвіду, поспілкуватися з друзями, відпочити від роботи, поглибити свої знання, принести користь суспільству, зміцнити здоров'я, розвинути вміння та здібнос-
Розділ 9. Соціально-педагогічна підтримка молодіжних ініціатив ті. Та в будь-якому випадку вона бажає отримати задоволення від обраного виду дозвілля.
Аналіз змісту дозвілля як соціально-культурного явища в контексті людської життєдіяльності дозволяє розглядати його за основними параметрами:
Сімейний параметр охоплює широке коло людських потреб, зокрема, виховання дітей, облаштування сімейного життя, участь в різноманітних формах «колективного побуту» (як святково- обрядового, так і утилітарного). Такі аспекти дозвіллєвої діяльності, як сімейно-побутові установки чи інтереси вказують на зростаючу потребу родини як мікросоціуму піднести власні культурні стандарти до певного рівня.
Освітній параметр характеризує дозвіллєву діяльність як об'єктивно необхідну й усвідомлену потребу багатьох людей здобути знання та набути вмінь для успішної виробничої діяльності, для підвищення виробничої культури (суб'єктивний аспект) та культури виробництва (об'єктивний аспект). Це спричинено, передусім, глобальною інтенсифікацією виробництва та жорсткою конкуренцією на ринку праці.
Політичні інтереси людини проявляються в її бажанні долучитися до політичного життя, до певної політичної діяльності, що відображається в намаганні брати участь у політичних заходах, заняттях, акціях, публічно висловлювати свою громадянську позицію, активно формувати громадську думку, бути причетним до вирішення партійних чи загальнонаціональних проблем, не стояти осторонь життя країни, етносу, нації.
Моральний параметр дозвілля відтворює відповідну установку на задоволення морально-етичних потреб особистості у процесі до- звіллєвих заходів. Необхідно зазначити специфіку цього параметру, який не має такої чіткої визначеності як політичний чи сімейний.
Естетичні параметри виражають потребу особистості в естетичних переживаннях, в естетичній практиці. Головною особливістю естетичних концепцій дозвілля є його змістове наповнення. Дозвілля розглядається як сфера розвитку особистісної та соціальної культури, формування громадянської позиції, розкриття духовного потенціалу людини, відродження та збереження національних традицій, культурної спадщини народу.
Науково-технічні параметри дозвіллєвої діяльності є наслідком науково-технічної революції і пов'язані, здебільшого, з гострими
Соціальна педагогіка потребами людей у природничонауковій інформації, у знаннях з технологій, технічної організації виробництва. Дозвіллєва практика останніх десятиліть свідчить про значне зростання потреб у знаннях з екології, в гармонізації відносин людини і природи.
Спортивні параметри подібні до попередніх (науково-технічних та естетичних) і свідчать про глибоке усвідомлення людиною своєї незахищеності у жорстокому світі. Дозвілля вивчається як засіб оздоровлення, зміцнення здоров'я, адаптації людини до змінюваних соціальних та природних умов, зменшення психологічної напруги особистості.
Соціальні параметри дозвілля проявляються у потребі людини пристосовуватись не тільки до природного світу, а власне, й до суспільства. Саме дозвілля багатьма практиками та керівниками визначається як основний фактор «соціального зв'язку» між різноманітними соціальними інститутами: сім'єю, роботою, навчальними закладами, мистецькими установами.
Економічні параметри дозвілля передбачають поєднання інтересів дозвіллєвої та економічної сфер. Дозвілля у дослідженнях кінця XX ст. розглядається як один з основних елементів довгострокової економічної стратегії. З'явилися нові форми кооперації між дозвіллєвою сферою та економікою. Це простежується у відкритті в дозвіллєвих закладах прибуткових творчих майстерень, у наданні комерційних послуг, виконанні дозвіллєвих заходів на замовлення, у створенні великої кількості робочих місць шляхом відкриття дозвіллєвих центрів з їх розгалуженою інфраструктурою.
Головними соціальними функціями дозвілля є рекреаційна, комунікативна, соціальна, творча, ціннісно-орієнтаційна, пізнавальна та виховна.
Рекреаційна функція спрямована на зняття виробничої перевтоми, психологічної перенапруги, відтворення фізичних, інтелектуальних, емоційних сил людини; на зміцнення здоров'я шляхом здійснення дозвіллєвим об'єднанням ігрових, оздоровчих, розважальних, спортивних, туристично-екскурсійних програм, проведення вечорів відпочинку, видовищних заходів, театралізованих вистав, масових свят. Рекреаційна функція є однією з провідних для сучасних дозвіллєвих закладів, її мета - сприяти відпочинку, неформальному спілкуванню.
Комунікативна функція дозволяє розширити можливості для спілкування, подолання самотності, знаходження нових друзів.
Розділ 9. Соціально-педагогічна підтримка молодіжних ініціатив Вона яскраво виявляється в таких формах дозвілля, як диспути, дискусії, вечори відпочинку, конференції, конкурсні та розважальні програми, просвітницькі акції тощо.
Соціальна функція дозвілля сприяє тому, щоб кожна особистість мала власну гідність, розуміла зміст свого існування, сприяє інтеграції людини в суспільство, задовольняє можливість самоіденти- фікації, дозволяє відчути свою приналежність до певної спільноти. Вона поєднує, на нашу думку, функції адаптації, соціалізації, психологічної профілактики і пов'язана з соціально-культурними, рекреаційними, дозвіллєвими проектами для інвалідів, осіб похилого віку, представників етноменшин, «важких» підлітків.
