6.3. Перша допомога при травмах
Поранення. Розрізняють рани проникаючі та непроникаючі. Проникаючі більш небезпечні, оскільки можуть бути вражені внутрішні органи і кісткова система.
Проникаючі рани можуть викликати внутрішню кровотечу. При наданні допомоги при пораненнях необхідно знати наступні правила:
- не потрібно промивати рану водою, або змащувати мазями, оскільки це може занести бруд з поверхні шкіри, що викличе гноїння;
- не слід витирати забруднення з рани;
- не слід забирати з рани згустки крові, бо це може викликати кровотечу;
- перед наданням допомоги потрібно добре вимити руки.
Для надання долікарської допомоги використовують індивідуальні пакети, якими перебинтовують рану, а якщо немає індивідуального пакету, то потрібно використати чисту тканину і на неї накапати розчин йоду в вигляді плями більше рани. Не слід рану або тканину змочувати йодом, бо це може викликати опіки.
Допомога при кровотечі. Кровотеча є одним із найчастіших ускладнень важкої травми. Серцево-судинна система дорослої людини містить в собі 5...5,5 літрів крові. За 1 годину серце перекачує біля 350 літрів крові. Тому при сильній кровотечі людина дуже швидко може втратити значну частину крові, а це приводить до смерті.
Кровотеча буває артеріальною і венозною. Артеріальну кровотечу зупинити важко і вона є більш небезпечною. Ознакою її є сильний потік крові яскраво червоного кольору, а ознакою венозної - потік темно-вишневого кольору.
Кровотечу необхідно зупинити при любій її інтенсивності. Якщо кровотеча не сильна, то можна обмежитися накладанням тугої пов’язки, а рану змастити розчином йоду.
При сильній кровотечі використовують інші методи. В деяких випадках кровотечу можна зупинити при перегинанні кінцівок в суглобах. В ямку в місці згину, яка знаходиться вище рани, вкладають тампон з любої тканини. Потім сильно згинають суглоб. При цьому стискується артерія, яка веде кров до рани.
При переломі кістки на пораненій кінцівці такий метод зупинки використати неможливо, тому використовують спеціальний гумовий жгут для перев’язки. Жгут накладають поверх одежі, пульс не повинен прослуховуватись. Неможливо тримати жгут в теплий період року більше 2-х годин, а в холодний - більше 1 години. Після цього потрібно жгут зняти на 10 хвилин, щоб забезпечити приток крові. Для надання допомоги при сильній кровотечі кровоносні судини потрібно притискувати пальцями рук.
Кровотеча із внутрішніх органів дуже небезпечна. При ній блідніє обличчя, спостерігається запаморочення. В цьому випадку до місця травми необхідно прикласти міхур з льодом або холодною водою. Якщо є підозріння, що кров тече з черевної порожнини, то не потрібно давати пити воду.
При кровотечі із носа потерпілого необхідно посадити і трішки нахилити вперед голову, накласти на переносицю і на шию холодну пов’язку.
Допомога при переломах, вивихах, ушибах. Переломи кісток, вивихи суглобів та розтяження зв’язок супроводжується сильним болем, який різко посилюється при спробі змінити положення пошкодженої частини тіла. Тому в першу чергу необхідно надати кінцівці найбільш зручне положення.
25 26 27 28 29 30 Наверх ↑