Тема 5. Планування аудиту
5.1. Процес проведення аудиту та його стадії
5.2. Складові планування залежно від виду
професійних аудиторських послуг
5.3. Планування аудиту в умовах КІС
5.1. Процес проведення аудиту та його стадії
Аудит як особлива або виключна діяльність здійснюється в певній послідовності за окремими стадіями, тісно пов’язаними між собою, що утворюють єдину систему для вирішення поставлених завдань. Якщо характеризувати загальновизнані елементи процесу планування аудиту, то, як вказують стандарти з аудиту, вони зводяться до наступних: аналіз об’єкта аудиту; відповідальність управлінського персоналу; відповідальність аудитора; необхідність спеціальних знань та досвіду; знання бізнесу та галузь, суб’єкт господарювання; основні фінансові ризики; твердження, що підлягають розгляду; оцінка ризиків та система внутрішнього контролю; властивий ризик; особливості бухгалтерського обліку та особливості системи бухгалтерського обліку; середовище контролю; завдання контролю та процедури контролю; роль внутрішнього аудиту;організації, що надають послуги; ризик контролю; тести контролю;процедури по суті; суттєвість; типи процедур по суті; аналітичні процедури;оцінювання аудиторських доказів; процедури по суті, що стосуються тверджень (існування та наявність, права та зобов’язання, повнота, оцінювання та вимірювання, подання та розкриття інформації); пояснення управлінського персоналу; взаємозв’язок менеджменту з найвищим управлінським персоналом.
З огляду на це основними стадіями процесу планування аудиту є:
- розуміння діяльності клієнта, його системи внутрішнього контролю та системи обліку;
- оцінювання аудиторського ризику та його складових;
- накопичення аудиторської інформації (аудиторських доказів та оформлення аудиторських документів) шляхом виконання аудиторських процедур (тестів, аналітичних процедур, перевірок класів операцій та сальдо рахунків);
- формулювання думки і складання аудиторських звіту та висновку.
5.2. Складові планування залежно
від виду професійних аудиторських послуг
Метою аудиту та огляду історичної фінансової інформації є обґрунтування думки аудитора (аудиторської фірми) про фінансову звітність, чи відповідає вона в усіх суттєвих аспектах концептуальній основі фінансової звітності. Аудитор керується МСА 100–999 з аудиту та огляду історичної фінансової інформації (згідно класифікації, наведеній у темі 2).
Для цього необхідно отримати докази, що керівництво (управлінський персонал) підприємства визнає свою відповідальність за достовірне надання фінансових звітів відповідно до вимог, а також, чи була фінансова звітність затверджена в установленому законодавством порядку.
Доказами того, що керівництво (управлінський персонал) визнає свою відповідальність за достовірне подання фінансових звітів, можуть бути завірені відповідними підписами копії фінансових звітів, а що стосується затвердження – протоколи засідань ради директорів (спостережної ради, зборів тощо).
У процесі аудиторської перевірки фінансової звітності керівництво (управлінський персонал) за своєю ініціативою або у відповідь на конкретні запити надає аудитору розширені пояснення. Непорозуміння між керівництвом (управлінським персоналом) і аудитором значно зменшується, якщо усні пояснення підтверджуються керівництвом (управлінським персоналом) письмово.
Аудитор також повинен отримати письмові пояснення від управлінського персоналу з питань, які (окремо або разом) розглядаються як суттєві для фінансових звітів.
Разом з тим, аудитор повинен:
а) знайти підтверджувальний аудиторський доказ із внутрішніх або зовнішніх джерел суб’єкта господарювання;
б) оцінити, чи є обґрунтованими пояснення, надані керівництвом (управлінським персоналом), та чи відповідають вони іншим одержаним аудиторським доказам, включаючи інші пояснення;
в) оцінити ступінь поінформованості з окремих питань осіб, які надають пояснення.