Творча функція спрямована на створення умов для прояву й розвитку творчого потенціалу особистості за межами професійно-трудової та сімейно-побутової діяльності шляхом участі особистості у виставках, творчих вечорах, в різноманітних гуртках, хобі-групах, у роботі майстерень, літературних, музичних, народознавчих віталень, художніх салонів.
У своїй пізнавальній функції дозвілля постає складовим компонентом неперервної освіти, підкреслюючи важливість самовдосконалення й самоосвіти, духовного збагачення особистості. Пізнавальна функція дозволяє задовольнити потреби в додатковій інформації, в поширенні та набутті нових знань.
Ціннісно-орієнтаційна функція полягає у формуванні системи ціннісних уявлень та орієнтацій особистості, мотивів, ідеалів, переконань, життєвої позиції і виявляється у ставленні індивіда до навколишнього середовища, до інших людей, до самого себе. Сприймаючи певні події, факти, предмети, наукові концепції, поведінку інших людей, навколишній світ, людина завжди оцінює та формує певне ставлення до них. Функції дозвілля визначають його рівні:
пасивний відпочинок як найпростіший рівень дозвілля, що не має перспективних цілей, дозволяє, звільнитися від виробничої перевтоми, побути у спокої, психологічно розслабитися; пасивне дозвілля є складовою життя людини;
розважальне дозвілля поєднує прогулянки, спортивні та видовищні шоу, відвідування театрів, ігри, рекреаційні заходи і сприяє емоційній та фізичній розрядці; розважальне дозвілля вимагає від людини певної підготовки, вольових зусиль, застосування фізичних та психічних сил;
пізнавальне дозвілля передбачає активну участь людини у до- звіллєвій діяльності, спілкування в хобі-групах, з однодумцями,
формує світогляд людини, розвиває її духовний світ, соціальні зв'язки та творчі уподобання;
творче дозвілля характеризується духовною насиченістю, соціальною активністю, сприяє культурному збагаченню, створенню нових духовних цінностей.
Закономірності дозвілля полягають в тому, що:
дозвіллєва діяльність здійснюється у вільний для людини час, надає свободу вибору дозвіллєвих занять та участі в них, зміст до- звіллєвої діяльності нерегламентований і не запрограмований;
багатоманітність видів дозвіллєвої діяльності, синтетичність та великий діапазон, дозволяють інтегрувати різні види дозвіллєвої діяльності, створюють підвищені (порівнянно з іншими складовими соціально-культурної діяльності) можливості для вияву й розвитку творчого потенціалу людини, залучення до кращих досягнень світової культури;
міжособистісне культурне спілкування на дозвіллі посилює привабливість дозвіллєвої діяльності для людини і відкриває можливості для розвитку культури особистості;
самодіяльна й ініціативна основа дозвіллєвої діяльності передбачає активну участь особистості в дозвіллєвих заходах; якщо зміст дозвіллєвої діяльності неадекватний інтересам та потребам особистості, можливості дозвілля лишаються нереалізованими і не впливають на творче розкриття особистості;
дозвілля створює умови для духовного розвитку особистості, обміну, засвоєння та створення нових духовних цінностей;
дозвілля є засобом соціалізації особистості; завдяки участі у дозвіллєвій діяльності особистість засвоює досвід суспільства, його цінності, накопичує соціальні знання та норми поведінки. Принципи дозвілля становлять теоретичні, соціальні, культурні,
політичні, організаційні засади, на яких ґрунтується дозвіллєва діяльність. Вчені визначають такі загальні принципи дозвіллєвої діяльності: системність, добровільність, диференціація, доступність та якісність дозвіллєвих послуг, відповідність дозвіллєвих послуг місцевим умовам.
У сучасному суспільстві не знаходить реального підтвердження думка про те, що формування особистості є справою лише педагогічних закладів. Актуальним сьогодні є розвиток дозвіллєвих центрів, що охоплюють різні вікові категорії населення, різні суспільні структури (сім'ю, вулицю, любительські об'єднання, підліткові групи).
Розділ 9. Соціально-педагогічна підтримка молодіжних ініціатив Зміст виховання особистості у дозвіллєвій сфері залежить від орієнтації людини у вільний час. На характер проведення людиною свого часу впливає багато чинників, найголовнішими серед них є соціальне становище, національні традиції, психічні та фізіологічні зміни, ціннісні орієнтації, притаманні конкретному віковому стану.
Виховання гармонійної особистості передбачає цілісний підхід до дитини, що полягає у створенні спільними зусиллями викладачів, батьків, вихователів гуманного педагогічного середовища для кожної дитини. Натомість, життя сучасної людини з самого дитинства характеризується гострими суперечностями та вкрай суперечливими цінностями, що пропонуються дитині школою, сім'єю, вулицею, засобами масової інформації. І саме дозвіллєва діяльність як педагогічний процес здатна усунути бар'єри між школою, сім'єю та внутрішнім життям дитини.
