Тема 1. Промислова екологія в системі екологічних наук.

1.1. Предмет промислової екології. Взаємодія промислового підприємства з навколишнім середовищем.

1.2. Напрямки екологізації виробництва.

1.3. Показники, що характеризують коефіцієнт корисного використання природних ресурсів у виробничих процесах.

1.4. Промисловість України як джерело забруднення навколишнього середовища.

Основні терміни: виробництво, екологізації виробництва, екологічний профіль, безвідхідні технології.

1.1. Предмет промислової екології. Взаємодія промислового підприємства з навколишнім середовищем.

Розвиток екологічної кризи поставив складні задачі перед промисловим виробництвом і обумовив необхідність наукового аналізу взаємодії промислового виробництва з природним середовищем. На цій підставі почала розвиватись нова прикладна галузь екології – промислова.

Промислова екологія – це розділ екології, що вивчає вплив промислового виробництва на оточуюче середовище.

Метою роботи будь-якого підприємства є виробництво цільового (кінцевого) продукту.

По мірі введення нових виробничих потужностей і погіршення у зв’язку з цим екологічного становища, суспільство прийшло до усвідомлення необхідності, якщо не виключити, то принаймні зменшити антропогенне навантаження на навколишнє середовище.  При цьому часто з’ясовувалось, що прибуток, який отримується від виготовлення продукції, менший, ніж витрати, які необхідні для нейтралізації дії виробництва на природу і людину.

Звісно,  методи регулювання взаємовідносин “промислове підприємство – навколишнє середовище” спочатку знайшли використання в розвинутих країнах. Оскільки саме там негативні наслідки дії промисловості проявилися в першу чергу за рахунок великої концентрації підприємств (особливо в Західній Європі).

В колишньому Радянському Союзі, який мав значні території, проблема охорони навколишнього середовища постала пізніше, але виявилася не менш гострою.

Ідеально було б звести до нуля викиди та мінімізувати кількість ресурсів. Але на сучасному рівні НТР цього досягнути неможливо, в тому числі  в результаті високої собівартості очищення.

Ступінь забруднення підприємством в значному ступені залежить від його профілю. Наприклад, основне забруднення атмосфери створюють підприємства п’яти галузей промисловості:

1) теплоенергетика;

2) чорна та кольорова металургія;

3) нафтодобування;

4) нафтохімія;

5) виробництво будматеріалів.

Тривалий період вважалось, що така галузь як радіоелектроніка є екологічно чистою, поки в середині 80-х років в Каліфорнії, яка є центром електронної промисловості, не було виявлено підвищений вміст трихлоретилену -  потужного токсиканту, який використовувався для отримання чистих поверхонь. Дослідження стану здоров'я працівників показали, що рівень витрат внаслідок непрацездатності, вищий ніж в середньому по промисловості. Це  підтверджує, що вплив того чи іншого технологічного процесу на оточуюче середовище ще до кінця не вивчений і вимагає додаткових оцінок.

Взаємовідносини між промисловим підприємством та оточуючим середовищем здійснюється за схемою 1.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34  Наверх ↑