Пояснення керівництва (управлінського персоналу) підприємства не можуть замінити інші аудиторські докази, які аудитор сам досконало може обґрунтовувати. Наприклад, пояснення управлінського персоналу про собівартість активу не можуть замінити доказів про цю собівартість, які аудитор, як правило, очікує отримати для використання.
Якщо аудитор не може отримати достатні аудиторські докази із питань, які мають суттєвий вплив на фінансові звіти, навіть якщо були отримані відповідні пояснення управлінського персоналу з цього питання, то це слід розглядати як обмеження обсягу аудиту.
Метою МСА 540 “Аудиторська перевірка облікових оцінок” є визначення основних положень і надання рекомендацій щодо проведення аудиту облікових оцінок, які містить фінансова звітність. МСА 540 слід застосовувати при аудиторській перевірці фінансової звітності тільки для суттєвих аспектів. Він не призначений для застосовування при перевірці прогнозних значень.
На етапі планування строків та обсягу аудиторських процедур щодо означеного виду аудиторських послуг аудитор повинен вивчити методи, використані керівництвом суб’єкта господарювання при розрахунку облікових оцінок. Ці методи мають бути відображені в обліковій політиці суб’єкта господарювання. У процесі аудиту облікових оцінок аудитор має застосовувати один із таких підходів до перевірки (або їх комбінацію):
- огляд і тестування процесу, який використовується управлінським персоналом для розрахунку облікової оцінки;
- використання незалежної оцінки для порівняння з оцінкою, підготовленою управлінським персоналом;
- огляд подальших подій, що підтверджують отримані оцінки.
МСА 545 “Аудит оцінок за справедливою вартістю та розкриття інформації” слід застосовувати при аудиторській перевірці фінансової звітності. Його також використовують під час аудиторської перевірки придбання активів у разі придбання контрольного пакета акцій (капіталу іншого підприємства).
У разі застосування МСА 545 використовують такі процедури: інвентаризацію, контрольні заміри робіт, експертні оцінки, інформаційне моделювання, дослідження документів, камеральні перевірки, нормативно-правове регулювання, групування й систематизацію недоліків, зустрічну звірку, взаємний контроль тощо.
Метою МСА 570 “Безперервність” є встановлення положень і надання рекомендацій щодо обов’язків аудитора протягом аудиторської перевірки фінансових звітів у разі застосування при підготовці фінансових звітів припущення про безперервність діяльності підприємства, зокрема, розглядаючи оцінки управлінського персоналу здатності суб’єкта господарювання продовжувати безперервну діяльність.
Для отримання аудиторських доказів в даному випадку доречні такі процедури:
- аналіз і обговорення грошових потоків, прибутку та інших прогнозів;
- вивчення подій, що відбулися після звітної дати;
- аналіз і обговорення останніх проміжних фінансових звітів підприємства;
- вивчення умов договорів по облігації, позики і визначення того, чи мали місце факти їхнього порушення;
- вивчення протоколів зборів акціонерів, ради директорів та інших ключових органів управління для виявлення згадувань про фінансові ускладнення;
- обговорення з юристом підприємства інформації про судові процеси та претензії;
- підтвердження існування, законності і позовної сили договорів щодо одержання або продовження фінансової допомоги, а також надання додаткових коштів;
- аналіз підприємства в частині невиконаних замовлень клієнтів.
Метою завдання з огляду фінансових звітів (згідно МСЗО 2400 “Завдання з огляду фінансових звітів”) єдії та професійна відповідальність аудитора при виконанні завдання з огляду фінансових звітів. МСЗО 2400 (попередній МСА 910) слід використовувати разом з концептуальною основою. В МСЗО 2400 також наведено основний перелік процедур, форми та зміст висновку, який надає аудитор у зв’язку з проведенням огляду звітності.
Положення МСЗО 2400 слід застосовувати для проведення огляду іншої фінансової інформації, відмінної від комплекту фінансової звітності суб’єкта господарювання.
