ФІНАНСОВИЙ МЕНЕДЖМЕНТ

2.1. Анотація курсу

В умовах ринкової економіки з її жорсткою конкуренцією, виживання та успішне функціонування підприємств багато в чому визначається здатністю менеджерів грамотно розпорядитися наявними фінансовими ресурсами, примножуючи капітал та збільшуючи прибуток, вчасно спрогнозувати та уникнути банкрутства господарюючого суб’єкта.

Існуючий в Україні жорсткий податковий прес, інфляційні очі-кування, криза неплатежів дезорієнтують менеджерів підприємств. Во-ни виявляються нездатними приймати необхідні управлінські рішення в області регулювання прибутку, збільшення майна акціонерів, дивіденд-ної політики і т.п. Ці, а також багато інших аспектів діяльності підприємств піддаються управлінню за допомогою універсальних методів, вироблених у світовій практиці і об’єднаних в науці фінансового менеджменту в струнку та корисну в практичному відношенні систему.

За вимогою сучасного господарювання в структуру економічної освіти включено таку дисципліну, як “Фінансовий менеджмент”, якій відводиться роль систематизатора та закріплення знань, отриманих з таких дисциплін, як “Макроекономіка”, “Мікроекономіка”, “Статистика”, “Бухгалтерський облік”, “Фінанси”, “Економічний аналіз”, “Банківська та страхова справа” та ін. Окрім цього курс “Фінансового менеджменту” є тією ланкою, котра поєднує в єдиний ланцюжок інші нефінансові дисципліни, без знання яких сам процес управління фінансами неможливий. Це такі дисципліни, як “Маркетинг”, “Ціноутворення”, “Інвестиційний менеджмент” та ін.

Таким чином, курс “Фінансового менеджменту” синтезуючи в собі основні елементи вищевказаних дисциплін, доповнює економічні знання специфічними методами управління фінансовою діяльністю підприємств, допомагає виробленню у спеціаліста вміння орієнтуватися в складних економічних проблемах, розв’язуючи їх з найбільшою користю для підприємств.

Саме такого роду знання і вміння вже зараз, а в подальшому в ще більшій мірі будуть потрібні спеціалістам, магістрам з економічною освітою.

Курс включає дванадцять тем, в яких представлені основні напрямки фінансового менеджменту, які можуть застосовуватись на практиці в сучасних умовах господарювання.

Мета курсу: формування системи знань з управління фінансами підприємств, операційною та інвестиційною діяльністю, визначення стратегії і тактики фінансового забезпечення суб’єктів господарювання.

Завдання курсу: вивчення сутності та методологічних основ фінансового менеджменту, управління фінансовими ризиками та з’я-сування інструментів антикризового управління грошовими потоками, прибутком, інвестиціями, активами; оволодіння методою визначення вартості капіталу та опанування способів оптимізації його структури.

Предмет курсу: управління грошовими потоками, прибутком, інвестиціями, капіталом підприємств.

Після вивчення курсу студенти повинні знати: організаційні аспекти фінансової діяльності на підприємстві, методи оцінки інвестиційних проектів, операційний аналіз та його використання у фінансовому менеджменті, механізм управління оборотним капіталом, а також методи аналізу фінансового стану підприємств та прогнозування імовірності його банкрутства. А також студенти повинні набути навики складання та аналізу фінансової звітності, засвоїти техніку операційно-го аналізу діяльності фірми, зробити оцінку інвестиційних проектів тощо.

2.2. Програма дисципліни

ТЕМА 1. Теоретичні та організаційні основи

фінансового менеджменту

Становлення фінансового менеджменту як науки. Сутність фі-нансового менеджменту. Мета, задачі та функції фінансового менеджменту. Фінансовий менеджмент як система управління. Фінансовий менеджмент як орган управління. Принципи реалізації фінансового менеджменту. Зміст і класифікація прийомів фінансового менеджменту. Стратегія та тактика фінансового менеджменту. Механізм реалізації фінансового менеджменту.

Література: [1, 6, 11, 47, 65, 70].

ТЕМА 2. Система забезпечення фінансового менеджменту

Поняття та класифікація показників інформаційної бази. Правове забезпечення фінансового менеджменту. Організаційне забезпечення фінансового менеджменту. Інформаційне забезпечення фінансового менеджменту. Поняття фінансової звітності та її значення в ринковій економіці.. Вимоги до складання фінансової звітності. Зміст і структура фінансової звітності.

