Тема 9. Контроль якості професійних послуг

 

9.1. Необхідність контролю якості аудиторських послуг та його сутність

9.2. Регулювання контролю якості в Україні

9.3. Види контролю якості та його елементи

 

9.1. Необхідність контролю якості аудиторських послуг та його сутність

 

Суттєвою особливістю сучасного аудиту є обов’язкова періо­дична перевірка актуальності професійних знань сертифікованих ауди­торів з метою з’ясування спроможності кожного з них і надалі працю­вати за фахом. Здійснення незалежного контролю та надання послуг в сучасних умовах вимагають від аудиторів підприємливості, мобіль­ності, адаптованості, та водночас покладають на них високу відпові­дальність за результати професійної діяльності.

Основною гарантією для успішного функціонування світових фiнансових ринків є, передусім, довіра iнвeстopa. Така довіра залежить від правдивостi та достовiрностi фінансової інформації, яку отримує iн­вeстop для подальшого прийняття рiшень стосовно розміщення капіталу.

Основними цілями механізму регулювання цінними паперами є:

– захист iнвeстopiв;

– забезпечення функцiонування ринку на чеснiй, ефективнiй та прозорiй основi;

– постійне зменшення ризику.

Для досягнення таких цiлей необхiдно, щоб звiтна iнформацiя, яка є суттєвою для прийняття iнвесторами рiшень, була повною, своєчасною i точно розкривала фiнансовi результати. Повне i правдиве розкриття є необхідною умовою для захисту iнтepeciв інвестора та підвищує довіру iнвecтора i стимулює лiквiднiсть та ефективнiсть дiяльностi ринку.

Незалежнi аудитори вiдiграють вирiшальну роль в пiдвищеннi ступеня надiйностi фiнансової iнформацiї тим, що вони перевiряють фiнансову звiтнiсть, пiдготовлену керiвництвом органiзацiї, стосовно її вiдповiдностi прийнятим стандартам бухгалтерського облiку та прав­дивостi вiдображення фiнансового стану i успiшностi роботи органi­зацiї за звiтний перiод.

Необхiдною умовою для забезпечення надiйностi i правди­востi фiнансової звiтностi є ефективний нагляд за роботою бухгалтерiв та тих, хто проводить незалежний аудит (перевiрку). Технiчний ко­мітет Мiжнародної органiзацiї комiсiй з цiнних паперiв (IOSCO) роз­робив низку загальних принципових вимог, яких слiд дотримуватись в процесi нагляду за дiяльнiстю аудиторських фiрм та аудиторiв, якi здiйснюютьперевiрку фiнансової звiтностi тих компанiй, цiннi папери яких вiдкрито продають i купують на ринках капiталу.

Нагляд за дiяльнiстю аудиторів i аудиторських фiрм може здiйснюватись:

– професійними органiзацiями,

– громадськими органiзацiями,

– наглядовими органами приватного сектору,

– державними наглядовими установами.

Kpiм того, нагляд може здійснюватись наглядовими органами i аудиторськими комiтетами, які захищають iнтереси iнвecтopiв по вiдношенню до конкретних компаній.

З огляду на це важливою складовою сучасного аудиту є конт­роль його якості. Визначаючи поняття контролю якості, слід мати на увазі, що контроль якості роботи аудиторів (аудиторських фірм) може бути як зовнішнім, який здійснюється відповідними державами або професійними організаціями, так i внутрішнім, який здійснюється ке­рівництвом i персоналом самої аудиторської фірми. Європейська феде­рація експертів (Federation des Expeгts ComptabIes Euгopeans, FECE) надає таке тлумачення терміна “зовнішній контроль якості”: “Оцінка ефективності процедур внутрішнього контролю як на рівні діяльності фірми, так i на рівні виконання окремого цільового завдання з метою удосконалення стандартів аудиту”.

Також слід зазначити, що процес контролю якості має послі­довність та елементи i здійснюється не лише аудиторською фірмою, а й зовнішніми установами та професійними організаціями.

Крім того, виявлені під час контролю недоліки можуть вказу­вати на ті проблемні аспекти аудиту, які потребують додаткового нормативного врегулювання.

Виходячи з вищенаведеного, можна дійти висновку, що конт­роль якості роботи аудитора (аудиторської фірми) – це система заходів, політика та процедури контролю, спрямовані на забезпечення виконання вcіx аудиторських перевірок та надання супутніх аудиту послуг вiдповiдно до встановлених стандартів (МСА) та чинного зако­нодавства, які здійснюються шляхом зовнішніх i внутрішніх контроль­них дій.

