Тема № 4. Коагуляція як метод водоочищення.
Питання теми:
4.1. Механізм очищення води коагулянтами.
4.2. Коагулянти.
Основні терміни: коагуляція, гідролізат, полімеризація, гірогіліт, димер, коагулянти.
4.1. Механізм очищення води коагулянтами.
Як коагулянти використовують переважно солі Алюмінію та Феруму. Одним із найпоширеніших коагулянтів є сульфат алюмінію. Ця сіль утворена багатозарядним катіоном слабкого лугу і аніоном сильної кислоти, ступінчасте гідролізується з утворенням гідроксокомплексів складу [АI(Н2О)5 (ОН)]2+ (перший ступінь), [АІ(Н2О)4 (ОН)]+ - (другий ступінь), АІ(ОН)з (третій ступінь).
Рис.4.1.Модель структури акваіонів.
На стадії приготування робочих розбавлених розчинів сульфату алюмінію за відсутності комплексоутворювачів при рн =З іон Алюмінію існує у вигляді аква-комплексу октаедричної структури (рис. 4.1.а), в якій кожна з шести молекул води першої координаційної сфери сполучена з двома молекулами води другої сфери. Обмін молекул води, координованих йонами Алюмінію, відбувається за дисоціа-тивним механізмом. При цьому можна припустити, що дисоціативна взаємодія відбувається між протоном однієї з шести молекул першої (внутрішньої) координаційної сфери аквакомплексу алюмінію з молекулою води другої сфери з одночасним відщепленням і другої молекули води зовнішньої сфери. Відщеплення протона зумовлює кислу реакцію водних розчинів.
Зі збільшенням концентрації йонів Алюмінію в розчині моль/дм3) відбувається гідролітична полімеризація з утворенням димерів за схемою, що представлена на рис.4.2.
Рис.4.2. Схема утворення димерів при гідролітичній полімеризації.
Вода другої сфери для спрощення на схемах не показана. Димеризація за певних умов може також відбуватися шляхом полімеризації моногідроксо-аквакомплексів.
Рентгеноструктурним аналізом встановлено, що структура димерів складається з двох октаедрів, сполучених по ребру за допомогою гідроксид-іонів. Зв'язок між двома атомами Алюмінію здійснюється за участю діолов.
Гідраргіліт має шарувату структуру. Кожний шар побудований з АІ-октаедрів, сполучених між собою ребрами так, що утворюються шестичленні кільця. За Берналом і Мего, в гідраргіліті групи ОН~ нижньої частини одного шару накладаються на такі самі групи верхньої частини нижчерозташованого шару, сполучаючись за допомогою водневого зв'язку.
Можна припустити, що відбувається гідролітична взаємодія гексамерів по ребрах октаедрів. У цьому разі утворюється тришаровий аквагідроксокомплекс, в якому середній шар сполучений з верхнім і нижнім по ребрах октаедрів водневими зв'язками. За попереднім розрахунком, цей поліядерний комплекс разом з гідратною оболонкою має розмір ~ 1,8—2,4 нм і є міцелою шаруватої структури. Зверху і знизу середнього шару, який складається з шести молекул гідроксиду алюмінію, розміщені два шестиядерних аквагідроксокомплекси із зарядом 3+. Коагуляція міцел відбувається завдяки гідролітичній взаємодії верхнього і нижнього шарів або по бічних ребрах за допомогою водневих зв'язків. Одночасно така взаємодія може спостерігатися з димерами та іншими поліядерними аквагідроксокомплексами алюмінію.
За достатньо високої концентрації гідроксид-іонів сульфат алюмінію гідролізується безпосередньо до АІ(ОН)з зі структурою гідраргіліту. При цьому в нерівноважному розчині, яким є очищувана вода, неодмінно міститимуться також мономерні та ди-мерні аквагідроксокомп-лекси алюмінію, що утворюються ще на стадії приготування робочих розчинів. Ці комплекси хемо-сорбуються на поверхні часточок гідроксиду алюмінію, надаючи останнім відповідного заряду.
Тому в дисперсній системі можуть міститися часточки, з великою дисперсністю і величиною заряду. В результаті гідролізу їхня поверхня втрачає електричний заряд, що сприяє коагуляції. Зменшити електричний заряд можна введенням у дисперсну систему протилежно заряджених електролітів, колоїдів або флокулянтів. Позитивно заряджені часточки колоїдів можуть адсорбуватися безпосередньо на негативно заряджених часточках осаджуваних домішок, в результаті чого відбувається гетерокоагуляція.
Міцели коагулюють спонтанно в усьому об'ємі дисперсної системи за механізмом розгалуженого ланцюга з утворенням агрегатів переважно за рахунок міжмолекулярних сил Ван-дер-Ваальса за принципом бімолекулярної реакції. Взаємодія міцел відбувається в зоні швидкої коагуляції, коли всі часточки, що перебувають у броунівському русі, при зближенні злипаються. Кінетика швидкої коагуляції добре описується теорією Смолуховського.
Як було зазначено вище, між дисперсними часточками діють сили притягання і відштовхування. При введенні сульфату алюмінію в розчин за умов достатньо високих значень ά (великий лужний резерв) сили відштовхування слабшають, а потім повністю зникають. Міцели астабілізованого золю, перебуваючи на близькій відстані або зближуючись у результаті броунівського руху на досить близьку відстань, під дією вандерваальсових сил міжмолекулярного притягання і наступної гідролітичної взаємодії сполучаються водневим зв'язком у кулясті агрегати золю завбільшки порядку 20 нм. На їх поверхні розміщені заряджені поліядерні аквагідроксокомплекси алюмінію — активні центри поверхні. Позитивний заряд цих комплексів компенсується протиіонами SO42- якщо останні не сполучені з іншими йонами, що мають з ними більшу хімічну спорідненість.
Внаслідок наявності на поверхні часточок заряджених алюмінієвих аква-гідроксокомплексів виникають електростатичні сили відштовхування.