5. Валютний ринок, його функції та структура.
Валютні ринки (третій елемент світової системи): як економічна категорія – це система стійких економічних та організаційних відносин, пов’язаних з операціями купівлі-продажу іноземних валют та платіжних документів в іноземних валютах; як інституціональний механізм - це сукупність установ і організацій – ТНБ, валютні біржі, інші фінансові інститути, що забезпечують функціонування валютних ринкових механізмів. Функції валютного ринку полягають в наступному: Обслуговування міжнародного обігу товарів, послуг і капіталу; Формування валютного курсу під впливом попиту та пропозиції; Надання механізмів для захисту від валютних ризиків, руху спекулятивних капіталів, інструментів для здійснення цілей грошово-кредитної політики центрального банку. Структура валютного ринку: По суб’єктах : Міжбанківський; Клієнтський; Біржовий ; Торгівля через валютну біржу; Торгівля деривативами. По терміновості операцій: Спот ринок (поточний); Форвардний ринок (терміновий); Своп ринок. По функціям: Обслуговування міжнародної торгівлі; фінансові трасфери. Відносно валютних обмежень: Вільні; Обмежені. По застосуванню валютних курсів: З одним режимом;З кількома режимами. В залежності від обсягу і характеру валютних операцій: Глобальні (світові) ;Регіональні (міжнародні); Внутрішні (національні). Географічна структура: 1.Європейський ринок – Лондон, Франкфурт–на-Майні, Париж, Цюрих. 2.Американський ринок –Нью-Йорк, Чикаго, Лос-Анджелес, Монреаль. 3.Азіатський –Токіо, Гонконг, Сінгапур, Бахрейн
6. Валютні операції та їх основні види.
Валютна операція – В широкому розумінні - форма прояву валютних відносин у народногосподарській практиці. У вузькому розумінні - операції, пов’язані з переходом права власності на валютні цінності; ввезенням, вивезенням, переказом та пересиланням на територію країни та за її межі валютних цінностей. Класифікація валютних операцій. КОНВЕРСІЙНІ ОПЕРАЦІЇ: угоди з негайною поставкою : угоди типу “today”, угоди типу “tomorrow”, угоди типу “spot” (Спот - продаж валюти на умовах її поставки протягом двох робочих днів від дня укладення угоди за курсом зафіксованим в угоді. (термінова)); строкові угоди: форвардні, ф’ючерсні, опціонні (Форвардні – обов’язкова для виконання угода між банками про купівлю чи продаж у визначений день у майбутньому визначеної суми іноземної валюти . Це строкова операція. Ф’ючерсні валютні операції – це строкові біржові угоди купівлі-прдажу валюти, золота, фінансових та кредитних інструментів за фіксованою в момент укладання контракту ціною, з виконанням операції через певний проміжок часу (більше від трьох днів і до двох років) Опціон – це цінний папір, який дає право його власнику купити (продати) визначену кількість валюти у визначений момент у майбутньому по зафіксованій у момент укладання угоди ціни); Валютний арбітраж - операції з валютами з метою отримання прибутку через використання у визначений момент часу існуючих на фінансових ринках розривів між курсами і процентними ставками по касових і строкових операціях ( розрив повинен бути більший ніж величина операційних витрат ))
НЕТОРГОВІ ОПЕРАЦІЇ :купівля та продаж готівкової іноземної валюти та платіжних документів в іноземній валюті; інкасо іноземної валюти та платіжних документів в іноземній валюті; випуск та обслуговування пластикових карток клієнтів; купівля ( оплата ) дорожніх чеків іноземних банків; оплата грошових акредитивів та висунення аналогічних акредитивів. ОПЕРАЦІЇ ПО ЗАЛУЧЕННЮ ТА РОЗМІЩЕННЮ ВАЛЮТНИХ КОШТІВ: кредитні операції ; депозитні операції ; операції з цінними паперами ; лізингові операції ; форфейтингові операції; факторингові.
МІЖНАРОДНІ РОЗРАХУНКОВІ ОПЕРАЦІЇ: міжнародний банківський переказ; передоплата; підтверджений безвідзивний акредитив; відкритий банківський рахунок; консигнація.
7. Взаємодія національних економік на основі МПП.
Взаємодія нац.екон базується на МПП, що являє собою обмін між країнами факторами та результатами виробництва.
МПП - процес відособлення різних видів трудової діяльності на міжнародному рівні, які взаємодіють один з одним, складаючи об”єктивну основу міжнародного обміну товарами, послугами та результатами ін видів діяльності
Формами МПП є міжнародна спеціалізація та кооперація
. МПП за родом діяльності розвивається за двома напрямками: вертикальним та горизонтальним. Вертикальне - спостерігається, коли різні виробники формують однолінійний технологічний ланцюг та виконують ряд послідовних виробничних операцій. Горизонтальний поділ праці передбачає виготовлення окремими виробниками компонентів, які поєднуються у технологічно та технічно складному виробі.
8.Види міжнародної торгівлі.
Міжнародна торгівля являє собою обмін товарами та послугами між державно оформленими національними господарствами.
Міжнародна торгівля поділяється на традиційну, на торгівлю у межах кооперації, зустрічну торгівлю. А також аукціонна торгівля , міжнародні торги та торгівля на біржах.
Міжнародна традиційна торгівля – це торгівля між суб’єктами світової економіки без посередників товарами та послугами.
Міжнародний товарний аукціон – це спеціально організовані, періодично діючі в певних місцях ринки, на яких шляхом публічних торгів в завчасно обумовлені терміни та в спеціально визначеному місці проводиться продаж раніше оглянутих товарів, які переходять у власність покупця, який запропонував найвищу ціну.
Міжнародні торги – засіб закупівлі товарів, розміщення замовлень та видачі підрядів, який припускає притягнення до певного, завчасно установленому терміну пропозицій від декількох постачальників чи підрядчиків різних країн і укладання контракту з тим з них, пропозиція якого найбільш вигідна замовнику (за цінами, комерційними та технічними умовами).
9. "Відплив умів" у міжнародних міграційних процесах.
Досвід країн ЄС показує, що внутрішній ринок робочої сили може бути ефективним лише при умові його відкритості по відношенню до зовнішнього ринка. При цьому необхідно зазначити, що це можливе при умові відносної рівності економічного та соціального стану розвитку країн. Якщо ця умова не виконується то спостерігається процес “відпливу умів”. Цей процес у широкому розумінні слад розглядати з 2-х сторін: 1.внутрішня (характеризується виходом вчених та спеціалістів з науково-технічної сфери у інші сфери національної економіки, безпосередньо не пов’язанні із науковою дільністю.) 2.зовнішня (найбільш кваліфіковані кадри меньш розвинутих країн залучаються на роботу у досліднецькі центри та наукові лабораторії більш розвинутих країн. Вона може мати постійний та тимчасовий характер. Тимчасовий відплив набагато перевищує постійний. Інтелект завжди, на будь-яких стадіях розвитку людського суспільства, цінувався високо, але особливо він подорожчав на порозі 21ст. Причини: 1. Низький соціальний статус вченого чи спеціаліста. 2. Неможливість з фінансових та інших причин реалізувати свій творчий потенціал. 3. Бажання покращити своє матеріальне положення. 4. інші – релігійні, сімейні та ін.