91. Планування організаційно-технічних заходів з охорони праці на підприємстві.

Планування робіт з охорони праці може бути перспективне, поточне (річне) та оперативне (квартальне, щомісячне, декадне). При цьому використовуються:

-плани економічного і соціального розвитку підприємств;

-плани організаційно-технологічних заходів, спрямовані на поліпшення умов праці;

-матеріали атестації робочих місць;

-матеріали розслідування нещасних випадків на виробництві;

-пропозиції комісії з охорони праці.

Важливою функцією управління охороною праці є планування організаційно-технічних заходів щодо охорони праці, яке має вирішальне значення для підвищення ефективності роботи з охорони праці. Слід зазначити, що планування роботи з охорони праці на підприємствах ведеться переважно нецілеспрямовано, і тому вся робота не дає вагомого зниження виробничого травматизму. На більшості підприємств не проводиться необхідна аналітична передпланова робота, зокрема прогнозування цієї діяльності. Тому важливого значення набуває застосування методів інженерного прогнозування небезпечних та шкідливих виробничих факторів шляхом аналізу проектно-конструкторських і технологічних розробок та діючих виробничих процесів, визначення головної і локальних стратегій роботи з охорони праці на підставі встановлення причин виробничого травматизму й профзахворювань, вивчення стану умов праці за результатами паспортизації та атестації робочих місць, збору пропозиції від працівників, уповноважених з охорони праці і профспілок, аналізу експертних оцінок.

92. Колективний договір та його роль в системі нормативного регулювання взаємовідносин між власникам (уповноваженими ними органами) і працівниками з питань охорони праці.

Важливе значення в системі планування має розробка розділу «Охорона праці» колективного договору підприємства. Колективний договір (угода) є найважливішим документом у системі нормативного регулювання виробничих, трудових, соціально-еконо­мічних взаємовідносин між власниками (уповноваженими ними органами) й працівниками з першочергових соціальних питань,
у тому числі з питань умов і охорони праці. Це ствердження випливає з вимог Законів України «Про охорону праці» та «Про колек­тивні договори і угоди», якими передбачено, що здійснення комплексних заходів щодо організації безпечних і нешкідливих умов праці, визначення обов’язків сторін, а також реалізація працівниками своїх прав та соціальних гарантій на охорону праці забезпечуються насамперед за допомогою колективного договору (угоди).

Колективний договір (угода), як свідчить ст. 25 Закону України «Про охорону праці», має встановлювати будь-які види заохочень за сумлінне ставлення до вирішення завдань охорони праці (премії, в тому числі преміювання спеціального виду, винагороди за виконану конкретну роботу, винахідництво й раціоналізаторські пропозиції з питань охорони праці, моральні заохочення). Функція стимулювання роботи з охорони праці спрямована на створення заінтересованості працівників у вирішенні задач у сфері охорони праці із забезпечення безпечних та нешкідливих умов праці на робочих місцях, у цехах і на підприємстві.

93. Як визначається розмір одноразової допомоги в разі смерті потерпілого.

Трудовий колектив може приймати окреме рішення щодо визначення безпосередньо в колективному договорі розміру одноразової допомоги. З цією метою може бути рекомендовано включення до даного договору своєрідної шкали розмірів допомоги залежно від певних факторів, а саме: важкості ушкодження здоров’я, складу сім’ї (наявності утриманців), ступеня вини потерпілого тощо (табл. ).

ШКАЛА РОЗМІРІВ ОДНОРАЗОВОЇ ДОПОМОГИ

Категорія потерпілих від нещасних випадків (профзахвор) на виробництві

Розмір одноразової допомоги

на сім’ю

Додатково на кожного утриманця

1

2

3

1. З тимчас непрацездат

 

 

— до 10 календарних днів включно

0,2 сер міс заробітку

 

— від 10 календарних днів до 1 місяця включно

0,5 сер міс заробітку

20 % від суми у графі 2

— від 1 місяця до 2 місяців включно

1,5 сер міс заробітку

20 % від суми у графі 2

— від 2 місяців до 4 місяців

3 сер міс заробітки

20 % від суми у графі 2

2. Із стійкою втратою працездат (без встанов інвалідності)

Сер міс заробіток за кожний процент втрати проф працездат

10 % від суми у графі 2

3. Із стійкою втратою працездат та визначенням потерпілого інвалідом

1,1 сер міс заробітку за кожний процент втрати проф працездаті

10 % від суми у графі 2

4. Із смертельним наслідком на сім’ю

П’ятирічний заробіток потерпілого

Річ заробіт (на кожн утриманця потерпілого, а також на його дитину, яка народилася після його смерті)

Наведені у табл розміри одноразової допомоги можуть використовуватися лише як приклад і не є обов’язковими. Адже лише трудовому колективу надано право, виходячи зі своїх економічних можливостей, установлювати конкретні розміри одноразової допомоги (не нижче передбачених Законом), визначати порядок її зменшення (в межах до 50 %, використовуючи аналіз причин виробничого травматизму за довгостроковий період, результати обстежень стану охорони праці й трудової дисципліни у виробничих підрозділах).


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  Наверх ↑