Актуальність дозвіллєвої діяльності особливо підвищується під час шкільних канікул. Канікули у сфері дозвілля повинні бути насиченими заходами різнопланового характеру для повноцінного відпочинку школярів. Форми роботи у цей період можуть бути найрізноманітнішими. В період осінніх, зимових і весняних канікул можуть бути запропоновані такі види дозвіллєвих заходів: творчі тижні (літературні, музичні, театральні, кінотижні); конкурсно-ігрові програми; рекреативний відпочинок (туристичні походи); екскурсійна робота (відвідування музеїв, пам'яток історії та архітектури тощо); влаштування концертів, виставок, фестивалів самодіяльних колективів.
Під час літніх канікул головна увага організатора звертається на сезонні особливості відпочинку: екскурсійні подорожі та туризм, організацію дитячих ігрових майданчиків і підліткових клубів за інтересами і т.п.
Питання і завдання для самостійної роботи
Підібрати можливі форми дозвілля молоді відповідно до концепцій, що сформувалися у другій половині 20-го століття.
Охарактеризуйте алгоритм діяльності соціального педагога, орієнтуючись на фундаментальну ознаку дозвілля: урізноманітнення життя.
Створити авторську картотеку ігор для дітей з особливими потребами за обраною вами тематикою.
Розробити систему оформлення ігротеки (стенди, інформаційні матеріали, допоміжні засоби, ігрові майданчики та ін.), орієнтуючись на відповідну групу клієнтів.
Воловик А., Воловик В. Педагогіка дозвілля: Підручник. - Х.: ХДАК, 1999.
Киселева Т.Г., Красильников Ю.Д. Основи социально-культурной деятельности. - М., 1995.
Молодь і дозвілля: Теорія і практика роботи з підлітками та молоддю за місцем проживання. - Вип. 2. - К., 1996.
Петрова І. В. Дозвілля в зарубіжних країнах: Підручник. - К.: Кондор, 2005.
4. Теоретичні засади формування здорового способу життя
Питання здоров'я та здорового способу життя, розвитку та становлення особистості дитини і підлітка розглядаються багатьма дослідниками: виховна робота в школі засобами фізичної культури (А. Д. Дубогай, Г. І. Власюк, А. Л. Турчак); психологічні, моральні особливості виховання особистості (І. Д. Бех, Н. Ю. Максимова, С. К. Масгутова, І. В. Нікітіна, Р. Ф. Пасічняк, І. М. Романи- шин; формування ціннісних орієнтацій підлітків (С. В. Лапаєнко, С. О. Свириденко, О. Ф. Турянська); становлення соціальної активності підлітків (К. М. Власова, О. И. Карпухін, О. А. Кузьменко), загально-філософський підхід (Л. П. Сущенко).
Науковці визначають, три етапи діяльності світової спільноти в напрямку відвернення загрози здоров'ю людства:
Перший етап 1977-1986 рр. визначив ідеологію досягнення здоров'я для всіх, основні принципи і шляхи цієї діяльності. Основні документи - Концепція ВООЗ «Здоров'я для всіх» (1977 р.), Алма-Атинська Декларація „Концепція досягнення здоров'я для всіх" (1978 р.), звіт Лалонда (1974 р.).
Другий етап 1986-1997рр. ствердив ФЗСЖ як засіб досягнення здоров'я для всіх і загальновизнаної в світі системи дій зі своєю теорією, методикою і практикою. Основні документи - Отавська Хартія (1986 р.), Аделаїдські рекомендації (1988 р.), Сундсвальська заява (1991 р.).
Третій етап історії ФЗСЖ починається з 1997року. Основні документи - Джакартська декларація за формування здорового способу життя в XXI сторіччі (1997 р.), Всесвітня декларація з охорони здоров'я, "Здоров'я-21: Основи політики досягнення здоров'я для всіх в Європейському регіоні ВООЗ" (1998 р.).
Таким чином, Європейське регіональне бюро ВООЗ спрямовує свою діяльність на сприяння тому, щоб політика кожної європейської країни з питань охорони здоров'я якомога тісніше була узгоджена з політикою "Здоров'я-21".
Особливу увагу привертає відоме визначення поняття здоров'я в Статуті Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ, 1946 р.): «Здоров'я - це стан повного фізичного, душевного і соціального благополуччя, а не лише відсутність хвороб та фізичних дефектів», що визначає чотири складові здоров'я: фізичне, психічне, духовне, соціальне. Ці складові тісно взаємопов'язані, вони в сукупності визначають стан здоров'я людини.
Показниками фізичного здоров'я є індивідуальні особливості анатомічної будови тіла, досконале (за нормою) фізіологічне функціонування організму в різних умовах спокою, руху, довкілля, генетичної спадщини, рівень фізичного розвитку органів і систем організму.
Показники психічного здоров'я - індивідуальні особливості психічних процесів і властивостей людини, наприклад, збудженість, емоційність, чутливість. Психічне життя індивіда складається з цілей, потреб, інтересів, мотивів, стимулів, установок, уяви, почуттів тощо. Психічне здоров'я пов'язане з особливостями мислення, характеру, здібностей людини.
Показниками духовного здоров'я є духовний світ особистості, сприйняття духовної культури людства, освіти, науки, мистецтва, релігії, моралі, етики. Свідомість людини, її ментальність, життєва самоідентифікація, ставлення до сенсу життя, оцінка реалізації власних здібностей і можливостей у контексті власних ідеалів і світогляду - все це обумовлює стан духовного здоров'я індивіда.
