1. Азія у світових інтеграційних процесах.
Специфіка інтеграційних процесів в АТР полягає в наступному:
• в інтеграцію включені як розвинені, так і держави, що розвиваються, що мають різний рівень економічного розвитку;
• процеси інтеграції відбуваються в основному на мікроекономічному рівні, між фірмами, корпораціями країн регіону;
• інтеграція протікає на регіональному рівні й великою мірою на рівні окремих субрегіонів;
• ступінь організаційної готовності інтеграційних процесів поки невелика;
• відсутнє чітке інституціональне оформлення даного інтеграційного угруповання.
Загалом, у процесах азіатсько-тихоокеанського співробітництва головну роль грає Японія. Хоча останнім часом усе більше значення одержують чотири «азіатських тигри», США, Китай.
Найбільше активно інтеграційні процеси протікають в Асоціації країн Південно-Східної Азії. Країни АСЕАН широко співробітничають як між собою, так і з третіми країнами, особливо з Японією, США, Південної Кореєю, Тайванем, останнім часом із Китаєм.
В цілому країни АСЕАН зіткнулися з проблемами економічного регіоналізму, оскільки держави, що проводять прискорену економічну модернізацію, як показує світовий досвід, не поспішають відмовлятися від політики протекціонізму.
2. Біржова торгівля, міжнародні аукціони й тендери.
Товарні біржі бувають:
а) за сферою діяльності: національні; міжнародні
б) за номенклатурою товарів і специфікою операцій:
універсальні; спеціалізовані (широкого і вузького профілю).
Товарна біржа - особливий вид постійно діючого ринку, на якому за певних умов укладаються угоди купівлі-продажу на масові товари, яким притаманні родові ознаки і які є якісно однорідними чи взаємозамінними. Вони не потребують попереднього огляду.
Міжнародні тов біржі від національних відрізняють:
а) обслуговування конкретних світових товарних ринків
б) участь у бірж опер-х контрагентів з різних країн
в) вільні режими м-н переказів, прибутків
г) здійснення арбітражних операцій.
На міжнародних тов біржах проводять:
а) угоди на реальний товар
б) фьючерсні операції
в) спекулятивні операції
г)опер-ї хеджирування (страхування).
Функції тов біржі: надання цінової інфор-ї, інфор забез-ня ринку.
Міжнародний товарний аукціон – це спеціально організовані, періодично діючі в певних місцях ринки, на яких шляхом публічних торгів в завчасно обумовлені терміни та в спеціально визначеному місці проводиться продаж раніше оглянутих товарів, які переходять у власність покупця, який запропонував найвищу ціну.
Міжнародні торги – засіб закупівлі товарів, розміщення замовлень та видачі підрядів, який припускає притягнення до певного, завчасно установленому терміну пропозицій від декількох постачальників чи підрядчиків різних країн і укладання контракту з тим з них, пропозиція якого найбільш вигідна замовнику (за цінами, комерційними та технічними умовами).
3. Бреттон-Вудська валютна система.
Передумови створення Бреттонвудської валютної системи: країни, які воювали та нейтральні країни ввели валютні обмеження; заморожений курс валют майже не змінився за роки війни; ріст товарних цін та падіння купівельної спроможності грошей в результаті інфляції; відмова США від надання кредитів та віддання переваги військовим поставкам по ленд-лізу; в якості валюти використовувалась звичайно валюта країни; у військових умовах, як завжди, підвищилась роль золота в якості світових грошей; Німеччина застосовувала специфічні валютно – фінансові методи пограбування окупованих країн. Бреттонвудська валютна система (липень 1944р.) створена на валютно–фінансовій конференції ООН в Бреттон–Вудсі ( США).
Основні принципи : Золото – девізний стандарт, оснований на золоті та двох резервних валютах – долари США та фунти стерлінги; Форми використання золота , як основи світової валютної системи ; Збережені золоті паритети валют та введена їх фіксація в МВФ; Золото – міжнародний платіжний та резервний засіб. Долар прирівняний до золота, щоб закріпити за ним статус головної резервної валюти. Встановлений режим фіксованих валютних курсів : ринковий курс валют міг відхилятися від паритету у вузьких межах ( + 1% по Уставу МВФ чи + 0,75% по Європейській валютній угоді). Вперше в історії створені міжнародні валютно – кредитні організації : МВФ і МБРР. МВФ надає кредити в іноземній валюті для покриття дефіциту платіжних балансів з метою підтримки нестабільних валют, здійснює контроль за дотриманням країнами – членами принципів світової валютної системи. Забезпечує валютне співробітництво країн.
4. Валютний ринок України і особливості його функціонування.
Валютний ринок (ВР) – це офіційні центри, де відбувається купівля-продаж іноземних валют на основі попиту та пропозиції.
Формування валютного ринку України (ВР) пов’язане з процесами трансформування укр економіки. Відсутня система національного регулювання ВР, курс відносно інших валют визначався через крос-курс стосовно російського рубля, який відігравав також роль ключової резервної валюти.
Сучасний стан на ВР: Функціонування гривні у 1997 р. відбувалося без потрясінь (девальвувала на 0,3%) Та в1998р внаслідок російської фін. кризи – на 80%, 1999 – на 52%.
Проте це неєдиний чинник падіння гривні, крім того:
неефективність регулятивних методів НБУ
тиск зовнішніх боргів
політичний чинник, пов’язаний з виборами Президента.
В цих умовах ринкові механізми не здійснювали стабілізаційного впливу на ВР. Тому НБУ змушений був тримати курс гривні незмінним та формально продовжувати політику валютного коридору.
МВФ виступив проти стримування падіння курсу та адмістративних методів регулювання ВР. Лібералізація ВР та відмова від фіксингу на УМВБ були умовами кредитування Укр і лише за цих умов можна було поповнити валютні резерви Укр. Валютні резерви – це джерело стабільності національних грошей та гарантія погашення зовнішніх боргів. Важливим кроком на шляху до лібералізації ринку стало відкриття міжбанківського ВР. Лібералізація ринку стимулювала низку позитивних тенденцій: збалансувалися попит та пропозиція валюти, збільшилися обсяги ринку(майже вдвічі), почав діяти ринковий механізм курсоутворення гривні.