65. Світовий ринок товарів та послуг і розвит його структури.

Традиційна торгівля поділяється на торгівлю товарами та послугами. Згідно визначення СОТ , послуга – це дія або сукупність дій, що призводить до зміни в стані платника (покупця).

 Торгівля товарами поділяться відповідно до обєкта торгівлі на торгівлю сировиною, фабрикатами, готовою продукцією.

Сучасна структура торгівлі характеризується збільшенням частки послуг над часткою торгових операцій пов’язаних з продажем товарів.

 

66. Світові центри експорту та імпорту робочої сили.

Міжнародна міграція робочої сили набуває глобального харак­теру. У світі утворилися постійні ринки робочої сили.

Перший ринок традиційно належить США та Канаді, трудові ресурси яких склалися історично за рахунок іммігрантів. США і надалі залишаються країною, яка притягує емігрантів. Але в мігра­ційних потоках, які скеровані в США і Канаду, знизилась частка мігрантів з Європи і зросла їх кількість із Латинської Америки та Азії (китайці, японці, індонезійці, філіппінці). Серед емігрантів, які виїжджають в США, значна частка вчених та висококваліфікованих спеціалістів. Так, серед членів Національної академії наук 23 %, а серед лауреатів Нобелівської премії в США 33 % — емігранти. Другий ринок — країни Західної та Північної Європи. Велику роль у використанні іноземної робочої сили зіграло створення ЄС, одним з елементів якого є спільний ринок робочої сили. Основу міграційного потоку у високорозвинуті країни — Німеччину, Анг­лію, Францію, Австрію, Нідерланди складають емігранти з Туреччи­ни, Португалії, Польщі, Іспанії, Греції, Угорщини, Чехії, Словаччини, колишньої Югославії. Збільшується в країнах Західної Європи частка емігрантів з України, Росії, Білорусі, а також з Індії, Пакис­тану, Афганістану, В'єтнаму та інших країн, що розвиваються. Ха­рактерним для Західної Європи є також переїзд робітників з однієї високорозвинутої країни в іншу. Третій ринок — район нафтовидобувних країн Близького Схо­ду. Основними країнами регіону, що приймають, є Об'єднані Арабські Емірати, Катар, Кувейт, Оман, Бахрейн, Саудівська Аравія. Питома вага іноземних робітників в цих країнах становить понад 50 %, в Катарі — 85 %, ОАЕ — 90 %. Переважну частину мігрантів забезпе­чують Єгипет, Ірак, Сірія, Йорданія, Палестина. Четвертий ринок — Латинська Америка. Інтенсивними є міграційні потоки між латиноамериканськими країнами. Значна частина робочої сили переміщається з Колумбії, Парагваю, Чилі, Сальвадору в Аргентину, Бразилію, Венесуелу. Своєрідними центрами притоку іммігрантів за останні роки ста­ли Ізраїль, Південно-Африканська Республіка, Південно-Східна Азія (Сінгапур, Гонконг, Японія), Австралія та Нова Зеландія.

67. Середовище міжнародної економічної діяльності, його особливості і структуризація.

Під середовищем МЕД розуміються зовнішні по відношенню до суб’єктів МЕД політико-правові, економічні, соціально-культурні та інфраструктурні умови реалізації форм МЕД на різних рівнях.

Особливостями середовища МЕД є: Взаємозв’язок політичних, правових, соціально-культурних, економічних та інфраструктурних елементів середовища; Складність та різноманітність – які обумовлені, перш за все, різністю форм політичного правління, економічних систем, цінностями, які превалюють у суспільствах; Відносна невизначеність, що потребує інформованості, аналізу та розуміння від суб’єктів МЕД з подальшим рішенням щодо можливості впливу на фактори середовища або необхідності пристосування до них; Динамічне протиріччя – з одного боку, середовищу МЕВ притаманна стабільність, яка обумовлена економічною, політико-правовою, та соціально-культурною інерційністю країн, а з іншого – динамічність та рухливість (розвиток інтеграційних процесів, інформаційно-комунікаційних систем). В структурі МЕД виділяють політико-правове середовище, економічне, соціально-культурне сер-ща, інфраструктуру.

68. Складові сучасної інфраструктури міжнародних економічних відносин та їх загальна характеристика.

Інфраструктурне середовище пронизує та впливає на інтегрований розвиток всіх інших умов функціонування суб’єктів МЕВ.  Найважливішими складовими елементами інфраструктури МЕВ є :

Міжнародний транспорт; Міжнародні інформаційно-комунікаційні системи.

Транспортна частина охоплює всі існуючи транспортні засоби та транспортні шляхи світу. При оцінці транспортної складової середовища МЕВ важливими є якісні та кількісні параметри стану того чи іншого транспортного засобу країни або регіону. Розвиток транспорту є однією з передумов поглиблення процесу міжнародної інтеграції та як наслідок глобалізації світу за рахунок зменшення відстаней у сучасному світі.

Основа розвитку інфраструктурного середовища МЕВ – інформаційно-комунікаційні системи. Інформаційно-комунікаційні системи – сукупність засобів збирання, збереження, обробки та передачі інформації. Сучасні засоби передачі інформації, що базуються на супутниковому зв’язку дозволяють передавати будь-які обсяги інформації на будь-яку відстань в короткі відрізки часу. Формування на їх основі глобальних інформаційних систем (Інтернет) стає, з одного боку, найважливішим сучасним фактором розвитку міжнародних економічних відносин, а з іншого – такі системи стають новим “віртуальним” середовищем глобальних економічних відносин.

Інформаційно-комунікаційні системи в МЕВ – це системи збору, збереження та передачі світової економічної інформації. В матеріальному виразі – це мережі інформаційних агентств, що розташовані по всьому світу, які збирають інформацію, класифікують її, кодують та передають користувачам. Найбільш впливовими міжнародними інформаційними агентствами є: Рейтер, Доу-Джонс Телерейт, Блумберга. Агенція Рейтер цілодобово збирає данні та економічну інформацію в режимі реального часу із 180 міжнародних бірж, ринків цінних паперів та 4000 організацій в 80 країнах світу.

69. Соціальні аспекти міжнародної міграції робочої сили.

Міжнародна міграція робочої сили(ММРС)- це переміщення робочої сили між країнами світового співтовариства.

 Позитивні: Знижується напруга на внутрішньому ринку праці завдяки експорту надлишкової робочої сили. Зростає рівень життя і добробут залишених вдома членів сімей і утриманців мігрантів за рахунок переказів і речових відправлень. Заповнюються вакансії в непрестижних сферах і галузях економіки. Під час криз знижується  соціальна напруга за рахунок звільнення іммігрантів і заповнення вакансій робітниками резидентами. Зменшується бюджетне навантаження завдяки економії коштів по пенсіям та соціальним пільгам. Покращується демографічна ситуація в “старіючих” країнах, а в деяких – і генофонд нації.

Негативні:

Зменшуються можливості власного розвитку внаслідок відтоку кваліфікованих кадрів і фахівців (“втрата розумів”) в більш привабливі країни. Посилюється напруга на ринку праці щодо робітників-резидентів за рахунок найму більш дешевої іноземної робочої сили. Збільшується загроза загострення міжнаціональних, міжетнічних, міжконфесійних та інших соціальних проблем. Погіршується криміногенна ситуація в країні.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21  Наверх ↑