30. Міжнародне кредитування української економіки.

Україна використовує позики міжнародних фінансових органі­зацій — МВФ, СБ, МБРР, ЄБРР та кредити окремих держав і їх угруповань. Найбільше іноземних кредитів залучається в результаті співробіт­ництва з МВФ. Кредити було виділено на економічну трансформацію та до­сягнення макроекономічної фінансової стабілізації в Україні. Понад 70 % кредитів було спрямо­вано на покриття дефіциту платіжного балансу країни та держав­ного бюджету. Розширюється співробітництво між Україною та ЄБРР. Цент­ральне місце серед кредитів цієї організації належить позикам на розвиток приватних малих і середніх підприємств. ЄБРР надає під погоджені проекти кредит, який становить значну частку їхньої вартості.. Останнім часом започатковане співробітництво України з МФК (інвестиційним банком Світового банку для країн, що розвивають­ся) переважно з надання технічної допомоги приватним фірмам. Покладається велика надія на активну кредитну діяльність в Україні ЧБТР — новоутвореної установи в регіональному об'єднанні ЧЕС, яка передбачає кредитування розвитку національних економік країн-членів через інвестиційні проекти. Не залишаються поза увагою і кредити окремих держав та їх угруповань. Це перш за все кредити держав — постачальниць енер­гоносіїв  та кредити ЄС. Залучення іноземних кредитів є нормальною світовою економіч­ною практикою. Міжнародні фінансові організації надають креди­ти певного призначення, що випливає із принципів і мети їхньої діяльності та взаємних домовленостей між країнами. Добре, коли ці кредити використовуються для розвитку економіки країн або точно за призначенням. В іншому разі це може призвести до зака-балення країни (адже кредити потрібно повертати), втрати націо­нальної, а можливо і політичної самостійності.

31. Міжнародний інвестиційний ринок, його струк і особлив розвитк

Міжнародний інвестиційний ринок (МІР) являє собою механізм акумуляції та міжнародного перерозподілу інвестиційних ресурсів. Інвестиційний ринок працює в структурі міжнародного фінансового ринку, котрий з одного боку являє собою поєднання національних фінансових ринків, а з іншого самого інвестиційного ринку. МІР складається з ринку капіталів, кредитного ринку, ринку накопичених у матеріальній формі інвестиційних ресурсів, ринку землі і природних ресурсів, ринку продукції і послуг, грошового ринку, а токож ринку цінних паперів, котрий являється головною складовою МІР.Провідною тенденцією розвитку структури МІР, а також міжнародного ринку взагалі є сек`юритизація, тобто зростання  питомої ваги інвестиційних операцій, які здійснюються через цінні папери. Географічна структура МІР характеризує рух капіталу між країнами та регіонами світу. Міжнародні інвестиційні операціїздійснюються через міжнародні фінансові центри( головні з них Ню-Йорк, Токіо, Париж).Ключовою тенденцією розвитку географічної структури є всебічне зосередження інвестиційних потоків між промислово розвиненими країнами. Інституційно МІР відображає взаємовідносини між професійними посередниками на первинному рівні – інвестиційними банками, компаніями, трастами, фінансовими корпораціями, а також на вторинному рівні – фонжовими біржами. Вал. Структура МІР відображає зміни позицій ключових світових валют. Загальною тенденцією розвитку МІР є його глобалізація, що не тільки трансформує мех-ми рег-ня інвестиційних ринків, але й вносить суттєві корективи в теоретичну концепцію міжнародного інвестування.

32. Міжнародний кредит та його функції в сучасній економіці.

Міжнародний кредит – це форма руху позикового капіталу у сфері міжнародних економічних відносин, де кредиторами і позиковцями  виступають субєкти різних країн. Субєктами цих відносин  є держави  та державні органи, кредитні організації, нефінансові заклади, а також інші юридичні та фізичні особи. Міжнародний кредит виражає відносини, які склалися між кредиторами і позиковцями різних країн з приводу надання, використання та погашення позики. Кредитні відносини складаються на принципах: поверненості; терміновості; платності; гарантованості. Фактори поширення кредитних відносин у міжнародній сфері: інтернаціоналізація виробництва і капіталу; активізація міжнародних економічних звязків; зміцнення позицій ТНК; НТР, досягнення у сфері комунікаційних технологій. Функції міжнародного кредиту: забезпечення перерозподілу між країнами фінансових і матеріальних ресурсів, що сприяє їх ефективному використанню; збільшення нагромадження в межах всього світового господарства за рахунок використання  тимчасово вільних грошових коштів одних країн для фінансування капіталовкладень в інших країнах; прискорення реалізації товарів у світовому масштабі.

