МІЖНАРОДНИЙ МЕНЕДЖМЕНТ

1.1. Анотація курсу

В умовах інтенсифікації інтеграційних процесів у світовій економіці, поширення ознак економічного глобалізму все важливішими стають питання формування і застосування технологій, методів та інст-рументарію управління міжнародними компаніями як провідними суб’єктами міжнародної економічної діяльності. Цим обумовлена потреба включення до навчальної програми підготовки магістрів за економічними спеціальностями дисципліни “Міжнародний менеджмент”.

Мета курсу: формування системи теоретичних знань і практич-них навичок з управління діяльністю міжнародних корпорацій.

Завдання курсу:

– вивчення сучасних теоретичних основ і середовища міжнародного менеджменту;

– засвоєння технологій управління міжнародними корпорація-ми, методів розв’язання ключових проблем розвитку за умов глобалізації;

– формування вмінь застосовувати методи та інструментарій міжнародного менеджменту на українських підприємствах.

Предмет курсу: система управлінських відносин, методів та інструментів у міжнародних корпораціях.

Зміст дисципліни розкривається у:

– лекційному матеріалі, структура якого логічно підпорядкована досягненню основної мети і розв’язанню поставлених завдань;

– тематиці семінарських занять, орієнтованих на виявлення сучасних тенденцій діяльності міжнародних компаній і формування вмінь застосовувати отримані знання в реаліях українського бізнесу;

– питаннях, що передбачені для самостійного вивчення студен-тами з наступним представленням доповіді та її обговоренням в аудиторії (мета самостійної роботи – набуття навичок пошуку, обробки та узагальнення інформації з питань міжнародного бізнесу).

4.2. Програма дисципліни

ТЕМА 1. Суть і характерні риси міжнародного менеджменту

Міжнародний бізнес: сутність, розвиток, характерні риси. Сутність міжнародного менеджменту. Порівняльна характеристика функцій менеджменту для національних і міжнародних компаній. Поняття порівняльного менеджменту. Класифікація міжнародних компаній. Ви-значення ступеня “міжнародності” господарської діяльності. Функціональна структура міжнародного менеджменту. Особливості виробничого менеджменту міжнародної фірми. Якісні зміни основних елементів менеджменту в процесі еволюції корпорацій.

ТЕМА 2. Середовище міжнародного менеджменту

Можливості виходу української фірми на зовнішній ринок. Рольові функції міжнародного менеджера. Економічний, правовий і політичний аналіз у контексті завдань міжнародного менеджменту. Комплексний аналіз культурного зовнішнього середовища та врахування національних стереотипів поведінки у міжнародному менеджменті. Зміст дилеми “конвергенція – дивергенція” щодо розвитку культурного середовища міжнародного менеджменту.

ТЕМА 3. Стратегічне планування і процес прийняття

рішення в міжнародних корпораціях

Стратегічні рішення з міжнародної діяльності. Оцінка і вибір країн. Оптимізація розподілу ресурсів між країнами за допомогою мат-риць “можливості – ризик” та “привабливість країни – конкурентоспро-можність компанії”. Модель “чотирьох фільтрів” Р. Волвурда. Застосування стратегій диверсифікації та концентрації залежно від харак-теристик товарного ринку. Модель тріади К. Омає. Розподіл функцій стратегічного управління між різними рівнями управління багатонаціональною корпорацією (БНК) за схемами “фінансова група”, “конгломерат”, “концерн”. Сутність та етапи планування міжнародної портфельної стратегії БНК. Багатонаціональні та глобальні стратегії міжнародного менеджменту. Типізація стратегій міжнародної конкурентоспроможності. Гібридна стратегія учасників міжнародних альянсів.

ТЕМА 4. Організаційний розвиток міжнародних корпорацій

Організаційні структури багатонаціональних корпорацій: характерні риси, переваги і недоліки. Ідеально-типові організаційні моделі ТНК. Вихід на зарубіжні ринки через входження до організаційної мережі. Причини і зміст реструктуризації багатонаціональної компанії на макро- і мікрорівнях.

ТЕМА 5. Управління людськими ресурсами

в міжнародних корпораціях

Корпоративна культура: зміст, функції, рівні, види, особливос-ті трансформації. Концепція управління “культурним розмаїттям”. Підходи до формування кадрової політики в різних країнах світу. Категорії працівників для зарубіжних операцій. Переваги і недоліки залучення експатріантів. Особливості відбору, навчання персоналу, мотивації та оплати праці. Моделі кар’єрного зростання. Етно-, полі- та геоцентрична стратегії заміщення посад. Стратегії використання працівників материнської організації в іноземних філіях БНК. Особливості формування міжнародного колективу.

