МЕНЕДЖМЕНТ ПЕРСОНАЛУ

3.1. Анотація курсу

Навчальна дисципліна “Менеджмент персоналу” є нормативною, тобто обов’язковою для вивчення студентами всіх спеціальностей і всіх форм навчання напряму “Економіка і підприємництво”.

Цілі та завдання дисципліни – дати студентам базові системні знання з теорії та практики керівництва персоналом різноманітних організацій, що функціонують у сфері економіки України.

3.2. Програма дисципліни

ТЕМА 1. Персонал організації як об’єкт менеджменту

Предмет, метод і зміст дисципліни, її місце серед дисциплін фахової підготовки магістрів ділового адміністрування. Ключові поняття і терміни: організація, персонал, менеджмент персоналу.

Організація як один з основних соціальних інститутів суспільст-ва. Основні типи організацій у сфері економіки.

Спільна праця в організації. Об’єктивна необхідність управління спільною працею. Персонал організації та його структура. Основні якісні характеристики персоналу.

ТЕМА 2. Методологія менеджменту персоналу

Стратегія розвитку та кадрова політика організації. Сучасна концепція менеджменту персоналу, орієнтована на комерційний успіх організації.

Функції та завдання менеджменту персоналу. Суб’єкти менедж-менту персоналу, розмежування їхніх завдань і координація діяльності.

Системний підхід до менеджменту персоналу та способи його реалізації за сучасних умов.

Основні принципи менеджменту персоналу. Методи управління персоналом організації: адміністративні, економічні, правові, соціально-психологічні.

ТЕМА 3. Ресурсне забезпечення менеджменту персоналу

Нормативно-правова база менеджменту персоналу. Кодекс законів про працю України, Закон України “Про оплату праці”, Закон України “Про охорону праці” та інші законодавчі акти, які регулюють трудову діяльність.

Науково-методичне та інформаційне забезпечення менеджменту персоналу. Класифікатор професій ДК 003-95. Довідник квалі-фікаційних характеристик працівників. Міжгалузеві норми та нормативи з праці. Міжнародні норми праці.

Кадрове забезпечення менеджменту персоналу. Лінійні та функ-ціональні керівники, їхні права та обов’язки в галузі менеджменту персоналу. Розподіл функцій з менеджменту персоналу між кадровою службою та керівниками структурних ланок організацій.

Матеріально-технічне та фінансове забезпечення менеджменту персоналу. Джерела коштів на оплату праці та інші форми матеріаль-ного заохочення працівників.

ТЕМА 4. Соціально-психологічні аспекти

менеджменту персоналу

Знання керівниками основ психології менеджменту – необхідна передумова ефективного управління спільною діяльністю людей. Керівна та виховна роль керівника. Психологічні риси особистості керівника, вимоги до нього як до лідера.

Соціально-психологічні особливості колективу як об’єкта уп-равління. Потреби та ціннісні орієнтації працівників, урахування їх у процесі мотивації трудової поведінки.

Психологія комунікацій. Комунікативний процес. Стресові фак-тори та управління ними. Типи та причини конфліктів. Управління конфліктною ситуацією.

Закономірності формування позитивного соціально-психологіч-ного клімату в колективі. Соціально-психологічні резерви колективу і методи їх використання для підвищення ефективності та поліпшення якості праці.

ТЕМА 5. Кадрова служба і кадрове діловодство

Функції та завдання кадрової служби організації. Права, обов’язки і відповідальність керівника кадрової служби. Основні типи ор-ганізаційної структури кадрової служби. Співробітництво кадрової служ-би з іншими структурними ланками організації.

Номенклатура справ із кадрового діловодства. Склад кадрової документації та її призначення.

Документаційне забезпечення руху кадрів. Ведення особових справ. Облік особового складу організації.

Комп’ютеризація кадрового діловодства. Автоматизація робочого місця (АРМ) менеджера персоналу (інспектора з кадрів).

ТЕМА 6. Планування і формування персоналу

Об’єктивні та суб’єктивні чинники зміни потреб організації в персоналі. Інформаційна база для визначення поточних і перспек-тивних потреб організації в персоналі.

Аналіз наявної чисельності та структури персоналу з метою подальшої її оптимізації. Методи визначення потреб організації в кадрах певних професійно-кваліфікаційних груп. Прогнозування персоналу на перспективу.

Внутрішній і зовнішній ринки праці як джерела поповнення та оновлення персоналу організації. Маркетинг ринку праці та ринку освітніх послуг.