Огляд фінансових звітів або іншої фінансової інформації, відмінної від комплекту фінансової звітності суб’єкта господарювання, зазвичай застосовують у випадках, коли аудитор має обмеження (насамперед часу) для здійснення усіх необхідних процедур, потрібних для отримання доказів, які б переконали його в тому, що фінансові звіти складено в усіх суттєвих аспектах відповідно до визначеної концептуальної основи фінансової звітності. Тому огляд фінансових звітів передбачає надання аудитором негативної впевненості (чи отримав аудитор дані про те, що фінансові звіти не складено в усіх суттєвих аспектах відповідно до визначеної концептуальної основи фінансової звітності). Внаслідок наявних об’єктивних обмежень огляд забезпечує середній рівень впевненості в достовірності інформації, яка є предметом огляду. Це відображають шляхом застосування негативної форми впевненості (
9 МСЗО 2400) та зазначають, що аудиторська перевірка не проводилася (підпункт III,
26 МСЗО 2400).
Огляд фінансових звітів або іншої фінансової інформації складається з наступних основних етапів:
- прийняття або продовження роботи з клієнтом (досягнення домовленостей щодо огляду фінансових звітів або іншої фінансової інформації, відмінної від комплекту фінансової звітності суб’єкта господарювання);
- планування роботи з огляду фінансових звітів або іншої фінансової інформації;
- огляд фінансових звітів або іншої фінансової інформації;
- завершення роботи та надання висновку про огляд фінансових звітів або іншої фінансової інформації, відмінної від комплекту фінансової звітності суб’єкта господарювання.
Метою планування завдання з надання впевненості (згідно МСЗНВ 3000–3699 “Міжнародні стандарти завдань з надання впевненості”) є забезпечення ефективного його виконання і досягнення мети, погодженої з користувачами. Планування завдань з надання впевненості, що розглядаються в цьому стандарті, відрізняється від планування аудиту фінансової звітності. Планування передбачає складання загального плану аудиту та окремих аудиторських програм щодо елементів (операцій, циклів статей тощо) інформації, яка є предметом перевірки. Загальний план аудиту повинен містити такі розділи:
- мета завдання;
- критерії дослідження та оцінки предмета перевірки;
- процес виконання завдання (характер, розрахунок часу та обсяг процедур, застосованих аудитором для збирання доказів) і можливі джерела аудиторських доказів;
- попередні судження про суттєвість та ризик, пов’язаний із завданням;
- залучений персонал та вимоги щодо необхідного досвіду, в тому числі характер та ступінь участі експертів.
Під час планування аудитор обов’язково повинен розглянути критерії, які застосовуються, і відповідно до них планувати аудиторські процедури. Критерії можуть бути встановленими або спеціально розробленими. Встановлені критерії містяться в законах, нормативних актах, положеннях або видаються в результаті належної процедури визнаними організаціями, до складу яких входять експерти. Наприклад, такі критерії можуть бути розроблені Міністерством фінансів України, Національним банком України, Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку України, Державною комісію з регулювання ринків фінансових послуг України.
Спеціально розроблені критерії встановлюють для конкретного завдання та узгоджують з метою завдання.
Джерело критеріїв впливає на обсяг роботи, який необхідно провести аудитору з тим, щоб оцінити їх відповідність окремому завданню. Крім того, особи, що залучають аудитора, та аудитор погоджують критерії. Аудитор може також обговорити критерії, що мають використовуватися, з відповідальною стороною або користувачем.
Аудитор повинен впевнитися, що вибрані критерії відповідають меті завдання. Характеристики для визначення відповідності критеріїв такі:
а) доречність (доречні критерії поліпшують висновки, що відповідають меті завдання та мають цінність з погляду підвищення якості предмета перевірки або його змісту, з тим, щоб допомогти користувачам у прийнятті рішень);
б) достовірність (достовірні критерії призводять до обґрунтовано послідовної оцінки або вимірювання і, якщо доречно, подання предмета перевірки та висновків для використання у подібних умовах аудиторами з аналогічною кваліфікацією);
в) нейтральність (нейтральні критерії вільні від упередженості). Критерії не є нейтральними, якщо вони призводять до того, що висновок аудитора вводить в оману його користувачів;
г) зрозумілість (зрозумілі критерії є чіткими та всеохоплюючими і не піддаються суттєво різним тлумаченням);
ґ) повнота (повні критерії існують в тому разі, якщо всі критерії, які можуть вплинути на висновки, були визначені або розроблені та застосовані).
