Тема 21. Організована життєдіяльність учнів ПТНЗ як основа особистого і професійного становлення

ПИТАННЯ ТЕМИ ТА ОСНОВНІ ТЕРМІНИ

· поняття “організована життєдіяльність особистості”

· вплив організованої життєдіяльності особистості на її розвиток і професійне становлення

· сучасні підходи до організації життєдіяльності учнів ПТНЗ

· методика організації дозвілля учнів ПТНЗ

Основні терміни теми: організована життєдіяльність особистості, діяльність, дозвілля

ІНФОРМАЦІЙНІ МАТЕРІАЛИ ТЕМИ

Поняття “організована життєдіяльність особистості”

Організована життєдіяльність учня – це педагогічно доцільна система видів діяльності і спілкування, спрямована на розвиток і реалізацію потенційних можливостей учня, на основі виявлених у нього інтересів, похилостей і здібностей.

Діяльність – активна взаємодія людини із середовищем, якій притаманні: наявність мети, мотивація, а також перетворююча й адаптивна функції щодо навколишнього світу.

Вплив організованої життєдіяльності особистості

на її розвиток і професійне становлення

Соціальні вимоги до якості всебічної підготовки фахівця і реальний стан загальнокультурного рівня розвитку молоді знаходяться в протиріччі, подолання якого пов’язане з впровадженням прогресивних форм навчально-виховної роботи.

Необхідно мати через, що професійні заклади освіти покликані впливати на вже сформовану особистість учня. Гуманістична спрямованість виховання викликає необхідність переосмислення принципів педагогічного спілкування, висуваючи на перший план особистісно-діяльнісний підхід до виховання і навчання. Визнання достоїнств кожної особистості, її права на власний вибір, думку, вчинок передбачає взаємовплив особистостей учня і вчителя в навчально-виховному процесі.

Дослідження психологів показали, що саме в діяльності здійснюється розвиток сприйняття, відчуття, пам’яті, мислення, уяви, формуються знання, здобувається життєвий досвід, виникають нові потреби й інтереси, емоційні і вольові, розвиваються розумові і моральні, загальні і спеціальні здібності людини.

Зважаючи на те, що провідним видом діяльності для молоді є навчання, необхідно відзначити, що не тільки в діяльності, а й у процесі педагогічного і міжособистісного спілкування здійснюється організована життєдіяльність особистості учня.

Серед видів діяльності, що складають життєдіяльність особистості, необхідно виділити:

• соціальну

• професійно-трудову

• навчальну

• наукову

• сімейно-побутову

• дозвілля

Особливу увагу доцільно звернути на дозвілля учнівської молоді, саме тому, що вона характеризується самим важким прогнозуванням і різноманітним змістом, структурою, мотивацією, метою і способами. Разом з цим саме дозвіллю учні присвячують більше п’ятдесяти відсотків усього часу.

Дозвілля – це час, вільний від обов’язкових навчальних занять і необхідних непорушних обов’язків, таких як сон, догляд за собою і близькими, ведення домашнього господарства.

Цей відрізок нерегламентованого вільного часу на період навчання стає своєрідним полігоном для формування звичок самоорганізації, для твердження позитивного досвіду. Важлива особливість дозвілля складається в її добровільності, що заснована на виявлених в учнів інтересів, схильностей, здібностей, прагненні реалізувати потреби особистості.

Сучасні підходи до організації життєдіяльності учнів ПТНЗ

При організації дозвілля необхідно враховувати фактори, що впливають на формування соціально значимих якостей особистості:

• матеріальна й організаційна структура діяльності

• соціальні аспекти діяльності

• суб’єктивне відношення особистості до здійснюваної діяльності

Вирішення проблеми дозвілля учнів професійних навчально-виховних закладів можливе при створенні таких організаційно-педагогічних умов:

1. Змістовний взаємозв’язок і професійна спрямованість усіх видів діяльності, що утворюють цілісну життєдіяльність особистості.

2. Глибоке і усебічне вивчення особистості учнів, їхніх інтересів, схильностей, минулого досвіду з метою формування в них адекватної самооцінки.

3. Подолання заорганізованості, формального підходу і примусу в організації дозвілля молоді.

4. Включення учнів у найрізноманітніші види дозвілля: спорт, мистецтво, технічна творчість, моделювання й ін.

5. Перевага індивідуальних і групових форм виховної роботи над масовими.

6. Добір змісту, організаційних форм і методів дозвілля, що розвивають пізнавальну і творчу активність особистості.

7. Перевага практичних методів у навчально-виховній роботі над вербальними (словесними).