Методи професійного відбору персоналу. Процедури наймання персоналу. Виробнича і соціальна адаптація новоприйнятих працівників.

ТЕМА 7. Розвиток персоналу

Розвиток персоналу як засіб забезпечення його конкурентоспроможності.

Сутність, соціально-економічне значення і завдання розвитку персоналу. “Інвестування в людину” та його ефективність.

Первинна професійна підготовка кадрів у профтехучилищах, вищих навчальних закладах та на виробництві. Підвищення кваліфі-кації та перепідготовка кадрів. Післядипломне навчання керівників і спеціалістів. Система неперервного навчання персоналу.

Створення та підготовка резерву на заміщення вакантних посад. Сутність, значення та організація планування трудової (ділової) кар’єри. Професійна кар’єра та кар’єра в організації.

Планування та організація професійно-кваліфікаційного просування робітників. Службово-кваліфікаційне просування професіона-лів і фахівців.

ТЕМА 8. Рух персоналу

Поняття руху персоналу в організації. Основні чинники руху персоналу. Завдання стабілізації та планомірного оновлення персоналу.

Горизонтальний і вертикальний рух персоналу в організації, його позитивні та негативні наслідки. Ротація кадрів як форма руху і підвищення кваліфікації працівників.

Показники обороту, плинності та стабільності персоналу, методи їх визначення.

Абсентеїзм, його причини, економічні наслідки та методи регулювання.

ТЕМА 9. Регулювання трудової діяльності персоналу

Основи теорії організаційної поведінки. Індивідуальні та групові інтереси, можливості їх використання в управлінні персоналом.

Завдання ефективного використання праці та розстановка кадрів.

Основні об’єкти регулювання: робочий час, трудовий процес і його обслуговування, оплата праці, виробниче середовище. Регла-ментування робочого часу, трудових обов’язків і міри праці. Нормування праці, сутність і значення.

Планування роботи структурних підрозділів, визначення індивідуальних виробничих завдань.

Контролінг в управлінні персоналом як система контрольно-аналітичних процедур і операцій, спрямованих на підвищення ефективності функціонування організації. Випереджальний (запобіжний), поточний та підсумковий контроль.

Облік результатів діяльності трудових колективів і окремих виконавців. Звітність щодо виконання планів і завдань.

ТЕМА 10. Управління робочим часом працівників

Поняття робочого часу як універсальної міри кількості праці.

Законодавство України про регулювання робочого часу. Регулювання робочого часу протягом тижня.

Обмеження роботи в нічний час, у вихідні та святкові дні. Робота у надурочний час. Обмеження робочого часу для окремих категорій персоналу. Регулювання тривалості відпусток.

Правила внутрішнього трудового розпорядку, їх значення як засобу регулювання робочого часу в конкретній організації.

Регулювання режимів праці та відпочинку протягом зміни, доби, тижня і року. Гнучкі режими праці.

Методи аналізу ефективності використання робочого часу.

ТЕМА 11. Створення сприятливих умов праці

Поняття умов праці в організації. Фактори, що визначають умо-ви праці на виробництві, їх значення для здоров’я, працездатності людей, якості продукції. Державне регулювання умов праці. Закон України “Про охорону праці”. Місце і значення умов праці в системі чинників продуктивності праці.

Класифікація умов праці на виробництві. Організаційно-технологічні умови праці. Санітарно-гігієнічні умови праці. Соціально-психологічні умови праці.

Основні напрями та соціально-економічна ефективність поліпшення умов праці на виробництві. Засоби компенсації впливу на працівників несприятливих умов праці.

ТЕМА 12. Оцінювання персоналу

Об’єктивна необхідність оцінювання персоналу. Значення та завдання оцінювання персоналу.

Оцінювання особистісних і професійних (ділових) якостей претендентів на робочі місця в організації. Вивчення документів.

Співбесіда. Комп’ютерна психодіагностика. Тестові випробування. Графологічна експертиза. Інші технології відбору персоналу.

Оцінювання якості роботи персоналу. Оцінювання робітників і службовців (рівень кваліфікації, виконавська і трудова дисципліна, якісні показники роботи, дотримання правил техніки безпеки тощо).

Оцінювання спеціалістів (рівень кваліфікації, творчість і винахідливість, ініціативність, виконавська та трудова дисципліна).

Оцінювання керівників (рівень кваліфікації, відповідальність, готовність ризикувати, організаторські здібності, стиль управління, іні-ціативність, показники роботи підлеглих працівників).

Атестація спеціалістів і керівників: періодичність, документація, процедури проведення, використання результатів.