33. Міжнародний кредитний ринок.

Міжнародний  кредитний  ринок  являє  собою  механізм  акумуляції  і  перерозподілу  нац.  та  міжнар.кред. ресурсів. Він  є  найстарішою,найусталенішою,найтрад. складовою  міжнар. фін. ринку. В  структурі  МКР  можна  виділити  такі  сегменти: 1.первинний  ринок; -вторинний  ринок; 2.-ринок  приватних  кредитів  в  т.ч.  гарантованих  чи  негарантованих  урядом; -р-к  міждерж. кредитів. Кред.відносини  з  міжнар.фін.організаціями  відносять  до міждерж.  кред. відносин; 3.-сегменти  безпосередніх  позик(міжбанк.); -сегмент  торгових  кредитів; -сегмент  депозитів  та  ін.  Інстутиційно  МКР  являє  собою  сук-ть  спец.фін.установ:-нац.банки;-транснац.банки;-держави;-спеціалізовані  міжнар.  фін. організації . Як  правило  крупні  кредитні  операції  реалізуються  не  одним, а  групою  банків, які  називаються  синдикатами.Відповідні  кредити  називаються  синдикований  кредит. Ключовою  вал.  кредитування  залишається  долар  США(приблизно 40%) при  очевидній  експансії  євро. У  геогр. плані  осн.кредитні  ресурси  акумулюються  і  перерозподіляються  між  промислово  розвинутими  країнами, а  також  між  ними  та  країнами,що  розвиваються.

34. Міжнародні валютно-кредитні організації.

Світовий банк – це міжнародний інвестиційний інститут, заснований  одночасно з Міжнародним валютним фондом у відповідності з ухвалою міжнародної валютно - фінансової конференції ,яка відбулася у Бретон- Вудсі. Зараз серед членів Світового банку  налічується зверх ніж 155 країн світу. Штаб-  квартира знаходиться  у Вашингтоні. До складу С.Б входять 2 основні самостійні організації : - міжнародний банк реконструкції і розвитку (МБРР); - міжнародна асоціація розвитку (МАР). Світовий банк має ще 2 складові: - міжнародну фінансову корпорацію(МФК); - багатостороннє агентство гарантування інвестицій (БАГІ). МБРР-спеціалізований кредитний заклад ООН з  фінансового сприяння в реконструкції і розвитку економік країн-учасниць . Членами можуть бути лише країни-учасниці МВФ. МБРР здійснює свою діяльність у вигляді надання довгострокових позик. МАР(міжнародна асоціація розвитку)-міжнародна міжурядова організація, яка є спеціалізованим органом ООН і створена для сприяння економічному розвитку найменш розвинених країн шляхом надання їм пільгових кредитів. МФК (міжнародна фінансоа корпорація)– міжнародна міжурядова організація, спеціалізований заклад ООН, створений  для стимулювання приватного підприємництва (п\п) в країнах, що розвиваються. Членами МФК можуть бути лише члени МБРР, в них навіть спільне керівництво. МФК надає кредиит п\п і купує їхні цінні папери. БАГІ(багастороннє агенство гарантії інвестицій) – спеціалізована установа, метою якої є заохочення інвестицій у країни, що розвиваються, шляхом їхнього страхування від некомерційних ризиків, а саме: -невиконання контракту внаслідок урядового рішення; -революції, перевороти; -військові дії; -експропріація майна; -відміна конвертованості нац. Валюти. Банк міжнародних розрахунків (БМР), заснований як міждержавна фінансова організація, але фактично БМР має стосунки з центральними банками країн-учасниць. Основними завданнями є: сприяння співробітництву ЦБ країн-учасниць; -надання додаткових коштів для міжнародних фінансових організацій; -виступ у ролі довіреної особи у міжнародних фінансових угодах. 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21  Наверх ↑