49.Особливості обліку виїзної торгівлі
Виїзна торгівля — це роздрібна торгівля товарами широкого вжитку або харчовими продуктами не в стаціонарно обладнаному приміщенні за місцем реєстрації підприємця, а на виїзді. Її можна здійснювати по -різному: з пересувного засобу ( автолавки), на ринку (у своєму або іншому місті), у стаціонарному торговому приміщенні в іншому місті (на ярмарках, виставках) і т. ін.Виїзна торгівля пов’язана з деякими додатковими витрата-ми: на перевезення товару до місця торгівлі ( а інколи і назад), на оплату за місце торгівлі, оренду торгового обладнання, оплату витрат на відрядження продавця і водія автомобіля, сплату рин-кового збору та ін. Працівника, який буде здійснювати виїзну торгівлю, необхідно забезпечити всіма документами, передбаче-ними відповідними правилами: товарно-транспортною наклад-ною, прибутково-видатковою накладною і т. ін. з позначенням назви, сорту, кількості, ціни та загальної вартості товару.Облік товарів ведуть за місцями зберігання та матеріально-відповідальними особами або бригадами.
Ваговий товар, що надійшов, приймають за чистою масою (маса нетто), тобто без обліку маси тари. Тому в товарних документах окремо фіксують масу тари. Облік товарів проводять за місцями їх зберігання та матеріально-відповідальними особами лише у вартісному вираженні без розподілу за окремими товарами. Кількісний облік товарів зазвичай здійснюють за товарами, стосовно яких потрібен особливий контроль На кожну матеріально-відповідальну особу відкривають особовий рахунок, в якому роблять записи з оприбуткування й витрачання товарів і виводять залишки на звітну дату. Кожна матереально-відповідальна особа складає у встановлений термін товарний звіт, який із доданими до нього прибутково-видатковими документами є підставою для запису за рахунками синтетичного й аналітичного обліку в журналі 5 або 5-а.Підприємства роздрібної торгівлі, як правило, реалізують товари за готівку. Розмір реалізації дорівнює сумі готівки, яка надійшла до каси за продані товари. Суму виручки встановлюють на підставі показників касового лічильника й одночасного підрахунку чеків у продавців. Підставою для відображення в обліку операцій із реалізації товарів є звіт касира і товарний звіт матеріально-відповідальної особи. Відпуск товарів у дрібно роздрібну мережу оформлюють видатково-прибутковими накладними, які виписують у двох примірниках. Один примірник передають особі, яка одержала товар, другий залишається в матеріально-відповідальної особи, яка відпустила товар. У накладній зазначають найменування, ґатунок, продажну ціну й вартість відпущених товарів У бухгалтерії відпуск товарів у дрібно роздрібну мережу реєструють у книзі обліку дрібнооптового відпуску товарів і розрахунків із продавцями.Після реєстрації товарів продавці здають виручку до каси фірми (магазину) про що роблять відмітку у видатково-прибутковій накладній із зазначенням номера і дати прибуткового касового ордера, завіреного підписом бухгалтера. Перевірені товарні звіти записує бухгалтер у «Відомість прийнятих від підзвітних матеріально-відповідальних осіб товарних звітів», на підставі яких роблять записи:На суму виручки за товари за продажними цінами, переданої підзвітними особами до каси фірми (магазину) або до установи банку:
Дебет рахунка 301 Кредит рахунка 702
На суму ПДВ:
Дебет рахунка 702 Кредит рахунка 641
Вартість реалізованих товарів за продажними цінами на підставі товарних звітів матеріально-відповідальних осіб списують з їхнього підзвіту записом:
Дебет рахунка 902 Кредит рахунка 283
Щоб визначити купівельну вартість цих товарів і валовий дохід від їх реалізації, наприкінці місяця розраховують і списують суму торговельної націнки (знижки), яка зменшує вартість реалізованих товарів:
Дебет рахунка 285 Кредит рахунка 283
Отримані доходи й витрати відносять до результатів діяльності:
Дебет рахунка 791 Кредит рахунка 902
Дебет рахунка 702 Кредит рахунка 791
Перерахування до бюджету сум ПДВ й акцизного збору:
Дебет рахунка 641 Кредит рахунка 311
У разі реалізації товарів у кредит їхню вартість цілком включають до валового доходу торговельного підприємства за датою фактичного відпуску товарів покупцеві. Тому на всю вартість реалізованих у кредит товарів роблять запис:
- на суму початкових платежів готівкою до каси:
Дебет рахунка 30 Кредит рахунка 702
- на суму наданого кредиту:
Дебет рахунка 36 Кредит рахунка 702
При цьому за кредитом рахунка 702 відображають всю вартість реалізованих у кредит товарів.
Водночас із матеріально-відповідальних осіб списують роздрібну ціну проданих товарів:
Дебет рахунка 902 Кредит рахунка 283
Торговельну націнку (знижку) за товарами, проданими в кредит, наприкінці місяця списують у загальноприйнятому порядку (методом «червоне сторно»):
Дебет рахунка 902 Кредит рахунка 285
Із надходженням грошей від покупця на погашення кредиту робиться запис:Дебет рахунка 31 Кредит рахунка 36
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Наверх ↑