Тема 5. Характеристика стічних вод промислових підприємств.
5.1. Вода – природний ресурс та промислова сировина.
5.2. Класифікація та характеристика стічних вод.
5.3. Класифікація методів очистки стічних вод.
Основні терміни: стічні води, водоспоживання, водовідведення, локальні очисні споруди, каналізування.
5.1. Вода – природний ресурс та промислова сировина.
Вода — одне з найбільших багатств у житті людини. Вона широко застосовується в різних галузях життєдіяльності. Організм людини на 70—80 % складається з води, це саме можна сказати і про тваринний та рослинний світ. Вона в повсякденному житті людини використовується для пиття, приготування їжі, задоволення санітарно-гігієнічних потреб. Вода необхідна для забезпечення перебігу багатьох технологічних процесів, вирощування сільськогосподарської продукції та переробки її на продукти споживання, а також для різних галузей промисловості, де вона використовується як сировина, реагент, промисловий засіб тощо. Загальні витрати води в побуті, сільському господарстві, промисловості, наприклад, у Сполучених Штатах Америки досягають 7000 л за добу на душу населення. Водночас запаси доступної питної води на планеті на душу населення становлять всього 5—6 тис.м3, річки є невеликою часткою цього об'єму.
Сьогодні вода в природі вже не встигає самоочищатися, як це було ще 50— 100 років тому. Це призвело до надмірного забруднення багатьох природних водойм, річок, озер, воду яких без попереднього очищення використовувати для господарських цілей не можна. Багато річок фактично перетворилися на сміттєві канави.
Водні ресурси України поки що перевищують теперішній рівень водоспоживання, проте вже сьогодні в багатьох південних районах країни відчутний значний дефіцит води. Тому всі більшого значення набуває проблема розумного, раціонального використання прісної води і особливо очищення всезростаючих об'ємів стічних вод, а також одночасна організація замкнених систем оборотного водоспоживання в промисловості, сільському, комунальному господарстві.
Внаслідок проведення робіт що до захисту водних об'єктів від забруднення і раціонального використання води в народному господарстві країни впродовж останніх років створено й освоєно нові високоефективні технологічні процеси та конструкції споруд, обладнання і реагенти для очищення стічних вод. Це дало змогу скоротити забір води з природних водойм, зменшити об'єм стічних вод, зменшити вплив останніх на навколишнє середовище. Проте зробленого на сьогодні недостатньо. Слід ще економніше і раціональніше використовувати прісну воду, впроваджувати ще ефективніші зрошувальні системи.
За останні десятиліття на підприємствах країни побудовано велику кількість очисних споруд. Проте використані технології морально застаріли і малоефективні. Здебільшого проводиться грубе очищення, часто методом нейтралізації стічних вод. Згідно з цією технологією, один вид забруднень перетворюється на інший, проте не усувається повністю. Тому забруднення водойм промисловими стічними водами триває. Природні біологічні процеси, що відбуваються у водоймах, вже давно не забезпечують повного їх самоочищення. Тому постає нагальна потреба в розробці сучасних високоефективних технологій виробництва сільськогосподарської та промислової продукції, яка передбачає також організаційо-комплексної переробки стічних вод шляхом повторного використання очищеної води і продукту водоочищення.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 Наверх ↑