Соціальнездоров'я пов'язане з
економічними чинниками, стосунками індивіда зі структурними одиницями соціуму
(сім'єю, організаціями), з якими створюються соціальні зв'язки: праця,
відпочинок, побут, соціальний захист, охорона здоров'я, безпека існування тощо.
В загальному вигляді соціальне здоров'я детерміноване характером і рівнем
розвитку, які притаманні головним сферам суспільного життя в певному середовищі
- економічній, політичній, соціальній, духовній. Ці складові тісно
взаємопов'язані, вони в сукупності визначають стан здоров'я людини. В
реальному житті майже завжди спостерігається інтегрований вплив цих складових.
Соціальна педагогіка Сучасні теорія і практика формування здорового способу життя, прийняті в країнах-лідерах, що ініціюють піднесення проблематики здоров'я на загально планетарний рівень, розрізняють шість рівнів здоров'я світової спільноти, структурованих за кількісною ознакою - від окремого індивіда до людства загалом.
рівень
рівень
рівень
рівень
рівень
Індивід
Група індивідів
Організація
Громада
Країна
Світ
рівень
Рис. 9.1. Структуровані рівні здоров'я світової спільноти
Перший рівень - індивідуальний, тобто здоров'я окремої людини. Другий рівень визначається як рівень здоров'я певної групи людей - її сім'я, родичі, друзі, знайомі, з якими вона повсякденно спілкується. Третій рівень - рівень організації. Зважаючи на те, що переважна більшість людей взаємодіє з різними організаціями суспільства (сфери виробництва, послуг, науки, культури, релігії, правові і соціальні інституції тощо) і тим самим впливає на здоров'я працівників (як і в зворотному напрямку організація впливає на здоров'я окремої людини), цей рівень структурований окремо. Четвертий рівень здоров'я - здоров'я громади, тобто той найближчий соціум, де людина перебуває тривалий час свого життя. Наступний, п'ятий рівень - рівень певної країни, як влада ставиться до громадського здоров'я своєї країни, чи відповідає чинне законодавство світовим поглядам з питань здоров'я. І останній, шостий - рівень всього світу, на якому позначаються проблеми всього людства у планетарному масштабі.
Таке структурування рівнів здоров'я
дозволяє мати уявлення світової спільноти щодо зв'язку індивідуального і
громадського здоров'я, яке визначає взаємозалежність усіх рівнів. Така залеж-
Розділ 9. Соціально-педагогічна підтримка молодіжних ініціатив ність і взаємообумовленість рівнів здоров'я визначає позицію, яка проголошується країнами світової цивілізації:
кожна людина особисто відповідальна за здоров'я всього людства;
усе людство відповідальне за здоров'я кожної людини. Узагальнюючи міркування провідних вчених щодо визначення
поняття «здоровий спосіб життя», "здоров'я", можна сказати, що здоровий спосіб життя - це все в людській діяльності, що має відношення до збереження і зміцнення здоров'я, все, що сприяє виконанню людиною своїх людських функцій завдяки організації діяльності щодо оздоровлення умов життя - праці, відпочинку, побуту.
Складові здорового способу життя мають елементи, які стосуються всіх аспектів здоров'я - фізичного, психічного, соціального і духовного. Найважливіші з цих елементів - це:
усвідомлення цінності здоров'я (домінуючий у світогляді людини духовний пріоритет і відповідна психічна установка);
відсутність шкідливих звичок, (тютюнової, алкогольної, наркотичної залежності, безладних, небезпечних статевих стосунків);
доступ до раціонального харчування (в тому числі якісної питної води, необхідної кількості вітамінів, мікроелементів, протеїнів, жирів, вуглеводів, спеціальних продуктів і харчових добавок);
умови побуту (якість житла, умови для пасивного і активного відпочинку, рівень психічної і фізичної безпеки на території життєдіяльності);
умови праці (безпека не тільки у фізичному, а й у психічному аспекті, наявність стимулів і умов професійного розвитку);
рухова активність (використання засобів фізичної культури і спорту, різноманітних систем оздоровлення, спрямованих на підвищення рівня фізичного розвитку, його підтримку, відновлення після фізичних і психічних навантажень).
Взагалі світовою спільнотою «формування здорового способу життя» визначається як процес запровадження зусиль для сприяння поліпшенню здоров'я і благополуччя взагалі, зокрема ефективних програм, послуг, політики, які можуть підтримати та поліпшити існуючі рівні здоров'я, дати людям змогу посилити контроль над власним здоров'ям і покращити його.
Для поліпшення здоров'я, індивідуального чи суспільного, необхідна також наявність певних передумов. Основними з таких передумов є Всесвітня організація охорони здоров'я визначає такі:
Наявність миру, яка розуміється не лише як відсутність війни з іншою державою або групою держав, але й як відсутність мирних стосунків у сім'ї, конфліктів з найближчим оточенням, на роботі, конфлікти всередині спільноти або між ними, які теж не сприяють здоров'ю.
Наявність даху над головою. Це визначення не звужується до поняття домівки. Оскільки це і певний рівень побутового комфорту, і майнові правові відносини, інші науково-технічні і соціальні чинники, що створюють відчуття впевненості в майбутньому щодо захисту власного майна від можливих негараздів природного або суспільного походження.
