Тема 9. Переробка та утилізація твердих промислових відходів.
9. 1. Механічна обробка.
9.2. Переробка осадів стічних вод.
Основні терміни: дроблення, помел, грохочення, зневоднення, центрифугування, фільтр – прес, вакуум – прес.
9. 1. Механічна обробка.
Під терміном ”виробничі відходи” розуміються різні за складом і фізико-фімічними властивостями залишки, що хар-ся потенційною споживацькою цінністю, пригодністю для корисного використання.
Класифікація твердих відходів за походженням:
- Кодушові – 69-76%
- Громіздкий бруд, горючі та негорючі відходи невеликих підприємств – 0,5-13,5%
- Промислові – 12-17%
Методи знешкодження(переробки відходів):
1) складування на полігонах
2) сплав у каналізацію
3) переробка у компост
4) спалювання, піроліз
5) обробка промислових відходів з метою повторного використання
Механізм обробки.
Дроблення. Викор-ть для отримання з крупних шматків матеріалів частинок крупністю біля 5 мм(при розробках корисних копалин, гумові вироби тощо).
Ступінь дроблення(і): і = Дmax / dmax,
де Дmax і dmax – діаметри максимального шматка відповідно до і після дроблення.
Стадії дроблення:
Дроблення крупне середнє дрібне
Дmax, мм 1200-500 350-100 100-40
dmax, мм 350-100 100-40 30-5
Питомі витрати електроенергії(Е) – енергоємкість дроблення:
Е = N / Q,
де N – потужність, що використовується двигуном дробарки;
Q – потужність дробарки.
Для дроблення використовують такі види дробарок: щікові, конусні, валкові, роторні. Для крупних агромератів застосовують кокрові механізми, механічні ножиці, дискові піли, вибух.
Вибір методу та агрегату залежить від розмірів частинок кінцевого продукту.
Технологія дроблення може бути організована з використанням:
- відкритих циклів дробарок (матеріал, що переробляється проходить через дробарку один раз);
- замкнених циклів із грохоченням (надрешітковий продукт повертається у дробарку).
Подрібнення. Метод використовують при необхідності отримання з відходів дрібнодисперсних фракцій крупністю до 5 мм (використовують в рекутрації відходів відвалів порід розробок корисних копалин, будівельного лома тощо).
Найбільш поширені агрегати грубого і тонкого подрібнення стержневі млини, шарові млини, ножеві млини, дезинтегратори тощо.
Подрібнення деяких типів пластмас проводять при низьких температурах – кріогенне подрібнення.
Подрібнюючими тілами в стержневих і шарових млинах є стальні стержні та кулі, що розміщені всередині.
Барабанні і стержневі млини використовують як для мокрого так і для сухого подрібнення. В залежності від виду комелу використовують:
- повітряну старацію (сухий комел);
- гідравлічну класифікацію (мокрий комел).
Помел – використовується для отримання з шматкових відходів зернових і дрібнодисперсних фракцій крупністю менше 5мм.
Процеси помелу розповсюджені в технології рекуперації твердих промислових відходів при переробці відвалів у видобувальній промисловості, утилізації будівельних конструкцій, лому кольорових та чорних металів, паливних та металургійних шламів.
Найбільш розповсюджені агрегати грубого та тонкого подрібнення, стержневі кулькові та ножеві млини, а також дезінтегратори, дискові та кільцеві млини. Для подрібнення деяких видів пластмас і гумових виробів проводять низькотемпературний помел(кріогенне подрібнення).
Подрібнюючими тілами в стрижневих та кульових млинах є стальні стержні або чавунні кулі, що розташовані в середині млина. У млинах ножевого типу подрібнення відбув-ся у вузькому зазорі (0,1-0,5мм) між закріпленими всередині ножами та ножами, що зафіксовані на обертаючому роторі.
Барабанні стержневі і кульові млини забезпечують як для сухого, так і мокрого помелу. Типи і розміри цих млинів розрізняються конструктивними особливостями процесу розвантаження(через решітку, сито, центральне розвантаження), внутрішнім діаметром (Д) та робочою довжиною L. За розмірами розрізняють короткі L<Д та довгі млини Д<L.
Стержневі млини застосовують для грубого подрібнення (вміст часточок 0,07мм складає 20-30%). Забезпечують більш рівномірний по крупності продукт і невелику кількість шламу, ніж кульові. Використовують як у відкритому, так і закритому циклі.
Кульові млини забезпечують як крупне, так і тонке подрібнення. Крупне подрібнення проводять на млинах із решіткою (розмір 0,07мм - до 60%). Тонке і надтонке подрібнення – у млинах з центральним розвантаженням.
Подрібнюючі тіла – стержні d=25-100мм і кулі d=30-125мм виготовляють з високовуглецевої сталі, довжина стержнів дорівнює (1,2-1,6)d млина.
Класифікація і сортування – застосовуються для розділення твердих відходів на фракції по крупності. Вони включають методи грохочення (розсіву) матеріалу та їх розділення під впливом гравітаційних або відцентрових сил.
Метод широко використовується і як попередня стадія обробки, і як самостійний процес переробки. Якщо при переслідується мета отримати фракцію матеріалу як готовий продукт, то процес наз-ть сортування.
Грохочення представляє собою процес розділення на класи по крупності матеріалу при його переміщенні по комірчастій поверхні, в якості останньої використовують колоснікові решітки, штамповані решета, дрошикові сітки з різних металів, гуми, полімерних матеріалів, що хар-ся отворам різних форм і розмірів.
При грохоченні використовують обертаючі та вібраційні грохоти (з прямолінійними, коловими, еліптичними вібраціями). Для грохоту матеріалів, які мають підвищену здатність до злипання і комкування, додатково використовують спеціальні прилади.
Технологічно, при виділенні більше двох класів матеріалу, що переробляється, грохочення може бути оформленно у вигляді таких варіантів:
А) від крупного до дрібного
Б) від дрібного до крупного
При розділенні продуктів помелу використовують гідравлічні класифікатори та сепаратори.
Якщо процес подрібнення проводиться з використанням вологи, то класифікацію за розмірами подрібленого матеріалу доцільно проводити у вигляді пульп використовуючи гідравлічні класифікатори.
Для грубої класифікації використовують спіральні, чашкові апарати, для тонкої – гідроциклони, відстійні центрифуги, конуси тощо.
Найбільш розповсюджені гідроциклони та спіральні класифікатори із зануреною(тонкий злив 80-90% - d=0,074мм) і незануреною(d4=0,2-0,5мм) спіралями.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 Наверх ↑