6. 3. Решітки.
Решітки встановлюють на очисних станціях при надходженні на них стічних вод самопливом. Не застосовувати ґрати на очисних станціях допускається у випадку подачі стічних вод насосами з установленими перед ними ґратами з прозорами 16 мм чи менш.
Найбільше застосування одержали ґрати наступних типів: ґрати механічні уніфіковані типу РМУ і з механічними граблями типу МГ, призначені для витягу зі стічних вод великих забруднень з механізованим вивантаженням їхній безпосередньо в чи контейнер на транспортуюче пристрій до дробарок; комбіновані решітки-дробарки типів РД і КРД.
Ґрати типів РМУ і МГ.
Для дроблення затриманих забруднень на середній і великій очисній станціях потрібно встановлювати окремі дробарки.
Застосовуються молоткові дробарки заводів продуктивністю 0,3—0,6; 1 і 2 т/ч. Ці дробарки встановлюються з електродвигунами потужністю відповідно 20—22,55—75 і 100—120 кВт. Перед дробарками необхідно сортувати відходи, відбираючи елементи, що не дробляться, що здійснюється вручну. Витрата води для дробарок складає відповідно потужності електродвигуна 2,5—5, 6— 8 і 18 м8/ч.
На великих очисних станціях доцільніше встановлювати змільгувачі відходів. Такий апарат працює за принципом різання, а тому має великий ефект здрібнювання, чим молоткова дробарка.
Гратки (решітки) входять до складу станцій механічного очищення стічних вод. Стічна вода надходить у ємність ґрат по підвідних каналах. Великі відходи залишаються на стрижнях ґрат, що перекривають перетин каналу. Відходи періодично віддаляються граблями і скидаються в контейнер. Заповнені, контейнери встановлюються краном на візок і вивозяться зі станції.
На станції передбачена установка насоса для гідроелеватора пісколовок, що працює періодично і запускається в роботу за допомогою вакуум-насоса.
Затримані ґратами відходи горизонтально-похилим конвеєром направляються в дробарку. Розбирання відходів з метою відділення включень, що не піддаються дробленню (метал, цегла і т. д,), проводиться на конвеєрній стрічці оператором. Подрібнені відходи, розведені водою, по лотку надходять у канал перед ґратами.
На каналах будь-якої пропускної здатності перед ґратами встановлені щитові затвори з електроприводом і після ґрат — щитові затвори без електропривода.
Комбіновані решітки-дробарки типу РД і КРД застосовуються для затримки і дроблення відходів без видалення їх з потоку стічної води. Одним з механізмів, за допомогою якого здійснюється цей процес, служить решітка-дробарка РД.
Принцип дії таких ґрат – дробарки полягає в наступному. Стічна вода надходить на обертовий барабан із щілинними отворами. Дрібні фракції відходів разом з потоком стічної води проходять через щілинні отвори усередину барабана і далі вниз на вихід з решітки-дробарки. Великі фракції відходів затримуються на перемичках між щілинними отворами барабана (які складають як би круглі ґрати) і транспортуються при обертанні барабана до тіпальних гребенів.
Подрібнювання відходів, здійснюване при взаємодії різців, що закріплюються на барабані, відбувається за принципом роботи гільотинних ножиць. Здрібнені відходи підхоплюються водою і проходять крізь щілинні отвори усередину барабана в загальному потоці.
Мосводоканалнііпроектом розроблені решітки-дробарки наступних типорозмірів: РД-100, РД-206, РД-400, РД-600 і РД-900. Рекомендації з вибору необхідного типорозміру цих решіток-дробарок і їхньої кількості в залежності від середньої пропускної здатності каналізаційних очисних споруд базуються на умовах:
1) при установці однієї робочої решітки-дробарки швидкість руху рідини в щілинах барабана (при ширині щілин 16 мм) приймається не більш 1,3 м/с по максимальному припливі стічної води (з урахуванням загального коефіцієнта нерівномірності водовідведення); великі швидкості при даній ширині прозорів у ґратах приводять до більш високого ступеня продавлювання відходів крізь щілини барабана ( у закордонних решітках-дробарках прийняті більш високі швидкості, оскільки ширина шпарин у них значно менше і складає 8—10 мм);
2) при установці двох робочих решіток-дробарок швидкість руху рідини в щілинах барабана приймається не більш 1 м/с по максимальному припливі з врахуванням того, що можливий одночасний вихід з ладу двох решіток-дробарок (одна знаходиться в капітальної ремонті, а з іншої відбулася аварія);
3) при установці, від трьох до семи робочих решіток-дробарок швидкість руху рідини в шпаринах барабана приймається не більш 1,2 м/с по максимальному припливу.
Решітка-дробарка кругла типу КРД призначена для здрібнювання каналізаційних відходів безпосередньо, у потоці стічної води. При цьому значно поліпшуються умови експлуатації, виключається ручна праця. Решітка-дробарка КРД по габаритно - установочним розмірам заміняє решітку-дробарку РД-600, але вона простіше у виготовленні, тому що елементи, що ріжуть, розташовуються не на великому, а на малому барабані, виконаному зі сталевої труби невеликого діаметру.
Узагальнення: видалення механічних (дисперсних) домішок є обов’язковим першим етапом обробки побутових, промислових та інших стічних вод. Для реалізації первинної обробки застосовують методи, що отримали загальну назву – механічних. Вони базуються на таких фізичниз явищах, як седиментація та рух частинок по інерції та гальмування після зіткнення з перешкодою чи обтіканні її.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 Наверх ↑