Тема 12. Технічна творчість учнів ПТНЗ
ПИТАННЯ ТЕМИ ТА ОСНОВНІ ТЕРМІНИ
· сутність і завдання технічної творчості учнів ПТНЗ
· роль технічної творчості в успішному опануванні робітничої професії
· рівні технічної творчості учнів
· форми технічної творчості
· методика формування творчих умінь учнів ПТНЗ
· розвиток професійний важливих якостей і властивостей особистості учня в процесі технічної творчості
· зміст роботи клубів і гуртків технічної творчості
Основні терміни теми: творчість, технічна творчість, рівні технічної творчості, форми технічної творчості, гурток технічної творчості
ІНФОРМАЦІЙНІ МАТЕРІАЛИ ТЕМИ
Сутність і завдання технічної творчості учнів ПТНЗ
Творчість – процес людської діяльності, що створює якісно нові матеріальні і духовні цінності.
Творчість являє собою виниклу в праці здатність людини з матеріалу, що доставляється дійсністю, творити (на основі пізнання закономірностей об’єктивного світу) нову реальність, що задовольняє різноманітним суспільним потребам.
У процесі творчості беруть участь усі духовні сили людини, у т.ч. уява, а також здобута у навчанні і практиці майстерність, необхідна для здійснення творчого задуму.
Технічна творчість – це ефективний засіб виховання, цілеспрямований процес навчання і розвитку творчих здібностей учнів у результаті створення матеріальних технічних об'єктів з ознаками корисності і новизни.
Результат творчої діяльності учнів ПТУ – комплекс якостей творчої особистості, розвиток яких можна розглядати як основні завдання технічної творчості:
• розумова активність;
• прагнення добувати знання і формувати уміння для виконання практичної роботи;
• самостійність у рішенні поставленої задачі;
• працьовитість;
• винахідливість ін.
Роль технічної творчості в успішному опануванні робітничої професії
Аналіз психолого-педагогічних досліджень і досвіду роботи гуртків технічної творчості в ПТУ дозволяє прийти до висновку, що технічна творчість створює умови для розвитку технічного мислення учнів, а також сприяє придбанню досвіду технічної творчої діяльності, що надзвичайно важливо для майбутнього робітника.
Мета навчання учнів ПТНЗ основам творчої праці – розбудити інтерес, а потім створити і закріпити творче відношення до професійної діяльності, що виражається в активній раціоналізаторській і винахідницькій діяльності.
Таке навчання виробляє підвищений інтерес до своєї професії, потреба в постійному пошуку невикористаних резервів, у прискореному приведенні їх у дію через удосконалювання технології виконуваної роботи і чи поліпшення створення нових пристосувань, інструментів і т.д.
Основи технічної творчості, орієнтовані на виховання творчого відношення до праці, повинні сформувати в учнів ПТНЗ якісно нове уявлення про трудовий процес, сприяти прискоренню професійного росту.
У результаті пізнання основ технічної творчості робітник, що у виробничому процесі є виконавцем, може побачити у своїй професійній діяльності також роль творця нового – стати раціоналізатором і винахідником. Це у свою чергу дозволить підвищити робітнику як професійну, так і соціальну активність, що у свою чергу приведе до свідомого підвищення продуктивності і якості праці, тобто до результатів праці, що є привабливими і для суспільства, і для особистості.
Рівні технічної творчості учнів
Для обліку викладачем і майстром в/н, керівником гуртка можливостей творчого просування кожного учня розроблена шкала творчої підготовленості учнів.
Рівень 1. Учень може виготовляти виріб по наданій документації з внесенням часткових змін у креслення, схему, спрямованих на удосконалення форми виробу чи раціональне розташування деталей і т.д.
Рівень 2. Учневі доступне виготовлення виробів з доконструюванням і самостійним внесенням змін у пред’явлену технічну документацію чи окрему схему.
Рівень 3. Учень справляється з виготовленням виробів з попереднім конструкторським оригінальним удосконаленням і самостійним внесенням змін у технологічну документацію чи схему.
Рівень 4. Учню посильна самостійна технологічна розробка оригінальної конструкторської ідеї виробу (пред'явленої керівником) і його виготовлення.
Рівень 5. Учень здатний самостійно обґрунтувати і сформулювати оригінальну конструкторську чи раціоналізаторську ідею виробу, розробити документацію і виготовити виріб.
Форми технічної творчості:
• бригада раціоналізаторів
• технічний гурток (гурток технічної творчості)
• творче завдання
• учнівське конструкторське бюро
• передвипускна виробнича практика
• екскурсії на виставки наукових досягнень і т.д.
Методика формування творчих умінь учнів ПТНЗ.
Методика роботи інженера-педагога по формування творчих умінь учнів ПТНЗ повинна містити в собі наступні основні компоненти.
