Інституціоналізм
Інституціоналізм - це напрямок економічної думки, який не зупиняється на дослідженні чисто економічних відносин, а вводить до аналізу цілий комплекс умов і факторів, що впливають на економічне життя. Розглядається роль таких суспільних інститутів, як форми господарської організації, норми поведінки соціальних груп, юридичні закони, стереотипи мислення і масової суспільної свідомості, звичаї та традиції.
Історичні умови:
1. Інтенсивний характер процесів концентрації та централізації капіталу в США та виникнення на цій основі монополістичних угруповань в промисловості і банківській сфері;
2. Посилення ролі фінансового капіталу.
3. Зміна соціальної структури суспільства:
- формування і зростання середнього класу;
- розорення дрібних та середніх господарств ;
4. Загострення соціальних суперечностей.
Особливості економічних поглядів:
Незадоволеність "нежиттєздатністю" висновків класичної і неокласичної теорії, особливо, статичним характером ортодоксальної теорії цін.
Прагнення до створення інтегральної економічної теорії, що поєднує економіку, психологію, юриспруденцію, антропологію. Міждисциплінарний підхід до вивчення економічних явищ.
Відмова від емпіризму в економічній науці. Потяг до детальних кількісних досліджень.
Предметом вивчення є роль Суспільних інститутів в економічному житті суспільств, а також мегатенденції розвитку людства.
Методи дослідження:
-історико-генетичний;
-психологічний;
-описово-статистичний;
-правове трактування економічних процесів;
-математичні методи;
-макроекономічний аналіз.
Основні течії:
1. Ранній:
- соціально-психологічний (Т. Веблен);
- соціально-правовий (Д. Коммонс);
- кон'юнктурно-статистичний (У. Мітчел);
2. Повоєнний:
- трансформаційний (Г. Мінз, А. Берлі, Дж. М. Кларк, С. Куз-нець);
-інституційно-соціолоґічний(Ф.Перу);
3. Сучасний:
- технологічний детермінізм (У. Ростоу, Дж. К. Гелбрейт, І Р. Хейлбронер, О. Тоффлер, Д. Белл).
Американський філософ, економіст, психолог і антрополог Торстейн Веблен (1857-1929) (“Теорія бездіяльного класу”, “Інженери та система цін”, “Властність відсутнього”) вважає:
1. Предметом економічної науки "інституції"— інстинкти людини, які проявляються в економічному житті під впливом суспільноі психології (інстинкти самозбереження, суперництва та інше).
2. Панівне положення корпорацій здійснює різнобічний суспільний і , психологічний Вплив на споживача (зростання цін, реклама, "показне споживання", і т. п.), примушуючи його приймати рішення, вигідні крупним монопольним угрупованням, що призводить до зниження ефективності використаній у виробництві ресурсного потенціалу країни. Виходом з такої ситуації може слугувати перехід влади у суспільстві до інженерно-технічного персоналу, здатного перетворити економіку у систему, більш чутливу до дійсних потреб споживачів.
Наступним представником є Джон Р. Коммонс (1862-1943). Економіст, психолог, лідер "Американської Федерації праці". ("Правові заіючаткування капіталізму" (1924); "Інституційна економіка" (1934); "Економіка колективних дій"(1950).
Він створив правовий варіант інституціалізму, зосередивши увагу на вивченні діяльності юридичних інститутів, що забезпечують функціонування економічних відносин. Здійснив спробу доведення першості права над економікою. Визначив сутність капіталізму ринковими відносинами, що проявляються у формах недосконалої конкуренції. Довів необхідність державного втручання у формі юридичних законів, що обмежують монополізм і прояви недобросовісної конкуренції. Еволюцію і прогрес суспільства пов'язав з соціальними конфліктами, які необхідно усувати .мирним шляхом за допомогою юридичних процедур. Метою останніх вважає забезпечення взаємопоро-зуміння і співробітництва бізнесу і найманої праці.
Уеслі Клер Мітчелл (1874-1948). Економіст, статистик "Лекції про типи економічної теорії" (1935); "Цикли ділової активності" (1913).
1. Вважає, що економічні проблеми тісно пов'язані з неекономічними, . які зумовлюють поведінку і мотивацію діяльності людей у ; суспільстві. Зосереджує увагу на аналізі впливу неекономічних факторів на економіку.
2. Акцентує увагу на необхідності посилення в економічних дослідженнях ролі статистичного аналізу і встановлення закономірних зв'язків між показниками.
3. Створив концепцію безкризового економічного циклу, який стає можливим завдяки впровадженню різних варіантів державного регулювяння, основними з яких є:
-страхування безробіття;
-індикативне планування;
-контроль над банківським кредитом
25 26 27 28 29 30 Наверх ↑