Література: [15, 17, 50, 51, 52–54].

ТЕМА 3. Управління грошовими потоками на підприємстві

Поняття, види та значення грошового потоку в забезпеченні кругообігу капіталу підприємства. Принципи управління грошовими потоками. Аналіз грошових потоків підприємства. Управління грошовими потоками від операційної діяльності. Управління грошовими потоками від інвестиційної та фінансової діяльності. Управління грошовими потоками за допомогою платіжного календаря.

Література: [6, 10, 14, 47, 53, 62, 65, 67].

ТЕМА 4. Визначення вартості грошей у часі та її

використання у фінансових розрахунках

Концепція тимчасової вартості грошей. Нарахування простих процентів. Розрахунок майбутньої вартості грошового потоку методом компаудингу. Розрахунок теперішньої вартості грошового потоку методом дисконтування. Ануїтет майбутньої та теперішньої вартості гро-шових потоків. Індексація капіталу.

Література: [1, 37, 40, 46].

ТЕМА 5. Управління прибутком

Прибуток як фінансова категорія. Зміст і задачі управління прибутком підприємства. Формування прибутку від операційної діяльності. Управління операційними витратами. Управління операційним прибутком. Роль та сутність операційного аналізу в управлінні прибут-ком. Операційний та фінансовий важіль. Підприємницький ризик. Взає-модія операційного та операційного важелів. Аналіз беззбитковості. Управління розподілом прибутку підприємства. Дивідендна політика підприємства.

Література: [3, 6, 10, 14, 24, 38, 61, 78].

ТЕМА 6. Управління активами

Задачі управління активами підприємства. Тактика формування оборотних активів та стратегії їх фінансування. Фінансове управління товарно-матеріальними запасами. Управління грошовими активами. Управління дебіторської заборгованістю. Особливості управління необоротними активами підприємства.

Література: [3, 6, 14, 33, 61, 67, 70].

ТЕМА 7. Вартість і оптимізація структури капіталу

Вартість капіталу. Ціна капіталу. Методи оцінки власного капіталу суб’єктів господарювання: метод доходів; метод дивідендів; оцінка ризику на основі моделі САМР. Ефект фінансового важеля. Поняття структури капіталу підприємства. Теорії формування структури капіталу.

Оптимальна структура капіталу підприємств. Критерії оптимізації структури капіталу.

Література: [3, 6, 8, 10, 37, 46, 60, 61, 65, 72].

ТЕМА 8. Управління інвестиціями

Сутність, види та оцінка інвестицій. Принципи розробки інвестиційної діяльності. Моделі аналізу ефективності інвестиційної діяль-ності. Управління реальними інвестиціями підприємства. Управління фінансовими інвестиціями.

Література: [1, 6, 7, 23, 29, 43, 46, 62, 64, 73, 77].

ТЕМА 9. Управління фінансовими ризиками

Сутність та класифікація фінансових ризиків. Мета та принципи ризик-менеджменту. Методи оцінки фінансових ризиків. Політика управління фінансовими ризиками. Способи нейтралізації фінансових ризиків.

Література: [1, 6, 7, 23, 29, 43, 46, 62, 70, 73, 77].

ТЕМА 10. Аналіз фінансових звітів

Зміст і завдання аналізу фінансової звітності. Методи, прийоми та моделі аналізу фінансової звітності. Аналіз майна підприємства. Аналіз джерел формування капіталу підприємства. Аналіз ліквідності та платоспроможності підприємства. Аналіз фінансової стійкості підприємства. Аналіз кредитоспроможності підприємства. Аналіз ділової активності підприємства. Комплексне оцінювання фінансового стану підприємства.

Література: [4, 15–17, 32, 34, 35, 42, 50–54].

ТЕМА 11. Внутрішньофірмове фінансове

прогнозування та планування

Місце фінансового планування та прогнозування в ринковій економіці. Задачі, принципи і методи фінансового прогнозування та планування. Сутність та значення бюджетування на підприємстві. Основні характеристики бюджетування. Функції, що виконує бюджетування. Принципи здійснення процесу бюджетування. Бюджет окремих операцій. Бюджет планування доходів і витрат структурних підрозділів (функціональний бюджет). Організація процесу бюджетування. Схеми бюджетування на підприємстві. Нуль-базис-бюджетування. Традицій-не бюджетування.

Література: [6, 61, 65, 67].