1. Формування в учнів із самого початку навчання професії інтересу до творчої діяльності.
2. Виховання в учня і постійна підтримка в ньому віри у власні творчі сили (як конкретизація такого принципу виховання як принцип опори у вихованні на позитивне).
3. Спонукання учнів до самостійного одержання необхідної інформації, тобто нових знань.
4. Розвиток індивідуальної творчої активності учнів шляхом включення кожного з них в удосконалення нескладних технологічних операцій з метою створення можливості випробувати радість творчості.
5. Демонструючи нові прийоми виконання технологічних операцій у процесі виробничого навчання, майстер в/н повинен пропонувати учнем задачі по їх удосконаленню, тим самим сприяючи їхній постійний спрямованості на творче осмислення дійсності.
6. Введення в процес підготовки майбутніх робітників «ситуацій утруднення», що припускають рішення виробничої ситуації в скрутних умовах, наприклад, при відсутності того чи іншого інструмента чи устаткування.
7. Розвивати технічну уяву як основу будь-якої творчості, у тому числі і технічної. З цією метою учням можна пропонувати завдання "на відтворення відсутньої конструкторської чи технологічної інформації: або за наявним описом техпроцесу дати завдання відтворити конструкцію виробу, або за складальним кресленням запропонувати описати технологічний процес складання виробу і т.д.
8. Включення учнів у конструкторську діяльність, що може здійснюватися, наприклад, шляхом залучення в роботу гуртків і клубів технічної творчості, дотримуючи при цьому добровільність їхнього відвідування.
9. Постійне орієнтування учнів на пошук в технологічному процесі «вузьких місць», тобто таких його елементів, які можна удосконалити. Формована при цьому критичність мислення обов'язково повинна носити конструктивний характер – знайшовши недолік, учень повинен пропонувати способи його усунення на основі отриманих раніше професійних знань.
Ув’язування усіх вищезгаданих компонентів у єдину методику виробляються з урахуванням ряду конкретних факторів: посади інженера-педагога; його виробничого досвіду, можливості матеріально-технічної бази ПТНЗ і т.д.
Розвиток професійний важливих якостей і властивостей
особистості учня в процесі технічної творчості.
Якості особистості – симптомокомплекси психічних властивостей, що утворюють її індивідуальність, мотиви, спрямованості.
Професійно важливими є якості особистості, що визначають ефективність професійної діяльності.
Розрізняють загальні для всіх професій і конкретнопрофесійні професійно важливі якості, які необхідні для успішної діяльності в рамках певної професії.
До загальнопрофесійних якостей відносяться такі як: відповідальність, ретельність, сумлінність, працездатність, надійність у роботі, дисциплінованість і ін.
До конкретнопрофесійних якостей, наприклад монтажника РЕА, відносяться: уважність, наполегливість, посидючість, акуратність, точність. В інженера-педагога такими якостями є: справедливість, вимогливість, уміння співчувати і доброзичливість, дбайливість, чуйність, чесність і порядність, самовладання і витримка, комунікативність і ін.
Конкретнопрофесійні професійно важливі якості формуються і розвиваються шляхом вибору таких форм технічної творчості, що безпосередньо орієнтовані на професію. Наприклад, у монтажників, регулювальників, слюсарів-збирачів радіоапаратури професійно важливі якості успішніше усього можуть розвиватися в гуртку радіотехнічного конструювання. У швачок-мотористок - у гуртках крою і шиття, конструювання одягу.
Зміст роботи клубів і гуртків технічної творчості.
Зміст роботи клубів і гуртків технічної творчості визначається планом і програмою роботи, що розробляються їхніми керівниками з обов’язковим обліком думок гуртківців. При цьому категорично варто уникати дублювання програм спеціальної технології чи інших предметів профтехциклу.
У результаті співбесіди, аналізу раніше виготовлених саморобок, спостережень у ході перших занять визначається рівень творчої підготовленості учнів.
Після цього складається система індивідуальних завдань для кожного гуртківця.
Успішність роботи гуртка багато в чому визначається матеріально-технічною базою гуртка, що визначає можливість виконання плану і програми, а також програми індивідуального творчого розвитку.
Роботи учнів необхідно експонувати як усередині училища, так і на міжучилищних конкурсах і оглядах. При цьому в підготовці експозиції повинні брати участь усі гуртківці, що сприяє формуванню почуття колективізму, відповідальності, товариства.
Так, наприклад, план роботи гуртка технічної творчості «Електронна телефонія» може бути наступним.
