1.3. Показники, що характеризують коефіцієнт корисного використання природних ресурсів у виробничих процесах.
Важливим показником досконалості технології та організації виробництва є рівень безвідхідності, який характеризує екологічність технології. Екологічну перевагу того чи іншого варіанту технологічного рішення характеризує ряд специфічних показників:
· коефіцієнт корисного використання сировини та енергії;
· продуктивність природних ресурсів;
· питомі втрати за факторами впливу на довкілля.
Коефіцієнт корисного використання сировини (КВС) - це відношення маси готового продукту до маси вихідної сировини. Він обчислюється по сировині в цілому і по окремим її компонентам. Додатковими показниками до КВС є коефіцієнти безповоротних, тимчасових та умовних втрат (тобто доля втрат в технологічних процесах та з відходами, які неможливо переробити; доля відходів, які зберігаються на складах та в відвалах в зв’язку з неможливістю їх використання в даний момент; та доля відходів, які продаються чи передаються для виробничого чи споживацького використання.
Продуктивність природних ресурсів характеризує інтенсивність їх використання. Вона визначається як випуск продукції (в натуральному вигляді) на одиницю відчуженої території (основної, допоміжної, прилягаючої, охоронної та ін.), на одиницю сировини та енергії, на одиницю маси та енергетичної потужності виробництва.
Питомий збиток навколишньому середовищу обчислюється як відношення його загального розміру до сумарного випуску продукції за певний проміжок часу. При розрахунку загального розміру збитку по кожному з факторів треба враховувати нормативні показники впливу на довкілля та аварійні ситуації з урахуванням вірогідності їх виникнення.
Сукупність показників екологічної переваги варіанту технологічного рішення можна об’єднати в екологічний профіль, який наочно і компактно дозволяє співставити варіанти технології.
Зміна в ресурсній політиці у рамках екологізації виробництва.
1. Невичерпних ресурсів немає. Навіть енергія сонця може бути обмеженою під впливом антропогенного впливу (ядерна зима).
2. Вичерпність ресурсів залежить від рівня їх відновлення. Об’єм вилучених ресурсів, що перевищує об’єм їх природного відновлення, переводить в ресурси до категорії невідновних.
3. Дарових, безкоштовних природних ресурсів не існує.
4. Закони природи виключають право власності на ресурси екосфери.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 Наверх ↑