ТЕМА 12. Антикризове фінансове управління підприємством

Сутність та принципи антикризового фінансового менеджменту. Методи прогнозування банкрутства підприємства. Правове та організаційне забезпечення санаційних і ліквідаційних процедур. Економіч-ний зміст, форми, джерела та порядок проведення фінансової санації підприємства.

Література: [14, 35, 37, 41, 42, 60, 78].

2.3. Питання для самостійного вивчення

1.Сутність та становлення фінансового менеджменту як науки.

2.Об’єкт і суб’єкт фінансового менеджменту.

3.Задачі, принципи та функції фінансового менеджменту.

4. Фінансова звітність підприємства: склад та вимоги до складання.

5.Критерії визнання інформації у фінансовій звітності.

6. Правове та організаційне забезпечення фінансового менеджменту.

7.Поняття, види та значення грошових потоків підприємства.

8.Управління грошовими потоками.

9.Вартість грошей і час.

10.Методи визначення вартості грошей у часі.

11.Операційний аналіз на підприємстві.

12.Розробка цінової політики та її оптимізація на підприємстві.

13.Управління використанням прибутку.

14.Дивіденди та дивідендна політика.

15.Сутність, структура та роль оборотного капіталу підприємства.

16.Підходи до фінансування оборотного капіталу підприємства.

17.Нормування як метод оптимізації оборотних активів.

18.Управління оборотними активами.

19.Поняття капіталу та його вартість.

20.Оптимізація структури капіталу підприємства.

21.Управління реальними інвестиціями підприємства.

22.Управління фінансовими інвестиціями підприємства.

23.Методи оцінки доцільності інвестицій.

24.Управління фінансовими ризиками підприємства.

25.Оцінка та способи нейтралізації фінансових ризиків.

26.Мета, методи, прийоми та моделі аналізу фінансової звітності.

27.Аналіз майна підприємства та джерел його формування.

28.Оцінка фінансової стійкості підприємства.

29.Аналіз ділової активності підприємства.

30.Зміст, принципи та методи фінансового прогнозування та планування.

31.Поняття банкрутства підприємства та процедура його визнання.

32.Методи прогнозування ймовірності банкрутства підприємства.

33.Основні напрямки запобігання банкрутству, фінансова санація.

Література

1. Балабанов И. Основы финансового менеджмента. Как уп-равлять капиталом? – М.: Финансы и статистика, 1995.

2. Балабанов И. Сборник задач по финансовому менеджменту. – М.: Финансы и статистика, 1995.

3. Белолипецкий В.Г. Финансы фирмы. – М.: ИНФРА-М, 1999.

4. Бернстайн Л.А. Анализ финансовой отчетности. – М.: Финансы и статистика,1996.

5. Бланк И.А. Стратегия и тактика управления финансами. – К.: АДЕФ-Украина, 1996.

6. Бланк И.А. Основы финансового менеджмента. – К.: Ника-Центр, 1999. – Т.2.

7. Бирман Г. Экономический анализ инвестиционных проектов / Г. Бирман, С. Шмидт. – М.: Издательское объединение “ЮНИТИ”, 1997.

8. Боди З. Финансы / З. Боди, Р. Мертон. – М.: Издательский дом “Вильямс”, 2000.

9. Брейли Р. Принципы корпоративных финансов / Р. Брейли, С. Майерс. – М.: Олимп-бизнес, 1997.

10. Бригхем Ю. Финансовый менеджмент: В 2 т. / Ю. Бригхем, Л. Гапенски. – СПб.: Экономическая школа, 1997.

11. Брігхем Є.Ф. Основи фінансового менеджменту / Пер. з англ. – К.: Молодь, 1997.

12. Быкадоров В.Л. Финансово-экономическое состояние пред-приятия / В.Л. Быкадоров, П.Д. Алексеев. – М.: Приор, 1999.

13. Быкова Е.В. Финансовое искусство коммерции / Е.В. Быкова, Е.С. Стоянова. – М.: Перспектива, 1996.

14. Герчикова И.Н. Финансовый менеджмент. – М.: АО “Колсалт-банкир”, 1996.

15. Голов С.Ф. Фінансовий та управлінський облік / С.Ф. Голов, В.І. Єфіменко. – К.: Автоінтерсервіс, 1996.

16. Грюнинг Х. Международные стандарты финансовой отчетности / Х. Грюнинг, М. Коэн. – Вашингтон: Всемирный банк, 1999.