8. Удосконалення матеріально-технічної оснащеності виховного процесу,

Методика організації дозвілля учнів ПТНЗ

Методика організації дозвілля учнів професійно-технічних навчальних закладів містить такі етапи:

1. Аналіз професіограми фахівця з метою виявлення професійно важливих якостей, що повинен мати фахівець цієї професії.

Наприклад, професіограма електромонтера по обслуговуванню електроустаткування містить такі вимоги до індивідуальних психофізіологічних особливостей робітника:

1) гарна зорово-моторна координація, швидкість реакції;

2) правильне сприйняття кольору, розвинуті слух, теплові відчуття, нюх;

3) гарна оперативна, вербально-логічна пам’ять;

4) концентрація уваги, її переключення;

5) логічне мислення;

6) розвинута просторова уява;

7) розвинутий невербальний і вербальний інтелект;

8) обережність;

9) винахідливість;

10) спостережливість.

2. Підбір різноманітних форм дозвілля для розвитку кожної з названих особливостей до рівня якості. При цьому необхідно представити такий широкий спектр форм дозвілля, що зміг би задовольнити інтереси учнів.

Наприклад, гарна зорово-моторна координація, швидкість реакції можуть бути розвиті в учнів шляхом занять такими видами спорту: футбол, баскетбол, волейбол, теніс, водяне поло. Ця ж якість також може формуватися на заняттях у комп’ютерному клубі (комп'ютерні ігри).

Така якість, як просторове уявлення може бути розвинуте в студії образотворчих мистецтв, у гуртку технічної творчості і моделювання і т.д.

Важливо, щоб учні змогли самостійно вибрати з наданого їм переліку саме ті форми дозвілля, які б їх зацікавили. При розробці переліку форм дозвілля варто намагатися охопити, по можливості, різні його напрямки; спорт, мистецтво і прикладне мистецтво, технічна творчість і моделювання і ін.

3. З отриманого списку форм дозвілля варто вибрати універсальні, котрі одночасно сприяють розвитку професійно важливих якостей.

Наприклад, заняття в секції східних єдиноборств розвивають обережність, спритність, швидкість реакції, зорово-моторну координацію, дозволяють концентрувати і переключати увагу.

Особлива увага необхідно звернути на те, щоб керівники секцій, гуртків, студій, факультативів були знайомі з вимогами професіограм і у своїй роботі з учнями ставили мету розвитку в них професійно важливих якостей.

4. Визначивши пріоритетні професійно важливі якості і властивості особистості, вивчивши інтереси учнів, розробляється структура дозвілля, що містить два розділи, пов’язані між собою.

Перший розділ складається на основі аналізу професіограм і містить необхідний мінімум професійно важливих якостей і рис характеру.

Другий розділ складається з інших форм дозвілля, до яких виявляють зацікавленість учні. При цьому треба взяти до уваги головне – активна участь учнів у роботі гуртків, секцій, клубів по інтересах повинна сприяти розвитку загальносоціальних і професійно значимих якостей особистості майбутнього професіонала.

Однак не слід забувати, що кожна професія крім найбільш загальних має в професіограмі тільки їй властиві специфічні вимоги до особистості фахівця.

Наприклад, для монтажника радіоапаратури такими специфічними вимогами є тактильна чутливість, точність і швидкість руху пальців рук. Ці якості можуть сформуватися шляхом гри на музичних інструментах (клавішних і струнних), на заняттях у гуртку крою і шиття, в’язання, плетива макраме. Таким чином, разом з універсальними дозвільними об'єднаннями для декількох професій, по яких здійснюється підготовка в даному ПТНЗ, необхідно передбачити функціонування специфічних клубів, секцій, гуртків і студій, заняття в який допоможуть учнем легше опанувати спеціальністю і швидше адаптуватися в умовах професійної діяльності.

Відомо, що вузькість інтересів, непродумана структура і зміст вільного часу є причиною багатьох дисциплінарних провин учнів.

Широта кругозору, різноманітність інтересів учнів формується не тільки в процесі дозвілля, але і на заняттях загальноосвітнього і професійно-технічного циклів, на уроках гуманітарних дисциплін і вільно обираних предметів, у процесі міжособистісного спілкування й у праці. Тому особливу увагу потрібно приділити створенню в навчальному закладі умов для організованої життєдіяльності учнів, що змогла б охопити різні сфери їхньої діяльності, забезпечити стійку взаємодію цих сфер.

Фрагмент такої структури дозвілля представлений у таблиці.