Прояв соціальної справедливості, рівності, неупередженості. Наявність цих передумов здоров'я гарантує всім громадянам однакові можливості доступу до послуг соціальних інституцій, рівні громадянські, майнові, соціальні права, унеможливлює обмеження законних прав та інтересів людини з боку будь-яких сильних або владних структур.
Освіта. Поняття освіти в цьому контексті слід розуміти не тільки як освіту валеологічну (про здоровий спосіб життя), а й як освіту загальну, оскільки без знання комплексу основних природно-наукових, філософських, гуманітарних положень світової спадщини вивчення суто валеологічної дисципліни не може дати системного уявлення про проблему здоров'я взагалі.
Оптимальне харчування, яке є передумовою здоров'я, і поєднує доступність споживання якісної питної води, необхідної кількості вітамінів, мікроелементів, протеїнів, жирів, вуглеводів, продуктів підвищеної біологічної цінності, фітопродуктів, спеціальних продуктів і харчових добавок, що сприятиме поліпшенню стану здоров'я і протидіятиме природному процесу старіння.
Поняття прибутку в переліку передумов здоров'я передбачає наявність фінансових можливостей для забезпечення не тільки мінімальних потреб існування людини або суспільства, але й для створення послуг і товарів, необхідних для здорового способу життя.
Стабільність екосистеми також є передумовою здоров'я. Мається на увазі не стабілізація шкідливих екоумов, а навпаки, дійовий вплив на всі ланки цієї системи з метою запобігання негативним змінам, що можуть погіршити умови існування.
Розділ 9. Соціально-педагогічна підтримка молодіжних ініціатив - Достатність сталих ресурсів поєднує і фінансові ресурси країни, спільноти і окремої людини, незадіяні ресурси засобів виробництва, матеріалів та інструментів, врешті-решт, інтелектуальні ресурси, потенціал громадських і приватних ініціатив [9]. Метою формування здорового способу життя є сприяння досягненню, в широкому розумінні, благополуччю і здоров'ю для всіх, на всіх рівнях, у всіх сферах, з усіма передумовами.
Основним механізмом формування здорового способу життя є створення умов для окремих осіб, груп людей, громад спроможності і можливості позитивно впливати на проблеми здоров'я.
Розрізняються п'ять напрямків формування здорового способу життя, які тісно взаємопов'язані:
формування сприятливої для здоров'я державної політики;
створення сприятливого природного і соціального середовища;
підвищення активності громад;
розвиток індивідуальних людських навичок;
переорієнтація служб охорони здоров'я.
Кожен із заходів реалізується за притаманними для нього певними принциповими положеннями і за наявності певних умов.
Створення сприятливого середовища для життєдіяльності людини. Нерозривний зв'язок людини і середовища її існування, взаємозв'язок двох складових середовища (суспільної і природної), взаємозв'язок чотирьох складових здоров'я людини (фізичної, психічної, соціальної, духовної) - все це обумовлює необхідність будувати заходи щодо формування здорового способу життя на основі соціо-екологічного підходу до здоров'я.
Підвищення активності громад. Головною «рушійною силою», потенціалом, середовищем розробки і впровадження формування здорового способу життя є громада (місцева територіальна, етнічна, релігійна, культурна тощо).
Розвиток індивідуальних навичок переважно спрямований на інформаційну і освітню діяльність, що має на меті збільшувати спроможність людей робити правильний вибір, посилювати контроль за здоров'ям, вчитись спрямовувати зусилля на власне здоров'я, на здорове середовище.
Переорієнтація служб охорони здоров'я має здійснювати розширення сфери відповідальності спеціалізованої системи охорони здоров'я саме у напрямку формування здорового способу життя, виходячи за межі лікування.
Проведений аналіз теоретичних засад формування здорового способу життя та основних напрямків роботи соціальних педагогів дозволив розробити загальну модель діяльності соціального педагога щодо формування здорового способу життя дітей та молоді (Рис. 9.2).
Основними об'єктами соціально-педагогічної роботи спеціаліста щодо формування здорового способу життя підлітків є навчальні заклади різних типів (загальноосвітні школи, вищі навчальні заклади) та позанавчальні заклади (соціальні служби для молоді, клуби за місцем проживання, громадські об'єднання тощо). Соціально- педагогічний вплив відбувається як під час групової роботи, так і у ході індивідуальної роботи.