ТЕМА 6. Керування, комунікації, контроль

і звітність в міжнародних корпораціях

Місце прийняття рішень: аспекти централізації та децентралізації. Специфіка управління комунікаціями у багатонаціональній компанії. Дослідження середовища міжнародного бізнесу і контроль у міжнародній корпорації. Вимоги до формування систем звітності та оцінювання роботи філіалів міжнародних корпорацій. Управління у специфічних ситуаціях.

ТЕМА 7. Маркетингові стратегії міжнародних корпорацій

Специфіка проблем міжнародного маркетингу. Сутність і класифікація маркетингових стратегій. Міжнародний життєвий цикл товару та його вплив на маркетингові стратегії ТНК. Політика головної компанії БНК щодо розробки та розвитку продуктів. Вибір та аналіз розміру ринку. Аргументи на користь модифікації та уніфікації товарів. Ціноутворення на міжнародному ринку. Реклама і просування продукції на ринок. Фірмові знаки. Розподіл продукції.

ТЕМА 8. Технологічна політика міжнародних корпорацій

Цілі та напрямки технологічної політики багатонаціональної компанії. Політика глобального центру та політика поліцентризму у міжнародних науково-дослідних дослідно-конструкторських роботах (НДДКР). Розподілена та інтегрована системи технологічного розвитку БНК. Моделі оптимізації розміщення науково-дослідних і конструк-торських підрозділів БНК. Стратегія науково-технічного співробітницт-ва. Планування та організація міжнародних НДДКР.

ТЕМА 9. Фінансовий менеджмент міжнародних корпорацій

Причини невизначеності в діяльності міжнародного менеджера. Завдання міжнародного фінансового менеджменту. Внутрішня фінансова структура міжнародної корпорації. Теоретичні аспекти фінансової діяльності міжнародних корпорацій. Теорія Модільяні-Міллера. Фінансові рішення у міжнародному менеджменті. Особливості трансферного ціноутворення та оподаткування діяльності ТНК. Валютний ризик і стратегії його хеджирування.

ТЕМА 10. Фінансування зовнішньої торгівлі

Фінансування експорту. Факторинг і форфейтинг. Особливості страхування експорту. Способи фінансування імпорту.

ТЕМА 11. Інвестиційні операції міжнародних корпорацій

Суть та умови прямого іноземного інвестування. OLI-підхід. Трансфер активів і реалізація цільової функції міжнародних корпорацій. Місце і роль цінних паперів у міжнародному інвестиційному процесі. Міжнародний ринок інвестицій і міжнародні інвестиційні компанії.

ТЕМА 12. Етика і соціальна відповідальність

міжнародних корпорацій

Етика у міжнародному бізнесі. Основні напрямки і принципи етики. Складові міжнародного бізнес-етикету. Специфіка переговорного процесу за участю представників різних країн. Етичні норми реклами. “Клієнтурний”, “антиклієнтурний” та “псевдоклієнтурний” типи поведінки організацій. Концепція соціальної відповідальності. Класифікація зацікавлених груп, що впливають на діяльність міжнародних компаній.

ТЕМА 13. Наслідки діяльності транснаціональних корпорацій

Соціально-економічні наслідки діяльності міжнародних корпорацій. Переваги і недоліки господарської діяльності ТНК. Політика ТНК щодо створюваних спільних підприємств у приймаючих країнах.

ТЕМА 14. Становлення глобального менеджменту

Концепції глобального управління. Основні аспекти глобального менеджменту. Джерела та чинники досягнення глобальної конкурентоспроможності. Перешкоди на шляху глобальної конкуренції. Поняття метанаціональної компанії. Система управління знаннями.

4.3. Плани семінарських занять

Заняття 1

1. Оцінка перспектив і ймовірних форм участі господарюючих суб’єктів України у міжнародному бізнесі.

2. Співвідношення категорій “менеджмент зовнішньо-економіч-ної діяльності”, “міжнародний менеджмент”, “порівняльний менеджмент”.

3. Порівняльна оцінка соціокультурного, правового та соціально-економічного середовища України та можливих країн-партнерів.

Заняття 2

1. Конкурентні стратегії транснаціональних корпорацій.