 

Професійно важливі якості і властивості особистості

Передбачувані форми дозвілля, що сприяють їхньому розвитку

Логічне мислення і просторова уява

Гурток технічної творчості, клуб вивчення іноземних мов, студія образотворчих мистецтв, гурток програмування, дискусійний клуб

Координація і точність рухів

Спортивні секції (ігрові види спорту, плавання, теніс, східні єдиноборства), танцювальний гурток

Розвита наочно-образна і рухова пам'ять

Театр естрадних мініатюр, клуби рукоділля, гурток технічної творчості, студія образотворчих мистецтв

Самостійність

Спортивні секції, художня студія, гурток технічної творчості і програмування

Витримка

Клуб вивчення іноземних мов, гурток технічної творчості, спортивні секції

 

Таким чином, як універсальні дозвільні об’єднання з приведеного фрагмента можна виділити:

1. Гурток технічної творчості.

2. Студія образотворчих мистецтв.

3. Театр естрадних мініатюр.

4. Спортивні секції: східні єдиноборства, ігрові види спорту (футбол, волейбол, баскетбол, гандбол).

З приведеного фрагмента видно, що така структура не вимагає організації великої кількості різноманітних гуртків, секцій, клубів, факультативів і студій. При цьому учні мають можливість вибору і переходу з одного клубу в інший, не виключається також можливість одночасних занять у декількох дозвільних об’єднаннях.

УЗАГАЛЬНЕННЯ

Організована життєдіяльність учня – це педагогічно доцільна система видів діяльності і спілкування, спрямована на розвиток і реалізацію потенційних можливостей учня, на основі виявлених у нього інтересів, похилостей і здібностей.

Серед видів діяльності, що складають життєдіяльність особистості, необхідно виділити соціальну, професійно-трудову, навчальну, наукову, сімейно-побутову, дозвілля.

Дозвілля – це час, вільний від обов’язкових навчальних занять і необхідних непорушних обов’язків, таких як сон, догляд за собою і близькими, ведення домашнього господарства.

Методика організації дозвілля учнів професійно-технічних навчальних закладів містить такі етапи, як аналіз професіограми фахівця з метою виявлення професійно важливих якостей, що повинен мати фахівець цієї професії; підбір різноманітних форм дозвілля для розвитку кожної з особливостей до рівня якості; з отриманого списку форм дозвілля варто вибрати універсальні, котрі одночасно сприяють розвитку професійно важливих якостей.

Література для самоосвіти

1. Методика виховної роботи в ПТУ. Організація життєдіяльності учнів професійно-технічних навчальних закладів: Методичні рекомендації до лабораторної роботи № 2 для студентів інженерно-педагогічних спеціальностей / Упор. Б. Васильев, В.Б. Бакатанова. – К.: Міжнародна освіта, 1997. – 16 с.

2. Методика воспитательной работы: Учеб пособие для студентов пед. ин-тов / Ю.П. Азаров, Л.М. Байтенова и др./ Под ред. Л.И. Рувинского. – М.: Просвещение, 1989. ‑ С. 76 -108.

3. Педагогічна книга майстра виробничого навчання: Навч.-метод. посібник / Н.Г. Ничкало, В.О. Зайчук, Н.М. Розенберг та ін. / За ред. Н.Т. Ничкало. – К.: Вища школа, 1994. – 334 с.

4. Ярмоленко П.А., Васильев И.Б., Бакатанова В.Б. Прогрессивные учебные заведения профессионального образования: проблемы, опыт, перспективы / Под ред. П.А. Ярмоленко. – Харьков – Ростов-на-Дону, 1995. – С. 166-196.

5. Культура досуга / В.М. Пича, И.В. Бестужев-Лада, В.М. Димов и др. – К.: Изд-во при Киев. ун-те, 1990. – 240 с.

6. Поплавский М.М. ПТУ: время перемен: Культурно-воспитательная работа. – К.: Вища шк., 1990. – 151 с.

7. Досуг как один из элементов организованной жизнедеятельности. учащихся ПТУЗов //Проблемы социологии профессионального образования рабочих: Вторая российская конференция с международным участием / Под ред. Н.А. Лобанова. – СПб.: Изд. Акме-Петербург, 1994. – С. 43-46.

8. Взаимодействие профессионально-трудовой и досуговой деятельностей, учащихся ПТУЗов // Проблемы социологии профессионального образования рабочих: Вторая российская конференция с международным участием / Под ред. Н.А. Лобанова. – СПб.: Изд. Акме-Петербург, 1995. – С. 266-268.

ПИТАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ

1. Дайте визначення поняттю “організована життєдіяльність особистості”.

2. Які види діяльності складають життєдіяльність особистості?

3. Що таке дозвілля?

4. Перерахуйте організаційно-педагогічні умови вирішення проблеми дозвілля учнів ПТУ.

5. Які основні етапи організації дозвілля учнів професійно-технічних навчальних закладів? Дайте їх коротку характеристику.

6. Перерахуйте основні універсальні дозвільні об’єднання учнів ПТУ.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29  Наверх ↑