4.6.Характеристика методу термічного очищення газових викидів.
Метод заснований на здатності горючих токсичних компонентів окислюватися до менш токсичних при наявності вільного кисню і високій температурі газової суміші.
Цей метод використовується у випадках, коли об’єми викидів великі.
Переваги:
1. Відсутність шламового господарства.
2. Невеликі габаритні розміри очисних установок.
3. Висока ефективність очищення при низькій собівартості очистки.
4. Простота обслуговування, можливість автоматизації.
Недоліки: Метод не може використовуватись для знешкодження газів, які при спалюванні утворюють продукти, що по токсичності в багато разів перевищують вихідний газовий викид (наприклад, при спалюванні газів, що містять фосфор, галогени, сірку).
Виходячи з цього метод термічного знешкодження може використовуватись для викидів, які містять токсичні компоненти органічного походження, але не містять галогенів, сірки, фосфору. (лако-фарбові, типографська справа, пахучі речовини).
Розрізняють три схеми: пряме спалювання; термічне окислення, > t = 600-800˚С; каталітичне спалювання, > t = 250-480˚С.
Пряме спалювання.
Пряме спалювання – використовують, коли відхідні гази забезпечують значну частину енергії, необхідної для здійснення процесу. З економічних міркувань цей вклад повинен перебільшувати 50% загальної теплоти згорання. При проектування необхідно знати границю вибуху або займання відходів і газоподібного палива і сумішах із повітрям. Ці дані показують, чи буде даний вид відходів підтримувати горіння без додаткового підводу палива.
Одна з проблем, які ускладнюють здійснення прямого спалювання, це можливість досягання температури до 1300˚С, але витримування газу при такій температурі у присутності кисню може призвести до утворення оксидів азоту. Тобто відбувається вторинне забруднення. Прикладом прямого спалювання можуть бути вуглеводні.
Процес можна проводити: в топочних пристроях, промислових печах, топках котельних агрегатів, у відкритих факелах.
Конструкція нейтралізатора повинна забезпечувати необхідний час перебування газів в апараті при температурі, яка гарантує ступінь їх нейтралізації. Час складає 0,1-0,5 с (до 1 с). Температура орієнтована на нижню границю самозаймання газової суміші і перевищує температуру займання на 100-150˚С.
В деяких випадках відхідні гази із значним вмістом паливних компонентів можуть використовуватись як паливо.
Як самостійне паливо можуть спалюватись відхідні гази з теплотворною здатністю 3,35-3,77 МДж/м3.
Термічне окислення.
Використовують коли вихідні гази мають високу температуру, але в них немає достатньої кількості кисню; коли концентрація горючих домішок дуже низька (не забезпечує теплоту для підтримання полум’я, тобто пряме спалювання – економічно невигідне).
Основні параметри, що враховують при проектуванні – час, температура, турбулентність пристроїв термічного окислення.
Час – достатній для повного окислення (0,3-0,8 с).
Турбулентність (характеризує ступінь переміщування) – необхідна для забезпечення ефективного контакту кисню і горючих домішок.
Температура – підбирається в залежності від властивостей горючих домішок: 500-760˚С – для вуглеводнів; 680-800˚С – для окислення СО; 480-680˚С – для нейтралізації запаху.
Переваги: Відносно низька температура, що знижує можливість утворення оксидів азоту.
Каталітичний метод
Каталітичний метод – використовують для знешкодження токсичних компонентів шляхом введення в систему каталізаторів, які забезпечують хімічне перетворення забруднювачів в інші продукти.
Розрізняють гомогенний і гетерогенний каталіз. Останній найбільш поширений.
Каталітична взаємодія відбувається на границі розділу фаз газової суміші і каталізатору:
А + В + К К [AB]; К [AB] → С + К
К [AB] - активована проміжна сполука.
Каталітична термічна нейтралізація передбачає перетворення токсичних компонентів шляхом введення в систему каталізаторів.
Каталітичне окислення відрізняється короткочасністю процесу, що різко скорочує габарити, а також низько. Температурою (до 300˚С) порівняно з термічним окисленням.
Каталізаторна маса виконується у вигляді дроту, кілець, пластин з Ni, Al2O3, G з нанесеним на них благородних металів (соті долі %).
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 Наверх ↑