ТЕМА 05. ФУНКЦІОНАЛЬНІ УЧАСНИКИ ІНВЕСТИЦІЙНОГО ПРОЦЕСУ.
На різних етапах освоєння інвестицій (передпроектні дослідження, планування, проектування, реалізація та експлуатація об’єктів) потрібні господарські зв’язки інвесторів з іншими учасниками інвестиційного проекту.
Інвестори на основі договорів залучають до спільної інвестиційної діяльності різні фірми, які надають різні спеціальні послуги або виконують різного роду роботи.
Такими функціональними учасниками інвестиційного процесу є:
фірми – девелопери – які самостійно здійснюють пошук найбільш вигідного варіанту вкладання коштів інвестора, розробку проекту, його фінансування, реалізацію та введення в експлуатацію. За свої послуги девелопер отримує від 5 до 10 % від загальної суми інвестицій. Як правило, в договорі з девелопером передбачаються умови, коли інвестор може відмовитись від проекту. Тоді фірма – девелопер стає власником проекту і відшкодовує інвестору збитки та втрачений прибуток.
В ряді випадків для інвестора економічно доцільно відмовитись від будівельно – монтажних робіт і придбати завершені споруди, будівлі або незавершений об’єкт (що особливо характерно для України). Ці послуги для інвестора виконують фірми – ріелтери – тобто посередник по торгівлі нерухомим майном.
Вони співпрацюють з продавцями нерухомості на основі укладених договорів. Плата за послуги фірми – ріелтера коливається від 3 до 10 % від суми угоди, в залежності від складності об’єкту та кон’юнктури ринку нерухомості.
Ріелтери намагаються укладати з клієнтами ексклюзивні угоди на продаж нерухомості, так як в противному випадку вся робота ріелтерів може бути виконана даремно, а комісійну винагороду отримає конкуруюча фірма. Для успішної роботи ріелтеру необхідно мати якнайбільше коло стабільних клієнтів (продавців та покупців). При успішній угоді (операції) ріелтер отримує комісійні як від продавців, так і від покупців нерухомості.
В США вся інформація про нерухомість розповсюджується через комп’ютерну мережу асоціаціям, які займаються продажем нерухомості. Любий ріелтер може приймати участь в купівлі – продажу і в разі успіху отримувати свою долю комісійних.
На Україні створена Асоціація ріелтерів, функції якої зводяться до методичної організації курсів для своїх членів. В майбутньому потрібно створити комп’ютерну інформаційну мережу з тим, щоб ріелтери займалися не лише реалізацією житла, але й промислових, комунальних та культурних об’єктів.
Інжинірінго – консалтингові фірми – які на умовах договору розробляють різного роду інформаційну, науково – технічну, проектно – кошторисну документацію. Такі фірми розпоряджаються значною кількістю типових проектів, які відповідають світовим стандартам. Вони накопичують банки даних про розміщення об’єктів інвестування, технічні умови виконання будівельно – монтажних робіт, про регіональні рівні цін на інвестиційні товари і публікують цю інформацію в періодичних довідниках.
Інжинірингова фірма на замовлення окремого інвестора може виконувати техніко – економічне обґрунтування проекту, розробити бізнес – план, моніторинг проекту, технічний нагляд при його виконанні і т.д.
Будівельні фірми – виконують весь комплекс робіт: проектно – пошукові; будівельні; монтажні; пуско – налагоджувальні та здача об’єкту інвестору “під ключ”. Свої послуги пропонують також відносно невеликі фірми, які спеціалізуються на виконанні окремих видів робіт.
Вступаючи в договірні відносини з любим учасником інвестиційного проекту, інвестор обов’язково скористується послугами аудиторської фірми. Їх функція – перевірка фінансово – господарської діяльності як самого інвестора, так і його партнерів.
Аудитори мають ліцензії на право здійснення перевірок фінансово – господарської діяльності і займаються виключно аудиторським обслуговуванням на території тієї держави, яка видала їм сертифікат. На Україні створена асоціація аудиторів, їх діяльність регулюється Законом України “Про аудиторську діяльність”, проте аудиторських фірм і окремо аудиторів сертифіковано ще недостатньо.