2. Оцінка елементів синергізму і конкуренції в діяльності міжнародних стратегічних альянсів. Процедури міжнародного злиття і поглинання фірм.

3. Переваги і недоліки централізації у прийнятті стратегічних рішень в міжнародному масштабі.

4. Організаційна структура міжнародної компанії: принципи побудови, класифікація різновидів, причини і наслідки змін.

Заняття 3

1. Організаційна культура і організаційний клімат у міжнародній корпорації. Проблеми соціалізації в умовах “культурного розмаїття”.

2. Особливості становлення і розвитку транснаціональної робочої сили. Проблеми ротації кадрів у світовому масштабі.

3. Масштаби комунікативного простору міжнародного менеджера.

Заняття 4

1. Особливості організації контролю та комунікаційних каналів у БНК.

2. Особливості формування маркетингової стратегії БНК: розподіл повноважень між головною компанією та філіалами у різних країнах.

3. Переваги та недоліки стандартизованого та індивідуалізованого підходів до формування комплексу маркетингу.

4. Специфіка ціноутворення на міжнародному рівні. Вимоги до організації та проведення рекламної компанії БНК.

Заняття 5

1. Інноваційний характер організаційної поведінки міжнародних корпорацій.

2. Методи та інструменти управління технологічним розвитком у міжнародному менеджменті.

3. Аналіз взаємозв’язків між технологічною стратегією міжнародної компанії та спрямованістю її експортно-імпортної діяльності на різних ринках.

Заняття 6

1. Особливості становлення і розвитку транснаціональних фінансів. Структура і спрямованість фінансових потоків в межах ТНК.

2. Принципи прийняття і специфіка виконання рішень щодо валютно-фінансового забезпечення міжнародного бізнесу.

3. Оцінка передумов і наслідків участі ТНК в глобальних інвес-тиційних проектах.

4. Фінансування експортно-імпортних операцій: традиційні та нетрадиційні способи.

Заняття 7

1. Оцінка соціальних ефектів і втрат у результатах діяльності міжнародних компаній.

2. Адаптація міжнародних компаній до умов наддержавного регулювання їх діяльності.

3. Аналіз можливостей впливу зацікавлених груп на діяльність БНК.

4. Проблеми становлення глобального менеджменту. Аналіз передумов, суттєвих ознак, перспектив поширення і передбачуваних наслідків економічного глобалізму.

4.4. Тематика рефератів

1. Зарубіжний досвід в управлінні якістю продукції.

2. Зарубіжний досвід інноваційного менеджменту.

3. Зарубіжний досвід кадрового менеджменту.

4. Зарубіжний досвід фінансового менеджменту.

5. Характеристика змін у міжнародному політико-правовому середовищі.

6. Характеристика змін у міжнародному економічному середовищі.

7. Характеристика змін у міжнародному соціальному середовищі.

8. Міжнародна конкурентоспроможність підприємств: поняття, стратегія, проблеми і шляхи їх розв’язання.

9. Міжнародні стратегічні альянси: поняття, особливості організації та причини розпаду.

10. Порівняльний аналіз глобальних і багатонаціональних стратегій міжнародних корпорацій.

11. Еволюція організаційних структур міжнародних корпорацій.

12. Особливості стратегій міжнародного злиття і поглинання фірм.

13. Управління культурним розмаїттям в умовах глобалізації.

14. Механізм трансферного ціноутворення та запобігання транс-ферним ризикам.

15. Особливості розробки та реалізації міжнародних інвестиційних проектів.

16. Досвід транснаціональних корпорацій у сфері брендінгу.

17. Етапи транснаціоналізації: попередній досвід та оцінка перс-пектив.

18. Наслідки діяльності транснаціональних корпорацій.

19. Глобальний менеджмент: передумови становлення і перспективи розвитку.

20. Міжнародний бізнес в Україні: проблеми і перспективи.

4.5. Питання для контролю знань

1. Розкрийте зміст категорії “міжнародний бізнес”.

2. Порівняйте зміст категорій “міжнародний менеджмент” та “порівняльний менеджмент”.

3. Порівняйте національну і мультинаціональну моделі бізнесу.

4. Проаналізуйте основні етапи еволюції міжнародного бізнесу.

5. Порівняйте стратегії “одиничного підприємства” та зовнішнього (глобального) розміщення виробництва і джерел постачання.

6. Сформулюйте вимоги до керівника, що претендує на посаду міжнародного менеджера.