17. ЗУ “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” / “Курсом реформ – облік 2000”. Навч.-практ. посіб. – Дніпропетровськ: ТОВ “Баланс-Клуб”, 2000. – 336 с.

18.ЗУ “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”. № 2443-ХІІ від 14.05.1992 // ВВРУ. – 1992. – № 31.

19. ЗУ “Про господарські товариства”. № 1576-ХІІ від 19.09.1991 // ВВРУ. – 1991. – № 49.

20. ЗУ “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”. № 1105-ХІV від 23.09.1999 // ВВРУ. – 1999. – № 46–47.

21.ЗУ “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхуван-ня на випадок безробіття”. № 1533-ІІІ від 02.03.2000 // ВВРУ. – 2000. – № 22.

22. ЗУ “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зу-мовленими народженням та похованням”. № 2240-ІІІ від 18.01.2001 // ВВРУ. – 2001. – № 14.

23. ЗУ “Про інвестиційну діяльність”. № 1560-ХІІ від 18.09.2001 // ВВРУ. – 1991. – № 47.

24. ЗУ “Про оподаткування прибутку підприємств”. № 283/97-ВР від 22.05.1997 // ВВРУ. – 1997. – № 27.

25. ЗУ “Про підприємництво”. № 698-ХІІ від 07.02.1991 // ВВРУ. – 1991. – № 14.

26. ЗУ “Про підприємства”. № 887-ХІІ від 27.03.1991 // ВВРУ. – 1991. – № 24.

27. ЗУ “Про податок на додану вартість”. № 168/97-ВР від 03.04.1997 // ВВРУ. – 1997. – № 21.

28. ЗУ “Про цінні папери та фондову біржу”. № 1201-ХІІ від 18.06.1991 // ВВРУ. – 1991. – № 38.

29. Идрисов А.Б. Планирование и анализ эффективности инвестиций. – М.: PRO-INVEST, 1995.

30.Инвестиционно-финансовый портфель. – М.: Соминтэк, 1993.

31. Карлин Т.П. Анализ финансовых отчетов (на основе GAAP) / Т.П. Карлин, А.Р. Макмин. – М.: Инфа, 1998.

32. Качалин В.В. Финансовый учет и отчетность в соответствии со стандартами GAAP. – М.: Дело, 1998.

33.Кинг А. Тотальное управление деньгами. – СПб.: Полигон, 1999.

34. Ковалев В.В. Финансовый анализ. – М.: Финансы и статис-тика, 1997.

35. Ковалев А.И. Анализ финансового состояния предприятия / А.И. Ковалев, В.П. Привалов. – М.: Центр экономики и маркетинга, 1997.

36. Ковалев В.В. Управление финансами. – М.: Пресса, 1998.

37. Коллас Б. Управление финансовой деятельностью предприятия: проблемы, концепции и методы / Пер. с франц. – М.: Банки и биржи – ЮНИТИ, 1995.

38. Коллас Б. Управление финансовой деятельностью предприятия. – М.: Финансы, 1997.

39. Коробов М.Я. Фінанси промислового підприємства. – К.: Вік-Глобус, 1996.

40. Копович Е. Финансовая математика. – М.: Финансы и статистика, 1995.

41. Лукасевич И.Я. Анализ финансовых операций. – М.: Финансы, 1998.

42. Маркарьян Э.Я Финансовый анализ / Э.Я. Маркарьян, Г.П. Ге-расименко. – М.: Приор, 1997.

43. Мертенис А. Инвестиции. – К.: Киевское инвестиционное агентство, 1997.

44. Моляков Д.С. Финансы предприятий отраслей народного хозяйства. – М.: Финансы и статистика, 1997.

45. Настольная книга финансиста. – М.: Международный центр финансово-экономического развития, 1995.

46. Нікбахт Е. Фінанси / Е. Нікбахт, А. Гропеллі. – К.: Вік-Глобус, 1992.

47. Павлова Л.Н. Финансовый менеджмент: управление денеж-ным оборотом предприятия. – М.: Банки и биржи, ЮНИТИ, 1995.

48. Первозванский А.А. Финансовый рынок: Расчет и риск. – М.: Инфра-М, 1994.

49. Портер М. Конкуренция. – М.: Издательский дом “Вильямс”, 2000.

50. П(С)БО № 1 “Загальні вимоги до фінансової звітності” / “Курсом реформ – облік 2000”. Навч.-практ. посіб. – Дніпропетровськ: ТОВ “Баланс-Клуб”, 2000. – 336 с.