Плануючи і виконуючи завдання з надання впевненості, аудитор має оцінити суттєвість та ризик.
Метою перевірки прогнозної фінансової інформації міжнародного стандарту завдань з надання впевненості (згідно з МСЗНВ 3400 “Перевірка прогнозної фінансової інформації”) є надання рекомендацій щодо проведення перевірки прогнозної фінансової інформації, коли потрібно висловити думку аудитора про цю інформацію для підвищення довіри до неї. МСЗНВ 3400 (попередній МСА 810) не застосовується у випадках, коли прогнозна фінансова інформація виражена у формі судження чи аналізу з боку керівництва у примітках до річної звітності або в загальній чи оповідальній формі, що почута під час обговорень з управлінським персоналом.
Під прогнозною фінансовою інформацією слід розуміти інформацію про майбутні фінансовий стан, фінансові результати діяльності, рух грошових коштів суб’єкта економічної діяльності або окремі сторони його фінансово-господарської діяльності в майбутньому, яка підготовлена, виходячи із припущень, що визначені події відбудуться і відповідні дії будуть прийняті керівництвом суб’єкта. Залежно від цілей підготовки прогнозна фінансова інформація може бути надана у вигляді окремих показників або на основі типових форм фінансової звітності.
Приклади прогнозної фінансової інформації у вигляді окремих показників:
1) оцінка величини необхідних капітальних вкладень;
2) оцінка впровадження нового продукту;
3) оцінка здавання майна в довгострокову оренду;
4) прогноз цільового використання засобів, отриманих від продажу довгострокових боргових зобов’язань;
5) прогнозні бюджети:
- виробництво;
- реалізація.
Приклади прогнозної інформації, наданої на основі типових форм фінансової звітності:
- прогнозний баланс;
- прогнозний звіт про фінансові результати;
- прогнозний звіт про рух грошових коштів;
- прогнозний звіт про власний капітал.
Перевірка прогнозної фінансової інформації не може проводитися аудитором, який надає суб’єкту супутні послуги щодо підготовки такої інформації, а саме: послуги із збору, обробки, узагальнення інформації а також у випадках, коли аудитор здійснював вибір припущень, які покладено в основу цієї прогнозної інформації.
При виконанні завдання із перевірки прогнозної фінансової інформації аудитор повинен отримати достатні й доречні докази щодо надійності та реалістичності прийнятих при її підготовці припущень правильності підготовки та адекватності її подання, а саме:
а) аудитор повинен переконатися, що прийняті припущення відповідають цілям підготовки прогнозної фінансової інформації і, отже, потребам її потенційних користувачів. При оцінці застосування припущень аудитору слід спиратися на фактичну інформацію про діяльність суб’єкта, що розглядається з погляду економічної ситуації в країні (регіоні) в цілому і його галузевих особливостей;
б) аудитор повинен отримати від керівництва суб’єкта письмові роз’яснення про цілі використання прогнозної фінансової інформації та застосування припущень, які покладено в її основу. Письмові роз’яснення мають підтверджувати відповідальність керівництва суб’єкта за зміст прогнозної інформації;
в) прогнозна фінансова інформація подана адекватно, якщо:
- викладена ясно і неупереджено;
- припущення та їх реалістичність розкриті в поясненнях до прогнозної фінансової інформації;
- облікова політика суб’єкта в частині, що належить до прогнозних показників, розкрита в поясненнях до прогнозної фінансової інформації;
- зміни облікової політики в частині, що належить до прогнозних показників, порівняно з останнім звітним періодом і причини цих змін, а також їх вплив на дані прогнозної фінансової інформації розкриті в поясненнях до неї;
- прогнозна фінансова інформація складається з дати її підготовки, і письмові роз’яснення керівництва суб’єкта підтверджують застосування припущень на цю дату.