Зміст роботи |
Термін виконання. |
Розділ І. Організаційна робота |
|
1. Комплектування гуртка. 2. Складання плану роботи. 3. Підготовка і комплектація учбово-матеріальної бази. |
Вересень —11— . Жовтень |
Розділ II. Поглиблення і розширення професійно-технічних знань |
|
1. Теоретичний курс. Вивчення схем телефонної апаратури. Вивчення додаткових сервісних пристроїв телефонної апаратури. Вивчення електронних схем телефонної апаратури, що виникають несправностей. 2. Освоєння інструментів і устаткування, що використовується для ремонту телефонної апаратури і таксофонів. Техніка безпеки при роботі в майстернях. 3. Огляд новинок технічної інформації, підготовка доповідей і виступ з ними. |
Листопад Грудень Листопад-Грудень |
Розділ III. Організація практичних робіт |
|
1. Ремонт, реставрація, складання телефонних апаратів для виставки телефонного устаткування. 2. Виготовлення монтерських трубок. 3. Виготовлення тональних викличних пристроїв. 4. Виготовлення телефонних апаратів. 5. Виготовлення і відпрацьовування блоків і схем тренажерів для монтерів ГТМ. 6. Виготовлення макетів телефонних апаратів. 7. Виготовлення приладів по індивідуальних схемах. |
II півріччя —11— —11— —11— Березень Квітень Травень |
Розділ ІV. Участь у виставках . |
|
Представлення експонатів для виставки, присвяченої Дню радіо: електронний телефонний апарат, телефонні апарати різних систем, універсальна монтерська трубка й ін. |
Квітень-Травень |
УЗАГАЛЬНЕННЯ
Творчість – процес людської діяльності, що створює якісно нові матеріальні і духовні цінності.
Технічна творчість – це ефективний засіб виховання, цілеспрямований процес навчання і розвитку творчих здібностей учнів у результаті створення матеріальних технічних об'єктів з ознаками корисності і новизни.
Завданням технічної творчості є розвиток розумової активності, прагнення добувати знання і формувати уміння для виконання практичної роботи, самостійності у рішенні поставленої задачі, працьовитості, винахідливості тощо.
Мета навчання основам творчої праці – розбудити інтерес, а потім створити і закріпити творче відношення до професійної діяльності, що виражається в активній раціоналізаторській і винахідницькій діяльності.
Основними формами технічної творчості є бригада раціоналізаторів, технічний гурток (гурток технічної творчості), творче завдання, учнівське конструкторське бюро, передвипускна виробнича практика, екскурсії на виставки наукових досягнень тощо.
Зміст роботи клубів і гуртків технічної творчості визначається планом і програмою роботи, що розробляються їхніми керівниками з обов’язковим обліком думок гуртківців.
Література для самоосвіти
1. Педагогічна книга майстра виробничого навчання: Навч.-метод. посібник / Н.Г. Ничкало, В.О. Зайчук, Н.М. Розенберг та ін.: За ред. Н.Г. Ничкало. – К.: Вища школа, 1994. – С. 189-206.
2. Профессиональная педагогика: Учебник для студентов, обучающихся по педагогическим специальностям и направлениям. – М.: Ассоциация "Профессиональное образование", 1997. – С. 289-296.
3. Сафронова Г.Я. Техническое творчество – средство формирования профессионального мастерства учащихся ПТУ: Методические рекомендации. – М., 1990. – 79 с.
4. Техническое творчество учащихся: Учеб. пособие для студентов пединститутов и учащихся педучилищ по индустр.-пед. спец./ Под ред. Ю.С. Столярова, Д.М. Комского. – М.: Просвещение, 1989. – 223 с.
5. Алексеев В.Е. Организация технического творчества учащихся. – М.: Высш. шк., 1984. – 46 с.
6. Борисов В.Г. Кружок радиотехнического конструирования. – М.: Просвещение, 1990. – 224 с.
7. Комский Д.М. Кружок технической кибернетики: Пособие для руководителей кружков. – М.: Просвещение, 1991. –192 с.
8. Путилин В.Д. Развитие творческой активности учащихся профтехучилищ в учебное и внеучебное время. – М., 1983.
9. Халемский Г.А. Подготовка молодежи к рационализаторской и изобретательской деятельности. – М.: Высш. шк., 1991. – С. 86-121.
ПИТАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ
1. Дайте визначення поняттю “творчість”.
2. Що таке “технічна творчість”?
3. Перерахуйте основні завдання технічної творчості.
4. Що є метою технічної творчості?
5. Яка роль технічної творчості в опануванні робітничими професіями?
6. Дайте коротку характеристику рівнів технічної творчості.
7. Які є форми технічної творчості?
8. Назвіть основні компоненти методики формування творчих умінь учнів ПТНЗ.
9. Які професійно важливі якості і властивості особистості учня розвиваються в процесі технічної творчості?
10. Розкрийте зміст роботи клубів і гуртків технічної творчості.
25 26 27 28 29 Наверх ↑