Досвід роботи вітчизняних аудиторів (аудиторських фірм) свідчить про існування значних проблем, пов’язаних з низькою якістю виконуваних робіт. Це зумовлено декількома причинами: недостат­ньою кваліфікацією аудиторів; низьким рівнем знань i професійної компетентності; незначним практичним досвідом, а іноді недбалим ставленням до виконання своїх обов’язків. Тому для забезпечення іміджу, престижу та високих фінансових показників діяльності ауди­торської фірми необхідна організація процедур контролю якості праці аудиторів на різних рівнях.

 

9.2. Регулювання контролю якості в Україні

 

Оскільки аудитори та аудиторські фірми України діють у відповідності до МСА, то для підвищення рейтингу їх професійної діяльності та довіри до фінансової інформації з 15 червня 2005 р. набув чинності міжнародний стандарт контролю якості 1 (МСКЯ 1) “Конт­роль якості для фірм, що виконують аудит та огляд історичної фінан­сової інформації, а також інші завдання з надання впевненості, та надають супутні послуги”.

Метою цього стандарту є встановлення певних правил та процедур для аудитора чи аудиторської фірми стосовно їх системи контролю якості для аудиту та огляду історичної фінансової інформа­ції, а також інших завдань з надання впевненості та надання супутніх послуг. Головним змістом цього документа є рекомендації фірмам щодо означеної системи контролю якості, яка б надала їм обґрунто­вану впевненість, що сама фірма та її персонал діють у відповідності до професійних стандартів та регуляторних і законодавчих вимог, а звіти, що надаються фірмою або партнерами по завданню, відпові­дають його обставинам. При цьому партнером є будь-яка особа, що має повноваження зв’язувати фірму зобов’язанням щодо виконання завдання з надання професійних послуг.

З урахуванням МСКЯ 1 АПУ прийняла ряд документів, що зобов’язують аудиторів та аудиторські фірми України дотримуватись встановлених правил контролю якості аудиторських послуг. До таких документів належать (додаток М):

1) рішення від 26 травня 2005 р. № 149/5.1 “Про Націо­нальну концептуальну основу забезпечення якості аудиторських пос­луг в Україні”;

2) рішення від 26 травня 2005 р. № 149/5.2 “Про Положення про здійснення зовнішніх перевірок якості аудиторських послуг в Україні”;

3) рішення від 26 жовтня 2006 р. № 167/5 “Про Методичні рекомендації з рейтингування аудиторських фірм України”.

Ці методичні рекомендації підготовлені з урахуванням досвіду роботи діючих вітчизняних та зарубіжних рейтингових агентств, що поставили за мету:

– сприяння побудові прозорого ринку аудиторських послуг;

– захист інвестора від неякісної та неправдивої інформації;

– розбудову системи національного рейтингування.

Показник рівня професійної надійності передбачає оцінку якості наданих послуг за системою показників, одним з яких є відсут­ність зауважень за результатами контрольної перевірки якості наданих аудиторських послуг Аудиторською палатою України.

4) рішення від 19 січня 2007 р. № 171/4 “Про програми удосконалення знань аудиторів”, в якому одним з пунктів є контроль якості для фірм, що виконують завдання з надання впевненості та супутні послуги: елементи системи контролю, відповідальність керів­ництва за якість, етичні вимоги, в т. ч. вимоги незалежності, прийняття завдання, продовження співпраці з клієнтом, людські ресурси, вико­нання завдання, перевірка контролю якості. 

 

9.3. Види контролю якості та його елементи

 

Щодо видів контролю якості аудиту, то є два основні види контролю – зовнішній i внутрішній. Зовнішній здійснюють, перш за все, АПУ, а також інші громадські професійні організації. Внутрішній контроль будується самою аудиторською фірмою або самим аудитором.

Особливу увагу слід звернути на такий важливий аспект орга­нізації контролю якості аудиту, як рівні контролю, що є характерним саме для аудиту. Проте цей аспект не виділяють ні вітчизняні науковці, ні нормативні акти. Лише у матеріалах щодо контролю якості аудиту, підготовлених європейською федерацією бухгалтерів i аудиторів підприємств малого i середнього бізнесу (ЄФБА), зазначається, що контроль якості розглядається як система контролю на трьох рівнях: в аудиторській фірмі, під наглядом національних асоціацій (об’єднань), під контролем (моніторингом) незалежної (громадської) організації.

