6.4 При відкритих переломах в рану можуть попасти забруднення. Необхідно перев’язати рану.
При переломі хребта необхідно під спину дуже обережно підкласти дошку або перевернути потерпілого обличчям вниз. Заборонено допускати перегину тулоба, оскільки це може призвести до пошкодження спинного мозку.
Падіння та удари часто супроводжуються важкими пошкодженнями черепа та струсом мозку. Ознакою черепної травми є кровотеча з вух та блювання. Ознакою струсу мозку є головний біль, нудота, блювання, втрата свідомості. Без втрати свідомості діагноз «струс мозку» лікарі не ставлять.
Потерпілого необхідно покласти на спину, накласти на голову пов’язку, прикласти до голови холодну примочку. До прибуття лікаря потерпілому необхідно забезпечити повний спокій.
Перелом і вивих ключиці супроводжується різким болем, який посилюється при русі плечового суглоба. Необхідно в підмишечну впадину покласти тампон м’якої тканини або вати і прибинтувати зігнуту під прямим кутом руку до тулоба.
При травмі кінцівок незалежно від того, чи відбувся перелом або вивих, необхідно забезпечити повну нерухомість. Необхідно прибинтувати до руки (ноги) шину або палку, щоб зафіксувати нерухомість пошкодження.
Допомога при опіках та обмороженнях. Опіки бувають термічні (вогонь, пар, кип’яток), хімічні (кислоти), електричний (електричний струм, вольтова дуга).
Розрізняють три ступені опіків:
I ступінь - почервоніння;
II ступінь - почервоніння, піхурі з рідиною;
III ступінь - відмирання і відривання тканини.
З обпечених частин тіла заборонено знімати пошкоджений одяг, який прилип до тіла, а пов’язку (стерильну) накладають поверх частин одягу. Не дозволяється нічого витирати з рани, бо при цьому травмується шкіра. При хімічних опіках в першу чергу потрібно промити рану великою кількістю води.
Обмороження відноситься до термічних пошкоджень. При обморожені в першу чергу вражаються кровоносні судини і порушується кровообіг. Для встановлення кровообігу відкриті частини тіла розігрівають розтиранням, спочатку на морозі, а потім в теплому приміщенні. Снігом розтирати не дозволяється, бо це приведе до пошкодження шкіри.
Розтирають ватою, змоченою спиртом, або горілкою до тих пір, поки не почервоніє шкіра, а потім перев’язують. Якщо з’явились піхурі, то розтирати не потрібно, а перебинтувати і відправити в лікарню.
25 26 27 28 29 30 Наверх ↑