75. Структуризація сучасної світової економіки.
Існування світової економіки проявляється через її конкретні форми та закономірності. У структурі світової економіки можна виділити 4-ри рівні: базові поняття, державне регулювання, форми міжнародних економічних відносин, міжнародне регулювання і нагляд. На 1-му рівні закладаються концептуальні базові поняття, основані на тому, що сучасна економіка за своєю суттю є світовою і базується на МПП та поділі факторів вир-ва між країнами. МПП та його міжнародна кооперація стали основою виникнення світового ринку. Структура світової економіки:
Базові поняття: світове госп-во, світ. ринок, МПП.
Державне регулювання: мікроекономічна політика (регулювання зовн торгівлі, регулювання руху факторів вир-ва), макроекономічна політика (валютне і фінансове регулювання).
Форми МЕВ: міжнародна торгівля(товарами, послугами), міжнар рух факторів вир-ва (капіталу, робсили, технології), міжнар торгівля фінансовими інструментами (валютою, цінними паперами, дериватами, кредитами, міжнародні розрахунки).
Міжнародне регулювання і нагляд: міжнародні організації (економічні, фінансові).
76. Сутність і показники міжнародної торгівлі.
Міжнародна торгівля являє собою обмін товарами та послугами між державнооформленими національними господарствами.
Показники міжнародної торгівлі можна класифікувати за таким принципом:
Показники обсягів:
експорт- продаж товатів з вивозом за кордон;
імпорт- закупівля і вивіз іноземних товарів з метою реалізації їх на внутрішньому ринку своєї країни;
зовнішньоторговий оборот – сума вартостей експорту та імпорту країни або груп країн за певний період;
фізичний обсяг торгівлі – оцінка імпорту та експорту товарів у незмінних цінах одного періоду, яка дає уяву про рух товарної маси без урахування впливу зміни цін;
генеральна (загальна) торгівля - прийняте у статистиці зовнішньої торгівлі визначення зовнішньоторгового обігу, включаючи транзитні товари.спеціальна торгівля – охоплює по імпорту іноземні товари, випущені з митниці, а по експорту – товари національного походження вироблені, перероблені чи дороблені у країні, вивезені за кордон кінцевим чином.
Показники структури: товарна структура – склад та співвідношення зовнішньої, міжнародної та світової торгівлі по групах товарів; географічна структура – характеризує розподіл зовнішньої, міжнародної та світової торгівлі по країнах, групах країн та регіонах світу;
видова структура – розподіл зовнішньої, міжнародної та світової торгівлі по видах товарного обміну;
інституціональна структура – розподіл зовн., міжнар.та світової торгівлі по об’єктах та методах товарного обміну.
Показники динаміки: темпи зростання та приросту відповідних показників.4.Показники результатів:сальдо торгового балансу;
сальдо балансу послуг та некомерційних операцій;
“умови торгівлі” – відношення індексу середніх цін експорту до індексу середніх цін імпорту за певний період;
обсяг експорту, імпорту та зовнішньоторгового одороту на душу населення;
експортна, імпортна, зовнішньоторгівельна квоти.
77. Сутність і причини міжнародної трудової міграції.
Міжнародна міграція робочої сили(ММРС)- це переміщення робочої сили між країнами світового співтовариства. Це процес організованого чи стихійного переміщення працездатного населення з країни в країну .Міжнародна міграція існує в різних формах :трудової, сімейної, туристичної тощо. Провідна роль у МЕВ належить трудовій міграції, так званій міжнародній міграції робочої сили. Міжнародна міграція робочої сили в 2-ій пол. 20-го ст. стала важливою частиною процесу інтернаціоналізації міжнар. господарського життя. Трудовий потенціал, являючись найважливішим фактором виробництва, шукає найбільш ефективного використання не тільки в межах національного господарства, а й у масштабах міжнародної економіки. Причинами ММРС є фактори як економічного, так і неекономічного характеру.До неекономічних відносяться політичні(переслідування за політичні погляди, незгода із політичним режимом),соціальні(вступ в брак, стан здоров’я і рекреація тощо) національні, релігіозні, расові, сімейні, ін(форс-мажорні обставини, зокрема війни, засухи, повені, а також релігійні переконання, расові проблеми тощо). Причини економічного характеру полягають в різному економічному рівні розвитку окремих країн. Робоча сила переміщується з країн з низьким рівнем життя до країн з більш високим рівнем. Об’єктивно можливість міграції з’являється внаслідок національних відмінностей в умовах зар.плати за ту чи ін. проф. діяльність. Суттєвим економічним фактором, визначаючим міграцію робочої сили, є наявність безробіття, перш за все в слаборозвинених країнах. Важливим факторои ММРС є вивіз капіталу, функіонування міжнародних корпорацій. ТНК сприяють поєднанню робочих сили з капіталом, здійснюючи або рух робочої сили до капіталу, або пераміщеня свого капіталу в регіони з надлишкои праці. Розвиток засобів транспорту сприяє суттєвому розвитку ММРС.
78. Сутність і фактори розвитку міжнародної економічної інтеграції.
Міжнародну економічну інтеграцію можна визначити як якісно новий етап розвитку і форму прояву інтернаціоналізації господарського життя, що передбачає зближення і взаємо пристосування, переплетення всіх структур національних господарств.
У широкому розумінні міжнародну економічну інтеграцію визначають і як відносини, і як процес. Інтеграцію в першому розумінні можна тлумачити як відсутність будь-якої форми дискримінації іноземних партнерів і кожній із національних економік. У такому плані міжнародна економічна інтеграція розглядається як найвищий рівень розвитку МЕВ. Як процес інтеграція проявляється в стиранні відмінностей між економічними суб'єктами – представниками різних держав.
З 1947 по 1995 р. у світі було створено більш 60 інтеграційних угруповань. Об'єднання останніх визначалося цілою низкою передумов:
• схожість рівнів економічного розвитку і ступеня ринкової зрілості країн, що інтегруються. • географічна наближеність країн, що інтегруються, наявність у більшості випадків спільного кордону та історично сформованих економічних зв'язків;
• спільність економічних та інших проблем, що існують перед країнами в області економічног розвитку, фінансування, регулювання економіки, політичного співробітництва тощо. За своєю сутністю економічна інтеграція покликана вирішити низку конкретних проблем, які реально існують перед країнами, що інтегруються;
• демонстраційний ефект. У країнах, що входять до інтеграційних об'єднань, як правило, відбуваються позитивні зрушення (прискорення темпів економічного росту, зниження інфляції, ріст зайнятості і т.д.), що справляють певний психологічний вплив на інші країни.
• «ефект доміно». Після того, як більшість країн того чи іншого регіону стали членами інтеграційного об'єднання, інші країни, які залишилися за його межами, відчувають деякі труднощі, пов'язані з переорієнтуванням економічних зв'язків країн, що входять до даного угруповання. Це нерідко призводить до скорочення обсягів торговелбних відносин країн, що залишилися за межами інтеграції. У результаті вони також змушені вступити в інтеграційне об'єднання.
79. Сучасна міжнародна спеціалізація країн.