ТЕМА 13. Мотивація та стимулювання персоналу

Поняття потреб людини. Потреби первинні та вторинні. Ієрархія потреб. Мотив як внутрішня спонукальна сила до активної дії. Множинність мотивів трудової поведінки та їх взаємодія. Мотив, інтерес і мета усвідомленої дії.

Трудова поведінка та її вплив на результати праці. Мотиваційний механізм управління трудовою поведінкою персоналу. Зарубіжні теорії мотивації персоналу.

Поняття стимулу як чинника активізації трудової діяльності. Взаємозв’язок між мотивами та стимулами. Сучасні методи стиму-лювання ефективної діяльності персоналу.

Заробітна плата як провідний стимул трудової діяльності. Сис-тема чинників диференціації трудових доходів. Негрошові форми стимулювання працівників.

ТЕМА 14. Соціальне партнерство в організації

Соціальні партнери в організації: роботодавець і наймані працівники. Інтереси роботодавця і працівників: спільність і розбіжність, імовірність виникнення та загострення конфліктів.

Сучасні механізми запобігання трудовим конфліктам. Соціаль-не партнерство як засіб узгодження інтересів роботодавця і працівників. Роль профспілкової організації як представника інтересів найманих працівників.

Колективний договір як головний засіб зміцнення соціального партнерства. Сторони колективного договору. Зміст колективного договору. Колективні переговори, порядок укладання та реєстрації договору. Строк чинності колективного договору та контроль за його виконанням.

ТЕМА 15. Ефективність управління персоналом

Загальні засади ефективності в економіці та управлінні. Економічні та соціальні аспекти ефективності роботи з персоналом.

Система економічних показників ефективності управління пер-соналом. Показники соціальної ефективності управління персоналом.

Технологія аналізу та оцінки ефективності управління персоналом.

Витрати на персонал, методи їх нормування, планування та аналізу.

Визначення економічної шкоди внаслідок надмірної плинності персоналу, професійних захворювань і травматизму.

3.3. Питання для самостійного вивчення

У процесі самостійного вивчення матеріалу студенти мають засвоїти такі питання (за відповідними темами).

ТЕМА 1. Персонал організації як об’єкт менеджменту

1. Ключові поняття і терміни навчальної дисципліни: організація, персонал, менеджмент, менеджмент персоналу.

2. Організація як один з основних соціальних інститутів суспільства. Типи організацій у сфері економіки.

3. Спільна праця та її особливості. Об’єктивна необхідність управління спільною працею людей.

4. Персонал організації: структура, якісні характеристики.

ТЕМА 2. Методологія менеджменту персоналу

1. Сутність, значення кадрової політики та її зв’язок зі стратегічним управлінням в організації.

2. Функції та завдання менеджменту персоналу.

3. Суб’єкти менеджменту персоналу, розмежування їхніх зав-дань і координація діяльності.

4. Сутність, значення і зміст системного підходу в менеджмен-ті персоналу.

5. Адміністративні, економічні, правові та соціально-психологічні методи управління персоналом.

ТЕМА 3. Ресурсне забезпечення менеджменту персоналу

1. Нормативно-правова база менеджменту персоналу.

2. Класифікатор професій ДК 003-95, його значення в менедж-менті персоналу.

3. Довідники кваліфікаційних характеристик працівників, їх значення в менеджменті персоналу.

4. Лінійні та функціональні керівники, їхні права та обов’язки в галузі менеджменту персоналу.

5. Розподіл функцій з менеджменту персоналу між кадровою службою та керівниками структурних підрозділів.

6. Матеріально-технічне забезпечення менеджменту персоналу.

7. Джерела коштів на оплату праці та інші форми матеріального заохочення працівників.

ТЕМА 4. Соціально-психологічні

аспекти менеджменту персоналу

1. Керівна і виховна роль керівника. Психологічні риси особистості керівника, вимоги до нього як до лідера.

2. Потреби і ціннісні орієнтації працівників, їх урахування в процесі мотивації трудової поведінки.

3. Комунікативний процес. Стресові фактори та управління ними.

4. Типи та причини конфліктів. Управління конфліктною ситуацією.

5. Соціально-психологічний клімат у трудовому колективі.

6. Соціально-психологічні резерви колективу та їх використання для підвищення ефективності спільної праці.

ТЕМА 5. Кадрова служба і кадрове діловодство

1. Функції та завдання кадрової служби, її організаційна структура.

2. Співробітництво кадрової служби з іншими структурними ланками організації.

3. Кадрова документація. Номенклатура справ з кадрового діловодства.