Щоб ця модель спрацювала, спеціалісти повинні володіти певною професійною компетентністю, під якою розуміється сформована у процесі навчання та самоосвіти система науково-практичних знань і вмінь, які впливають на якість вирішення професійних завдань, і розвинуті особистісно-професійні якості, що проявляються у діловому та партнерському спілкуванні з людьми при вирішенні їхніх життєвих проблем. Для виконання соціально-педагогічної роботи щодо формування здорового способу життя відповідно до основних функцій соціальний педагог повинен володіти певними знаннями та вміннями, а саме:
у межах комунікативної функції - особливості спілкування з різними соціальними групами підлітків та молоді, представниками державних структур та громадських організацій, попередження конфліктних ситуацій, здійснення позитивного впливу на дітей та молодь, залучення їх до роботи соціальних проектів;
у межах організаторської функції - теоретичні та практичні засади діяльності соціального педагога щодо організації роботи з формування здорового способу життя у різних соціальних інститутах, а також з розробки, планування, оцінки соціальних програм, визначення пріоритетних напрямків діяльності у процесі формування здорового способу життя, розподілення обов'язків між учасниками соціальних проектів, координування їх діяльності;
у межах прогностичної функції - особливості прогнозування результатів впровадження соціальних проектів, спрямованих на формування здорового способу життя дітей та молоді, побудова адекватних прогнозів відповідно до конкретної соціально- педагогічної ситуації, враховування специфіки різних соціальних груп молоді;
у межах соціально-педагогічної функції - специфіка соціально- педагогічної діяльності з формування здорового способу життя дітей та молоді, здійснення соціально-педагогічної роботи щодо формування усвідомлення необхідності здорового способу життя, набуття соціальних навичок щодо здоров'я у підлітків та молоді;
у межах профілактичної функції - основи здорового способу життя, наслідки впливу шкідливих звичок та асоціальної поведінки на здоров'я та життєдіяльність особистості, способи та форм соціально-профілактичної роботи, організація індивідуальних, групових, масових форм діяльності з формування здорового способу життя, пропаганда здорового способу життя, створення соціальних умов для соціально-позитивної діяльності дітей та молоді через їх участь у соціальних проектах;
у межах діагностичної функції - особливості діагностування об'єктів соціально-педагогічної діяльності з формування здорового способу життя, добирання оптимального діагностичного інструментарію, аналіз, узагальнення та використання результатів діагностики;
у межах соціально-медичної функції - основні соціально- медичні чинники здоров'я та здорового способу життя, особливості надання соціально-медичної допомоги різним групам клієнтів, проведення консультативної соціально-терапевтичної допомоги із залученням різних фахівців, доцільно застосовувати різні форми психолого-педагогічної допомоги;
у межах правозахисної функції - основні права дітей та молоді щодо здоров'я, закріпленні в законодавчих документах України та інших країн, обов'язки школи, сім'ї та позанавчальних закладів стосовно розвитку особистості, інформування дітей та молоді про їхні права щодо здоров'я.
Соціальні педагоги через соціальну складову здоров'я мають можливість впливати на моральне, психічне та фізичне здоров'я особистості, а формування у підростаючого покоління свідомості соціальної цінності здоров'я як особистого, так і суспільного сприятиме позитивному становленню та розвитку особистості загалом.
Політика сприяння здоровому способу життя
міністерства і відомства
місцеві органи влади
о Я м'
я
№ к Й
засоби масової інформації
о я м'
я
№ к Й
Переорієнтація охорони здоров'я
Центри здоров'я
консультативні центри
поліклініки
інші структури
Державні |
Позанавчальні |
Навчальні закла |
Служби різного |
Реабілітаційні |
|
заклади для |
заклади: |
ди різних типів: |
спрямування: |
установи: |
|
дітей та під |
- будинки творчості |
- заг. освітні школиі |
- соц. служби для |
- спец, консульта |
|
літків: |
- клуби за місцем |
- вищі навч. за |
|
молоді |
ційні центри |
- притулки |
проживання |
клади |
|
- центри підтрим |
- служби надання |
- інтернати |
- центри мистецтв |
- навчальні закла |
ки сім'ї |
допомоги |
|
|
- громадські |
ди санаторного |
- дружні клініки |
|
|
|
об'єднання |
типу |
|
молоді |
|
»
№ в.
о'
Н №
»
№ в.
о'
Н №
Створення сприятливих умов
Створення сприятливих умов
СІМ'Я
ОСОБИСТІСТЬ
РОВЕСНИКИ
Розвиток особистих соціальних навичок здорового способу життя
Рис. 9.2. Загальна модель формування здорового способу життя особистості підлітка
Розділ 9. Соціально-педагогічна підтримка молодіжних ініціатив Питання і завдання для самостійної роботи
Глобальна проблема здоров'я людини як сучасний етап розвитку цивілізації
Розробити рівні здоров'я в суспільстві - здоров'я окремої людини, груп людей, організацій, громад, регіонів.
Розробити загальні моделі в роботі з конкретною групою клієнтів.
Скласти таблицю факторів ризику здоров'я дітей та молоді, які обумовлені способом життя.
Визначити основні чинники формування здорового способу життя дітей, підлітків та молоді.
Основні напрями та завдання діяльності соціальних педагогів з формування здорового способу життя.
Дати дві анотації деяких вітчизняних проектів: позашкільні навчально-виховні заклади, соціальні служби для молоді тощо.
Скласти перелік законодавчих і нормативних актів України щодо здорового способу життя.
Здоровье-21: Основы политики достижения здоровья для всех в Европейском регионе ВОЗ: Введение // Европейская серия по достижению здоровья для всех. - 1998. № 5. - Копенгаген.: ВОЗ (ЕРБ).
Моніторинг і оцінка діяльності з формування здорового способу життя/ Балакірєва О. М., Яременко О. О., Левін Р. Я. та ін. - К.: Український ін-т соціальних досліджень, 2005. - Кн. 11.
Навчання здоровому способу життя на засадах розвитку навичок через систему шкільної освіти: оцінка ситуації / Балакірє- ва О. М. (кер. авт. кол.), Ващенко Л. С., Сакович О. Т. та ін. - К.: Державний ін-т проблем сім'ї та молоді, 2004.