г) для того, щоб переконатися в тому, що прогнозна фінансова інформація підготовлена на основі фінансової звітності за попередні періоди, складеної у відповідності до чинних принципів бухгалтерського обліку, аудитору слід ознайомитися з аудиторським висновком про фінансову звітність суб’єкта за попередній період, і, ґрунтуючись на професійному судженні, визначити, якою мірою фактичну інформацію слід перевірити, та які процедури щодо неї повинні бути проведені.
Метою завдання з підготовки фінансової інформації (згідно з МССП 4410 “Завдання з підготовки фінансової інформації”) є надання рекомендацій щодо дії та професійної відповідальності бухгалтера при виконанні завдання з підготовки фінансової інформації (це належить до супутніх послуг аудитора).
МССП 4410 використовують разом з Концептуальною основою.
Окремо в
2 МССП 4410 визначено, що надання консультацій (обмеженої допомоги) щодо системи бухгалтерського обліку (наприклад, розробка плану рахунків) або складання фінансових звітів (наприклад, консультації при розробці облікової політики) та інші, не слід розглядати як завдання з підготовки фінансової інформації.
Завдання з підготовки інформації зазвичай полягають у тому, щоб бухгалтер підготував комплект фінансової звітності відповідно до інформації, наданої керівництвом суб’єкта господарювання, без здійснення аудиторських процедур, тобто без перевірки тверджень, на яких ґрунтується ця інформація. Тому такі завдання не дають можливості бухгалтеру висловити будь-яку впевненість у правдивості фінансової інформації (звітності).
Слід звертати увагу на те, що відповідно до
5 МССП 4410 незалежність не є обов’язковою вимогою для бухгалтера, який виконує завдання з підготовки інформації.
Під час досягнення домовленостей щодо підготовки фінансової інформації особливу увагу треба приділити чіткому визначенню умов завдання та отриманню підтверджень того, що замовник розуміє формат та обсяг роботи, виконаної бухгалтером.
Крім того, в МССП 4410 подано перелік основних питань, які бухгалтеру слід розглянути при досягненні домовленостей про здійснення підготовки фінансової інформації. Рекомендовано домовленості з основних питань викласти письмово. МССП 4410 передбачає використання листа-зобов’язання, приклад написання якого наведено в додатку 1 до цього стандарту, проте, виходячи з українських традицій договірних робіт, ці питання можна викласти у вигляді положень договору про підготовку фінансової інформації.
Відповідно до МССП 4410 планування роботи має бути спрямоване на ефективне виконання завдання з підготовки фінансової інформації, насамперед на забезпечення якості послуг, що надаються. Ще на етапі домовленостей з клієнтом слід приділити увагу плануванню строку виконання роботи (визначення строку отримання інформації від керівництва суб’єкта господарювання; час, необхідний для обробки та підготовки фінансової інформації; строк надання підготовленої фінансової інформації).
У випадках, коли роботу здійснює аудиторська фірма, окрему увагу слід звернути на те, щоб спеціаліст, який буде виконувати роботу з підготовки фінансової інформації (звітності), мав достатньо професійний рівень компетентності та знання про бізнес суб’єкта господарювання.
5.3. Планування аудиту в умовах КІС
Сучасні суб’єкти господарювання свої системи бухгалтерського обліку часто будують за допомогою комп’ютерних технологій або комп’ютерних інформаційних систем (КІС), тому аудитор повинен керуватись у своїй професійній діяльності знаннями основних положень таких МСА:
- МСА 401 “Аудит в середовищі КІС”;
- МСА 1001 “Середовище ІТ: автономні персональні комп’ютери”;
- МСА 1002 “Середовище ІТ: інтерактивні комп’ютерні системи”;
- МСА 1003 “Середовище ІТ: системи баз даних”;
- МСА 1009 “Комп’ютеризовані методи аудиту”;
- МСА 1013 “Електронна комерція: вплив на аудиторську перевірку фінансових звітів”.