7. Проаналізуйте критерії, за якими господарюючий суб’єкт може бути віднесений до “підприємств міжнародного класу”.

8. Порівняйте ознаки транснаціональних і багатонаціональних корпорацій.

9. Опишіть якісні зміни основних елементів менеджменту в процесі еволюції за схемою “національні корпорації – міжнародні корпорації – мультинаціональні корпорації – глобальні корпорації”.

10. Опишіть структуру зовнішнього середовища міжнародного бізнесу, розкрийте специфіку його географічного і галузевого аспектів.

11. Розкрийте зміст дилеми “конвергенція – дивергенція” щодо розвитку культурного середовища міжнародного менеджменту.

12. Розкрийте специфіку японської, німецької, шведської та фінської національних систем менеджменту.

13. Опишіть процедуру оцінки та вибору країн у міжнародній економічній діяльності за допомогою матриць “можливості – ризик” і “привабливість країни – конкурентоспроможність компанії”.

14. Опишіть основні процедури стратегічного планування у міжнародній фірмі.

15. Порівняйте можливості застосування стратегій диверсифікації та концентрації залежно від характеристик товарного ринку.

16. Розкрийте зміст моделі вибору закордонних ринків (модель “чотирьох фільтрів” Р. Волвурда).

17. Наведіть класифікацію екстернальних та інтернальних чинників, що впливають на вибір форми виходу на закордонні ринки.

18. Розкрийте зміст моделі тріади К. Омає.

19. Охарактеризуйте особливості розподілу функцій стратегічного планування між різними рівнями управління БНК за схемами “фінансова група”, “конгломерат”, “концерн”. Виявіть переваги та недоліки означених структур управління.

20. Розкрийте зміст та опишіть етапи планування міжнародної портфельної стратегії БНК.

21. Розкрийте специфіку застосування багатонаціональних і глобальних стратегій у міжнародному менеджменті.

22. Розкрийте зміст категорії “міжнародний стратегічний альянс” (МСА). Опишіть властивості, види, критерії значущості, переваги та недоліки МСА.

23. Опишіть технологію розробки гібридної стратегії учасників міжнародного стратегічного альянсу.

24. Наведіть класифікацію, проаналізуйте переваги і недоліки організаційних структур міжнародного менеджменту.

25. Наведіть класифікацію розподілу повноважень у керівницт-ві зарубіжними операціями.

26. Обґрунтуйте доцільність вживання категорії “організаційна мережа” для характеристики процесу виходу підприємства на зарубіжні ринки.

27. Опишіть специфіку організаційного проектування в етноцентричних, поліцентричних та геоцентричних компаніях.

28. Розкрийте зміст перебудови БНК на мікрорівні.

29. Розкрийте зміст перебудови БНК на макрорівні.

30. Охарактеризуйте основні типи конкурентної стратегії у сфері міжнародного злиття / поглинання фірм.

31. Розкрийте зміст категорії “корпоративна культура” та охарактеризуйте специфіку формування і трансформації корпоративної культури БНК.

32. Проаналізуйте характерні риси європейських поведінкових стереотипів (Франція, Англія) і американського стереотипу (США).

33. Проаналізуйте характерні риси східних поведінкових стереотипів (Китай, Японія, країни Близького Сходу і Середнього Сходу).

34. Розкрийте особливості управління людськими ресурсами у міжнародному менеджменті. Опишіть основні підходи до формування кадрової політики БНК.

35. Наведіть аргументи на користь залучення місцевих кадрів та експатріантів у закордонних філіалах БНК.

36. Сформулюйте вимоги до керуючих штаб-квартир і закордонних філіалів БНК.

37. Охарактеризуйте основні підходи до стимулювання праці персоналу БНК.

38. Порівняйте японську, романську, німецьку та англійсько-нідерландську моделі кар’єрного зростання.

39. Охарактеризуйте переваги та недоліки етно-, полі- і геоцент-ричної політики заміщення посад в БНК.

40. Опишіть основні стратегії використання працівників материнської організації в іноземних філіях БНК.

41. Охарактеризуйте принципи та етапи формування міжнарод-ного колективу.

42. Охарактеризуйте проблему балансу влади у БНК та окресліть шляхи її розв’язання. Виділіть фактори, що впливають на рівень централізації або децентралізації рішень.

43. Проаналізуйте фактори, що ускладнюють контроль в БНК, та зміну характеристик і ступеня контролю залежно від стратегії розвитку корпорації.