Освітні програми формування здорового способу життя молоді. - К.: Український ін-т соціальних досліджень, 2005. - Кн.. 5.
Роль сім'ї у формуванні здорового способу життя дітей та молоді / Яременко О. О. (кер. авт. кол.), Балакірєва О. М., Бєлєнь- ка Г. В. та ін. - К.: Держ. ін-т проблем сім'ї та молоді, 2005.
Технологія проведення тренінгів з формування здорового способу життя молоді / Бевз Г. М., Главник О. П. - К.: Держ. ін-т проблем сім'ї та молоді, 2005.
Фізична культура як неодмінна складова формування здорового способу життя молоді/ Яременко О. О. (кер. авт. кол.), Дубо- гай О. Д., Левін Р. Я., Буцька Л. В.. - К.: Український ін-т соціальних досліджень, 2005. - Кн. 6.
Формування здорового способу життя молоді в Україні: національна модель „Молодь за здоров'я" / Шатц П., Яременко О., Балакірєва О. та ін. - К.: Укр. ін-т соц. дослідж., 2005.
Формування здорового способу життя української молоді: стан, проблеми та перспективи: Щорічна доповідь Президентові України, Верховній Раді України, Кабінету Міністрів України про становище молоді в Україні (за підсумками 2002 р.). - К.: Державний ін-т проблем сім'ї та молоді, 2003.
Формування здорового способу життя молоді: Навч.-метод. по- сіб. для працівників соц. служб для сім'ї, дітей та молоді / Бондар Т. В., Карпенко О. Г., Дикова-Фаворська Д. М. та ін. - К.: Держ. ін-т проблем сім'ї та молоді, 2005.
Розділ 1. СОЦІАЛЬНО-ПЕДАГОГІЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ НА СУЧАСНОМУ ЕТАПІ РОЗВИТКУ УКРАЇНСЬКОЇ ДЕРЖАВИ 4
1. Предмет та завдання соціальної педагогіки 4
Питання і завдання для самостійної роботи 8
2. Соціальний педагог як суб'єкт професійної діяльності 9
Питання і завдання для самостійної роботи 15
3. Зміст, структура та принципи соціально-педагогічної
діяльності 16
Питання і завдання для самостійної роботи 26
4. Функції соціального педагога у практичній діяльності фахівців. . . 27
Питання і завдання для самостійної роботи 33
5. Організаційні моделі соціальної освіти в зарубіжних країнах 33
Питання і завдання для самостійної роботи 42
РОЗДІЛ 2. ТЕОРЕТИЧНІ ЗАСАДИ СОЦІАЛЬНОЇ ПЕДАГОГІКИ 44
1. Соціалізація особистості - надзавдання соціальної педагогіки 44
Питання і завдання для самостійної роботи 55
2. Соціально-педагогічна діяльність як умова соціалізації
особистості 56
Запитання і завдання для самостійної роботи 62
3. Зміст і структура професійно-етичної культури
Питання і завдання для самостійної роботи 73
4. Комунікативні особливості діяльності соціального педагога . . . 74
Питання і завдання для самостійної роботи 87
Розділ 3. ОСНОВНІ ПЕРЕДУМОВИ СОЦІАЛЬНО- ПЕДАГОГІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ В УКРАЇНІ 88
1. Основні напрямки державної молодіжної політики в Україні . . . 88
Питання і завдання для самостійної роботи 97
2. Молодь як соціальний суб'єкт у структурі
соціокультурного середовища суспільства 98
Питання і завдання для самостійної роботи 106
3. Соціокультурне середовище як педагогічний фактор
розвитку соціально активної молоді 106
Питання і завдання для самостійної роботи 114
4. Захист прав дитини як соціально-педагогічна проблема . . . .115
Питання і завдання для самостійної роботи 122
5. Соціально-педагогічне забезпечення права дитини
на участь у житті суспільства 122
Питання і завдання для самостійної роботи 136
Розділ 4. СОЦІАЛЬНО-ВИХОВНІ ІНСТИТУТИ В СИСТЕМІ СОЦІАЛІЗАЦІЇ ОСОБИСТОСТІ 138
1. Основні аспекти діяльності соціального педагога
у загальноосвітніх закладах 138
Питання і завдання для самостійної роботи 144
2. Діяльність соціального педагога у закладах для
дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування 145
Питання і завдання для самостійної роботи 157
3. Дитячий заклад оздоровлення та відпочинку
як соціально-педагогічна система 158
Питання і завдання для самостійної роботи 169
4. Організація соціально-виховної роботи в дитячих
оздоровчих закладах 170
Питання і завдання для самостійної роботи 179
5. Волонтерство як чинник соціально-педагогічного
впливу на становлення особистості 181
Питання і завдання для самостійної роботи 198
РОЗДІЛ 5. СІМ'Я ЯК ОБ'ЄКТ СОЦІАЛЬНО- ПЕДАГОГІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ 200
1. Сім'я як провідний фактор соціального виховання особистості . .200
Питання і завдання для самостійної роботи 206
2. Сім'я - інститут соціального виховання дітей та молоді . . . . 207
Питання і завдання для самостійної роботи 221