Аудитор повинен розглянути, як середовище КІС впливає на аудиторську перевірку, керуючись при цьому наступними принципами.
1. Загальна мета й обсяг аудиторської перевірки не змінюються в середовищі КІС. Проте застосування комп’ютерів змінює процес обробки, збереження й передачі фінансової інформації, а отже, може впливати на системи бухгалтерського обліку і внутрішнього контролю суб’єкта господарювання. Відповідно, середовище КІС може вплинути на: а) процедури, яких дотримується аудитор у процесі одержання достатнього розуміння систем бухгалтерського обліку внутрішнього контролю; б) розгляд властивого ризику й ризику контролю, за допомогою яких аудитор проводить оцінку ризику; в) розробку і здійснення аудитором тестів контролю та процедур по суті, необхідних для досягнення цілей аудиторської перевірки.
2. Аудитор повинен мати достатні знання КІС для планування, управління, контролю та огляду виконаної роботи. Він повинен урахувати необхідність отримання спеціальних знань щодо КІС для проведення аудиторської перевірки. Це може бути необхідно для:
- отримання достатнього знання про системи бухгалтерського обліку і внутрішнього контролю, на які впливає середовище КІС;
- визначення впливу середовища КІС на оцінку загального ризику, ризику на рівні сальдо рахунків і класу операцій;
- розробки та проведення відповідних тестів контролю і процедур по суті.
Якщо потрібні спеціальні знання й навички, аудитор звертається по допомогу до фахівця, що має таку кваліфікацію, який може бути працівником аудиторської фірми або запрошеним фахівцем. Якщо планується залучення такого фахівця, та аудитор повинен одержати достатні відповідні аудиторські докази того, що така робота відповідає цілям аудиторської перевірки згідно з МСА 620 “Використання роботи експерта”.
Під час планування аудитор повинен отримати розуміння значущості і складності функціонування КІС, а також доступності даних для використання під час аудиторської перевірки. Розуміння включає такі аспекти:
1) значущість і складність системи комп’ютерної обробки в кожній важливій прикладній бухгалтерській програмі. Термін “значущість” стосується суттєвості тверджень у фінансовому звіті, на які вплинула комп’ютерна обробка. Прикладна програма може вважатися складною, якщо, наприклад:
- обсяг операцій такий, що користувачам важко виявити й виправити помилки, допущені у процесі обробки;
- комп’ютер автоматично генерує суттєві операції або проводження безпосередньо в іншій прикладній програмі;
- комп’ютер виконує складні розрахунки фінансової інформації і(або) автоматично генерує суттєві операції або проводження, що не можуть бути підтверджені або не підтверджуються окремо;
- обмін операціями з іншими організаціями здійснюється електронним способом (як у системах електронного обміну інформацією – ЕОІ) без перегляду людиною на предмет допустимості або обґрунтованості;
2) організаційна структура діяльності КІС замовника, а також ступінь концентрації або розподілу комп’ютерної обробки в межах суб’єкта господарювання, особливо щодо того, як вони можуть впливати на розподіл обов’язків;
3) доступність даних. Первинні документи, певні комп’ютерні файли та інші свідчення, потрібні аудиторові, можуть існувати тільки протягом короткого періоду або лише у машинозчитувальній формі. КІС замовника можуть генерувати внутрішні звіти, що є корисним при проведені процедур по суті (зокрема, аналітичних процедур). Використання комп’ютеризованих методів аудиту може підвищити ефективність аудиторських процедур або дати змогу аудиторові економніше застосовувати відповідні процедури до всієї генеральної сукупності рахунків або операцій.