Здійснення контролю в аудиторській фірмі потрібно розгля­дати не як рівень контролю, а як його вид – внутрішній контроль. Щодо двох інших рівнів контролю, то основною метою контролю під наглядом національних асоціацій є перевірка виконання аудиторсь­кими фірмами зобов’язань щодо впровадження заходів контролю якості згідно з прийнятими стандартами. Результати контролю на цьому рівні підлягають статистичній документальній обробці. ЄФБА пропонує забезпечити ще один, вищий, рівень контролю з метою за­безпечення об’єктивності процесу. Цей контроль повинна здійснювати незалежна професійна організація, що проводить моніторинг резуль­татів роботи національної асоціації (на попередньому рівні контролю). Така організація не бере безпосередньої участі у здійсненні контролю за роботою конкретної аудиторської фірми, її завдання – провести моніторинг результатів роботи на рівні асоціації.

Крім того, слід уточнити рівні контролю якості щодо ауди­торської діяльності в Україні, визначені ЄФБА. Виділено такі рівні контролю якості роботи аудиторів (аудиторських фірм) в Україні:

– національний (державний), що організується i здійснюється Аудиторською палатою України (АПУ);

– регіональний, що здійснюється регіональними відділеннями АПУ;

– громадський контроль, що здійснюється спеціальним гро­мадським органом, до складу якого входять представники Спілки аудиторів України (САУ), комерційних структур, фондових бірж, ак­ціонерів та інших зацікавлених cтoрiн.

Контроль якості аудиту на національному (державному) piвнi передбачає: здійснення АПУ та відповідним її комітетом загального керівництва контролем якості; розробку i затвердження відповідних стандартів, методичних вказівок та інших нормативних документів; визначення політики контролю та її елементів; проведення (призна­чення) перевірки тих аудиторських фірм, які перевіряють звітність підприємств, зареєстрованих на фондовій біржі, та найбільших ауди­торських фірм (за чисельністю та доходом); контроль за виконанням спеціальних завдань.

Контроль в аудиторських фірмах доцільно організовувати на регіональному piвнi за узгодженим з планом АПУ. Результати прове­дених перевірок, складені звіти повинні передаватися до АПУ, яка у виняткових випадках може вибірково контролювати якість проведених робіт.

МСКЯ 1 визначає елементи системи контролю якості, а саме:

- відповідальність керівництва за якість на фірмі (внутрішня культура надання аудиторських послуг відповідно до Кодексу етики та МСА, надання звітів з боку працівників фірми, розподіл обов’язків між працівниками, політика щодо оцінки виконання, компенсації та заохо­чування, досвід та відповідні знання);

- вимоги етики (частини А та В Кодексу МФБ);

- прийняття завдання, продовження співпраці з клієнтом та виконання конкретних завдань (ідентичність та ділова репутація го­ловних власників клієнта; характер діяльності клієнта та його ділова практика; ознаки щодо обмеження обсягів роботи тощо);

- людські ресурси (наймання на роботу, оцінка роботи персо­налу, кваліфікація, компетентність, можливість кар’єрного зростання, посадові підвищення, винагорода, оцінка потреб персоналу);

- виконання завдання (система моніторингу завантаження та наявності партнерів із завдань, які б дозволили цим особам мати дос­татньо часу для адекватного виконання своїх завдань; розуміння та практичний досвід виконання завдань, розуміння вимог професійних стандартів, відповідні технічні знання, знання відповідної галузі, в якій працює клієнт; вміння застосувати професійні судження, розуміння політики та процедур контролю якості фірми);

- моніторинг як забезпечення оцінки дотримання вимог про­фесійних стандартів; чи вірно розроблена та ефективно впроваджена система контролю якості; чи вірно застосовуються її елементи. При цьому дотримуються таких аспектів: аналіз нових розробок у про­фесійних стандартах та регуляторних вимогах; письмових підтвер­джень відповідності політиці та процедурам фірми щодо незалежності; постійного професійного розвитку; рішень щодо прийняття нових клі­єнтів, продовження взаємовідносин з клієнтами та прийняття специ­фічних знань.

 

Контрольні питання

 

1. Як Ви розумієте контроль якості аудиторських послуг?

2. Які документи регулюють контроль якості?

3. Які є види контролю якості аудиторських послуг?

4. Що включає система контролю якості аудиторської фірми?

5. Що таке моніторинг у системі контролю якості?

6. Як часто здійснюється підвищення кваліфікації аудиторів?

7. Що таке “людські ресурси” як елемент системи контролю фірми?

8. У якому вигляді здійснюється зовнішній контроль якості аудиторських послуг?

9. Які є рівні контролю якості аудиту?

 

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9  Наверх ↑