4. Документаційне забезпечення обліку та руху кадрів.

5. АРМ менеджера персоналу (інспектора з кадрів).

ТЕМА 6. Планування і формування персоналу

1. Інформаційна база для визначення поточних і перспективних потреб організації в персоналі.

2. Аналіз структури персоналу з метою її оптимізації.

3. Методи визначення потреб організації в кадрах різних функціональних груп.

4. Прогнозування персоналу на перспективу.

5. Маркетинг ринку праці та ринку освітніх послуг.

6. Професійний відбір персоналу.

7. Виробнича та соціальна адаптація новоприйнятих працівників.

ТЕМА 7. Розвиток персоналу

1. Сутність, соціально-економічне значення та завдання розвитку персоналу.

2. “Інвестування в людину” та його ефективність.

3. Первинна професійна підготовка кадрів.

4. Підвищення кваліфікації та перепідготовка кадрів.

5. Післядипломне навчання керівників і спеціалістів. Програми МВА.

6. Система неперервного навчання персоналу.

7. Кадровий резерв на заміщення вакантних посад.

8. Службово-кваліфікаційне просування працівників і планування трудової кар’єри.

ТЕМА 8. Рух персоналу

1. Поняття, основні чинники і траєкторії руху персоналу в організації.

2. Значення і завдання стабілізації та планомірного оновлення персоналу.

3. Горизонтальний і вертикальний рух персоналу, його позитивні та негативні наслідки.

4. Ротація кадрів.

5. Показники обороту, плинності та стабільності персоналу.

6. Абсентеїзм, його причини, економічні наслідки та методи регулювання.

ТЕМА 9. Регулювання трудової діяльності персоналу

1. Індивідуальні та групові інтереси працівників, методи їх використання в менеджменті персоналу.

2. Регламентування робочого часу, трудових обов’язків і міри праці.

3. Нормування праці: сутність, значення, види норм праці.

4. Планування роботи структурних підрозділів, визначення індивідуальних виробничих завдань.

5. Контролінг у менеджменті персоналу.

6. Облік результатів діяльності, звітність щодо виконання планів і завдань.

ТЕМА 10. Управління робочим часом працівників

1. Сутність і значення робочого часу як універсальної міри кіль-кості праці.

2. Законодавство України про регулювання робочого часу та відпусток.

3. Правила внутрішнього трудового розпорядку.

4. Регулювання режимів праці та відпочинку протягом зміни, доби, тижня і року.

5. Гнучкі режими праці.

6. Методи аналізу ефективності використання робочого часу.

ТЕМА 11. Створення сприятливих умов праці

1. Поняття, фактори і значення умов праці на виробництві.

2. Державне регулювання умов праці. Закон України “Про охорону праці”.

3. Організаційно-технологічні умови праці.

4. Санітарно-гігієнічні умови праці.

5. Соціально-психологічні умови праці.

6. Засоби компенсації впливу на працівників несприятливих умов праці.

ТЕМА 12. Оцінювання персоналу

1. Сутність і ціль оцінювання персоналу.

2. Методи оцінювання претендентів на вакантні робочі місця в організації.

3. Оцінювання робітників і технічних службовців.

4. Оцінювання фахівців і професіоналів.

5. Оцінювання керівників.

6. Атестація спеціалістів і керівників.

ТЕМА 13. Мотивація та стимулювання персоналу

1. Потреби, мотиви та інтереси людини.

2. Трудова поведінка та її вплив на результати праці.

3. Мотиваційний механізм управління трудовою поведінкою.

4. Стимул як чинник активізації трудової діяльності. Взаємозв’язок між мотивами та стимулами.

5. Заробітна плата як провідний стимул трудової діяльності.

6. Чинники диференціації індивідуальних трудових доходів.

ТЕМА 14. Соціальне партнерство в організації

1. Соціальні партнери: роботодавець і наймані працівники. Спільність і розбіжність їхніх інтересів, імовірність конфліктів.

2. Соціальне партнерство як засіб узгодження інтересів роботодавця і працівників. Форми соціального партнерства.

3. Роль профспілкової організації як представника інтересів найманих працівників.

4. Колективний договір як засіб узгодження інтересів роботодавця і працівників організації.

5. Зміст і порядок укладання колективного договору, контроль за його виконанням.

ТЕМА 15. Ефективність менеджменту персоналу

1. Загальні засади ефективності в економіці та управлінні.

2. Економічні аспекти ефективності менеджменту персоналу.

3. Соціальні аспекти ефективності менеджменту персоналу.

4. Технологія аналізу та оцінки ефективності менеджменту персоналу.