3. Якщо КІС відіграють значну роль, аудитор повинен отримати розуміння середовища КІС і можливість його впливу на оцінку властивого ризику та ризику контролю. Характер ризиків і характеристики внутрішнього контролю КІС охоплюють такі аспекти:
1) відсутність слідів операцій. Деякі КІС організовані так, що повний слід операції, корисний для цілей аудиторської перевірки, може існувати лише протягом короткого періоду або лише в машинозчитувальній формі. Якщо складна прикладна система виконує велику кількість етапів обробки, повного сліду може не бути. Відповідно, користувачеві може бути важко вручну вчасно знайти помилки, допущені в логіці прикладної програми;
2) однакова обробка операцій. Комп’ютерні системи обробляють дані одного типу (наприклад, бухгалтерські операції) за допомогою однакових команд (алгоритмів). Таким чином, фактично усувається можливість канцелярських помилок, властивих ручній обробці. І, навпаки, помилки програмування (та інші систематичні помилки в технічних засобах або програмному забезпечені) зазвичай призводять до неправильної обробки всіх операцій;
3) відсутність поділу функцій. Багато процедур контролю, які зазвичай виконуються окремими особами вручну, можуть бути сконцентровані в КІС. Отже, особа, що має доступ до комп’ютерних програм, процесу обробки або даних, може виконувати несумісні функції;
4) можливість помилок і порушень. Можливість здійснення помилок унаслідок дії людського фактора при розробці, технічному обслуговуванні та експлуатації КІС може бути більшою, ніж у системах ручної обробки, частково через притаманні цим процесам особливості. Можливість несанкціонованого доступу до даних або зміни даних без видимих доказів може бути більшою при використанні КІС, ніж у системах ручної обробки.
5) менша участь людей у здійсненні операцій, що їх обробляє КІС, може зменшити ймовірність виявлення помилок і порушень. Помилки або порушення, що трапляються при розробці чи модифікації прикладних програм або системного програмного забезпечення, можуть залишатися невиявленими протягом тривалого часу.
6) ініціювання або здійснення операцій. КІС можуть автоматично спричиняти здійснення певних видів операцій. Дозвіл на такі операції та процедури може не документуватися так, як при ручній системі обробки, а дозвіл управлінського персоналу на ці операції може бути наданий самим фактом використання КІС та його модифікацій;
7) залежність інших заходів контролю від комп’ютерної обробки. За допомогою комп’ютерної обробки можна складати звіти, одержувати іншу вихідну інформацію, що використовується при процедурах ручного контролю. Ефективність таких процедур ручного контролю може залежати від ефективності засобів контролю стосовно повноти й точності комп’ютерної обробки. У свою чергу, ефективність і послідовне здійснення заходів контролю стосовно обробки операцій у прикладних комп’ютерних програмах часто залежить від ефективності загальних заходів контролю КІС;
8) можливість розширення управлінського контролю. КІС можуть надати управлінському персоналові широкий вибір аналітичних інструментів, які можна застосовувати при огляді операцій і контролі за діяльністю суб’єкта господарювання. Наявність таких додаткових заходів контролю, якщо їх використовують, може допомогти покращити структуру внутрішнього контролю в цілому;
9) можливість використання комп’ютеризованих методів аудиту. Обробка й аналіз великого обсягу даних з використанням комп’ютерів можуть дати аудиторові можливість застосувати загальні або спеціальні комп’ютеризовані прийоми аудиту та інструменти при проведенні аудиторських тестів.
Ризики й заходи контролю, зумовлені зазначеними характеристиками КІС, мають потенційний вплив на оцінку аудитором ризику, а також характеру, строків та обсягу аудиторських процедур.
Контрольні питання
1. Які основні елементи процесу планування аудиту?
2. Що є метою перевірки фінансової звітності?
3. Які основні процедури перевірки фінансової звітності?
4. Що є метою огляду фінансової інформації?
5. Як ви розумієте завдання з надання впевненості?
6. Які основні процедури здійснює аудитор щодо завдання з погодженої процедури?
7. Як планується завдання з підготовки фінансової інформації?