51. П(С)БО № 2 “Баланс” / “Курсом реформ – облік 2000”. Навч.-практ. посіб. – Дніпропетровськ: ТОВ “Баланс-Клуб”, 2000. – 336 с.

52. П(С)БО № 3 “Звіт про фінансові результати” / “Курсом реформ – облік 2000”. Навч.-практ. посіб. – Дніпропетровськ: ТОВ “Баланс-Клуб”, 2000. – 336 с.

53. П(С)БО № 4 “Звіт про рух грошових коштів” / “Курсом реформ – облік 2000”. Навч.-практ. посіб. – Дніпропетровськ: ТОВ “Баланс-Клуб”, 2000. – 336 с.

54. П(С)БО № 5 “Звіт про власний капітал” / “Курсом реформ – облік 2000”. Навч.-практ. посіб. – Дніпропетровськ: ТОВ “Баланс-Клуб”, 2000. – 336 с.

55. П(С)БО № 6 “Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах” / “Курсом реформ – облік 2000”. Навч.-практ. посіб. – Дніпропетровськ: ТОВ “Баланс-Клуб”, 2000. – 336 с.

56. П(С)БО № 16 “Витрати” / “Курсом реформ – облік 2000”. Навч.-практ. посіб. – Дніпропетровськ: ТОВ “Баланс-Клуб”, 2000. – 336 с.

57. П(С)БО № 24 “Прибуток на акцію” / “Курсом реформ – облік 2000”. Навч.-практ. посіб. – Дніпропетровськ: ТОВ “Баланс-Клуб”, 2000. – 336 с.

58. Райн Б. Стратегический учет для руководителей. – М.: ЮНИТИ, 1998.

59. Росс С. Основы корпоративных финансов / С. Росс, Р. Вест-рефилд, Б. Джордан. – М.: Лаборатория базовых знаний, 2000.

60. Савицкая Г.В. Анализ хозяйственной деятельности предприятия. – Минск: МП “Экоперспектива”, 1998.

61. Савчук В.П. Финансовый менеджмент предприятий: прик-ладные вопросы с анализом деловых ситуаций. – К.: Издательский дом “Максимум”, 2001.

62. Самсонов Н.Ф. Финансововый менеджмент / Н.Ф. Самсонов, Н.П. Баранникова, А.А. Володин. – М.: Финансы, ЮНИТИ, 1999.

63. Соловьева О.В. Зарубежные стандарты учета и отчетности. – М.: Аналитика-Пресс, 1998.

64. Савчук В. Анализ и разработка инвестиционных проектов / В. Савчук, С. Припилипко, Е. Величко. – К.: Абсолют-В, 1999.

65. Стоянова Е. Финансовый менеджмент. Российская практика. – М.: Перспектива, 1994.

66. Суторміна В.М. Фінанси зарубіжних корпорацій / В.М. Су-торміна, В.М. Федоров, Н.С. Рязанова. – К.: Либідь, 1993.

67. Уткин Э.А. Финансовый менеджмент. – М.: Зерцало, 1998.

68. Финансовое управление фирмой / Под ред. В. Терехина. – М.: Экономика, 1998.

69. Финансовые инвестиции и риск. – К.: Торгово-издат. бюро BHV, 1994.

70. Фінансова звітність за національними положеннями (стандартами) букхгалтерського обліку. – К.: Лібра, 1999.

71. Финансовый менеджмент / Под ред. Г.Б. Поляка. – М.: Финансы, 1997.

72. Хелферт Э. Техника финансового анализа. – М.: Юнити, 1996.

73. Холт Р. Основы финансового менеджмента. – М.: Дело Ltd, 1995.

74. Холт Р. Планирование инвестиций. – М.: Дело Ltd, 1995.

75. Хорн Дж. К. Основы управления финансами. – М.: Финансы и статистика, 1996.

76. Четаркин Е. Методы финансовых и коммерческих расчетов. – М.: Дело, 1992.

77. Шанк Дж. Стратегическое управление издержками / Дж. Шанк, В. Говиндараджан. – СПб.: Бизнес-Микро, 1999.

78. Шарп У. Инвестиции / У. Шарп, Г. Александр, Д. Бейли. – М.: ИНФРА-М, 1997.

79. Шеремет А.Д. Методика финансового анализа / А.Д. Шеремет, Р.С. Сайфулин. – М.: ИНФРА-М, 1996.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  Наверх ↑