44. Опишіть механізми координації в БНК.

45. Сформулюйте вимоги до формування систем звітності у міжнародній компанії. Охарактеризуйте три комплекти фінансових звітів зарубіжних відділень до штаб-квартири.

46. Сформулюйте вимоги щодо оцінювання роботи філіалів БНК та їх керівників.

47. Порівняйте зміст категорій “міжнародний маркетинг”, “транс-національний маркетинг”, “глобальний маркетинг”. Охарактеризуйте основні проблеми у маркетинговій діяльності БНК.

48. Порівняйте міжнародний і внутрішній життєві цикли товару.

49. Порівняйте основні варіанти міжнародної політики головної компанії БНК щодо розробки та розвитку продуктів.

50. Опишіть критерії ранжування та методи оцінки потенціалу зарубіжних ринків.

51. Порівняйте аргументи на користь модифікації та уніфікації товарів, що поставляються на міжнародний ринок.

52. Порівняйте різні підходи до ціноутворення в БНК. Охарактеризуйте фактори, що впливають на процес ціноутворення на міжнародному ринку.

53. Охарактеризуйте методи просування продукції на міжнародний ринок та фактори, що впливають на їх вибір.

54. Сформулюйте вимоги до реклами та фірмових знаків на міжнародному ринку.

55. Розкрийте переваги інтернаціоналізації НДДКР.

56. Порівняйте політику глобального центру і політику поліцентризму як основні підходи до організації НДДКР в межах БНК.

57. Порівняйте розподілену та інтегровану системи технологіч-ного розвитку БНК.

58. Порівняйте переваги і недоліки основних стратегій ведення НДДКР власними силами та у співробітництві з іноземними партнерами.

59. Опишіть моделі, які використовуються для оптимізації розміщення науково-дослідницьких і конструкторських підрозділів багатонаціональної компанії.

60. Порівняйте способи складання бюджету міжнародних НДДКР.

61. Опишіть структури управління міжнародними НДДКР.

62. Охарактеризуйте сутність факторингових і форфейтингових операцій з фінансування експорту.

63. Розкрийте зміст категорії “міжнародний бізнес-етикет”. Охарактеризуйте три рівні універсальності етичних принципів.

64. Розкрийте зміст категорії “соціальна відповідальність”. Наведіть класифікацію зацікавлених груп, що впливають на діяльність міжнародних компаній.

65. Проаналізуйте наслідки функціонування міжнародних компаній.

66. Порівняйте синонімічну, планетарну, наднаціональну та цивілізаційну концепції глобального управління.

67. Розкрийте зміст категорії “метанаціональна компанія”. Опи-шіть систему управління знаннями.

68. Порівняйте характеристики віолентної, патієнтної, комутант-ної та експлерентної стратегій міжнародної конкурентоспроможності.

69. Опишіть джерела і чинники досягнення глобальної конкурентоспроможності. Виявіть перешкоди на шляху глобальної конкуренції.

70. Порівняйте характеристики інтернаціональної, багатонаціо-нальної, глобальної та транснаціональної стратегій менеджменту персоналу.

71. Охарактеризуйте особливості сучасного валютно-фінан-сового середовища. Наведіть визначення категорій “валютний ризик” та “хеджирування валютного ризику”.

72. Проаналізуйте критерії, за якими оцінюються міжнародні інвестиційні проекти.

73. Охарактеризуйте інструменти хеджирування трансакційних валютних ризиків.

74. Охарактеризуйте стратегії, які застосовуються міжнародним фінансовим менеджером для хеджирування конкурентних ризиків.

75. Опишіть внутрішню фінансову структуру міжнародної кор-порації.

76. Розкрийте суть теорії Модільяні–Міллера.

77. Проаналізуйте сучасні податкові умови діяльності міжнародних корпорацій.

78. Опишіть механізм трансферного ціноутворення в межах транснаціональних корпорацій.

79. Опишіть стадії розвитку міжнародного інвестиційного процесу. Що являють собою міжнародні інвестиційні товари?

80. Розкрийте суть OLI-підходу.

Література

1. Астапович А.З. Транснациональный капитал США в мировом хозяйстве. – М.: Наука, 1990. – 200 с.

2. Белоус Т.Я. Международные промышленные монополии. – М.: Мысль, 1972. – 280 с.

