5.Функції і модель підприємництва.
Можна виділити такі основні функції підприємництва за напрямками діяльності підприємця:
1. Фінансова – ведення фінансів і обліку (мобілізація необхідного капіталу та управління використанням капіталу і доходів).
2. Кадрова – відбір та прийом на роботу, підготовка, розстановка працівників, стимулювання, розв’язання трудових конфліктів.
3. Матеріально-технічне постачання та інформаційне забезпечення - придбання устаткування, матеріалів, інформації та ін.
4. Виробнича – процес перетворення сировини в продукцію.
5. Маркетинг – вивчення ринку та управління процесом збуту.
Це основні функції, яки постійно здійснюються у процесі господарської діяльності. Окрім основних, періодично виконуються додаткові функції, які виконуються періодично:
1. Розповсюдження підприємницьких ідей і досвіду управління (передового досвіду).
2. Науково-дослідні та проектні роботи по розробці нових технологій та нової продукції.
3. Зв’язки із громадськістю (паблик рилейшнз) - управління відносинами між підприємством та громадськими структурами та засобами масової інформації.
В сучасній економічній літературі пропонуються й інші варіанти переліку головних функцій підприємництва. [1, 2]: інноваційна (творча); ресурсна (мобілізація матеріальних, фінансових, трудових, інформаційних ресурсів); організаційна (організація виробництва, збуту, реклами тощо), стимулююча (формування мотиваційного механізму ефективної праці).
Модель підприємництва складається з двох частин:
Мікросередовище – це середовище прямого впливу на підприємство і суб’єкти, з якими підприємство вступає в безпосередній контакт, тобто інституціональне середовище. Дане підприємство є ядром мікросередовища.
Макросередовище – це умови та відносини, що впливають на підприємство та його мікросередовище опосередковано. Це географічне, демографічне, науково-технічне, екологічне, правове, соціально-культурне, економічне, міжнародне середовище.
Наведена модель показує підприємство з його п’ятьма основними функціями, чотири з яких (фінансова, кадрова, матеріально-технічне постачання, маркетинг) передбачають відносини із зовнішніми блоками – інституційним середовищем.
Кожна функція взаємодіє з будь-якою іншою функцією та зовнішніми блоками (рис. 1).
25 26 27 28 Наверх ↑