3. Соціально-педагогічні аспекти в роботі з сім'ями,
які перебувають у складних життєвих обставинах 222
Питання і завдання для самостійної роботи 241
4. Прийомна сім'я - позитивне соціальне середовище
розвитку дитини 241
Питання і завдання для самостійної роботи 258
5. Дитячі будинки сімейного типу в системі захисту
дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування 259
Питання і завдання для самостійної роботи 277
6. Сім'я військовослужбовця - особливий об'єкт роботи
Питання і завдання для самостійної роботи 290
РОЗДІЛ 6. СОЦІАЛЬНО-ПЕДАГОГІЧНА РОБОТА З ДІТЬМИ ТА МОЛОДДЮ З ФУНКЦІОНАЛЬНИМИ ОБМЕЖЕННЯМИ 292
1. Особливості захисту і підтримки дітей і молоді
з функціональними обмеженнями 292
Питання і завдання для самостійної роботи 300
2. Виявлення реального стану вирішення проблеми
дитячої інвалідності 301
Питання і завдання для самостійної роботи 306
3. Створення соціально-педагогічних умов для оптимальної життєдіяльності дітей і молоді з
функціональними обмеженнями 306
Питання і завдання для самостійної роботи 310
4.Принципи і закономірності соціально-педагогічної реабілітації дітей з обмеженими функціональними
можливостями 310
Питання і завдання для самостійної роботи 318
5. Зміст реабілітації дітей з функціональними
обмеженнями 318
Питання і завдання для самостійної роботи 332
РОЗДІЛ 7. СОЦІАЛЬНО-ПЕДАГОГІЧНА РОБОТА ПО ПОДОЛАННЮ РІЗНИХ ФОРМ ДЕЗАДАПТАЦІЇ ПІДЛІТКІВ ТА МОЛОДІ 334
1. Важковиховуваність як передумова виникнення
відхилень у поведінці підлітків 334
Питання і завдання для самостійної роботи 346
2. Девіантна поведінка дітей та молоді як форма
соціальної дезадаптації 347
Питання і завдання для самостійної роботи 356
3. Профілактика негативних явищ у молодіжному середовищі. . . 357
Питання і завдання для самостійної роботи 361
4. Особливості педагогічної профілактики адиктивної
поведінки підлітків 362
Питання і завдання для самостійної роботи 374
5. Проблеми соціально-педагогічної роботи з „дітьми вулиці" . 375
Питання і завдання для самостійної роботи 387
6. Соціально-педагогічна робота з неповнолітніми
та молоддю, які повертаються з місць позбавлення волі 388
Питання і завдання для самостійної роботи 401
Розділ 8. ТЕХНОЛОГІЧНИЙ АСПЕКТ
СОЦІАЛЬНО-ПЕДАГОГІЧНОЇ РОБОТИ 403
1. Теоретичні засади технологізації соціально-
педагогічної роботи 403
Питання і завдання для самостійної роботи 411
2. Характеристика окремих технологічних напрямків
соціально-педагогічної роботи 411
Питання і завдання для самостійної роботи 415
3. Соціальний педагог як організатор соціального
патронажу клієнтів 416
Питання і завдання для самостійної роботи 426
4. Надання соціальних послуг клієнтам - основне
професійне завдання фахівця 426
Питання і завдання для самостійної роботи 436
5. Оцінка ефективності соціальних послуг різним
категоріям населення 437
Питання і завдання для самостійної роботи 444
РОЗДІЛ 9. СОЦІАЛЬНО-ПЕДАГОГІЧНА
ПІДТРИМКА МОЛОДІЖНИХ ІНІЦІАТИВ 445
1. Громадські, дитячі та молодіжні об'єднання як інститут соціалізації і соціального виховання
підростаючого покоління 445
Питання і завдання для самостійної роботи 456
2. Виховні можливості громадських об'єднань
у формуванні соціальної активності підлітків 457
Питання і завдання для самостійної роботи 464
3. Роль соціального педагога в організації молодіжного дозвілля . . 465
Питання і завдання для самостійної роботи 471
4. Теоретичні засади формування здорового способу життя . . . 472
Питання і завдання для самостійної роботи 481
Література 481
НАВЧАЛЬНЕ ВИДАННЯ
А. Й. Капська, О. В. Безпалько, Р. Х. Вайнола, О. В. Вакуленко, Л. М. Вольнова, А. І. Годлевська, Л. М. Завацька, О. Г. Карпенко, Н. О. Мирошніченко, Н. С. Олексюк, Ж. В. Петрочко, І. В. Пєша, Ю. Й. Поліщук, В. М. Тименко
5-те видання, перероблене та доповнене ПІДРУЧНИК За редакцією професора Капської А. Й. Керівник видавничих проектів - Сладкевич Б. А.
Оригінал-макет підготовлено ТОВ «Центр учбової літератури»
Підписано до друку 03.12.2010. Формат 60х84 1/16 Друк офсетний. Папір офсетний. Гарнітура PetersburgCTT. Умовн. друк. арк. 27,45. Наклад - 700 прим.
Видавництво «Центр учбової літератури» вул. Електриків, 23 м. Київ 04176 тел./факс 044-425-01-34 тел.: 044-425-20-63; 425-04-47; 451-65-95 800-501-68-00 (безкоштовно в межах України) e-mail: office@uabook.com сайт: www.cul.com.ua
Свідоцтво суб'єкта видавничої справи ДК № 2458 від 30.03.2006