3. Бортова М.П. Современные проблемы транснационализации производства и капитала // Менеджмент в России и за рубежом. – 2000. – № 3. – С. 118–128.

4. Владимирова И.Г. Слияния и поглощения компаний: харак-теристика современной волны // Менеджмент в России и за рубежом. – 2002. – № 1. – С. 26–41.

5. Гаврилюк О.В. Міжнародні злиття і поглинання як атрибут глобальної корпоративізації розвитку // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. – Донецьк: ДонНУ, 2002. – С. 99–102.

6. Гіл Чарлз В.Л. Міжнародний бізнес: Конкуренція на глобаль-ному ринку / Пер. з англ. – К.: Основи, 2001. – 856 с.

7. Гонта О.І. Регіональні орієнтири транснаціоналізації економіки // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. – Донецьк: ДонНУ, 2002. – С. 227–231.

8. Губський Б.В. Інвестиційні процеси в глобальному середовищі. – К.: Наукова думка, 1998. – 392 с.

9. Губський Б. Інтернаціоналізація української економіки / Б. Губсь-кий, Д. Лук’яненко, В. Сіденко // Економіка України. – 2000. – № 9. – С. 15–23.

10. Дафт Р.Л. Менеджмент. – СПб.: Питер, 2000. – 832 с.

11. Дэниелс Джон Д. Международный бизнес: внешняя среда и деловые операции / Джон Д. Дэниелс, Ли Х. Радеба. – М.: Дело Лтд, 1994. – 784 с.

12. Завадський Й.С. Менеджмент: В 3 т. – К.: Вид-во Європ. ун-ту, 2001. – Т. 1. – 542 с.

13. Кириченко О.А. Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності: Навч. посіб. – К.: Знання-Прес, 2002. – 384 с.

14. Козак Ю.Г. Міжнародна економіка: Навч. посіб. / Ю.Г. Козак, Д.Г. Лук’яненко, Ю.В. Макогон. – К.: АртЕк, 2002. – 436 с.

15. Куриляк В.Є. Міжнародний менеджмент. – Тернопіль: Карт-Бланш, 2004. – 268 с.

16. Майєр Дж. Міжнародне середовище бізнесу: Конкуренція та регулювання у глобальній економіці / Дж. Майєр, Д. Олесневич / Пер. з англ. – К.: Либідь, 2002. – 703 с.

17. Международное предпринимательство: анализ зарубежного опыта / П.И. Хвойник, Ю.В. Аджубей, И.Е. Артемьев. – М.: Наука, 1992. – 205 с.

18. Международный менеджмент / С.Э. Пивоваров, Л.С. Тарасевич, А.И. Майзель. – СПб.: Питер, 2001. – 576 с.

19. Новицький В.Є. Міжнародна економічна діяльність України: Підручник. – К.: КНЕУ, 2003. – 948 с.

20. Ноздрева Р.Б. Стратегические альянсы в международном бизнесе // Менеджмент в России и за рубежом. – 2002. – № 6. – С. 89–97.

21. Панченко Є.Г. Міжнародний менеджмент: Навч.-метод. посіб. – К.: КНЕУ, 2004. – 468 с.

22. Родченко В.В. Международный менеджмент: Учеб. пособие. – К.: МАУП, 2000. – 240 с.

23. Сергеев Ю.А. США: международный технологический биз-нес. – М.: Международные отношения, 1989. – 208 с.

24. Соколенко С.І. Глобалізація і економіка України. – К.: Логос, 1999. – 568 с.

25. Сюдов И. Выход на зарубежные рынки как вступление в организационную сеть / И. Сюдов, А. Винделер, К. Вирт // Проблемы теории и практики управления. – 2004. – № 3. – С. 122–127.

26. Транснаціональні корпорації: Навч. посіб. / В. Рокоча, О. Плот-ніков, В. Новицький. – К.: Таксон, 2001. – 304 с.

27. Управління міжнародною конкурентоспроможністю підпри-ємства (організації): Навч. посіб. / За ред. І.Ю. Сіваченка. – К.: ЦУЛ, 2003. – 186 с.

28. Хитра О.В. Особливості економічного глобалізму на сучасному етапі // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Вип. 177: В 2 т. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. – Т. 2. – С. 357–367.

29. Черевань В.П. Міжнародна економічна діяльність: Навч. посіб. / В.П. Черевань, А.П. Рум’янцев, Л.Ф. Романеско. – К.: Слово, 2

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  Наверх ↑