5. Витрати на персонал, методи їх нормування, планування та аналізу.

6. Визначення економічної шкоди внаслідок надмірної плинності персоналу, професійних захворювань і травматизму.

Література

Закони України

1. ЗУ “Про зайнятість населення” // Закони України. – К., 1999. – Т. 1. – С. 252–268.

2. ЗУ “Про колективні договори і угоди” // Закони України. – К., 1996. – Т. 6. – С. 5–11.

3. ЗУ “Про пенсійне забезпечення” // Закони України. – К., 1996. – Т. 2. – С. 254–285.

4. ЗУ “Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)” // Закони України. – К., 1999. – Т. 15. – С. 332–343.

5. ЗУ “Про оплату праці” // Закони України. – К., 1997. – Т. 8. – С. 210–218.

6. ЗУ “Про охорону праці” // Закони України. – К., 1996. – Т. 4. – С. 114–133.

7. Кодекс законів про працю України. – К.: Парламентське вид-во, 1997.

Нормативні акти

1. Класифікатор професій ДК 003-95. – К.: Держстандарт Ук-раїни, 1995.

2. Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників. Вип. 1. Професії працівників, які є загальними для всіх видів економічної діяльності. – Краматорськ, 1998.

Навчальні посібники та підручники

1. Десслер Гари. Управление персоналом: Учеб. пособие / Пер. с англ. / Под ред. Ю.В. Шленова. – М.: БИНОМ, 1997.

2. Дятлов В.А. Управление персоналом: Учеб. пособие / В.А. Дят-лов, А.Я. Кибанов, В.Т. Пихало. – М.: ПРИОР, 1998.

3. Егоршин А.П. Управление персоналом. – Нижний Новгород: НИМБ, 1997.

4. Колот А.М. Мотивація, стимулювання й оцінка персоналу: Навч. посіб. – К.: КНЕУ, 1998.

5. Петюх В.М. Управління персоналом: Навч.-метод. посіб. для самост. вивч. дисц. – К.: КНЕУ, 2000.

6. Старобинский З.Е. Как управлять персоналом. – 4-е изд., перераб. и доп. – М.: ЗАО “Бизнес-школа “Интел-Синтез”, 1998.

7. Управление персоналом: Учеб.-практ. пособие / Под ред. А.Я. Кибанова. – М.: ПРИОР, 1999.

8. Шекшня С.В. Управление персоналом современной организации: Учеб.-практ. пособие. – Изд. 3-е, перераб. и доп. – М.: Бизнес-школа. “Интел-Синтез”, 1998.

9. Шкатулла В.И. Настольная книга менеджера по кадрам. – М.: НОРМА, ИНФРА-М, 1998.

10. Щекин Г.В. Основы кадрового менеджмента: Учебник. — Изд 3-е, перераб. и доп. – К.: МАУП, 1999.

Додаткова

1. Гапалов В.К. Управление рабочим временем. – Изд. 2-е, перераб. и доп. – М.: Финансы и статистика, 1998.

2. Дуракова И.Б. Управление персоналом: отбор и найм: Ис-следование зарубежного опыта. – М.: Центр, 1998.

3. Маслов Е.В. Управление персоналом предприятия: Учеб. пособие / Под ред. П.В. Шеметова. – М.: ИНФРА-М; Новосибирск: НГАЗиУ, 1998.

4. Мордовин С.К. Управление человеческими ресурсами. – М.:

ИНФРА-М, 1999.

5. Мзитланд Я. Руководство по управленню персоналом в малом бизнесе / Пер. с англ. / Под ред. И.И. Елесеевой. – М.: Аудит, ЮНИТИ, 1996.

6. Основи управлення персоналом: Учеб. / Под ред. Б.М. Ген-кина. – М.: Высшая шк., 1996.

7. Практическое руководство по менеджменту: международный опыт достижения успеха / Пер. с англ. – Минск: Новое знание, 1998.

8. Психологические основы современного управления персоналом: Учеб. пособие. – М.: Зерцало, 1999.

9. Пугачев В.П. Руководство персоналом организации: Учебник. – М.: Аспект-Пресе, 1998.

10. Управление персоналом: Учеб. / Под ред. Т.Ю. Базарова, Б.Л. Еремина. – М.: Банки, 1998.

11. Управление персоналом: Учеб. пособие / Ред. Б.Ю. Сербиновский. – М.: ПРИОР, 1999.

12. Управление персоналом. Энциклопедический словарь. – М.: ИНФРА-М, 1998.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  Наверх ↑