3.5.2. Акустичне забруднення

Основними джерелами шуму в містах та других населенних пунктах є автотранспорт, залізничний та повітряний транспорт та промислові підприємства. Автотранспорт створює рівні шумів на вулицях від 82 до 95 дБА. Рівень вуличного шуму визначається інтенсивністю, швидкістю та характером (складом) транспортного потоку, а також залежить від планіровочних факторів (профіль вулиць, висота та щільність забудівлі), покриття проїзної частини та наявністю зелених насаджень. Автомобілі створюють на території промислових міст значні рівні шуму, які розповсюджуються на примагістральній території та проникають в середину жилої забудівлі. Рекомендуються наступні методи ослаблення шумового впливу на навколишнє середовище: зменшення швидкості руху транспорту та заборона руху окремих видів автомобілей по деяким трасам в визначений час доби; удосконалення транспортних засобів; покращення звукоізоляції будинків та споруда протишумових екранів повздовж швидкісних автотрас.

Значні рівні шумів створює залізничний транспорт: електропоїзд - 93 дБА, пасажирський - 91 дБА, вантажний - 92 дБА на відстані 7,5 м від поїзда, який рухається. Рівні шуму при русі поїздів на відкритих лініях метрополітену складає 70...80 дБА. Найбільш шумним з всіх видів міського транспорту є трамвай. Трамвай створює шумові навантаження при русі (на 10 дБА вищі, ніж колеса автомобіля), при роботі двигуна та відкриванні дверей. Зниженню рівня трамвайного шуму сприяє покращання стану трамвайних колій, а також зміна конструкції вагону.

Повітряний транспорт створює еквівалентні рівні звуку до 80 дБА, а максимальні рівні досягають 108 дБА. Для зменшення шуму використовують спеціальні прийоми пілотування при злеті та посадці, більш круті траєкторії, низькі режими роботи двигуна, раціональна організація повітряного руху (вибір направлення полос, які минають населені пункти), раціональне планування та інш.

Нормування шумів для умов міської забудівлі проводиться в відповідності зі СНиП «Захист від шуму». Наприклад, для квартир та жилих кімнат норми встановлюють 30 дБА, класних кімнат - 40 дБА. Ці норми наведені для нічного часу доби (від 23 до 7 годин), а в денні часи норми слід збільшити на 10 дБА.

До містобудівних заходів щодо зменшення шуму відносяться: збільшення відстані між захищаємим об’єктом та джерелом шуму; використання акустичних екранів - відкосів, стін, споруд-екранів; раціональне розміщення шумних та захищаємих об’єктів; використовування рельєфу місцевості, заглиблення трас магістральних вулиць; використання вільної забудівлі (зі сторони вулиці розташовують екрануючі будинки тимчасового перебування людей - магазини, столові, ательє, а за ними - житлові будинки); насадження дерев.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30  Наверх ↑